Skocz do zawartości

Zmiana pojazdu ciężarowego na specjalny


DIAGNOSTA__

Rekomendowane odpowiedzi

oraz

36) pojazd specjalny – pojazd samochodowy lub przyczepę przeznaczone do wykonywania specjalnej funkcji, która powoduje konieczność dostosowania nadwozia lub posiadania specjalnego wyposażenia; w pojeździe tym mogą być przewożone osoby i rzeczy związane z wykonywaniem tej funkcji;
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może piaskarkę załadować na wywrotke i że to wystarczy.

wystarczy do tego, że będzie jeździł wywrotką z załadowaną na niej piaskarką

a nie samochodem specjalnym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może piaskarkę załadować na wywrotke i że to wystarczy.

wystarczy do tego, że będzie jeździł wywrotką z załadowaną na niej piaskarką

a nie samochodem specjalnym

 

Też m tak powiedziałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Pozwoliłem sobie odgrzać kotleta.

Mam klienta który chce przerobić wywrotkę na samochód specjalny do zimowego utrzymania dróg. Informacje jakie znalazłem to to że samochód musi być wyposażony w pług i platformę z piaskarką. Klient twierdzi że może piaskarkę załadować na wywrotke i że to wystarczy. Moje pytanie do kolegów który przepis określa wymagania w stosunku do takiego pojazdu ? Nic na szybko nie mogę znaleźć a klient chce dziś odpowiedź.

Z góry dziękuję

Tak jak Koledzy wcześniej napisali.Klientowi podaj dwie definicje z ustawy PoRD:

"36) pojazd specjalny – pojazd samochodowy lub przyczepę przeznaczone do wykonywania specjalnej funkcji, która powoduje konieczność dostosowania nadwozia lub posiadania specjalnego wyposażenia; w pojeździe tym mogą być przewożone osoby i rzeczy związane z wykonywaniem tej funkcji;"

 

42) samochód ciężarowy – pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu ładunków; określenie to obejmuje również samochód ciężarowo-osobowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu ładunków i osób w liczbie od 4 do 9 łącznie z kierowcą

 

I to wszystko z Twojej strony.

P.S. Piaskarka będzie ładunkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten nada się na specjalny? Przymocowane żółte toto łańcuchami do paki, luźno przerzucone kable. No mogłyby zostać nawet burty. Jedzie taki coś i ładunek gubi, znaczy sypie, a przecież nie każdy ciężarowy tak robi.

Konkretnie co tu ładunkiem będzie i czy sztuka sypania piasku to od razu wykonywanie specjalnej funkcji?

Piaskarka.gif.025c39fb1ab0da31ad16208dfba8549f.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Przymocowane żółte toto łańcuchami do paki, luźno przerzucone kable....

 

A jak zdejmie "żółte toto", to co zostanie ?

 

Dla mnie ładunkiem "żółte toto" jest. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yhymmm... czyli jak piaskarka posadowiona zostanie na gołej ramie to auto uzyska status specjalnego i ładunkiem będzie piasek, a jak jest tak jak jest, no powiedzmy stoi toto na platformie i specjalnym zimowego utrzymania dróg nie będzie.

No dobrze, a w bramowcu/hakowcu co jest ładunkiem. Z czego taki pojazd się wyładowywowuje, z czego opróżnia, na czym kasę zarabia bo chyba nie na wożeniu pustego pojemnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kuku!

Wiadomo, że zdjęcie wszystkiego nie oddaje. Ale to jest pełnokrwisty samochód dbający w zimie o autostradę. Z tylu sypie piasek, sól czy tam inny sorbent. Ma poprowadzoną w jakimś celu, dla cieczy chyba, dziwną instalację. Pełno wtyczek, pełno gniazdek, a z przodu zaczepia się pług.

To jak, jest specjalnym czy nie-e?

;-)

5ae1a77ea1e87_Pug.gif.b9610df58d3e71cf5cff44439e635473.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojazd specjalny to pojazd samochodowy lub przyczepa przeznaczone do wykonywania specjalnej funkcji, która powoduje konieczność dostosowania nadwozia lub posiadania specjalnego wyposażenia; w pojeździe tym mogą być przewożone osoby i rzeczy związane z wykonywaniem tych funkcji.

 

Jak dla mnie posiada specjalne wyposażenie i nie da się tego używać do zwykłego transportu, czyli podlega pod pojazd specjalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pojazdami przerabianymi na zimowe utrzymanie problem jest jeden. Policja nie wykonuje swojej roboty na co dzień. Którego z przedsiębiorców stać na utrzymanie floty samochodów specjalnych wykorzystywanych w innym celu niż jego specjalne przeznaczenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kuku!
Żadne kuku :evil:
Ale to jest pełnokrwisty samochód dbający w zimie o autostradę.
Może i dba' date=' ale żeby od razu pełnokrwisty? :lol:
To jak, jest specjalnym czy nie-e?
To napiszę wprost NIE JEST.

 

Jest to ładunek przymocowany zamiast pasami, łańcuchami

Pierwszy z brzegu link: http://pasytransportowe.com.pl/oferta/zabezpieczenie-ladunku/odciagi-lancuchowe-napinacze-lancuchowe/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten cały cyrk z samochodami specjalnymi zimowego utrzymania dróg i z pomocą drogową można zlikwidować zmiana przepisu zwalniającego te pojazdy z opłat podatku drogowego. Merytorycznie podchodząc do zagadnienia to brak jest podstaw do zwolnienia tych grup pojazdów z opłat drogowych, bo niewątpliwie pojazdy jeżdżą po drogach często osiągając przebiegi wyższe niz inni użytkownicy dróg nie korzystający ze zwolnień podatkowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na pakę zwykłej ciężarówki wrzucę sprężarkę to... Jest to już od razu specjalny? Czy tez ciągle ciężarowy z ładunkiem w postaci sprężarki?

Pamiętajcie, że po pierwsze - każdy ładunek w zasadzie wymaga takiego czy innego zamocowania - pasami, kotwami, szynami, belkami etc... Ale wszystko są to jakieś takie czy inne "gadżety" ładunkowe, które nie są tym samym, co przykręcenie czy przyspawanie danego elementu na stałe do reszty konstrukcji pojazdu.

Po drugie - niektóre ładunki mogą być używane bez rozładowania z pojazdu (sprężarka po przyjechaniu na budowę może działać bez zdjęcia jej z paki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

A takie coś jak w niżej w załączniku jak powinno być poprawnie sklasyfikowane? Tu już nie ma żadnej platformy, czy tam resztek po skrzyni jak było w poprzednich załącznikach. Tu stoi toto żółte na drugiej ramie, a ramy skręcone ze sobą setką śrub na amen. Sam nie wiem jak nazwać ten ogon zwisający z tego czegoś i centralnie od tyłu zasłaniający tablicę rejestracyjną. Rozsiewacz, rozrzutnik - a mniejsza z tym. Gdzie w tym czymś obrys się kończy? Na dodatek pług z przodu, koguty na dachu, specyficzne ubarwienie. Pojazd należy do kompanii dbającej o czystość miast i wsi. To co to wszystko znaczy?

Samochód ledwie w ubiegłym roku rejestrowany, a w dowodzie kategoria homo pomylona bo N1 wpisana. Marka IVECO/IPL , a więc drugoetapowa homologacja się kłania. Z tej drugoetapowej homologacji to tylko rubryka K w dowodzie wypełniona i ani śladu tabliczki z drugiego etapu na aucie. Poza tym jak mam nosa, to IPL pługo-piaskarek raczej nie robi wcale – mus to sprawdzić dokładnie.

Właściciel widzi w tym skrzynię, w historiipeel skrzynia stoi, w WK powiedzieli też skrzyniowy no i program po kodzie ITS czyta podrodzaj jako skrzynia.

Wszędzie skrzyniowy, a tylko diagnosta się czepia jak zwykle nie wiadomo czego! Z tego powodu właściciel/użytkownik badań nie będzie u nas robił. O! I zapodał klasyczny FOCH! Co nakłania do refleksji, że jednak gdzieś dowodzik klepnie.

Czyli jaki to jest/powinien być rodzaj i podrodzaj pojazdu zgodnie z klasyfikacją???

Skrzynia.png.eceecb1c79516d46e678f63f76d738e5.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym jak mam nosa, to IPL pługo-piaskarek raczej nie robi wcale

 

A jakie inne pojazdy robi IPL wg twojego nosa? :)

Myślę, że nie do końca łapiecie praktyczne kwestie pomiędzy fizyczną produkcją danej zabudowy, a wystawianiem na nią homologacji.

 

A po nr homo w katalogu ITS co masz?

 

Wynik badania N za niezgodność danych (kategoria homologacyjna). I niech sobie w WK załatwia.

 

A to co przedstawiono na zdjęciu to "normalny" proceder legalizacji specjalistycznych zabudów, na które nikt w kraju homologacji nie ma, a dopuszczenia jednostkowego nie opłaca się robić. Jak pokazuje życie nikt tego nie wyłapie przecież, skoro nawet Diagności nie wiedzą jak to sklasyfikować (a jak nie wiedza, to z dużym prawdopodobieństwem klepną tak jak jest).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale dla mnie sprawa z zabudowami takimi czy innymi jest prosta. I wcale nie wymagam homologacji na ten wynalazek.

Mam podane dane w dowodzie i ryję za nimi po samochodzie. Jest wpisane homo w dowodzie i jest wpisane homo na tabliczce znamionowej. Zgrają mi się te homologacje, to nie ma sprawy, a jak nie to szukam i znajduje tabliczkę drugą, na której coś tam podane jednak jest. Przynajmniej "ETAP II" wypisany, co pozwala wnioskować, że pojazd po II etapie był rejestrowany, dlatego oznaczenia z rubryki [K] bywają niespójne z fabryczną pierwszoetapową tabliczką znamionową. No ale już takim upierdliwcem jak austriacki celnik nie chcę być, bo podobno tabliczki drugoetapowe nie przyjęły się w pierwszej fazie stosowania, dlatego szczegółów na nich nie wymagam. Ale mus być nadana!

W tym przypadku homo z pierwszego etapu jest na fabrycznej tabliczce, a z drugiego (IPL) w dowodzie. Szkoda tylko, że nie namierzyłem tej drugiej tabliczki znamionowej. Skoro wywalili zabudowę IPL i postawili to co na focie, to trzeba było pozbyć się numeru świadectwa homo z dowodu. A tak w dowodzie IVECO/IPL ciężarowa skrzynia wraz z jej numerem świadectwa homologacji co się ma nijak do tego co w rzeczywistości widać.

No tak, czy nie tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to skoro sam wiesz, to co pytasz? :evil:

 

Widoczny tu pojazd miał trzy etapy kompletacji. Ale w dokumentach zatrzymał się na drugim. Ot co :)

Teraz oświadczenie od firmy zabudowującej, badanie z opisem. Nowe dane do DR i będzie grało! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.