Skocz do zawartości

Konieczność "ustalania danych"


llary

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 109
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • JANUSZ60

    12

  • adam1501

    11

  • blakop

    9

  • cubitus

    7

  • 2 months later...

Mam pytanie czy zmieniło się coś w przepisach dotyczących ustalenia danych technicznych niezbędnych do jego rejestracji (samochód sprowadzony) bo mam taki problem samochód sprowadzony z Austri rok prod.2010 pierwsza rejestracja 2010.05.15 klijent przyjechał na ustalenie danych więc zrobiłem badanie dodatkowe+DIP (w naszym regionie WK chcą DIP) wynik "BEZ OCENY" następny termin badania "XXXXXXXX" i tu zaczyna się problem bo samochód pojechał w Polske a tam Pan z WK twierdzi że diagnosta powinien wyznaczyc termin następnego badania (przecież obowiązuje 3-2-1 więc przegląd ważny jest jeszcze do 2013.05.15 a przy ustalaniu danych diagnosta nie ustala terminu badania) może niepotrzębnie wystawiałem ten DIP ale to przecież nie przestępstwo.Prosze o możliwie szybką odpowiedz czy ten Pan z WK ma racje a jesli tak to na jakiej podstawie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy dodatkowym nie można wystawić DIPu w Dz.U 155 wyraźnie jest zapisane, że jest on załącznikiem tylko do badania okresowego pojazdu sprowadzonego z zagranicy. Te lokalne wytyczne mnie już dobijają. Potem nie ma się co dziwić, że pani z WK głupieje bo jak DIP to okresowe a jak okresowe to termin następnego badania. W tym konkretnym przypadku niestety jak wymagają okresowego i nie honorują ustalenia danych to na 2 lata od daty wykonania badania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli ma ważne BT (a z tego co piszesz ma) tylko dip a termin ustalić powinien pan z WK na trzy lata od I rej.

ty robisz tylko dodatkowe a nie OBT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli ma ważne BT (a z tego co piszesz ma) tylko dip a termin ustalić powinien pan z WK na trzy lata od I rej.

ty robisz tylko dodatkowe a nie OBT.

 

Jaki DIP ? Wystawia tylko zaświadczenie w uwagach wpisuje dane techniczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc przegląd ważny jest jeszcze do 2013.05.15

co ??? to maj 2011 r już był a ja spałem ???

"o curwa ale kyrk "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja spałem ???

"o curwa ale kyrk "

może śpij dalej

sprowadzony z Austri rok prod.2010 pierwsza rejestracja 2010.05.15

:lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy pamiętać o tym, że z co najmniej dwóch powodów może zdarzyć się tak, że nie można uznać badania z zagranicy - nawet dla takiego zdawałoby się nowego pojazdu:

1. W DR nie ma terminu OBT (teraz nie pamiętam czy w Austriackim jest - ale mniejsza z tym, załóżmy, że nie ma) a pojazd nie ma europejskiego świadectwa typu (bo jest to np. ciężarówka, albo pojazd wcześniej skądś sprowadzony i nigdy nie homologowany w UE itd.)

2. Pojazd ma ważne OBT w DR lub nawet można mu uznać pierwsze badanie trzyletnie, ale... jest wyrejestrowany w kraju pochodzenia i nie ma mowy o zastosowaniu tych przepisów :)

 

W opisanym przypadku mógł zaistnieć któryś z tych dwóch przypadków, lub jak pisze markes - kogoś zmylił DIP do zaświadczenia, którego nie powinno tu być, jeśli miało być tylko dodatkowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest wyrejestrowany w kraju pochodzenia

większość jest wyrejestrowana, i tu też WK różnie podchodzą, jedne dają do trzech a inne żądają okresowe na dwa ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dokładnie. A wszystko przez dziwaczny zapis art.81.3, który niestety różnie można interpretować...

Do mnie docierają informacje, że WK wymagają a wręcz wymuszają na diagnostach by na okresowym z zagranicy lub co gorsza na ustaleniu danych wyznaczał termin badania dopełniając do 3 lat od pierwszej rejestracji. Kto tak ma niech się pochwali !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto tak ma niech się pochwali !

Ciągle jest z tym problem, raz nawet dla spokoju wydrukowałem korektę zaświadczenia z dodatkowego wpisując pozytywny i termin OBT ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój WK w każdym przypadku żąda okresowego, bo w rozumieniu pani naczelnik "po konsultacji z ITS-em" - jak określiła, taki sposób jest właściwy. Dla mnie lepiej, bo każdy klient przyjeżdżający na stację chce OBT więc problem sam znika a dla mnie życie staje się prostsze :D:D:D:D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rodzaj badania może i znika, ale termin nie ;)

Dopełnianie do trzech jest niewłaściwe dla mnie. Ale to raczej i tak mniejszy ból, niż dopełnianie do pięciu - z tym jest większy bałagan moim zdaniem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Często jest tak że klient sam nie wie jakie badanie chce .Takze proszę by napisał o jakie chodzi lub przyniósł skierowanie z W.K.Wtedy nie ma problemu i winy diagnosty.

Klienci częst nie wiedzą o jakie badanie chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem szczerze że u mnie jest coraz więcej aut sprowadzanych z krajów Uni z ważnym przeglądem. Więc dla mnie to tylko kwestia sprawdzenia dokładnie papierów tego auta do kiedy ten przegląd ma i wystawić po prostu zaświadczenie potwierdzające dane. Jedynie powyżej 750 kg przyczepy sprowadzane z Niemiec mają ciekawie.... Przegląd co 2 lata. I tutaj zaczyna się woja z klientem ;(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc dla mnie to tylko kwestia sprawdzenia dokładnie papierów tego auta do kiedy ten przegląd ma

Wbrew pozorom nie jest to takie proste jak mówisz ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedynie powyżej 750 kg przyczepy sprowadzane z Niemiec mają ciekawie.... Przegląd co 2 lata.

 

Samochody osobowe z niemiec też mają co dwa lata i nie jest to wcale dziwne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samochody osobowe z niemiec też mają co dwa lata

I dobrze robią WK, które w autach pięcioletnich badań takich nie uznają ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.