Skocz do zawartości

opłata ewidencyjna na paragonie


błachot

Rekomendowane odpowiedzi

Pracowałem wcześniej na oprogramowaniu PISKP. Teraz jestem zmuszony pracować na NORCOM-ie.

Jedyny feler to brak opłąty ewidencyjnej na paragonie (dziwne, bo na fakturze jest i nikomu nie przeszkadza, a wręcz odwrotnie!). Czemu więc tego nie można przenieść na paragon i w ten sposób dotrzymać kroku konkurencji i póść na rękę diagnostom?!?

To kłopot, którego nie miałem na poprzednim oprogramowaniu, bo:

1. Na koniec zmiany nie mogę rozliczyć "kasy" prosto i czytelnie w oparciu o zestawienia paragonów i faktur.

2. Wydając paragon na kwotę inną niż wpłata za przegląd (różnica 1 zł) popełniam wykroczenie skarbowe, włącznie z pracodawcą.

3. Chcąc uniknąć kłopotów ze skarbówką zmuszony jestem po każdym pozytywnym badaniu wystawiać dodatkowy dokument KP na 1 zł, co jest śmieszne, kłopotliwe, czasochłonne, denerwujące i obrzydliwie nie przystaje do standardów XXI wieku!

 

W oczekiwaniu na rychłą zmianę pozdrawiam

błachot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Wydając paragon na kwotę inną niż wpłata za przegląd (różnica 1 zł) popełniam wykroczenie skarbowe, włącznie z pracodawcą.

Możesz mnie oświecić jak kasę fiskalną zmusić do zafiskalizowania kwoty, która nie podlega opodatkowaniu :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz mnie oświecić jak kasę fiskalną zmusić do zafiskalizowania kwoty, która nie podlega opodatkowaniu

 

jednak da się i nie jest to trudne , wystarczy że od 98 policzy podatek a od 1 już nie ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wystarczy że od 98 policzy podatek a od 1 już nie

Tyle to ja wiem tylko jak fizycznie kasa fiskalna ma wydrukować taki paragon? Analogicznie spróbuj wystawić paragon na 0 (zero) złotych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle to ja wiem tylko jak fizycznie kasa fiskalna ma wydrukować taki paragon? Analogicznie spróbuj wystawić paragon na 0 (zero) złotych.

 

Nie wiem jak,ale jest to możliwe niedawno był u nas właściciel innej stacji i mówił że go US przetrzepał za drukowanie opłaty na paragonie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]

1. Na koniec zmiany nie mogę rozliczyć "kasy" prosto i czytelnie w oparciu o zestawienia paragonów i faktur.

2. Wydając paragon na kwotę inną niż wpłata za przegląd (różnica 1 zł) popełniam wykroczenie skarbowe, włącznie z pracodawcą.

3. Chcąc uniknąć kłopotów ze skarbówką zmuszony jestem po każdym pozytywnym badaniu wystawiać dodatkowy dokument KP na 1 zł, co jest śmieszne, kłopotliwe, czasochłonne, denerwujące i obrzydliwie nie przystaje do standardów XXI wieku!

 

W oczekiwaniu na rychłą zmianę pozdrawiam

błachot

Garść szczegółów z mojej strony - mam nadzieję, że będą pomocne.

 

Opłata ewidencyjna to środek specjalny i jako taki z definicji nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT i nie jest przychodem sprzedającego usługę -->> nie powinien więc istnieć na dokumentach płatności (w tym paragonach fiskalnych) jako odrębna, dodatkowa pozycja (wiersz).

 

Ad. 1. Wystarczy wydrukować Zestawienie pt. "rejestr opłat ewidencyjnych" dla żądanego okresu (będzie to spis wszystkich opłat ewidencyjnych "pobranych" na dokumentach płatności).

Ad. 2. Patrz definicja środka specjalnego. (inne SKP radzą sobie w ten sposób, że drukują kartkę formatu A4 czytelną informacją o podstawie pobierania opłaty; myślę, że to załatwia 99% spraw typu: dlaczego mam 1 zł mniej na paragonie)

Ad. 3. Z mocy rozporządzenia i tak jesteście zmuszeni do rozliczania się z opłat - dla mnie osobiście drukowanie KP wydaje się rzeczą zbędą (dla tego 1% Klientów, którzy sobie tego zażyczą można wydrukować FV/paragon z programu).

 

Czekam na dalsze pytania i sugestie - niczego wszak nie wykluczam ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mi się zdawało że w patronacie można my do faktur mamy inny program.

Jeszcze Cię skarbówka nie przetrzepała ,czy nie byli wogóle bo u nas na stacji ich jeszcze przez tyle lat nie było.

 

[ Dodano: 13-02-2010, 18:43 ]

Ad. 3. Z mocy rozporządzenia i tak jesteście zmuszeni do rozliczania się z opłat - dla mnie osobiście drukowanie KP wydaje się rzeczą zbędą (dla tego 1% Klientów, którzy sobie tego zażyczą można wydrukować FV/paragon z programu).

 

My robimy podobnie, na odwrocie paragonu przystawiamy pieczątkę "pobrano opłatę ewidencyjną w kwocie ....zł" a jeżeli klient jest z firmy to jak chce dajemy KP.

Kiedyś w mediach wypowiadał się urzednik skarbówki i nie umiał powiedzieć że ma być KP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak rozwiązane macie przelewy?

 

1zł do ręki ,jak chce to KP ,takich co chcieli na palcach jednej ręki policzysz bo kto w firmie pójdzie do kasy po 1 zł czy 2 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są ale przeważnie szofer płaci gotówą,w przypadku jednej firmy robimy miesięcznie zbiorówkę na KP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak rozwiązane macie przelewy?

bardzo prosto - nie wystawiam na tak "wielką" kwotę

i dbam o kasę klienta, bo koszt przelewu napewno będzie większy

 

a potem może być problem z terminem przelewu do CEPIK-u

np. OBT zrobione 30 - termin przelewu 14-dni, a CEPIK chce kasę 10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W rejestrze jest pobrano a klient mi przynosi kasę na koniec miesiąca(daleko nie ma) ,a że nie jest to do końca legalne :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem informatykiem i jest mi b. przykro, że nie wiem jak to zrobić, aby na paragonie, jak w oprogramowaniu PATRONATU była dodatkowa informacja: "opłata ewidencyjna - ........ ,00 zł" i w następnej pozycji poniżej" ilość pozycji opłaty ewidencyjnej - . . . .". Mamy w ten sposób na paragonie ile było przeglądów z opłatą ewidencyjną i sumę opłat ewidencyjnych po zakończeniu zmiany, dnia, tygodnia, miesiąca itp.

W ten sposób jasno i czytelnie mogę po zakończeniu zmiany rozliczyć się szybko z pieniędzy ze zmiennikiem lub szefem.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aby na paragonie, jak w oprogramowaniu PATRONATU była dodatkowa informacja: "opłata ewidencyjna - ........ ,00 zł"

 

Jest jedno "ale". Jak umieścisz na paragonie opłatę ewidencyjną to możesz oczywiście wrzucić ją w rubrykę zerowego vatu, ale zawsze ona będzie doliczana do przychodu firmy i twój pracodawca zapłaci od niej 19 % podatku. Taki będzie zadowolony z płacenia za friko fiskusowi?

Mamy w ten sposób na paragonie ile było przeglądów z opłatą ewidencyjną i sumę opłat ewidencyjnych po zakończeniu zmiany, dnia, tygodnia, miesiąca itp.

 

To wszystko masz w rejestrze opłat ewidencyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda, że nie znam się na przepisach podatkowych, a moje uwagi są wyłącznie z punktu widzenia diagnosty-pracownika.

Mam jednak wątpliwość: na fakturze jest ta złotówka, na paragonach w oprogramowaniu PISKP też jest ta złotówka i nikt się nie skarżył na podatki.

pozdrawiam ciepło w tej zimowej aurze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny dowód na" wolną amerykankę " u nas co SKP to inaczej nawet na tym samym programie,,,

i wszyscy są przekonani, że robią dobrze,,,

 

na pewno prawidłowo jest tam, gdzie złotówka jest na fakturze i nie ma jej na paragonie,,,

prawidłowe zaksięgowanie tego leży natomiast w rękach księgowej ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo jakby napisali w rozporządzeniu o cepie, że pobierać należy np. tylko używając KP lub innej formy pobierania nie byłoby tego bałaganu.

A tak napisali tylko częściowo i dale każdy interpretuje jak chce :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprostsze rozwiązanie, to kasa fiskalna nie spięta z programem ,,, Wbijasz po prostu kwotę z palca lub usługę wcześniej nazwaną w/g potrzeby,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano nie do końca - bo to przez kasę w zasadzie nie powinno przechodzić.

W zasadzie, bo czasem księgowa uważa takie rozwiązanie za jedyne możliwe ...

 

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w związku z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie opłaty ewidencyjnej, o której mowa w ustawie prawo o ruchu drogowym.

 

1. Czy opłata ewidencyjna podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

Opłata nie stanowi przychodu pobierającego. Opłata jest przez niego wyłącznie pobierana i przekazywana, w całości na rachunek Funduszu Celowego CEPiK.

żródło: http://www.cepik.gov.pl/portal/c/portal_public/layout?p_l_id=1.1&p_p_id=EXT_7&p_p_action=0&p_p_state=maximized&p_p_mode=view&_EXT_7_struts_action=%2Fprezentacja_artykulow%2Fartykul&_EXT_7_article_id=69&_EXT_7_article_version=1.2&_EXT_7_cur=3&_EXT_7_statystyka=1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem na pewno, że księgowe radzą sobie w obu przypadkach, czyli jest to do zrobienia a reszta jak zwykle zależy od urzędu skarbowego,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jednak wątpliwość: na fakturze jest ta złotówka, na paragonach w oprogramowaniu PISKP też jest ta złotówka i nikt się nie skarżył na podatki.

Na paragonach wystawianych z systemu a nie z kasy fiskalnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.