Skocz do zawartości

Oświtlenie w pojazdach MON


mmiodzio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam pytanie ; otóż w niektórych pojazdach MON montowana jest Notka

[Dziennik Ustaw Nr 116, poz. 974 z 2005 r.- w sprawie warunków technicznych pojazdów specjalnych i pojazdów używanych do celów specjalnych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej] Paragraf 6,ust 4 pkt.7 który pisze;

 

--) światła maskowane oraz specjalne z urządzeniem przyciemniającym lub z filtrem do świateł noktowizyjnych.

 

Następnie ust. 5 brzmi;

 

Światła, o których mowa w ust. 4 pkt 6 i 7, muszą być włączane i wyłączane oddzielnymi włącznikami oraz funkcjonować niezależnie od innych świateł pojazdu.

 

Więc się Was koledzy pytam: jeżeli włączymy kierunkowskaz i światła pozycyjne, a następnie włączymy Notkę to kierunkowskazy i światła mają zniknąć czy tylko same światła ?. Taki oto mam dylemat, lecz moim skromnym zdaniem powinno zniknąć i światła i kierunkowskazy a na Notce w górnej części- zapalają się światła pozycyjne a w dolnej Stop [oczywiście przy naciśnięciu pedał hamulca]. A co Wy na to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolego mmiodzio, w pojazdach wyposażonych w lampy "not" muszą być zamontowane i wpięte w instalację tzw. przełączniki warstwowe. Taki przełącznik posiada 4 pozycje, przełączając go w odpowiednie położenie uzyskujemy żądane oświetlenie w lampie "not" a w instalacji oświetleniowej zostaje ono wyłączone. To samo dzieje się z sygnałem dźwiękowym. Normalna jazda poz. nr 2.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze ja to rozumiem ,tylko chodzi mi o to, czy wszystko ma być wyłączone ,czy tylko kierunki.

I czy jest na to jakaś podstawa prawna jak ma być podłączona.

 

[ Dodano: 10-03-2010, 20:02 ]

Po prostu jak ma być . Gdyż kilka pojazdów wróciło z remontu gdzieś tam z Polski i i w taki sposób jest podłączona Notka , że po przełączeniu kierunki nadal się świecą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj, jeżeli po przełączeniu na inną pozycję światła kierunkowskazu nadal się świecą (działają) to znaczy że coś jest źle podłączone. Wynik "N" i niech się elektryk wykazuje za to mu płacą. :D Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super ,dziękuje za odpowiedż. Pytam się dlatego [tak jak pisałam wyżej] gdyż wróciło kilka pojazdów z modernizacji i tzw. remontu i tam w Zakładach Naprawczych [tylko nie pamiętam jakich , oczywiście się dowiem i napisze] powiedziano im że montują Notki w taki sposób że kierunki działają i tak ponoć jest zgodnie z ........ Twierdzą że My nie powinniśmy tego negować.

Dlatego szukam podstawy prawnej lub jakiś schemat instalacji [obowiązujący]

 

[ Dodano: 12-03-2010, 19:55 ]

Z tym montowaniem to chodziło mi o to że tak robią ponoć we wszystkich pojazdach.

To są słowa i wypowiedzi kierowców którzy przyjechali na badania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj, jeżeli po przełączeniu na inną pozycję światła kierunkowskazu nadal się świecą (działają) to znaczy że coś jest źle podłączone. Wynik "N" i niech się elektryk wykazuje za to mu płacą.

 

Czy notka jest "związana" z kierunkami ? No raczej nie. W mojej jednostce faktycznie było tak ze kierunki nie działały po włączeniu notki co jest dość oczywiste. Natomiast czy kierunki nie mogą działać po przełączeniu na notkę , np w zgodzie z przepisem ? Bo jeżeli mogą to dlaczego N ? 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, od tego jest przełącznik warstwowy 4-ro położeniowy, którym możesz uzyskać rodzaj

oświetlenia jaki jest potrzebny. Jeżeli tego przełącznika nie ma lub nie działa prawidłowo to "N". Pozdrawiam. Do zobaczenia w G-dzu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy prawidłowo podłączonej notce kierunkowskazy powinny działać tylko w położeniu II, jeżeli jest inaczej to znaczy że kierunki są źle podłączone do przełącznika warstwowego. Powinny być podpięte do warstwy T, o ile mnie pamięć nie myli.

 

Natomiast jeżeli chodzi o wynik badania... no cóż... przepisami to objęte nie jest, ale z drugiej strony jeżeli urządzenie jest zamontowane na pojeździe, to powinno być sprawne i działać zgodnie ze swym przeznaczeniem :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy prawidłowo podłączonej notce kierunkowskazy powinny działać tylko w położeniu II,

 

Dokładnie o to mi chodziło :-)

Natomiast jeżeli chodzi o wynik badania... no cóż... przepisami to objęte
Tu jest dowolność fakt Dawałem N i do elektryka jechało
Pozdrawiam. Do zobaczenia w G-dzu.

Też pozdrawiam Z tym ze raczej w G-dzu się nie zobaczymy a szkoda :-D8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Witam panowie czy ma możne ktoś schemat elektryczny do "Notki" Mam to na honkerze wersja 4012 i nie mogę z tym dojść do ładu działa (cale oświetlenie )tylko w położeniu 1 ale bez klaksonu

 

położeń ma 4

wiem ze trochę off top ale nie znam nikogo kto ma o tym pojecie

z góry dziękuje za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam kolegę ,dobrego elektryka.Pracuje u nas w Jednostce.Przypuszczam że będzie miał schemat. Lecz dopiero jutro zapytam ,ponieważ dziś święto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

A na co ci ta Notka, w cywilu jest ona nieużyteczna. fakt że powinna zostać zdjęta przy sprzedawaniu auta obojętnie jakiego. Ktoś po prostu sprawę zaniedbał.[powiem grzecznie].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiem tak wszystkie honkery co ja widziałem (moi koledzy kupili parę )z wojska miały notki wiec myślałem ze to jest nic nielegalnego

 

po co mi ... jest przy aucie i chciał bym żeby działała tylko tyle wiem ze to głupie ale ja lubię takie detale dlatego kupiłem tarpana z MONu a nie z zakładu energetycznego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wyposażeniu są jeszcze inne fajne rzeczy, standardowo, dlaczego je demontują? Znam kilkanaście przypadków zakupu pojazdu z MON i nie zawsze te notki są . Statystycznie rzecz ujmując 50/50. Które rozwiązanie jest legalne ? Z czy bez ? Skłaniam się do

Ktoś po prostu sprawę zaniedbał

 

[ Dodano: 15-06-2010, 07:39 ]

sgt.sly w sumie to zawsze można sobie kupić i założyć http://allegro.pl/item1072499496_super_lampy_w_super_cenie.html Mnie bardziej interesuje, czy może być na aucie z wojska w cywilu. Coś na zasadzie pojazdu zakupionego do cywila ze straży pożarnej, kogutów nie mogę mieć ? Skoro notka może być ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Was Panowie rozumiem ,ale jeżeli nic nie ma na ten temat w Dz.U. 155 załącznik I dział I i w Dz.U. 32 załącznik 6>> no to chyba mówi samo za siebie.

 

[ Dodano: 15-06-2010, 16:30 ]

Skoro notka może być ...

 

a ,gdzie to pisze ????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ,gdzie to pisze ????
powiem tak wszystkie honkery co ja widziałem (moi koledzy kupili parę )z wojska miały notki wiec myślałem ze to jest nic nielegalnego

 

Życie pisze swój scenariusz Są cwaniaki co przed obt zdejmują owe wspomniane notki. Jak to Regan pisze? "O elastycznym podejściu Diagnosty do problemu ..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to Regan pisze? "O elastycznym podejściu Diagnosty do problemu ..."

Przyjedz na OBT do mnie to nie wiem czy w następnym roku nie zmienisz azymutu...

!!!!!!! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reganku odkręcić notkę to 5 minut roboty przed wjazdem na Twoją SKP No chyba, że każesz zdemontować przełącznik z okablowaniem .... Gdybyś poświęcił mi kilka minut żeby to logicznie wytłumaczyć jakie to może stanowić zagrożenie byłbym Twym stałym klientem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mojej wiedzy - notka nie jest zabroniona - ale jak jest zamontowana to powinna (jak to niektórzy wykazują jak powinna = musi) działać.

Większość ludzi których znam demontują, bo urządzenie zamontowane nie działa.

Oczywiście tak na upartego to nie wiem po co demontować jakieś pudełko skoro nie ma wpływu (przy odpowiednim ustawieniu przełącznika) na światła. Nie dość tego to nie świeci i większość nie umie jej obsługiwać.

Pytanie do Regana - Jak już każesz zdemontować notkę to przełącznik do notek też każesz zdemontować :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.