Skocz do zawartości

Zmiany konstrukcyjne a ustawa o VAT


Norbert Jezierski

Rekomendowane odpowiedzi

Mam chwilkę, co nieco mogę na tym wartościowym forum napisać :lol:

 

Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów ( www.piskp.pl ) wystosowała szereg pytań do Ministerstwa Finansów z prośbą o stanowisko tego ministerstwa w sprawie szeregu wątpliwości dotyczących nieszczęsnej ustawy o podatku VAT - czyli dziennika Dz.U.2005.90.756 i badań technicznych pojazdów.

 

Pytania - przyznaję - bardzo sensowne, odpowiedzi - lekko wymijające w moim odczuciu ...

Oba pisemka wpadły mi w ręce - czytałem, analizowałem - i wynotowałem kilka uwag :D

 

Nie wdając się w szczegóły (aczkolwiek diabeł tkwi w szczegółach) wywnioskowałem z tego pisemka, co następuje:

 

- data zarejestrowania pojazdu nie ma wpływu na wynik BTP i możliwość odliczania podatku (lub nie) przez podatnika - i dla podatnika, i dla diagnosty istotne jest tylko i wyłącznie spełnianie (lub nie) wymagań art. 86 ust. 4 w dniu wykonania badania;

 

- obecne wymagania są jednoznaczne -->> tzw. "kratka" nie jest trwałą przegrodą, wielozadaniowy czy van to nie furgon - mimo ewidentnych w niektórych konstrukcjach podobieństw itp.

 

- nie wolno potwierdzać niczego, co nie jest zgodne ze stanem faktycznym - jakiekolwiek istniejące niezgodności pomiędzy DR a np. konstrukcją pojazdu powinny skutkować powiadomieniem WK i US;

 

- w razie wątpliwości diagnosta zawsze może zwrócić się z pytaniem do właściwego US lub MI;

 

- sprawy podatkowe nie powinny być mieszane z PRD - zaświadczenie dot. VAT służy tylko i wyłącznie podatnikowi i WK do wpisania formułki "VAT" do DR - nie jest więc podstawą do jakichkolwiek innych zmian w DR i czy innego klasyfikowania pojazdu ;

 

Kilka istotnych pytań pozostało - jako wymagające uzgodnień z MI - na razie bez odpowiedzi ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 66
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • wlodas

    9

  • wald

    9

  • Norbert Jezierski

    8

  • vacum

    7

Masz racje Norbercie pytania bardzo sensowne ( zadał bym je jednak inaczej, w dalszym ciągu mam wątpliwości czy pytanie o " tzw. kratke " nie wypaczyło sedna tego pytania ). Więc jak MF mówi że jest autonomiczne i zastrzega sobie prawo do własnaj interpretacji....to dla czego nie napiszą tego wprost w ustawie ? Po co te interpretacje ( wiem..... mogę pomarzyć o przejrzystych ustawach cytat :Wysłany: 17-11-2005, 18:24

 

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

......a pomarzyć można , więc chciał bym ....jasne i przejrzyste Prawo o Ruchu Drogowym, taką samą Ustawę o Podatku VAT...itd...itd....itd

 

To w moim poście do tematu założonego przez bercika " Co byś chciał dostać na Miklołaja " :D

 

" data zarejestrowania pojazdu nie ma wpływu na wynik BTP i możliwość odliczania podatku (lub nie) przez podatnika - i dla podatnika, i dla diagnosty istotne jest tylko i wyłącznie spełnianie (lub nie) wymagań art. 86 ust. 4 w dniu wykonania badania; "

 

....świeta racja Norbercie tylko w tym pytaniu chodziło o samochody zarejestrowane przed 29 maja 1999 ( tam w pytaniu była chyba błędnie podana data ) zrozumiałem że chodzi o takie na które nie wydano świadectwa

hamologacji. A sedno pytania było takie jak ustalić czy są Vanami, wielozadaniowymi czy furgonami ( na marginesie jeszcze jeden paradoks w świadectwie homologacji nie ma pozycji .....podrodzaj ). Taki zapis widnieje tylko w poz. 37 świadectwa homologacji, tyle że tam jest mowa o rodzaju nadwozia. A to nie to samo. Ktoś w Mikołajkach powiedział " na poziomie diagnosty nie da sie ustalić podrodzaju" . ...więc pytam się jak ?. Padło takie pytanie ze str PISKU, co diagnosta powinien jeszcze mieć do swojej dyspozycji z dokumentów podczas badania VAT ....niestety zostało źle zrozumiane i pozostało praktycznie bez odp.( albo bez chęci odp ???) osobiście zrozumiałem ze chodziło o jednoznaczną odp. czy żądać świadectwa homologacji czy nie ....A pozatym przepraszam bardzo ..... czy to jest zabawa w " zgaduj zgadula" :):):) . Czy poważna ustawa.!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy to jest zabawa w " zgaduj zgadula" Czy poważna ustawa.!!!

Masz jeszcze jakieś wątpliwości ? Ja - nie ...

 

Tak na zakończenie - pokaż mi jeszcze jej zasadność i sens, i przydatność dla społeczeństwa - bo ja tego swoim głupiutkim rozumkiem nie obejmuję ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Norebercie masz jak zwykle racje ....Kubuś Puchatek to mój ulubiony ( pozytywny ) bohater bajek, ale to nie jest bajka. Więc nie mieszajmy Go do tego. Nie ja nie mam wątpliwości chce tylko .....sprowokować dyskusję. Ale chyba też mam za mały rozumek :) . A co myśle o tej ustawie to ew. na priv. ......bo bedziesz musiał wykasować moje posty :) i dostane wilczy bilet na tym forum :). Moje zdanie jest takie Panowie diagności UWAGA!!!!!! ktoś nam podłożył świnke. I konia z rzedem temu kto nie wystawił zaświadczenia niezgodnego z ustawą :oops:

 

[ Dodano: 22-11-2005, 22:13 ]

Dziś miałem kwiatek taki że mistrzostwo świata ...ale napiszę o tym jutro dziś już z sił opadłem. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dostane wilczy bilet na tym forum

Na to nie licz - tacy ludzie nie dostają wilczych biletów - a na pewno nie za głoszenie takich czy innych poglądów. Nie tak łatwo stąd wylecieć - wierz mi :D

 

Był tu jeden taki Pan (to nie jest straszenie - nie bierz tego do siebie !!) - ale już go nie ma. Tylko u niego chodziło o coś ZUPEŁNIE innego ... :lol:

 

chce ... sprowokować dyskusję

To jest zawsze mile widziane - ja też nie zawsze jestam w 100% sobą :D Ale w większości - tak ...

Ja też się lubię przekomarzać ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc dobrze sprowokowałeś.... co powiesz na świadectwo homologacji ( nie powiem jaka marka ani.....nic wiecej nie chcę robić za konfidenta ) Sam. osobowy , świadectwo homologacji wydane po wejściu w życie Ustawy o Podatkach od Tow. i Usług...oryginał sprawdzałam. Sam. osobowy w wersji ( uwaga) !!!!!! kombi ....a co.Podrodzaj .....wielozadaniowy N1 !!!!!!...A CO ??? :shock::shock::shock::shock: ..... :) polak potrafi ale chyba przegiął :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś za to zapłaci(ł) - najbardziej w tyłek dostanie pewnie podatnik ... Kogoś pewnie kiedyś zaczną szrpać - maluczkich najłatwiej - prawda ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak... tak Kubus Puchatek ....ale to niestety nie bajka. Ci co będą sie tłumaczyć ( oby tylko)....to MY

 

[ Dodano: 22-11-2005, 22:51 ]

....oczywiscie mój klient odjechał z kwitkiem ale..... pewnie pojechał dalej szukać szczęścia . Spr na necie ofert sam. w wersji kombi z pełnym odliczeniem VAT jast mnóstwo :shock::shock::shock: i wszystkie mają .....homologacje w pkt 37 Wielozadaniowy lub VAN :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po lekturze w/w postów dochodzę do wniosku (może mylnego), ze jeżeli MF bierze się za interpretację definicji technicznych podrodzajów pojazdów i wogóle interpretację przepisów wydanych przez MI to tak sobie myślę, czemu przy Urzędach Skarbowych nie urządzą punktów kontrolnych. na miejscu decydowaliby czy VAT można odliczać, czy nie> :twisted:

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months later...
Właśnie jestem po rozmowie z jednym z pracowników US (dział podatku VAT), który stwierdził, że w myśl przepisów NIE MA ŻADNYCH przeciwskazań co do wykonania zmian konstrukcyjnych

podpierając się tym tekstem można zrobić z Transita osobowego (1994r, 9 miejsc) vat 1? Oczywiście zmiana liczby foteli, wstawienie przegrody i zmiana na ciężarowy. Jeden z wk właśnie tak stwierdził i klient teraz mnie napastuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w przepisach VAT nie ma nic o homologacji.

Ponadto jeśli auto jest stare to skąd brać homologację.

Występują także homologacje wystawione na jedno i to samo auto i jakże różne.

 

 

Nawiasem czy ktoś z kolegów podważył kiedyś na badaniu homologację?

Bo jeśli chodzi o kotwiczenie pasów dla 3 pasażera to chyba żadne auto tego nie spełnia, a homologacja swoje. ????????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...
Występują także homologacje wystawione na jedno i to samo auto i jakże różne.

I występuje zmiana kategorii-zdjęcie

Fiat Palio i "wszystko" ok! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
mam takie pytanko w tym temacie pojazd wielozadaniowy to np. jaki?

Odpowieć jest prosta:

Wielozadaniowy,jak sama nazwa wskazuje robi wiele zadań, czyli jest wszystkim.

To jest światełko w tunelu (w przenośni) jak to zrozumiesz ,to zrozumiesz co ustawodawca miał na myśli. :evil::evil::evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poprostu uniwersalny po staremu. A żeby chyba jakiś urzędas dostał premie za nowy pomysł aby zastąpił słowo uniwesalny to wymyślił wielozadaniowy i pewnie ją dostał :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.