Skocz do zawartości

Zmiany konstrukcyjne a ustawa o VAT


Norbert Jezierski

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem o tym.

 

Coś mi nie dawało spokoju, poszukałem i znalazłem, na tej stronie u góry:

Wysłany: Pią Wrz 09, 2005 9:20 am

Smołow.Drobna korekta.Dz.u.249 poz2499 zmienił " 6 - 10" na " 3 - 10 ". ( copyright by Kaczy )

I teraz dokładam do tego Dz.U. 227 paragraf 2 ust. 1 pkt 5 i ust. 2.

 

Okresowe przy zmianach konstrukcyjnych można, czy musi się panowie ? :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 66
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • wlodas

    9

  • wald

    9

  • Norbert Jezierski

    8

  • vacum

    7

Jak podchodzić do takich pojazdów w których dokonano zmian konstrukcyjnych i ściana grodziowa jest wykonana z drewna(płyta wiórowa albo sklejka).

Czy przy takich pojazdach wystawiacie zaświadczenie VAT?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak podchodzić do takich pojazdów w których dokonano zmian konstrukcyjnych i ściana grodziowa jest wykonana z drewna(płyta wiórowa albo sklejka).

ściana ma wytrzymac dwukrotny nacisk ładowności pojazdu ale jak to sprawdzić?najważniejszy jest rachunek od uprawnionego zakładu przerabiającego,przynajmniej ja tak myślę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

postawiona ściana grodziowa za pierwszym rzędem siedzeń ze sklejki i mówi że chce zaświadczenie VAT.

Co wy na to :?:

Wg mnie w takim przypadku masz prawo odesłac gościa do rzeczoznawcy, gdyż prawie na pewno taka przegroda nie wytrzyma nacisku równego dwukrotnej ładowności. Na SKP nie jesteś w stanie tego stwierdzić - nie masz odpowiednich możliwości i narzędzi pomiarowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Był u mnie klient Citroenem Berlingo 4 osobowy ciężarowy.

Za jakiś czas pojawił sie ponownie z dokonaną zmianą konstrukcyjną 2 osobowy i postawiona ściana grodziowa za pierwszym rzędem siedzeń ze sklejki i mówi że chce zaświadczenie VAT.

Co wy na to :?:

 

Radze sprawdzić jeszcze świadectwo homologacji w/g mojej wiedzy ( miałem kilka na badaniu ), w świadectwie homologacji Citroena Berlingo w poz. 37 jest .....Furgon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musi się!!!

Poczułem sie przekonany :mrgreen: Ukłony.

 

Chociaż myślę, że to taka sama niedoróbka legislacyjna jak brak Pogrzebowego w zał. 9 do zaświadczeń o VAT, tylko w drugą stronę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robie z natury (wg zaleceń WK), przecież wiekszość właścicieli samochodów nie posiada homologacji.

Dzwoniłem też do ITS-u do panów którzy opracowali swego rodzaju interpretację przepisów odnośnie VAT-u i nic nie mówili o tym aby ządać od klijentów homologacji.

Samochód ciężarowy - spełnia warunki - dane zgodne z dowodem - zaswiadczenie VAT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest pojazd ciężarowy

a nie ma wypełnionej rubryki podrodzju.

Jak już zwrócił uwagę Bogusław M., w dwóch ostatnich wersjach DR nie ma rubryki "Podrodzaj". Jest tylko Rodzaj i Przeznaczenie. Podrodzaj występuje tylko w starej kartonikowej wersji DR, ale tych jest już śladowa ilość. To, że niektóre WK wpisują teraz te podrodzaje, wynika pewnie ze starych nawyków, albo z nadgorliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robie z natury (wg zaleceń WK), przecież wiekszość właścicieli samochodów nie posiada homologacji.

Dzwoniłem też do ITS-u do panów którzy opracowali swego rodzaju interpretację przepisów odnośnie VAT-u i nic nie mówili o tym aby ządać od klijentów homologacji.

Samochód ciężarowy - spełnia warunki - dane zgodne z dowodem - zaswiadczenie VAT

 

Masz racje w ustawie nie ma nic o tym ,że masz to robić w oparciu o świadectwo homologacji. Ale to nie panowie z ITS-u będą się tłumaczyć tylko Ty. Wyobraź sobie sytuacje kiedy za np. dwa lata zostaniesz wezwany przez smętnego pana z US, kóry trzymając w jednym ręku Twoje zaświadczenie a w drugim wyciąg ze świadectwa homologacji. Zapyta Cię , na jakiej podstawie wydałeś zaświadczenie stwierdzajace możliwość odliczania podatku VAT. Nie obronisz się... nie masz szans.Z natury można robić wszystkie zarejestrowane przed 29 maja 1999 , lub sprowadzone do polski w imporcie indywidualnym. We wszystkich innch przypadkach pojazdów posiadających jeden rząd siedzeń (w ustawie jest zapis w pkt. 1 że dotyczy tylko wielozadaniowych i van). Bez świadectwa homologacji nie ustalisz ich podrodzaju.Poprostu w dowodzie rejestracyjnym nie ma takiej informacji.

 

[ Dodano: 02-10-2005, 16:09 ]

Wyciąg ze świadectwa homologacji w rękach pana z US .....oczywiście z podrodzajem pojazdu furgon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadgorliwość jest gorsza od sabotażu :D

Ale w pewnych przypadkach - niestety konieczna ... Trzeba dbać o swój interes (można o tym inaczej napisać :lol:) ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert

Samochód ciężarowy - spełnia warunki - dane zgodne z dowodem - zaswiadczenie VAT
Nie upraszczał bym tak bardzo punktu 1 przepisu o vat. pisze wyraznie co ma miec w podrodzaju . A jezeli nie masz na pismie od ITS lub od WK to lepiej rządaj odpisu homologacji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajnie WALD to opisał ale,

1) pojazdów samochodowych mających jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mają DIP i nalezy poprosic o kopie "pacjenta" lub WK.

 

[ Dodano: 03-10-2005, 11:30 ]

"Uprzejmie donosze" ze na zjexdzie wJastrzebiej Górze, Pan Bogdanowicz , oswiadczył: ze diagnosta nie posiada dostatecznej wiedzy aby móc okreslac podrodzaj pojazdu. A wiec pozostają nam wyciągi ze swiadectwa homologacji. lub pisemka od Generalnych przedstawicieli danych marek na polske, z objasnieniem pomyłki w opisie pojazdu.np FURGON,lub rodz. nadwozia "zamkniete"

a`propos DIP, mój szefo z WK powiedział ze nazwa furgon , przy odpowiednim oczywiscie nadwoziu mozna uwazac jako bład diagnosty i z odpowiednim opisem w uwagach, mozna klasyfikowac do punktu pierwszegovat (bo o tym cały czas mowa) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bez urazy ale nie wszystko da się wytłumaczyć homologacją

wyobraście sobie sytuacje

klijent kupuje sobie w salonoe nowego osobowego fiata pande( dostaje homologacje na osobowy), idzie go rejestrowac, po czym wraca do dilera aby salon przebudował go na samochód cieżarowy, u dilera z samochodu wyjmowane są tylne siedzenia zostaje zamontowana przegroda, diler wystawia oświadczenie o dokonanych zmianach konstrukcyjnych na podstawie Dz.U.92 z 2004r. poz 884 Art.68 ust.17 p.4, po czym przyjezdza na SKP po przeglad, ja wystawiam zaswiadczenie o dokonanych zmianach konstrukcyjnych wpisuję nowe dane czyli samochód ciezarowy podrodzaj VAN, gośc wraca do WK dostaje nowy dowód, i teraz

- jezeli dostanie nowy dowód z wpisanym podrodzajem VAN to większość z was wystawici mu zaswiadczenie VAT,( i boicie się bo homologację ma na osobowy)

- jezeli dostanie nowy dowód bez wpisu podrodzaju ( to ten sam samochód) to zaządacie od klijenta homologacji, klijent ją przyniesie i wtedy co samochód ciężarowy na oko VAN a homologacja na osobowy i nie dostanie zaswiadczenia VAT.

 

Przepis mowi "klasyfikowanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym " nie na podstawie homologacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Przepis mowi "klasyfikowanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym " nie na podstawie homologacji"

 

Robert, wskaż mi choć jeden artykuł Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym gdzie znalazłeś klasyfikacje vana i wielozadaniowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

złapałeś mnie za słowo ale, jak ci na pewno wiadomo w pracy podczas ustalania danych opierasz się na przepisach, katalogach i innych wiarygodnych źródłach i właśnie jest katalog ITS-u który opisuje podrodzaję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert, mylisz sie ja nie Ciebie złapałem za słowo. Za slowo złapałem twórców ustawy o podatku VAT, Tobie próbuje uświadomić bublowatość tej ustawy. Pozatym to farum jest po to żeby sobie pomagać, nie łapać za słowa. Nie znajdziesz w ustawie PORD żadnej wzmianki o klasyfikacji wielozadaniowych i van-ów jak również ich definicji. Masz widze wielkie zaufanie do panów z ITS, ale pamietaj to nie oni tworzą ustawy , ich katalogi można traktować jako materiał pomocniczy. Zachęcam do lektury Dz.u. Nr 5 poz. 30 znajdziesz tam definicje i kategorie pojazdów i typy pojazdów dla potrzeb homologacji i określenia typu pojazdu. Określa to załącznik nr 1 do tego rozporządzenia. Ja po dokładnym zapoznaniu sie z tekstem doszedłem do wniosku że nie jestem w stanie (mało tego nie wolno mi ,w niektórych sytuacjach) określać podrodzaju pojazdu.Jak to zrobisz z Katalogiem ITS, tego też nie mogę sobie wyobrazić. Dam Ci przykład ,osławiony Fiat Seicento nie jesteś w stanie sam rozpoznać który ma homologacje i podrodzaj VAN, a który jest osobowy.Z zewnątrz są takie same a kratke zamontować to nie problem. Inna sprawa to radosna twórczość odpowiedzialnych za wydawanie świadectw homologacji...ale to już inny temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Najpierw co do prawdopodobnie stwierdzenia P. Bogdanowicza, że diagnosta nie posiada odpowiedniej wiedzy aby określać podrodzaj pojazdu. Dlaczego w DIP-ie występuje rodzaj i podrodzaj pojazdu, który musimy wypełnić, jeżeli nie mamy odpowiedniej wiedzy, niech to wpisuje WK.

Ponadto definicje wielozadaniowy, van precyzuje Dz.U. Nr 5 z 2004 roku, poz.30 załącznik 1C pkt 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ministerstwo finansów odpowiedziało na szereg b.ciekawych pytań związanych z ustawa o podatku Vat. które zadał PISKP. min. padło pytanie o to jak postępować z pojazdami ,które nie spełniaja warunków VAT i czy można dokonać na szczeblu SKP zmian przystosowujących ( zmiany konstrukcyjne ). Odp. jest dla mnie zaskakujaca . Diagnosta stwierdza tylko stan faktyczny czy poj. spełnia wymagania ustawy. Ponadto Ministerstwo Finansów uważa ze diagności nie pełnią funkcji doradców dla podatników, którzy chcą korzystać z preferencji podatkowych. Może koledzy którzy mają dostęp do tego tekstu rozwiną temat odpowiedzi MF.Nie chodzi oczywiście o przytoczenie pełnego tekstu. :D

 

[ Dodano: 17-11-2005, 19:12 ]

Dziwna cisza...ale cale forum ostatnio dziwnie ucichło, pewnie stąd apel Norberta. Moje zdanie jest takie : na mało precyzyjnie zadane pytania PISKP....przedziwne odpowiedzi MF np. cały czas operowali sloganem" tzw. kratka". Dla nas fachowców spr. jest jasna chodzi o trwałą przegrode w myśl przepisów zawartych w Dz.U Nr 32 poz. 232 Par. 8 pkt 4 ust 7 i 8. Ale tak nie można formułować oficjalnych pytań w poważnej spr.do jakby się mogło wydawac poważnej instytucji . Natomiast odp. MF jest taka jaką można by było oczekiwać od blądynki. Dla nich" tzw.kratka" to prawdopodobnie kawałek siatki wycietej z płotu ogrodzeniowego :D:D . Nie czuli tych pytań albo nie chcieli czuć. Niektórzy koledzy zrzeszeni w PISKP odp. MF przyjeli dosłownie..... przegroda w postaci "tzw. kratki" dyskwalifikuje poj. z możliwości odliczania podatku VAT. A może to ja nie czuje klimatu tych pytań i odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie jakoś tak cicho w tym temacie.

Czy właściciel pojazdu może dokonać zmiany konstrukcyjnej po wejściu ustawy o podatku VAT, zmiana jest tak dokonana że przystosowuje pojazd do wymagań tej ustawy?( pojazd został przerobiny pod ustawę)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Wam tak - widziałem pytania PISKP i odpowiedzi MF na te pytania ...

Żadnych konkretów - prawie jak agitacja partyjna. Wielkim skrócie mówiąc - jestem delikatnie zdegustowany ...

W chwili wolnej zaprezentuję Wam relację z tych pisemek ...

 

Ps. Dziękuję życzliwym, którzy i omnie pamiętali przy ich dystrybucji :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.