Skocz do zawartości

Jaki nacisk osi


Nowicjusz

Rekomendowane odpowiedzi

a administracyjnie ( nie doczytał ja ) . w tym przypadku to dopuszczalny nacisk grupy osi nie może przekroczyć 19 ton a nacisk każdej składowej może być inny byle suma nacisków nie przekroczyła grupy osi . w tym pojeździe wpis w DR największy dop nacik osi to 112,7 kN ( 11,5 tony ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, piter1973 napisał:

w tym pojeździe wpis w DR największy dop nacik osi to 112,7 kN ( 11,5 tony )

To wszyscy wiemy ale jaki nacisk osi trzeciej i jaki nacisk grupy osi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nacisk 3 osi możemy dać konstrukcyjny , czyli 7,4 tony , grupe osi daje nam 18,9 tony . parametry krajowe nie przekroczone. nie wiemy dlaczego  są 2 wartości : administr i konstr . może w kraju 1 rejestracji są inne wytyczne ?

zastanawiam się nad ograniczeniem grupy do 18 ton co daje 11,5 + 6,5 ton

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro jest prikaz aby na tabliczce podawać sprawy konstrukcyjne i administracyjne, no to ja swoje powiedziałem, które są które. I sorry, ale jakoś tak mi się nie składa aby napędową odchudzić, a podwieszanej nie dotykać wcale w tej sprawie, bo i tak w grupie na 19 ton się załapie, tak? O to chodzi?

 

No brakuje tylko konkretu jaka peelka na tabliczce była wskazana. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paprock, Jeśli przyjedzie do Ciebie na przegląd ciężarówka sprowadzona z zagranicy, dwie osie i na tabliczce będzie miała naciski osi napędowej 10000kg i 12000kg to co wpiszesz do DIP-u?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zaraz, zaraz, bo się zmotałem. To ta napędowa oś ma konstrukcyjnie 12 ton, a dopuszczalne 10 ton. Teraz zakumałem :evil:

No ze mną bardzo ciężko!  :evil:

 

Do DiP-u zapodałbym 98,00 kN jako dopuszczalny (administracyjny) w tym przypadku. :icon_wink:

Edytowane przez Paprock
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Paprock napisał:

To ta napędowa os ma konstrukcyjnie 12 ton, a dopuszczalne 10 ton

Skąd to 10 ton? Administracyjnie to ona ma 11,5 t.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem skąd. Na tabliczce podobno jest tyle. No tak było w poście wyżej: oś napędowa 12000 kg / 10000 kg.

Zakładam, że producent na 12000 kilogramów określił parametr jako konstrukcyjny, a 10000 kilogramów jako dopuszczalny dla jakiegoś kraju. Skoro podał parametry oba, to ja nie znajduje usprawiedliwienia aby te 10000 dopuszczalnych kilogramów z tabliczki podnosić do parametru polskiego administracyjnego wynoszącego 11500 kilogramów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie dlatego się nie porozumiemy. Bo rozumiem, że gdyby tam było (na TZ) 12000kg i 14000kg to też byś zostawił?

Edytowane przez abcs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Paprock napisał:

, to ja nie znajduje usprawiedliwienia aby te 10000 dopuszczalnych kilogramów z tabliczki podnosić do parametru polskiego administracyjnego wynoszącego 11500 kilogramów

 

To wskaż przepis (warunek techniczny), który ogranicza tą wartość do 10000 kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jaki przepis i jaki warunek techniczny?!

Napisałem wyraźnie, że nie znajduję uzasadnienia na windowanie dopuszczalnego parametru nacisku osi do górnej granicy wskazanej w przepisach.

Skoro producent podał na tabliczce wartości maksymalne i dopuszczalne, to się tego trzymam. 

No jakoś nie mogę przełknąć, że na tabliczce 12 ton nacisk konstrukcyjny, 10 ton nacisk dopuszczalny, a w dowodzie 11,5 tony jako administracyjny deser. :nausea:

No sorry... 

No sorry, bo budyń się robi a majonez wychodzi. ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Paprock napisał:

Skoro producent podał na tabliczce wartości maksymalne i dopuszczalne, to się tego trzymam. 

Ale te wartości dopuszczalne odnosiły się do przepisów kraju sprzedaży i stanu prawnego w momencie produkcji pojazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szacun @danielg539, i o to właśnie chodzi. Stan prawny pojazdu jest podany na tabliczce i tego się trzymam. A prikaz o wskazaniu przez producenta nacisków dopuszczalnych gdy maksymalne są kosmicznie wysokie obowiązuje w warunkach technicznych od zawsze i według mnie, to jest domena producenta. A obowiązek wygrawerowania kraju rejestracji, to zdaje się zaczął żyć dla pojazdów rejestrowanych coś dopiero w maju 2016 roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Paprock napisał:

No jakoś nie mogę przełknąć, że na tabliczce 12 ton nacisk konstrukcyjny, 10 ton nacisk dopuszczalny, a w dowodzie 11,5 tony jako administracyjny deser.

 

Czyli nie znasz warunków technicznych? To proste. Co do zasady nacisk dopuszczalny jest równy maksymalnemu. Chyba że maksymalny przekracza wartość określoną w rozporządzeniu - wtedy dopuszczalny musi zostać ograniczony do wartości z rozporządzenia. I nie do wartości "widzimisię" poniżej wartości określonej w warunkach technicznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, czy czasami nie przekombinujecie z tymi naciskami? Czyż DR nie powinien być zgodny z TZ. Skoro na TZ są podane trzy wartości nacisków (pojazd trzy osiowy), w DR powinna się znaleźć wartość największego nacisku na daną oś. Tylko w przypadku TZ określającej nacisk na zespół osi, to taką wartość należałoby wpisać. Wówczas mamy zgodność TZ z DR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, michal_k napisał:

 

Czyli nie znasz warunków technicznych? To proste. Co do zasady nacisk dopuszczalny jest równy maksymalnemu. Chyba że maksymalny przekracza wartość określoną w rozporządzeniu - wtedy dopuszczalny musi zostać ograniczony do wartości z rozporządzenia. I nie do wartości "widzimisię" poniżej wartości określonej w warunkach technicznych.

 

- dla mnie bardzo proste, co do zasady, a "widzimisię" producenckie tu było zapodane:  https://forum.norcom.pl/index.php?/topic/5022-jaki-nacisk-osi/&do=findComment&comment=266394 Reszta w załączniku o tabliczce.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim dane w polskim dowodzie rejestracyjnym muszą się zgadzać z danymi producenta i polskimi warunkami technicznymi. Jeżeli producent skonstruował oś o nośności (nacisku maksymalnym) 12T to ona może być tak obciążona bez szkody dla jej wytrzymałości.

Sprzedając pojazd na rynek niemiecki ileś lat temu umieścił na TZ w jednej kolumnie wartości administracyjne wynikające z ówcześnie obowiązujących niemieckich warunków technicznych a w drugiej wartości maksymalne- konstrukcyjne na jakie jest obliczony dany pojazd czy jego oś. Taki jest wymóg. Jeśli wartości administracyjne w danym państwie nie pokrywają się z wartościami konstrukcyjnymi należy podać obie wartości.

Po latach ten pojazd trafia do innego państwa i tam dopuszczając go do ruchu należy określić jego dopuszczalne obciążenia na terenie tego państwa według warunków technicznych w nim obowiązujących. Robi się to na badaniu technicznym przed pierwszą rejestracją w danym państwie. Diagnosta bierze do ręki warunki techniczne i porównując z danymi konstrukcyjnymi pojazdu określa je i wpisuje w DIP. Ostatnia zmiana polskich warunków technicznych przewiduje (określa) dopuszczalny nacisk grupy osi, z których jedna jest osią napędzaną a druga nie. 

Na chwilę obecną nie mamy określonych w warunkach technicznych dopuszczalnych nacisków osi składowych. Mamy dopuszczalny nacisk grupy dwóch osi, z których jedna jest napędzana a druga nie. I z tego mamy korzystać a nie z niemieckich warunków technicznych z przed iluś laty. Moje zapytanie dotyczyło tego czy z naszych obecnych warunków technicznych wynika, że nacisk osi napędowej należącej do grupy osi wynosi 11500kG. I tylko tyle.

daniel, obniżenie dopuszczalnego nacisku osi podwieszonej wynika z proporcji obciążeń. Jeśli zmniejszymy dopuszczalne nacisk osi napędowej to musimy proporcjonalnie zmniejszyć nacisk osi podwieszonej bo tak jest skonstruowane zawieszenie.

Edytowane przez abcs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, abcs napisał:

obniżenie dopuszczalnego nacisku osi podwieszonej wynika z proporcji obciążeń. Jeśli zmniejszymy dopuszczalne nacisk osi napędowej to musimy proporcjonalnie zmniejszyć nacisk osi podwieszonej bo tak jest skonstruowane zawieszenie.

Też o tym myślałem, bo skoro zawieszenie jest pneumatyczne na obu osiach to w miechach na osi wleczonej i napędowej będzie takie samo ciśnienie a zatem na zasadzie proporcji obniżenie nacisku osi napędowej z 12 do 11,5 t spowoduje obniżenie nacisku osi wleczonej do 7,091 t (po zaokrągleniu daje to 7,1 T)

Wspólnymi siłami temat udało się rozkminić :)

  • Piwo 1
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, danielg539 napisał:

Też o tym myślałem, bo skoro zawieszenie jest pneumatyczne na obu osiach to w miechach na osi wleczonej i napędowej będzie takie samo ciśnienie a zatem na zasadzie proporcji obniżenie nacisku osi napędowej

Raczej słabo, przykład: na osi masz 2 poduszki, na prawe i lewę koło, mimo ze będzie w nich to samo ciśnienie bez większego  problemu mogę spowodować podniesienie jednej strony , podejrzewam że rzeczywisty nacisk koła w tym momencie się zwiększy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat zawieszenia 4x2 ciągnika samochodowego jednej z marek:

Jak widzisz poduszki są zasilane z jednego elektrozaworu i są połączone ze sobą. W momencie podniesienia jednego koła, ciśnienie w jej miechu początkowo się podniesie, ale natychmiast zacznie się wyrównywać z drugą poduszką. Początkowo cały pojazd uniesie się, ale zadziała zawór poziomujący B30 i da sygnał na jednostkę sterującą A16. Ta z kolei poprzez sygnały na zaciskach X2:10 i X1:5 wyrówna pojazd do pozycji zadanej.

 

image.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 6.02.2019 o 08:19, duchu napisał:

mimo ze będzie w nich to samo ciśnienie bez większego  problemu mogę spowodować podniesienie jednej strony , podejrzewam że rzeczywisty nacisk koła w tym momencie się zwiększy

Tylko co to ma wspólnego z dopuszczalnym naciskiem osi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

My rozpatrujemy dopuszczalny nacisk osi, który jest pojęciem czysto teoretycznym. Wskazujemy, że warunki konstrukcyjne determinują udziały nacisków w obrębie zespołu osi powiązanych ze sobą konstrukcyjnie.

Ty stwierdzasz, że nie mamy racji bo realne naciski na poszczególne koła w tych osiach zmieniają się w rzeczywistych warunkach drogowych. Czy ten truizm miał jakiś sens w tej dyskusji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.