Skocz do zawartości

Protokół odbioru zbiornika gazu


pirat

Rekomendowane odpowiedzi

Chłopy bez jaj ,,,
to eunuchy :shock:

 

Ja ksero i do segregatora.
komp jest szybszy w odszukaniu

 

ostatno musiałem pisać do WK wyjaśnienie, dlaczego 2 tygodnie po OBT "krokodyle" zatrzymały DR za wycieki powietrza

i skan pokwitowania przydał się - była uszkodzona "poduszka" zawieszenia :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 298
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • DARIO64

    26

  • JANUSZ60

    22

  • Psuj

    18

  • blakop

    18

Top Posters In This Topic

Posted Images

bo w WK tego pokwitowania nie mieli ???

pewnie mieli

ale to odświeżyło moją pamięć, bo badanie robiłem w maju, a wyjaśniałem w końcu września :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Nawet jeśli pan Ratomski ma rację to w niczym nie zmienia to faktu, że diagnosta ma określone przepisy, których ma przestrzegać. Czy mogę w razie kontroli TDT na stacji tłumaczyć się, że nie wykonywałem badań zgodnie z obowiązującym mnie Dz.U. 155 bo pan Ratomski napisał, że nie muszę go przestrzegać. :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze a co znajduje się na drugiej stronie poświadczenia zbiornika bo nie ma scanu, być może jest decyzja TDT to wtedy jak najbardziej zbiornik jest dopuszczony, jeśli jej nie ma to nie przystępuję do badania a klientowi mówię PA :evil: I żaden wyrok sądu bez zmiany w ustawie mnie nie przekonuje :evil::evil::evil::evil::evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet jeśli pan Ratomski ma rację to w niczym nie zmienia to faktu, że diagnosta ma określone przepisy, których ma przestrzegać.

 

A TY sobie sam określasz, których przepisów przestrzegasz, a których nie jak rozumiem? :)

Miało MI czas - nie pomyślało, to dupa :) Oczywiście trzeba to sprawdzić, ale jeśli to prawda... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miało MI czas - nie pomyślało, to dupa :) Oczywiście trzeba to sprawdzić,

Największy interes w tym, by sprawdzić ma IRENE ,,,

my mamy Dz U 155,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzwoniłem do TDT W-wa,powiedzieli że jednym słowem to wszystko co tam napisane to bzdura i że taki zbiornik wogóle nie powinien być zamontowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A TY sobie sam określasz, których przepisów przestrzegasz, a których nie jak rozumiem?
Staram się przestrzegać wszystkich, które mnie dotyczą. Nie zagłębiam się w zawiłości prawne i interpretacyjne. Robię to mając nadzieję, że w razie W sąd mnie łagodniej potraktuje za to że robiłem źle ale zgodnie z przepisami niż gdybym robił źle i w zgodzie ze swoim przeświadczeniem będącym z sprzeczności z rozporządzeniem. :-D

 

[ Dodano: 03-06-2011, 14:43 ]

A BTW czy prawdą jest, że zbiorniki IRENE miały problemy ze szczelnością, że były dopuszczone do użytku wg inaczej interpretowanych przepisów. To by tłumaczyło dlaczego firma tak zaciekle walczy z TDT. Dla nich to jest być albo nie być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiorniki gazowe CNG wymagają certyfikacji zgodności z dyrektywą unijną ECE R110

Warto się zapoznać.

Zbiorniki gazowe CNG - dlaczego nie honoruje sie unijnego certyfikatu?

Transportowy Dozór Techniczny chce wysyłać swoich pracowników do Chin, zamiast uznać renomowany certyfikat unijny.

Sprawa dotyczy akredytacji Transportowego Dozoru Technicznego do wydawania certyfikacji zbiorników samochodowych CNG.

 

Zbiorniki gazowe CNG wymagają certyfikacji zgodności z dyrektywą unijną ECE R110. Producent, który chce wprowadzić takie zbiorniki na rynek europejski musi poddać się bardzo szczegółowej procedurze certyfikacji, wykonywanej przez uprawnione do tego jednostki badawcze.

 

Producent, którego reprezentuję, ma fabrykę w Chinach i - po 10 miesiącach badań i inspekcji fabryki - uzyskał na swoje wyroby certyfikat ECE R110 wydany przez Kraftfahrt-Bundesamt DE-24932 Flensburg, zaś badania wykonywał TÜV Süd Automotive GmBH, DE-85748 Garching, Niemcy.

 

Transportowy Dozór Techniczny ignoruje istnienie tego certyfikatu i proponuje własne badania, włączając w to wizytację fabryki (audyt), pokrycie kosztów diet i hoteli oraz podróży 2 pracowników do Chin.

 

Oto końcowy element 5-stronicowego formularza wymaganego przez TDT:

 

http://bubleprawne.gazeta.pl/Bubleprawne/1,87549,6212319,Zbiorniki_gazowe_CNG___dlaczego_nie_honoruje_sie_unijnego.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,widział już ktoś coś takiego?

Odpowiedź TDT na maila:

Stanowisko TDT jest takie:

 

 

 

Zgodnie z §1, pkt 1, lit. f) rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu (Dz. U. Nr 120, poz. 1021, ze zm.), zbiorniki na gaz skroplony lub sprężony, służące do zasilania silników spalinowych w pojazdach, tj.: zbiorniki LPG, CNG oraz LNG, podlegają dozorowi technicznemu. Właściwą jednostką dozoru technicznego wyznaczoną do sprawowania dozoru technicznego nad ww. zbiornikami jest tylko Transportowy Dozór Techniczny, który na podstawie art. 44 ust. 1, pkt 1, lit. c) ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym (Dz. U. Nr 122, poz. 1321, z późn. zm.), sprawuje dozór techniczny nad zbiornikami m.in. w ruchu drogowym. Powyższe zbiorniki mogą być eksploatowane tylko na podstawie decyzji wydanej zgodnie z art. 14 ust. 1 ww. ustawy, zezwalającej na ich eksploatację i wydanej przez Transportowy Dozór Techniczny.

 

 

 

Radziłbym nie przejmować się stanowiskiem firmy IRENE bo nie mamy wpływu na zachowanie pewnych ludzi – na SKP pojazd zasilany gazem musi mieć zbiornik dopuszczony do eksploatacji na podstawie pozytywnej decyzji TDT. Co zrobi diagnosta to jego sprawa ale tylko do czasu kontroli SKP.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę zauważyć, że TDT nie odnosi się absolutnie do podstaw prawnych podanych przez firmę IRENE.

Przypadek? :)

Ja przypominam - a może co niektórych poinformuję dopiero ;) - że był taki okres - nie długi, ale był, że pobieraliśmy opłatę ewidencyjną bez podstawy prawnej, bo stare rozporządzenie poprzez delegację ustawową wygasło, a nowego nie było :) Nikt się nie odwoływał, nikt nie protestował i się brało po staremu nie patrząc na to, że rozp.straciło moc obowiązywania hihi :)

Więc ja bym tak od razu firmy IRENE na ośmieszonej pozycji nie stawiał...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja absolutnie firmy IRENE nie próbuję ustawiać w pozycji "mąciciela działającego z nagannych pobudek". Mało tego, niektóre ich argumenty do mnie trafiają tylko nie chciałbym aby wojna TDT-u z IRENE uderzała rykoszetem w diagnostów, bo na wojnie “najdzielniej biją króle, a najczęściej giną chłopy”. :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja po tym jakoś nie mam zaufania do IRENE

Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury - z upoważnienia ministra -

 

na zapytanie nr 6712

 

w sprawie działań dyrekcji Transportowego Dozoru Technicznego dotyczących firmy Irene

 

Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na pismo z dnia 29 marca 2010 r., nr SPS-024-6712/10, przekazujące zapytanie pana posła Romana Koseckiego w sprawie działań dyrekcji Transportowego Dozoru Technicznego, dotyczących firmy Irene Agencja Handlowa Import-Export, uprzejmie przedstawiam wyjaśnienia do przedmiotowej sprawy.

 

Zbiorniki przeznaczone do zasilania silników pojazdów spalinowych gazem skroplonym LPG podlegają procedurze homologacji na zgodność z regulaminem 67 EKG ONZ. Do przeprowadzania badań homologacyjnych w Polsce, w kontekście potwierdzenia spełnienia wymogów ww. regulaminu EKG ONZ, upoważnione są dwie jednostki badawcze, tj. Instytut Transportu Samochodowego w Warszawie oraz Politechnika Śląska Wydział Transportu w Katowicach.

 

Zgodnie z § 1 pkt 1 lit. f rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 lipca 2002 r. w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu (Dz. U. Nr 120, poz. 1021, z późn. zm.) zbiorniki na gaz skroplony lub sprężony, służące do zasilania silników spalinowych w pojazdach, podlegają dozorowi technicznemu.

 

Zgodnie z powyższym producent zbiorników LPG przed wprowadzeniem ich do obrotu handlowego na terytorium RP musi uzyskać na każdy typ zbiornika świadectwo homologacji potwierdzające spełnienie wymagań regulaminu nr 67 EKG ONZ, a każdy wyprodukowany zbiornik musi zostać odebrany przez Transportowy Dozór Techniczny.

 

Do wymagań ww. procedury stosowała się także firma Irene Agencja Handlowa Import-Export. Jednakże, w obliczu możliwości zawarcia umowy eksportu zbiorników LPG na rynek australijski oraz braku porozumienia w ww. zakresie z Transportowym Dozorem Technicznym, firma Irene zawarła umowę z Urzędem Dozoru Technicznego na przeprowadzanie certyfikacji dobrowolnej produkowanych zbiorników. Producent nie został przez Urząd Dozoru Technicznego poinformowany, iż dokumenty wystawiane przez UDT nie spełniają wymagań ustawy o dozorze technicznym w zakresie odbioru zbiorników LPG i że takie zbiorniki nie mogą zostać wprowadzone do obrotu handlowego na terytorium RP. Firma Irene, uznając certyfikaty UDT za tożsame z decyzjami wydawanymi przez TDT, rozpoczęła sprzedaż przedmiotowych zbiorników także i w Polsce.

 

Jednocześnie w październiku 2009 r. na polskim rynku zostały stwierdzone przypadki wyprodukowania przez firmę Irene nieszczelnych zbiorników LPG stwarzających zagrożenie dla życia i mienia ludzkiego. W konsekwencji ww. działań pracownicy Transportowego Dozoru Technicznego przeprowadzili dwie inspekcje, które wykazały szereg nieprawidłowości oraz zastrzeżeń w zakresie funkcjonowania firmy Irene Agencja Handlowa Import-Export. Producent, zgodnie z zaleceniami TDT, miał usunąć wszystkie nieprawidłowości oraz poddać się trzeciej kontroli w terminie wyznaczonym przez Transportowy Dozór Techniczny. Brak wypełnienia ww. obowiązku w terminie, a także wprowadzenie do obrotu handlowego zbiorników LPG bez decyzji TDT dopuszczających do ich eksploatacji skutkował wydaniem przez dyrektora TDT dwóch decyzji administracyjnych, tj.:

 

- decyzji z dnia 22 stycznia 2010 r., która nie zezwalała na eksploatację zbiorników LPG wprowadzonych do obrotu handlowego bez badań i odbioru Transportowego Dozoru Technicznego oraz nakazywała wycofanie ich z eksploatacji; firma Irene za pośrednictwem dyrektora TDT wystąpiła do ministra infrastruktury o stwierdzenie nieważności ww. decyzji; przedmiotowa sprawa znajduje się obecnie w toku postępowania administracyjnego,

 

- decyzji z dnia 29 stycznia 2010 r. cofającej przedsiębiorcy uprawnienie do wytwarzania stalowych zbiorników cylindrycznych i specjalnych (toroidalnych) na gaz LPG nadane decyzją dyrektora TDT z dnia 5 grudnia 2003 r.; decyzja ta została utrzymana w mocy przez ministra infrastruktury decyzją z dnia 29 kwietnia 2010 r.

 

Należy mieć na uwadze, iż firma Irene, wprowadzając na rynek nieszczelne zbiorniki LPG oraz zbiorniki bez posiadania odbioru TDT, nie tylko złamała przepisy prawa, lecz przede wszystkim stworzyła zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego. Takie działania, bez względu na konsekwencje w zakresie prowadzenia przedsiębiorstwa, nie mogą być argumentem do nieprzestrzegania przepisów prawa i musiały skutkować wydaniem ww. decyzji administracyjnych.

 

Pragnę zaznaczyć, iż wznowienie produkcji stalowych zbiorników LPG jest zależne jedynie od działań i decyzji, jakie podejmie producent. W pierwszej kolejności powinien on wycofać z rynku polskiego wszystkie zbiorniki, które zostały wprowadzone na rynek jedynie na podstawie certyfikatów UDT. Następnie, zgodnie z wymogami art. 9 ustawy o dozorze technicznym, firma Irene może wystąpić o nadanie uprawnień do wytwarzania stalowych zbiorników cylindrycznych i specjalnych (toroidalnych) na gaz LPG.

 

Z poważaniem

 

Sekretarz stanu

 

Tadeusz Jarmuziewicz

 

Warszawa, dnia 20 maja 2010 r.

http://orka2.sejm.gov.pl/IZ6.nsf/main/11BBCF21

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.