Skocz do zawartości

Pojazd do przewozu osób niepełnosprawnych.


luk

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 98
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • Paprock

    16

  • blakop

    13

  • ketiw38

    7

  • aboz

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sobie jaja robicie koledzy mówicie o OB a chcecie przeglądać pojazd nie zarejestrowany :P

A okresowe przed pierwszą rejestracją z zagranicy bez tablic jakoś się wykonuje :hihi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Homologacja do próbnych?

Podaj podstawę prawną. ;)

Spróbuję na poczekaniu wymyśleć - bo nie jestem w pracy :evil:

Jeżeli jest to pojazd nowy sprzedawany w UE musi (powinien) mieć homologację na kraje UE. Jeżeli nie ma homologacji nie podlega rejestracji. ;)

 

[ Dodano: 27-04-2010, 08:33 ]

Blakop pomóż czy ja dobrze kombinuję :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokonując przebudowy wnętrza pojazdu naruszono warunki, dla jakich homologowano pojazd, a w związku z tym zabudowany w ten sposób pojazd musi uzyskać nową homologację.

 

Zamocowanie uchwytów nazywasz przebudową?

Powiedz mi, czy jeśli taki pojazd homologowany jako wielozadaniowy, będzie chciał używać piekarz to rozumiem, że powinien:

 

pojazd musi uzyskać nową homologację.

 

na samochód ciężarowy --> furgon --> przewóz pieczywa?

Ewentualnie firma, która zajmuje się przeprowadzkami powinna się starać o homologację na:

samochód ciężarowy --> furgon --> przewóz mebli

Widziałeś kiedyś homologacje na takie podrodzaje i przeznaczenie?

 

Czyli jeśli ktokolwiek na tym forum wykonując BT zajrzy na 'kipę', i znajdzie tam chleb. bułkę albo starą szafkę powinien dać nega bo w DR w pozycji przeznaczenie będzie wpisane co najwyżej uniwersalny albo wpisu nie będzie w ogóle :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamocowanie uchwytów nazywasz przebudową?

Powiedz mi, czy jeśli taki pojazd homologowany jako wielozadaniowy, będzie chciał używać piekarz to rozumiem, że powinien

na samochód ciężarowy --> furgon --> przewóz pieczywa?

Ewentualnie firma, która zajmuje się przeprowadzkami powinna się starać o homologację na:

samochód ciężarowy --> furgon --> przewóz mebli

Widziałeś kiedyś homologacje na takie podrodzaje i przeznaczenie?

Tu chyba sytuacja jest trochę inna, bo faktycznie wprowadzenie tak niewielkich zmian nie powinno powodowac utrary homologacji, ale właściciel pojazdu za wszelka cenę chce mieć pojazd o innym przeznaczeniu niz ten homologowany bo on musi kupić pojazd do przewozu osób niepełnosprawnych aby dostać refundacje z PFRON-u.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym wypadku zadne parametry homologacyjne nie zostały naruszone, masy wymiary itp te sama. To homologacja zostaje taka sama Pojazd został tylko doposażony w takowe urządzenia niczym innym sie nie rożni od innych pojazdów tego typu, no może ze mniał oznaczenia pojazdu dla niepełnosprawnych.

Ja moze dalej swoje bo to zadna zmiana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak postąpicie w takim przypadku. Pojawił się nowy pojazd (prosto z salonu) Ford Transit 9 osobowy rodzaj pojazdu osobowy z homologacją nigdy nie rejestrowany.

 

 

wedlug mnie to badanie okresowe + DIP badanie przed pierwsza rejestracją

 

Podaj(cie) podstawę prawną wykonania OBT

 

 

Jakie zmiany konstrukcyjne, jak pojazd nie jest zarejestrowany?? :shock:

 

Sobie jaja robicie koledzy mówicie o OB a chcecie przeglądać pojazd nie zarejestrowany :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym wypadku zadne parametry homologacyjne nie zostały naruszone, masy wymiary itp te sama.

 

Z tymi masami to może być różnie bo zamontowanie jakiejś poręczy czy kilku uchwytów nie spowoduje ich istotnej zmiany, ale zamontowanie windy czy pochylni do wprowadzania wózka inwalidzkiego może dość znacznie zmienić masę własną pojazdu :( .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wirma ktora przerabia takie pojazdy lub wysposarza w odpowiedni sprzet musi miec zezwolenie na takie prace, do badania przyjezdza pojazd na probnych lub na lawecie, firma wystawia oswiadczenie ze jest to produkt jednostkowy, robisz mu badanie okresowe + DIP jak dla pojazdu jednostkowego. Wpisujesz wszystkie dane ktore sa potrzebne do rejestracji . Oczywiscie w moim przypadku wyciag homologacji mowil o "pojedzie ktory był homologowany jako niekomplety do dalszej zabudowy"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robię to dokładnie tak samo jak sebastian i jeszcze nigdy nie spotkałem się z jakimkolwiek problemem ze strony WK czy innej instytucji.

 

Kiedy robiłem to po raz pierwszy, miałem jedynie wątpliwości co do ilości miejsc siedzących, ale znalazłem "wyjście salomonowe" ;) i w DIP piszę np. 9 /z homologacji/, a w uwagach zaświadczenia piszę m.in.:

Ilość miejsc siedzących - 9

Po złożeniu tylnej kanapy ilość miejsc 6 + 1 dla osoby niepełnosprawnej na wózku inwalidzkim.

 

ps. WK i tak wpisuje 9

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamocowanie uchwytów nazywasz przebudową?

 

1. Tam nie tylko chodzi o uchwyty

2. Tak - nazywam przebudową. Tak samo jak odkręcenie 4 śrubek i wyjęcie kratki.

 

Przykład z klasyfikacjami furgonów średnio trafiony. Dobrze wiesz, że te określenia sa po prostu głupie i nikt nie wie czym miałby się charakteryzować pojazd do przewozu pieczywa, a czym do konfekcji.

Natomiast zastosowanie w pojeździe urządzeń służących do przewozu osób niepełnosprawnych jest już łatwo zauważalne - nawet dla laika, który powiedzmy nie rozpoznał by silnika od garbusa w motocyklu. I jest to bez wątpienia zmiana warunków technicznych pojazdu, na podstawie których wydano homologacje, tym bardziej, że zmiany te maja prowadzić też w zamyśle osoby ich dokonującej do zmiany klasyfikacji.

I zmiany te należy rozpatrywać w kontekście przepisów, a nie dziwnie pojętej "praktyki" i subiektywnego postrzegania pewnych określeń i terminów. Jak mówię - odkręcenie kratki - czynność prostsza niż wymiana żarówki w samochodzie jest zmiana konstrukcyjną, a przełożenie układu kierowniczego np. już nie (w określonych sytuacjach).

Jeszcze bardziej obrazowo - w nowym pojeździe postanowiłeś wymienić fotele - bo Ci się nie podobają. W starym aucie miałeś takie fajne, wysiedziane, a teraz jakieś takie z elektryką... nie... - wsadzasz to stare. Czy coś się zmieniło? Czy widać różnice? Nie... Fotel idealnie pasuje... 99% ludzi nie zauważy. Ale dokonałeś zmiany pewnych elementów wyposażenia. Coś dołożyłeś, coś wyjąłeś, coś zamieniłeś - nie ważne: dokonałeś zmian wyposażenia, które było homologowane! Jak do tego fotela dodasz podłokietnik to już naruszyłeś warunki wydania homologacji dla tego typu pojazdu - bo on nigdy z takimi podłokietnikami nie był homologowany!!

 

sebastian napisał/a:

wedlug mnie to badanie okresowe + DIP badanie przed pierwsza rejestracją

 

 

Podaj(cie) podstawę prawną wykonania OBT

 

Kolego SKP Poznań... Cóż mogę powiedzieć... Z uwagi na sympatię dam Ci 48 godzin na to, abyś sam złożył podanie o cofnięcie uprawnień, zanim złożę na Ciebie oficjalną skargę za takie pytanie!! :D

 

Okresowe badanie techniczne przeprowadza się po raz pierwszy PRZED PIERWSZA REJESTRACJĄ POJAZDU! Art. 81.3. !

 

To jest sprawa prosta:

1. Badanie okresowe przed rejestracją - a jak wiecie w tym wypadku jest uzupełniane DIPem. I to wszystko jeśli o Was chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okresowe badanie techniczne przeprowadza się po raz pierwszy PRZED PIERWSZA REJESTRACJĄ POJAZDU! Art. 81.3. !

 

To jest sprawa prosta:

1. Badanie okresowe przed rejestracją - a jak wiecie w tym wypadku jest uzupełniane DIPem. I to wszystko jeśli o Was chodzi.

 

to nie wszystko -nie ma badań z "natury" -a jest to pojazd nie zarejestrowany.

co z czym porównam????

KOlego czy Ty wiesz jaki jest zakres okresowego badania ? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem - nie znam się :)

Ale ustawodawca mówi, że masz ten pojazd przebadać przed rejestracją, a Ty mi mówisz o jakichś tam rozporządzeniach...

Czyli co - ustawodawca się pomylił Twoim zdaniem? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nie wszystko -nie ma badań z "natury" -a jest to pojazd nie zarejestrowany.

A mnie się wydaje że skoro ustawodawca: nigdzie nie napisał że nie ma badań z natury.

Bo według mnie to oczywiste że oceniamy to co widzimy (z natury) i opisujemy a co z tym WK zrobi to ich sprawa.

WK jest od weryfikowania dokumentów albo uzna albo nie.

Jak tak to gościu rejestruje a jak nie to musi uzasadnić dlaczego a klient walczy dalej :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem - nie znam się :)

teraz to sie nie znam :evil::D

 

ustawodawca mówi że mam przebadać zgodnie z rozporzadzniem!!!!(przeczytaj zakres okresowego),

Może nie wiem -czy jest jakieś inne okresowe?

 

 

 

Pojazd "nówkę " to Ty (WK)) rejestrujesz ,a jak Ci coś nie "halo" , to skieruj na SKP ,ale znowu na skierowanie nie można ;) ,no to PC i skierowanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WK jest od weryfikowania dokumentów albo uzna albo nie.

Jeżeli nie uzna i stanie na stanowisku, że wykonałeś swoja robotę niezgodnie z przepisami to chyba nie muszę mówić czym się to zakończy dla diagnosty.

Pojazd "nówkę " to Ty (WK)) rejestrujesz ,a jak Ci coś nie "halo" , to skieruj na SKP ,ale znowu na skierowanie nie można ;) ,no to PC i skierowanie :)

Znów pojawia się kwestia czy rejestracja czasowa to już rejestracja czy jeszcze nie. Czy jak klient zgubi DR i ma nieważne BT to jak pójdzie do WK po PC to ma dostać z czerwonymi tablicami czy tylko PC do swoich bo to będzie rejestracja czasowa czy tylko czasowy dokument do "rejestracji właściwej"... i tak chyba bez końca...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie uzna i stanie na stanowisku, że wykonałeś swoja robotę niezgodnie z przepisami to chyba nie muszę mówić czym się to zakończy dla diagnosty.

 

No czym ? A jak WK się jednak pomyliło To co podadzą się do dymisji ?

 

SKP Poznań jestem pod wrażeniem Nie każemu jest dane "objechać" blakopa . No chyba ze jesteście szwagrami ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SKP Poznań - proszę sobie zajrzeć do Ustawy, do rozporządzenia - cokolwiek - i powiedzieć mi na podstawie czego mam zarejestrować pojazd, jak nie mam ani homologacji, ani badania :)

I nie interesuje mnie Twoje rozporządzenie. Ustawa jest aktem wyższej rangi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Halo, panowie ale powiedzcie mi jak dziecku w tym wypadku dlaczego robimy okresowe +DIP. JaK przy tym badaniu określamy parametry pojazdu takie same jak sa w homologacji, czyli je przepisujemy. Jedynie co to w przeznaczeniu dopiszemy ze pojazd został przystosowany do osób niepełnosprawnych.

jak nie mam ani homologacji, ani badania :)

Homologacje masz i badanie też to ? tylko inne niz to

A może z inej beczki rejestrujesz pojazd furgon nowy z salonu z homologacją ,ale klient chce miec wpisane przewóz pieczywa co wtedy jak sie nic nie zmieniło w pojeździe :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.