Skocz do zawartości

NTB SAMA


wolf

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 104
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • jarolud

    25

  • blakop

    17

  • DARIO64

    11

  • danielg539

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

Opinia prawna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

j

 

Opinia prawna — pomocniczy materiał analityczny związany z praktycznymi problemami prawnymi dotyczącymi jednostkowej sprawy lub konkretnego przypadku. Zazwyczaj sporządzany jest na zamówienie przez wykwalifikowanego prawnika, najczęściej adwokata lub radcę prawnego. W zależności od specyfiki i złożoności przedmiotu opinii może być ona mniej lub bardziej obszerna i kompleksowa, może w szczególności obejmować wiele dziedzin prawa, odnosić się do norm, orzecznictwa oraz doktryny i teorii prawa.

 

Opinie mają na celu m.in. wyjaśnianie problemów prawnych, proponowanie rozwiązań, w tym też wariantowych. Przykładowo mogą:

 

* wskazywać propozycje procedur prawnych pozwalających doprowadzić do osiągnięcia założonego celu, w szczególności zmiany współwłasności, nabycia spółki, sporządzenia intercyzy, itp.

* przedstawiać kwalifikację konkretnego stanu faktycznego w świetle ustaw, orzecznictwa, publikacji prawnych

* przedstawiać analizę prawną dokumentu, jak decyzja, umowa, oświadczenie, itd.

* interpretować przepisy normatywne i wysnuwać skutki prawne wedle danej interpretacji

* przedstawiać szczególny pogląd na sprawę rozpatrywaną przed sądem w celu pomocy w bardziej obiektywnym jej rozpoznaniu, z uwzględnieniem poglądów oraz argumentów nie przedstawiony w postępowaniu przez strony (amicus curiae).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opinia tylko mówi co,jak,można zrobić.

 

Czyli wskazuje sposób w jaki należy zinterpretować przepis ustawy - czyli jak mam postąpić żeby było zgodnie z ustawą. Kto będzie odpowiadał jak zrobię tak jak mi opinia kazała ? A opinia jest ważniejsza od interpretacji ? Ustalmy więc czy to pismo jest interpretacją czy opinią. Czcza definicja , a jak Ty to Luk rozumiesz ? Luk = Blakop ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To możne tak Jeszce Nie znalazłem czegos bardziej podobnego

 

 

Wykładnia prawa (także interpretacja prawa (przyjmuje się, że wyrazy wykładnia i interpretacja są synonimami), wykładnia przepisów prawa, wykładnia tekstu prawnego) to pojęcie języka prawnego i języka prawniczego, które oznacza, zależnie od kontekstu:

 

* wykładnię prawa w ujęciu pragmatycznym, czyli proces (zespół czynności) zmierzający do ustalenia znaczenia przepisu prawa (wykładnia prawa sensu stricto) i ustalenia treści zawartych w nim norm prawnych (wykładnia prawa sensu largo);

* wykładnię prawa w ujęciu apragmatycznym, czyli rezultat wykładni prawa w ujęciu pragmatycznym, tj. ustalone w jej toku znaczenie przepisu lub treść normy prawnej.

 

Przyczyny powodujące konieczność stosowania wykładni:

 

* błędy językowe powstałe przy formułowaniu przepisów;

* zmiany społeczno-gospodarcze lub polityczne;

* zbyt ogólny charakter normy prawnej.

 

Czyli teraz co wazniejszze interpretacja przepisów czy opinia :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli teraz co wazniejszze interpretacja przepisów czy opinia

 

Pytanie powinno być Co ważniejsze interpretacja przepisów czy wykładnia prawna która podawana jest w opinii prawnej. Ta rozmowa o aksjomatach ... napisz mi jak Ty to rozumiesz a nie mi tu teorią sypiesz jak Guru jeden.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie - przecież to Wasza sprawa co robicie - wzglęnie wytyczne organu, który Was nadzoruje!! Macie problem - pytajcie (na piśmie - bo wtedy musicie dostać pisemną odpowiedź) Wasze WK - czyli Wasze organy nadzoru co i jak oraz na jakiej podstawie robić... Nie ma sensu angażowac w to jakies podmioty zewnętrzne i takie czy inne opinie czy interpretacje (jak zwał tak zwał)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tak dawno pisałem że to może dotknąć któregoś z nas,no i długo nie trwało.

Panowie - przecież to Wasza sprawa co robicie - wzglęnie wytyczne organu, który Was nadzoruje

Tak ja łażę ,jak pan każe. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie jeszcze ciekawi jak do tematu będą podchodziły WK w przypadku gdy trafi do nich

np.lekka SAM z terminem badań ustalonym inaczej niż na danym terenie.Będą ustalały w/g "swoich" zasad? A co z całą resztą już zarejestrowanych?

Może kolega Blakop coś podpowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie problem - pytajcie (na piśmie - bo wtedy musicie dostać pisemną odpowiedź) Wasze WK - czyli Wasze organy nadzoru co i jak oraz na jakiej podstawie robić...

 

a jak odpowiedź brzmi:".... Wykonujemy...zgodnie z ustawą Pord ....art....i rozporzadzeniem...pkt..... :D:P to nadal mamy problem 8) .

 

ciekawi jak do tematu będą podchodziły WK w przypadku gdy trafi do nich

np.lekka SAM z terminem badań ustalonym inaczej niż na danym terenie.Będą ustalały w/g "swoich" zasad?

 

Ciekawi mnie dlaczego WK nie mogą wypracować sobie jednej interpretacji dla całego kraju???? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie problem - pytajcie (na piśmie - bo wtedy musicie dostać pisemną odpowiedź) Wasze WK - czyli Wasze organy nadzoru co i jak oraz na jakiej podstawie robić

 

Chyba wysłanie pisma to jedyna droga do uzyskania odpowiedzi. Podczas kontroli TDT która miałem 3 tygodnie temu zapytałem panów z TDT i pracownika WK jak podchodzic do tematu, otrzymałem odpowiedź: "Chyba nawet w MI nie wiedzą" :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie dlaczego WK nie mogą wypracować sobie jednej interpretacji dla całego kraju???? ;)

 

Pewnie z tego samego powodu, dla którego nie robią to SKP. Po prostu nie mają ze sobą nic wspólnego, ani nie posiadają zwierzchnictwa. :)

 

a jak odpowiedź brzmi:".... Wykonujemy...zgodnie z ustawą Pord ....art....i rozporzadzeniem...pkt..... :D:P to nadal mamy problem 8) .

 

Hehe - no nie chciałem pisać, że taka możliwośc też jest. Odpowiedzi w tym stylu wylansował pewien dyr z MI o inicjałach... wiadomo jakich :) A dół szybko podłapał, że tak można się wykpić z każdej odpowiedzi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie dlaczego WK nie mogą wypracować sobie jednej interpretacji dla całego kraju?

 

No Panie Blakopie tym

Pewnie z tego samego powodu, dla którego nie robią to SKP. Po prostu nie mają ze sobą nic wspólnego, ani nie posiadają zwierzchnictwa
to nie możesz się tłumaczyć. A wiec mówisz ze WK nie mają zwierzchnika ...abdykował? No to My Diagności teraz na piwko, grilla i na hamak... a WK nam powie na piśmie jasno i czytelnie , bez tych durnych numerków , jak mamy prawidłowo robić badania. A jak nie, to podeślemy wam: Adama1501 z jego "argumentami". Rozpoznacie go, bo będzie w świątecznym ubraniu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu nie mają ze sobą nic wspólnego, ani nie posiadają zwierzchnictwa.

 

Coś wspólnego mają np-rejestrują pojazdy :-D

Chyba nie chodzi tu o zwierzchnictwo ,a o .............. :x .

Jak SKP moga wypracować sobie interpretacje prawna 8) ?

My diagności mamy nadzór w postaci WK i jak już wspomniałeś "pracujemy pod nadzorem" i to WK i starostwa powinny starać się wypracować jednolite przepisy w całym kraju i je przekazywać diagnostom.Byłoby pięknie :mrgreen:;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijając kwestie pozostające pod nadzorem WK, tudzież będące jego rezultatem - no dlaczego SKP z Ustrzyk Dolnych nie działa tak samo jak SKP w Szczenienie - co? Dlaczego nie mają jednolitych procedur itd...? :)

 

Jedna SKP z drugą nie ma nic wspólnego - o to dlaczego! Nie istnieje jakaś jednolita organizacja, czy władza, która zrzeszała by wszystkie SKP i nakazywała takie a nie inne postępowanie - albo przynajmniej je zalecała.

Tak samo WK - urząd A, nie ma nic wspólnego z urzędem B. Jeden od drugiego nie jest w żaden sposób uzależniony, ani jego opiniami związany. Na tym polega samorząd - trzeba zdać sobie z tego sprawę! Jeśli ja stwierdzam, że będę kazał robić badania za tyle i tyle i powiedzmy SKP się odwoła (czy ktokolwiek inny) i SKO takie stanowisko utrzyma to staje się to automatycznie wykładnią na danym terenie. Chociaż oczywiście SKO na sąsiednim terenie sprawę może potraktować inaczej. I oba urzędy, choć całkowicie odmiennie będą działać w majestacie prawa ! Szansą jest odwoływanie się dalej - do WSA i NSA... Ale ilu spraw to dotyczy? Szczególnie tej mniejszej wagi...

Jak zatem chcecie wymóc jednolitość w postępowaniu, skoro w istocie byłoby to naruszeniem idei samorządu?

Oczywiście można próbować zrzeszać dane podmioty... Ale zrzeszenia wiadomo... Wy tez jakoś masowo do PISKP się nie zapisujecie Panowie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie mają jednolitych procedur itd...?

 

Bo ichniejsze WK nie dały im jednakowego ogólnopolskiego sposobu postępowania

Jeden od drugiego nie jest w żaden sposób uzależniony, ani jego opiniami związany. Na tym polega samorząd - trzeba zdać sobie z tego sprawę!
Ciekawe rzeczy opowiadasz. A Kto jest nad wszystkimi samorządami? Samorząd nie oznacza samowolki.Samorząd = WK ? Śmiała teza. Co do SKO i opinii prawnych na zlecenie WK udowodnij, ze będą różne opinie prawne dotyczące tej samej kwestii, zauważ nie interpretacje. Niech za to wezmą się w końcu prawnicy którzy to podpiszą i poniosą odpowiedzialność, gdyby co.
Wy tez jakoś masowo do PISKP się nie zapisujecie Panowie...

No weź...Admin chyba powinien usunąć ten post reklama konkurencji Porównanie jednorodności interpretacji SKP do jednorodności interpretacji WK ? My jako skp możemy sobie klechtać i interpretować jak nam się żywnie podoba bo i tak jakiś WK w Psiej Wólce powie mi ze chce ...jak to szło? "A my na odwrót." Psujku pamiętam o Tobie. Jako skp czuję się zwolniony z szukania jednej interpretacji to WK mają nam dać jedną interpretację bo nie jesteście pozostawieni samopas. TO Wy jako WK tłumaczcie się, że każecie robić jak Wam się akurat wymyśliło. Doszło to już za daleko żebym musiał robić za każdym razem inaczej bo każdy WK inaczej chce. Ciekawe dokąd nas to Twoje rozumowanie zawiedzie ? Do anarchii ? Róbta co chceta ? Samonierząd ? Znam WK, które pytają się SKP jak robić, żeby było dobrze ... co i tak kończy się tym Tak ja łażę ,jak pan każe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wy tez jakoś masowo do PISKP się nie zapisujecie Panowie...

Ja jestem pod PATRONATEM i nie mam zamiaru tego zmieniać.A PISKP z czego wyrósł jak nie ze współpracy z ITS.

 

A Kto jest nad wszystkimi samorządami?

Nie jestem szpecem od polityki ale wydaje mi się że najpierw wojewoda a wyżej MSWiA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blakop podziwiam twoją interpretację.

Myślałem, że wszystkie SKP działają n apodstawie DZU, a nie prawa samorządowego.

Myślałem, że WK działają na podstawie DZU, a nie na podstawie uchwał samorządu.

Ale na podstawie twojej wypowiedzi zmienię zdanie :evil:

Jak jest DZU delikatnie mówiąć źle napisany to nic dziwnego, że każdy go wykonuje jak chce, nawet ministerstwo w tak prostej sprwaie wydaje interpretację, którą to interpretację wszystkie WK i SKP inaczej interpretują. :evil:

Choć to jest żałosne co napisałem, to po twoim poście już wiem, że to samorządy miały stanowić prawo w polsce nie w swoim obszarze działania. :razz:

Teraz już wiem, że jak Blakop coś zarządzi w Swoim WK to na pewno będzie miał rację, bo jest przedstawicielem samorządu i tak może bo jak coś postanowi to cała Polska do jego urzędu musi tak robić. Mało tego musi posiadać wiedzę co który WK wymaga :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.