Skocz do zawartości

Światła obrysowe w pojeździe ciężarowym


Mikołaj

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam do Was pytanie odnośnie oświetlenia obrysowego. W Dz.U. z 2003 r. Nr 32 poz. 262 znalazłem jedynie informację, że pojazdy (te które się kwalifikują do używania ww. świateł) powinny być wyposażone w 2 światła obrysowe przednie barwy białej i 2 tylne barwy czerwonej.

Jak ma się kwestia bocznych świateł obrysowych? Ile ich powinno być? Jakiej powinny być barwy? Jak powinny być rozmieszczone?

Oświetlenie to będzie zamontowane na pojeździe ciężarowym, 3-osiowym, o DMC 21t, długość całego pojazdu ok. 11,5m, szerokość 2,55m, wysokość ok. 3,4m.

Istnieje gdzieś jasny zapis dotyczący bocznych świateł obrysowych?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istnieje gdzieś jasny zapis dotyczący bocznych świateł obrysowych?

 

zapisu nie ma, bo takie światła nie istnieją,,,

Tobie są potrzebne boczne światła pozycyjne,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boczne to wystarczą odblaskowe.

jaka nie żartuj sobie ,,,

Oświetlenie to będzie zamontowane na pojeździe ciężarowym, 3-osiowym, o DMC 21t, długość całego pojazdu ok. 11,5m,

dz.u. 32 (ujednolicony) poz 262 par. 12.1.16

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boczne to wystarczą odblaskowe.

 

Nie zawsze.

Dz u 32 §12 p 1.16

16) pozycyjne boczne - pojazd samochodowy i przyczepa, których długość przekracza 6 m (długość przyczepy powinna być liczona razem z dyszlem).

Dz U 32 §59 p 6

6. Przepis § 12 ust. 1 pkt 16 stosuje się do pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy po dniu 31 marca 2003 r.

 

Z tego jednoznacznie wynika, że pojazdy i przyczepy o długości pow 6m i zarejestrowane po 31.03.2003r powinny posiadać światła pozycyjne boczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie żartuje " obrysowe boczne nie istnieją" Pytałeś sie o obrysowe światła prawda?

 

Pytałem o obrysowe światła, okazało się, że chodzi o postojowe. Wg zał.6 pkt.19, wymagane są światła pozycyjne boczne. Długość pojazdu to 11,5m, czyli muszę zamontować po 2 światła odblaskowe/postojowe barwy żółtej samochodowej na każdym boku pojazdu (bo długość pojazdu >6m), dobrze rozumiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrze rozumiem?

 

Źle.

Zapoznaj sie z tabelą zawartą w Dz U 75 z 2009r poz 639, a zwłaszcza z 27 punktem objasnień do tej tabeli.

Z tego wynika, że pojazd taki powinien miec przynajmniej 3 światł apozycyjne boczne z każdej strony. Pierwsze nie dalej jak 3 m od przodu pojazdu, drugie w odległości od 3,8 do 7,7m od przodu pojazdu, trzecie nie dalej jak 1m od tyłu pojazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapoznaj sie z tabelą zawartą w Dz U 74 z 2009r poz 639, a zwłaszcza z 27 punktem objasnień do tej tabeli.

 

od początku o tym mówimy, ale "Mikołaj" chodzi na skróty ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years later...

Przeglądam tę tabelkę ze światłami i próbuję namierzyć jakich świateł dotyczy w opisie punkt 27 :razz: Wszystkie kopie są do d.... i nawet kuki nie pomagają oraz powiększanie. Szczególnie interesują mnie światła odblaskowe / pozycyjne boczne w naczepie - ile ich wreszcie może być i jak mają być rozmieszczone bo wychodzi że 2. Chyba coś jest nie chalo albo schowali je pod jakąś nazwą

W/g mnie to ten 27 powinien być do nich przyklejony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pkt. 11 kolumna 8 , na długości

Czy jest określona przepisami ich ilość w naczepie / ilość maksymalna/ minimalną można jakoś ustalić /przód ,środek , tył/

ITD zabrało DR bo było ich kole 30 na boku /wszystkie sprawne/ Oznaczenie na kloszach IA/SM2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie pkt 27 o tym mówi

Tylko określa on jakby "wymiary " minimalne /odległości/ nie mówi nic o maksymalnych i ilości. Według mnie przepis określa wersje minimalistyczną - nie wskazuje jednoznacznie na ilość - podstawę do zatrzymania DR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie kopie są do d.... i nawet kuki nie pomagają oraz powiększanie.

tu jest czytelnie http://www.abc.com.pl/du-akt/-/akt/dz-u-2013-951

i tu na str 51 wyraźnie widać 27)

 

24) Liczba świateł powinna zapewniać spełnienie wymagań dotyczących rozmieszczenia na długości pojazdu.

27) Przynajmniej jedno światło z każdej strony powinno być umieszczone w środkowej jednej trzeciej długości pojazdu (długość przyczepy mierzy się razem z dyszlem); światło wysunięte najbardziej do przodu powinno być umieszczone nie dalej niż 3 m od przedniego obrysu pojazdu, a umieszczone najbardziej z tyłu nie dalej niż 1 m (3 m dla ciągnika) od tylnego obrysu pojazdu; wzajemna odległość dwóch sąsiednich świateł umieszczonych na tym samym boku pojazdu, z wyjątkiem samochodów osobowych, ciężarowych i specjalnych o dmc poniżej 3,5 tony (kat. M1i N1), nie może przekraczać 3 m (dopuszcza się 4 m, jeśli konstrukcja pojazdu nie pozwala na zachowanie tej odległości), a dla ciągnika 6 m; dla motocykli światło lub światła powinny być umieszczone w taki sposób, aby w normalnych warunkach nie mogły być zasłonięte odzieżą kierowcy lub pasażera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko określa on jakby "wymiary " minimalne /odległości/ nie mówi nic o maksymalnych i ilości.

Tez tak uważam i jest to niewątpliwie luka w przepisach :( . Widziałem już takie naczepy co miały co 50 cm zamontowane światła pozycyjne boczne i to w wersji LED. Po zmroku jak taki pojazd stał na skrzyżowaniu ustępując pierwszeństwa przejazdu to jadać drogą główną jego poycje boczne oślepiały niemal tak jak światła drogowe :( - sam tego doświadczyłem.

Ciekaw jestem czy w regulaminie WE kwestia minimalnej odległości świateł pozycyjnych bocznych nie została określona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest to niewątpliwie luka w przepisach

Daniel, oprócz przepisów powinniśmy jeszcze mieć rozum, a lukę można wszędzie znaleźć bądź stworzyć. Oświetlenie przodu pojazdu jest w przepisach określone dość precyzyjnie a nie przeszkadza to tirom (przy pomocy diagnostów i policji) w wożeniu choinek składających się z kilkuset światełek,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.