Skocz do zawartości

Światła obrysowe w pojeździe ciężarowym


Mikołaj

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekaw jestem czy w regulaminie WE kwestia minimalnej odległości świateł pozycyjnych bocznych nie została określona.

Nie lubię klientowi mówić - nie bo nie - dlatego zacząłem troszeczkę drążyć ten temat - i jak widzę nie wszystko jest takie "jasne" gdyż - 24- umieszczone z boku pojazdu a 27- określa ich minimum

 

[ Dodano: 28-03-2015, 09:13 ]

wożeniu choinek składających się z kilkuset światełek

Za to też im zabrali i o rurowanie - znacie te samochody z pewnego programu :D ale ze znalezieniem podstawy w tym wypadku nie ma problemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lubię klientowi mówić - nie bo nie

 

Ja też. I tu chciałbym zadać pytanie. Czy jest jakaś podstawa prawna odnośnie "choinkowania" TIR'ów, tzn. np. świecący znaczek Mercedesa, MAN'a, Michelin'a, świecące imię kierowcy lub 40 światełek na przedniej atrapie, itd.

 

Wiem, że można powiedzieć, że potrzebna jest homologacja, ale często te świecące cuda mają homologacje...

 

Czy jest jakiś przepis mówiący wprost, że nie wolno umieszczać innych świateł niż wymagane w ustawie? Oczywiście wiem, że logika mówi swoje, ale to nie zawsze wystarczy w sytuacji gdy kierowca się uprze i zażąda podstawy prawej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że można powiedzieć, że potrzebna jest homologacja, ale często te świecące cuda mają homologacje...

Homologację, czego, jaką??? Jak są to światła pozycyjne to za ich ilość powinno się zastrzelić kierowcę (lub co najmniej kolana przewentylować), jak każde inne to tak samo. Tylko, że nasze służby są ślepe bo trzeba za prędkość natrzepać statystyki a nie wziąć się do roboty, o diagnostach z wadą wzroku nawet nie wspominam, bo powinni być na rencie jak czegoś takiego nie widzą. A ... szkoda słów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest jakiś przepis mówiący wprost, że nie wolno umieszczać innych świateł niż wymagane w ustawie?

 

Widzisz ... wszystko zależy od interpretacji. Zaraz ktoś ci powie, że jak nie ma tych lamp w przepisach to nie można, ale jak pięciu osi nie ma uwzględnionych w przepisach to już można. Ot, takie Polskie piekiełko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 światełek na przedniej atrapie

Na to jest - wystarczy zajrzeć do tabelki - przód i tył dobrze opisane

świecący znaczek Mercedesa, MAN'a, Michelin'a, świecące imię kierowcy

Jeśli za szybą - to różnie - tyle opinii ilu diagnostów - właściwie tylko nie powinny mieć koloru czerwonego - zastrzeżony dla świateł tylnych pojazdu - i tylko o to można się przyczepić oraz o "pole widzenia" ale zwykła plakietka z imieniem też zasłania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest jakiś przepis mówiący wprost, że nie wolno umieszczać innych świateł niż wymagane w ustawie?

Raczej w rozporządzeniu.

§ 12. 1. Pojazd, z zastrzeżeniem ust. 2, wyposaża się w następujące światła zewnętrzne:

-

-

-

-

3. Ponadto dopuszcza się wyposażenie w następujące światła:

-

-

-

Jak jeszcze jaśniej ma być :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

§ 12. 1. Pojazd, z zastrzeżeniem ust. 2, wyposaża się w następujące światła zewnętrzne:

-

-

-

-

3. Ponadto dopuszcza się wyposażenie w następujące światła:

-

-

-

Jak jeszcze jaśniej ma być :?

 

Fakt. To zdanie dość wyraźnie mówi, że nie można wyposażać pojazdu w inne światła zewnętrzne niż przewidziane w przepisach. Dziękuję :) Browiec się należy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zdanie dość wyraźnie mówi, że nie można wyposażać pojazdu w inne światła zewnętrzne niż przewidziane w przepisach.

 

Ale nie mówi nic o wewnętrznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie mówi nic o wewnętrznych.

Na 100% ten temat porusza dyrektywa WE. Ten zapis znalazłem kilka lat temu i niestety nie pamiętam w której to było dyrektywie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.