Skocz do zawartości

Zabytkowy z zagranicy z gazem


Arizona

Rekomendowane odpowiedzi

Zmienię troche temat. widzial ktos może zabytkowy ciagnik rolniczy? Kryterium wiekowe spełnia pewnie ze 20% ciagników rolniczych. Ciekawe co na to konserwator zabytków?

 

No to teraz dałeś pomysł, mam nadzieje że właściciele ciągników nie czytają forum, bo jeszcze im się zabytków zachce :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 62
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • Arizona

    8

  • blakop

    8

  • JANUSZ60

    6

  • danielg539

    6

widzial ktos może zabytkowy ciagnik rolniczy?
Widziałem kiedyś Lanz Bulldoga z roku bodajże '36. Taki z podgrzewaną komorą spalania. Silnik z zapłonem samoczynnym o stopniu sprężania mniej niż 10. Ciekawe czy to jest silnik wysokoprężny skoro FSI Volkswagena ma 11,5 i jest niskoprężny? :-D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez obrazy Arizona , to trzeba czuć nie każdy to ma , tak jak nie każdy może być członkiem klubu tylko dla ....Nie bronię nikomu jeździć takim autem codziennie ale dla prawdziwego znawcy to upychanie gazu do cennego zabytku to trochę profanacja a ja nie myśle ułatwjać wejścia do klubu jeżeli nie rozumie się zasad jego funkcjonowania . to tyle z mojej strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez obrazy Arizona , to trzeba czuć nie każdy to ma , tak jak nie każdy może być członkiem klubu tylko dla ....Nie bronię nikomu jeździć takim autem codziennie ale dla prawdziwego znawcy to upychanie gazu do cennego zabytku to trochę profanacja a ja nie myśle ułatwjać wejścia do klubu jeżeli nie rozumie się zasad jego funkcjonowania . to tyle z mojej strony.

 

Oczywiście, że się nie obrażam. Każdy może mieć swoje zdanie. Oczywiście ja też wolałbym, żeby zabytek był PRAWDZIWYM 100% pięknym i zadbanych autkiem. Tylko skoro rzeczoznawca, konserwator i WK nie widzi problemu to czemu ja mam go stwarzać i komuś kto kupił z myśą o zabytku robił niepotrzebne problemy. Jeśli podasz podstawe prawną, to oczywiście przyznam Ci rację, że gazu nie może być. Ogólnie profanacją można nazwać montowanie gazu do AUDI A6 4.2 QUATTRO, Mitsubishi 3000 GT, Forda Mustanga, ale co, zabronimy im?

A poza tym to myślę, że gdyby były ceny paliwa dostosowane do zarobków, to gazu by aż tyle nie było...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie jest napisane że zabytkowy to 75% oryginalności?

 

Z racji tego, że jestem na chorobowym poświęciłem nadmiar wolnego czasu i w sprawie jak w temacie odwiedziłem mnóstwo stron w necie. Stron dotyczących zabytków i praw z nimi związanych. Oto rezultaty:

 

 

Rejestracja pojazdów

 

* Kwestia rejestracji pojazdów uregulowana jest przez ustawę z dn. 20. czerwca 1997 r. Prawo o Ruchu Drogowym ( Dz.U. nr 98,poz. 602 z 1997 r.), zmienioną ustawą z dn. 23.1ipca 2003 r o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz.U. nr 162, poz. 1568). Przepisy wykonawcze zawiera rozporządzenie Ministra infrastruktury z dn. 22. lipca 2002 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów (Dz.U. nr 133, poz. 1123 z 2002 r.).

 

* Z treści wspomnianych aktów prawnych wynika, iż do rejestracji pojazdu zabytkowego wymagana jest dodatkowo:

 

o uwierzytelniona kopia decyzji o wpisie pojazdu do rejestru zabytków;

o dokument potwierdzający ujęcie pojazdu w wojewódzkiej ewidencji zabytków.

 

* W większości przypadków wystarczy ujęcie pojazdu w wojewódzkiej ewidencji zabytków. Dokonuje się to poprzez opracowanie i przesłanie do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków opinii rzeczoznawcy techniki samochodowej (z listy zatwierdzonej przez Generalnego Konserwatora Zabytków) oraz Karty Ewidencyjnej Ruchomego Zabytku Techniki (w 2 egzemplarzach).

 

* Ogólne zasady zakwalifikowania pojazdu jako zabytku lub dobra kultury reguluje art. 6, ust. 1 pkt. 2 1it. d ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz.U. nr 162, poz. 1568 ).

 

* Kryteria oceny pojazdów zabytkowych zostały określone w porozumieniu z Naczelną Organizacją Techniczną pismem Generalnego Konserwatora Zabytków w Warszawie, nr DR-ZM-071-38a/01 z dnia 23.03.2001 r. Zgodnie zasadami tam przyjętymi pojazd o wartości kolekcjonerskiej (procedura ujęcia w wojewódzkiej ewidencji zabytków) powinien m.in.:

 

o posiadać co najmniej 25 lat i musi być w modelu nie produkowany od lat 15.

o posiadać minimum 3/4 zachowanych części oryginalnych (w tym głównie podzespoły).

o pojazdy mające mniej niż 25 lat kwalifikują się jedynie o ile są egzemplarzami unikalnymi, o wyjątkowych rozwiązaniach konstrukcyjnych i jednostkowej produkcji.

 

Potwierdzić to winne dwie niezależne ekspertyzy rzeczoznawców techniki motoryzacyjnej poparte opinią dyrektora Muzeum Techniki NOT w Warszawie.

 

* Całość postępowania administracyjnego dotyczącego ujęcia pojazdu w Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków prowadzi Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach. Oceny pojazdu dokonuje się na podstawie w/w opinii rzeczoznawcy oraz karty ewidencyjnej ruchomego zabytku techniki.

 

* Po przyjęciu prawidłowo wykonanej karty (rzetelny opis pojazdu, umieszczenie numerów pozwalających na jednoznaczną jego identyfikację, właściwy materiał ilustracyjny, użycie papieru o odpowiedniej grubości) Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków włącza ją do wojewódzkiej ewidencji zabytków, wydając jednocześnie stosowne potwierdzenie.

 

* Potwierdzenie to wraz z dokumentem własności oraz pozytywnym wynikiem przeglądu dla pojazdu zabytkowego jest podstawą do rejestracji tego pojazdu w wydziale komunikacji odpowiedniego urzędu gminy.

 

* Jednocześnie informuje się, iż wywóz za granicę pojazdu o wartościach zabytkowych może być dokonany jedynie za zezwoleniem Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (przy wywozie czasowym, jedno- lub wielokrotnym), bądz Generalnego Konserwatora Zabytków w Warszawie (przy wywozie na stałe).

 

http://www.wkz.katowice.pl/klient_w_urzedzie.php?id=ewidencja_rejestracja

 

Poświęciłem trochę czasu na znalezienie treści pisma wskazanego w cytacie: Kryteria oceny pojazdów zabytkowych zostały określone w porozumieniu z Naczelną Organizacją Techniczną pismem Generalnego Konserwatora Zabytków w Warszawie, nr DR-ZM-071-38a/01 z dnia 23.03.2001 r niestety bez rezultatu.

 

I jeszcze jedno:

Dz.U. 2003 nr 162 poz. 1568

 

Ustawa z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami

(...)

Art.3

Użyte w ustawie określenia oznaczają:

1) zabytek - nieruchomość lub rzecz ruchomą, ich części lub zespoły, będące dziełem człowieka lub związane z jego działalnością i stanowiące świadectwo minionej epoki bądź zdarzenia, których zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną, artystyczną lub naukową;

(...)

3) zabytek ruchomy - rzecz ruchomą, jej część lub zespół rzeczy ruchomych, o których mowa w pkt 1;

(...)

6) prace konserwatorskie - działania mające na celu zabezpieczenie i utrwalenie substancji zabytku, zahamowanie procesów jego destrukcji oraz dokumentowanie tych działań;

7) prace restauratorskie - działania mające na celu wyeksponowanie wartości artystycznych i estetycznych zabytku, w tym, jeżeli istnieje taka potrzeba, uzupełnienie lub odtworzenie jego części, oraz dokumentowanie tych działań;

(...)

Art. 5.

Opieka nad zabytkiem sprawowana przez jego właściciela lub posiadacza polega, w szczególności, na zapewnieniu warunków:

1) naukowego badania i dokumentowania zabytku;

2) prowadzenia prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytku;

3) zabezpieczenia i utrzymania zabytku oraz jego otoczenia w jak najlepszym stanie;

4) korzystania z zabytku w sposób zapewniający trwałe zachowanie jego wartości;

Art. 6.

1. Ochronie i opiece podlegają, bez względu na stan zachowania:

(...)

2) zabytki ruchome będące, w szczególności:

(...)

d) wytworami techniki, a zwłaszcza urządzeniami, środkami transportu oraz maszynami i narzędziami świadczącymi o kulturze materialnej, charakterystycznymi dla dawnych i nowych form gospodarki, dokumentującymi poziom nauki i rozwoju cywilizacyjnego,

(...)

Rozdział 2

Formy i sposób ochrony zabytków

Art. 7.

Formami ochrony zabytków są:

1) wpis do rejestru zabytków;

(...)

Art. 36.

1. Pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków wymaga:

1) prowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru;

(...)

11) podejmowanie innych działań, które mogłyby prowadzić do naruszenia substancji lub zmiany wyglądu zabytku wpisanego do rejestru;

(...)

3. Pozwolenia, o których mowa w ust. 1, mogą określać warunki, które zapobiegną uszkodzeniu lub zniszczeniu zabytku.

Rozdział 11

Przepisy karne

Art. 108.

1. Kto niszczy lub uszkadza zabytek, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

2. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

3. W razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1 sąd orzeka, a w razie skazania za przestępstwo określone w ust. 2 sąd może orzec, nawiązkę na wskazany cel społeczny związany z opieką nad zabytkami w wysokości od trzykrotnego do trzydziestokrotnego minimalnego wynagrodzenia.

Art. 110.

1. Kto będąc właścicielem lub posiadaczem zabytku nie zabezpieczył go w należyty sposób przed uszkodzeniem, zniszczeniem, zaginięciem lub kradzieżą, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

2. W razie popełnienia wykroczenia określonego w ust. 1 można orzec nawiązkę do wysokości dwudziestokrotnego minimalnego wynagrodzenia na wskazany cel społeczny związany z opieką nad zabytkami.

Ustawa

 

Myślę, że ktoś, kto zamontował gaz do zabytku bez zezwolenia to ma poważny problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 years later...

Odgrzeję kotleta.

Pojazd zarejestrowany w kraju.

Posiada:

- Kartę Ewidencji Ruchomych Zabytków Techniki

W karcie wpis: "układ zasilania: benzyna +LPG"

P.19 Remonty, zmiany konstrukcyjne, modernizacje:

"-domontowano instalację zasilania silnika gazem LPG"

P.20: Stan zachowania: "-stopień zachowania oryginalności - 85%"

- "białą kartę" - zaświadczenie o wpisaniu powyższej karty do ewidencji zabytków.

Daty są wporzo: biała karta datowana 10 dni po "kwitach" od rzeczoznawcy, czyli konserwator widział w dokumentach instalację gazową.

Podpowiedzcie jaki termin następnego badania? Rok czy "bezterminowo"????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już go porobili z tym gazem na zabytka i sens istnienia tego pojazdu jako zabytkowego jest właśnie z tą instalacją, to po mojemu bezterminowo.

Podobnie z zabytkową taksówką. Podobnie z zabytkową nauką jazdy.

Chyba mu wystarczy, jak raz na dziesięć lat zbiornik TDT sprawdzi. ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A karta ewidencji ruchomych zabytków techniki i tzw.biała karta to przypadkiem nie to samo? :)

A z taksówką to zależy w jakim charakterze jest używana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Nie przypadkiem...

Chodziło mi o to, że chronologia zachowana jest, najpierw "kwit" od rzeczoznawcy, później od konserwatora, czyli konserwator widział GAZ-LPG.

Opisałem sytuację w "Opisie stanu technicznego...". Dodałem też w uwagach: "Protokół i Decyzja nr.... z ....".

Jak to do gazu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałeś zupełnie na opak. A dla uściślenia dokumenty są trzy.

1. Opinia rzeczoznawcy

2. Biała karta

3. Zaświadczenie/decyzja od konserwatora zabytków

 

Po Twoim poście nie do końca rozumiem gdzie ta informacja o gazie była i z jakimi datami są te dokumenty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uściślij bo się pogubiłem

A karta ewidencji ruchomych zabytków techniki i tzw.biała karta to przypadkiem nie to samo? :)

W karcie ewidencji i tzwbiałej karcie była adnotacja.

Data poz.3 była późniejsza niż data poz.2.

Na pewno poz 1 i 2 to nie to samo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.