Skocz do zawartości

Kolizja drogowa - zatrzymany DR


Sebastian ZG

Rekomendowane odpowiedzi

Pare pytań/wątpliwości odnośnie badania skierowanego przez KRD:

1.Policjant napisał : Uszkodzony reflektor przedni prawy

2.Policjant napisał : Uszkodzony reflektor przedni prawy w wyniku kolizji

3.Policjant napisał : Uszkodzony reflektor przedni prawy w wyniku kolizji a pojazd posiada inst gazową

4.Policjant napisał : Uszkodzony reflektor przedni prawy w wyniku kolizji a pojazd posiada inst gazową i życzy sobie ustalenia nowego terminu

 

ad 1. robimy badanie na usterki skierowane np. 20 pln

ad 2. czy robimy zwykle usterki, czy badanie pokolizyjne? 20 czy 192 ?

Po staremu kiedy nie było formułki: „skierowany przez organ kontroli ruchu drogowego lub starostę w razie uzasadnionego przypuszczenia, że: uczestniczył w wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone zasadnicze elementy nośne nadwozia, podwozia lub ramy” jak policjant wpisał kolizja/wypadek to robiliśmy powypadkowe a teraz kiedy jest wyszczególnienie o uszkodzeniu zasadniczych elementów to podejmujemy decyzje czy pokolizyjne czy nie pomimo wpisu policjanta uszkodzony w wyniku kolizji?

ad 3 Gdy wypadek wnikał w elementy inst gazowej robiłem również specjalistyczne gaz 192 + 63 pln

ad 4 Obowiązkowo robie gaz pobieram 192+63 pln

Chciałem się dowiedzieć jak jest u was i o wskazanie ewentualnych błędów/nieścisłości w moim toku rozumowanie (jest to tok jeszcze świeży: bez plecaka doświadczeń raczej z workiem na kiju)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 65
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • Sebastian ZG

    7

  • Psuj

    6

  • Norbert Jezierski

    5

  • MIRRAS

    4

Jeśli szanowna władza wypisze usterki (1) to ilość usterek x 20pln, nie więcej niż 98pln. Jeśli jest w zaśw. magiczne słowo "kolizja" (2), to choćby się klient tłumaczył, że miał urwane tylko lusterko, to 98 + 94, a jeśli jest w aucie gaz to jeszcze + 63pln. W końcu w skład pokolizyjnego wchodzi dod. i okresowe, a gaz jest przy okresowym obowiązkowo. A propo nigdy się nie spotkałem aby policjant wpisał, że w aucie jest gaz. Można to sprawdzić jedynie dzwoniąc do wydziału (ewentualnie jeśli nie miał wpisu wydział skoryguje klienta i każe mu przedstawić dokumenty homologacyjne od gazu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli na kwitku policyjnym jest uszkodzony w kolizji to robimy powypadkowe a jeśli klientowi skończyło się badanie to robimy okresowe + powypadkowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli na kwitku policyjnym jest uszkodzony w kolizji to robimy powypadkowe a jeśli klientowi skończyło się badanie to robimy okresowe + powypadkowe

Jeśli na kwitku są usterki to kasuję 20pln a jeśli pisze kolizja to kasuję 98 + 94 i po odebraniu dowodu przez klienta przedłużam mu przegląd z datą badania. Niezależnie czy skończyło się okresowe czy nie. Biorękasę za okresowe więc klient ma prawo przedłużyć sobie przegląd. Mając w ręku pokw. policjanta nie jesteś w stanie ustalić do kiedy jest okresowe, a klientom nie można wieżyć, bo jeden jest uczciwy a drugi to szuja i cię okłamie a potem będzie trąbił na całe miasto jaki ten diagnosta to prostaczek...

 

[ Dodano: Pią Wrz 09, 2005 7:16 pm ]

W grę wchodzą pieniądze i klient na rzęsach stanie żeby mniej zapłacić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To po co ustawodawca wcisnął tę regułke o uszkodzeniu zasadniczych elementów nadwozia... :?: Może chciał dać pomocną dłoń klientowi, żeby nie płacił za kolizje jak ma pęknięte lusterko, ale z drugiej strony policjant widzi tylko uszkodzone lusterko a nie może być na 100% pewien, że sie jakiś ZASADNICZY element nie uszkodził, a my nie jesteśmy detektywi, żeby ustalać przebieg kolizji.

Czyli ta regułka to takie ołowiane koło tatunkowe, czyli....... wszystko po staremu :mrgreen:

 

PS jestem przekonany że chciał nam coś przekazać, jakiś ukryty przekaz jak UFO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

klient zawsze mówi, że miał tylko pęknięte lusterko ale ja tylko kiwam głową ze zrozumieniem i współczuciem. proponuję też, żeby pojechał na komendę i skoro to tylko lusterko niech policjant da mu pokwitowanie z takim wpisem. na tym przewaznie sie kończy dyskusja. jeśli klient ma też gaz to żeby go całkiem nie gotować piszę, że wykonałem badanie dodatkowe + okresowe i przedłużam jak odbierze dowód na rok nie czekając aż sam zażąda bo większość ludzi nie ma pojęcia, ż można tak zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli pisze kolizja to kasuję 98 + 94 i po odebraniu dowodu przez klienta przedłużam mu przegląd z datą badania.

 

postępuje identycznie ,jak są wyszczegółnione usterki to po 20zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Psuj jeśli klient się nie przyzna że skończyło się okresowe a ja zrobie mu tylko powypadkowe to nikt mu nie wbije pieczątki. Musi przyjechać jeszcze raz i zrobić okresowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Psuj jeśli klient się nie przyzna że skończyło się okresowe a ja zrobie mu tylko powypadkowe

Nie zrobię klientowi powypadkowego bez okresowego i koniec i kropka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mozesz mu zrobic powypadkowe 94 zl bez okresowego 98 chyba ze do ubezpieczalni za 50 zl

 

[ Dodano: 28-09-2005, 09:54 ]

do ubezpieczlni za 50zl a tak to kasuje sie 98+94i ewentualnie2 zl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mozesz mu zrobic powypadkowe 94 zl bez okresowego 98 chyba ze do ubezpieczalni za 50 zl

 

[ Dodano: 28-09-2005, 09:54 ]

do ubezpieczlni za 50zl a tak to kasuje sie 98+94i ewentualnie2 zl

 

 

Dlaczego ewentualnie 2 zł,zazwyczaj klient ma zatrzymany DR i niemasz w co wbić pieczątki a chyba za to kasujemy po 2 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli władza na zaswiadczeniu napisała KOLIZJA to nie ma zmiłuj sie -98+94 jeżeli jest gaz to + gaz a jeżeli nie to 20 zeta za usterki ,a badanie za 50 zeta(pozycja w cenniku 6.8) jeżeli wydajemy zaswiadczenie do ubezpieczyciela!A jesli chodzi o termin następnego badania to na życzenie klienta -jesli chce to pisze- trzeba pogadac !

 

[ Dodano: 28-09-2005, 11:18 ]

jakas emikonka mi wskoczyła !pozycja w cenniku badania dodatkowego do ubezpieczenia -6.8!

6.8-o którym mowa w ary.81 ust.8 pkt.4 ustawy z dnian20 czerwca 1997r.

Prawo o ruchu drogowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zeby potem nie wchodzic w korekty

Większośc diagnostów - z tego co ja obserwuję - i tak w korekcie (uwagi własne) odnotowuje sobie datę, kiedy Klient był po wpis do DR.

Ma to sens - a wtedy wszystko robicie od ręki i za jednym zamachem ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem problem z firmami ubezpieczeniowymi,zapytany szefa o opinie pozwoliłem sobie na napisanie swojej interpretacji tego zagadnienia. Może sie przyda. Wklejam ją tutaj.

 

 

" Każde badanie techniczne dodatkowe dotyczące pojazdu, o którym mowa w art.81 ust.8 pkt.1 lit.c ustawy „skierowany przez organ kontroli ruchu drogowego lub starostę w razie uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd uczestniczył w wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy, z zastrzeżeniem punktu 4- szkoda powyżej 2000zł” ( skierowany - należy rozumieć po zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego gdyż pokwitowanie jest jednocześnie skierowaniem na badanie),obejmuje zakres okresowego badania technicznego oraz zakres poszerzony o specjalistyczne badanie, o którym mowa w punkcie 11 załącznika nr 1 do rozporządzenia ( Dz.U. 227 Poz. 2255 )

 

Opłata za takie badanie techniczne składa się z opłaty za badanie techniczne okresowe danego rodzaju pojazdu wg punktu 1.1 – 1.11 oraz wg punktu 4.2 lub 5.2. ( Dz.U. Nr 223 Poz, 2261 )

 

Dodatkowo w Dz.U. Nr 227 zamieszczony jest podział poszczególnych badań oraz zakres w jakim

należy je wykonywać. W § 3. ust.1 pkt. 7, mowa jest o zakresie w jakim należy wykonać badanie pojazdu uszkodzonego w kolizji i skierowanego ( zatrzymany dowód ) na dodatkowe badania. Wyraźnie możemy tam przeczytać że badanie takie składa się z badania określonego w pkt.1

( okresowe ) i jest poszerzone o specjalistyczne ( pokolizyjne ) badanie, o którym mowa w pkt 11 załącznika nr 1 do rozporządzenia.

 

Całkowita opłata za przeprowadzone badanie techniczne pojazdu, stanowi sumę opłat za przeprowadzone badanie techniczne pojazdu i wykonane czynności określone w tabeli opłat.

Opłaty za przeprowadzone badania techniczne stanowią ceny urzędowe i nie podlegają negocjacji. Powinny one być określone i pobierane zgodnie z ustalonymi cenami na podstawie tabeli opłat zgodnie z podziałem badań technicznych oraz ich zakresem szczegółowo określonym w § 2 i 3 rozporządzenia.

Zmiany jakie wniósł Dz.U Nr 249 Poz. 2499, nie maja żadnego wpływu na zakres przeprowadzanych badań oraz na wysokość opłat z tym związanych. Zapis w § 2 ust.2 ( „W przypadkach określonych w ust.1 pkt 3-10, na wniosek właściciela pojazdu, diagnosta wykonuje badanie okresowe pojazdu, z zastrzeżeniem § 3 ust. 2” ) . związany jest z luką prawną jaka powstała w rozporządzeniu ( Dz.U. Nr 227 ) . Diagnosta pomimo wykonanych czynności takich jak podczas okresowego badania pojazdu, nie miał podstaw do potwierdzenia wykonania tych czynności w dowodzie rejestracyjnym. Po zmianach jakie wniósł Dz.U. Nr 249 Poz. 2499 na wniosek właściciela pojazdu, badanie może mieć również moc sprawczą badania okresowego. Umożliwia to wyznaczenie następnego terminu badania technicznego, oraz potwierdzenie tego badania w dowodzie rejestracyjnym. Dla pełnej jasności dodam: badanie pokolizyjne pojazdu skierowanego ( zatrzymany dowód ) składa się z czynności standardowego badania okresowego plus specjalistycznego badania powypadkowego. Nie można tego mylić z obowiązkowym okresowym badaniem technicznym pojazdu. Identyczne są tylko czynności i opłata związana z wykonaniem tych czynności. Uważam że interpretacja firm ubezpieczeniowych jest bezprawna i bezpodstawna. Naraża nasza firmę na konflikt z Urzędem Skarbowym oraz z Wydziałem Komunikacji. Działa również na szkodę naszych klientów. Mam nadzieje ze rozwiałem ponad wszelka wątpliwość, jak należy wykonać takie badanie oraz jakie pobrać przy tych czynnościach opłaty."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Zrobiłem ok rok temu pokolizyjne dla PZU za 50zł podczas kontroli z W.K.zarzucono mi brak kompetencji .

Do kopi zaświadczenia dołączyłem protokół szkody ''uszkodzony przedni błotnik'' zarzucono mi to że nie mogłem przewidzieć że nie zostało uszkodzone podwozie pojazdu i inne elemęty postraszono donosem do Urzędu Skarbowego.Wczoraj był klient na badanie dla PZU pokazał mi pismo wzywająće do zrobienia badania

dla ubezpieczyciela za 50zł NISSAN maxima 2002r. koszt naprawy 16000zł mówie żę 194 zł a on żę ma napisane czarno na białym 50zł na podstawie art 81 itd.

Śni mi się MInister który napisze w cenniku pokolizyjne np.(150zł) koniec kropka.A my diagności zajmiemy się

solidnym badaniem pojazdów aby złom nie jeździł po naszych kiepskich drogach.Pamiętam czasy kiedy każdy posiadacz pojazdu znał sie na samochodzie,dziś niektórzy niepotrafią otworzyć maski silnika,i tu my musimy im uswiadomić w jakim stanie technicznym jest ich pojazd.Od studiowania paragrafów są prawnicy my mamy posiadać wiedze techniczną i doświadczenie czy pojazd jest sprawny technicznie.Jest to coraz trudniejsze bo marek pojazdów przybywa ale technologie budowy pojazdów są podobne i myślę że sobie poradzimy.

Chyba sie rozmarzyłem ale to andrzejki może sie spełnią życzenia czego sobie i wszystkim na ty forum z szczerego serca ŻYCZĘ!!! Leoon[/u]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale to andrzejki może sie spełnią życzenia czego sobie i wszystkim na ty forum z szczerego serca ŻYCZĘ!!!

Trzymamy kciuki - może spełnią się i te, i inne marzenia forumowiczów - czyli każdego z nas ... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.