Skocz do zawartości

Kolizja drogowa - zatrzymany DR


Sebastian ZG

Rekomendowane odpowiedzi

Leon - co innego jest badanie po naprawie przekraczającej 2000złart.81 ust.8 pkt.4

cyt:"dodatkowe- dotyczące pojazdu,w którym została dokonana naprawa wynikajaca ze zdarzenia powodujacego odpowiedzialność zakładu ubezpieczen z tytułu zawartej umowy ubezpieczenia okreslonego w grupie 3 i 10 działu II załącznika do ustawy z dnia22 maja 2003 o działalności ubezpiegzeniowej(Dz.U.Nr.124, poz1151)na kwote przekraczającą 2000 zł". i w tedy 50 zł. I nie ma tu mowy ze musi to być kolizja i w tedy na ogół klijent nie ma zatrzymanego dowodu rejestracyjnego. A co innego kiedy jesst badanie pokolizyjne i nie jest to badanie dla ubezpieczyciela tylko po to aby po pozytywnym badaniu klient mógł odebrać DR z WK i wtedy 98+94zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 65
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • Sebastian ZG

    7

  • Psuj

    6

  • Norbert Jezierski

    5

  • MIRRAS

    4

Panowie oto odpowiedź na nurtujące pytanie:

 

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY

z dnia 29 września 2004 r.

w sprawie wysokości opłat związanych z prowadzeniem stacji kontroli pojazdów oraz przeprowadzaniem badań technicznych pojazdów

(Dz. U. z dnia 14 października 2004 r.) Dziennik Ustaw Nr 223, poz. 2261 z 2004 r.

 

Należy zrócić uwagę nie tylko na tabele :? ale przedewszystkim na zapisy przed tabelą :!:

 

§ 3. 1. Za przeprowadzenie badań technicznych pojazdów pobiera się opłaty w wysokości określonej w tabeli opłat za badania techniczne pojazdów stanowiącej załącznik do rozporządzenia.

2. Całkowita opłata za przeprowadzone badanie techniczne pojazdu, z zastrzeżeniem ust. 3, 3. stanowi sumę opłat za przeprowadzone badania techniczne pojazdu i wykonane czynności określone w tabeli, o której mowa w ust. 1.

3.W przypadku wykonania okresowego badania technicznego łącznie z dodatkowym badaniem technicznym, w zakresie którego wykonuje się zakres okresowego badania, opłatę za okresowe badanie techniczne pobiera się jednorazowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Kolega na innej zmianie wkonywał pokolizyjne wszystko OK klient po czasie wrócił z dowodem po pieczątkę kolegi już nie było ja przybiłem mu swoją. Cz postapiłem słusznie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chociaż kolejność i składowe badania ( z cytatem z Dz. U.) już od jakiego występują w opisie dodatkowym w momencie wbicia konkretnego badania w programie STACJA , muszę przyznać żę bardzo mi to pomaga w podejmowaniu decyzji podczas rozmowy z klientem i pobraniu ew, połaty za co Panu Norbertowi dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za co Panu Norbertowi dziękuję

To są na ogół pomysły wypływające z codziennej pracy diagnosty.

Zgłaszajcie propozycje ulepszeń - pojawią się one na pewno po jakimś czasie w programie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Drążąc dalej temat badań pokolizyjnych. Jakieś dwa latka temu ubezpieczalnie nie chciały płacić 192 za powypadkowe tylko 94 - wyjaśniliśmy sprawe i wszystko było OK do....marca. Znowu ubezpieczyciele nie chcą właścicielom zwracać 192 zł za badanie pokolizyjne - tłumaczą się, że mają takie wytyczne(dostaliśmy pismo z centrali-od tygodnia czekam na możliwość wglądu w to pismo i nic) A jak wygląda sprawa z płatnościami ubezpieczycieli w innych rejonach kraju ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wygląda sprawa z płatnościami ubezpieczycieli w innych rejonach kraju

Tak samo, tłumaczą sie tym, że zapłacą tylko za powypadkowe a okresowego kierowca nie musiał sobie robić. Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę. W skali kraju to są spore sumki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Wątek opłat za badanie pokolizyjne 94 czy 192

 

Więc po kolei (jak coś omine to mnie poprawiać prosze)

DR zabrany przez policje za 'uszkodzenia pokolizyjne'.

Dz. U. nr 227 poz. 2250

3) dodatkowe - dotyczące pojazdu skierowanego na badanie techniczne przez organ kontroli ruchu drogowego w razie uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd ten zagraża bezpieczeństwu ruchu lub narusza wymagania ochrony środowiska, a w szczególności:

b) pojazdu uszkodzonego w wypadku drogowym;

 

Lecz nie dodałeś, że zakares badania obejmuje: w odniesieniu dotyczącego pojazdu art 81 ust.8 pkt 1 [par 3.1 poz 7]

a. Zakres określony w pkt 1 (czyli zakres okresowego 98)

b. Zakres poszerzony obadnie specjalistyczne (te za 94)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a. Zakres określony w pkt 1 (czyli zakres okresowego 98)

b. Zakres poszerzony obadnie specjalistyczne (te za 94)

 

Yesssss...

I taka sama jest interpretacja its- u i pzm-otu. A sa to instytucje które mają sztab prawników. Inną sprawa jest, że jakbym miał możliwość to gruntownie bym ten cennik przerobił :mrgreen: .

 

Dam inny przykład: pojazd z gazem, kasujemy 98 + 63. A czemu nie tylko 63?

Bo te 63 jest za warunki dodatkowe (tak jest w nawiasie napisane w cenniku).

I analogiczne przy badaniu pokolizyjnym za 94 jest zapis, za badanie specjalistyczne.

 

Tylko i wyłącznie za badanie specjalistyczne. Czyli za zakres okresowego pobieramy jeszcze 98.

Mało tego, na wniosek klienta wykonujemy nie tylko zakres, ale badanie okresowe za które kasę już wzięliśmy.

 

Ja osobiście uważam, że cennik powinien pójść do gruntownej przeróbki, bo w obecnej formie jest niepraktyczny i twierdzę, że potrafię ułożyć lepszy :mrgreen: . Tylko kogo to obchodzi :x .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Ja kasuje za pokolizyjne 98 + 94 i na życzenie klienta po odebraniu DR podbijam mu przegląd. I u nas w starostwie nie znajdziecie stacji która robi inaczej. Po prostu w WK odeślą na stację celem uzupełnienia badania." -tak napisał Puj. i z tym sie zgadzam.

Nie wiem czy Praktyk jest praktykującym diagnostą ,ale jest z Poznania-proponuje -zadzwoń do W.K

a dostaniesz odpowiedź jak wyżej . Dostałem takie wytyczne i tak robie.

Daj odpowiedż na forum -jaki informacje uzyskałeś z W.K

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez pobieram za okresowe, specjalistyczne i dodatkowo za opl. ewid. Nie spotkalem sie jeszcze z klientem ktory nie chcial zeby mu w takiej sytacji kiedy placi za zakres okresowego nie przedluzyc waznosci BTP. :!: Chyba ze jest to sytuacja gdzie BTP jest jeszcze wazne np. 2 lata. :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez pobieram za okresowe, specjalistyczne i dodatkowo za opl. ewid.

 

Za opłatę ewidencyjną możesz pobrać tylko w tedy kiedy "przykładasz pieczątkę do DR" a nie kiedy wydajesz zaświadczenie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kilku dniach od badania klient przyjedzie i ja wpisuje do dowodu badanie, a oplata ewid. jest juz pobrana, ale watek nie o tym, gdzies na forum bylo to juz rozpatrywane. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

A co robicie w sytuacji gdy na badaniu pokolizyjnym piszemy z natury, że pojazd ma GAZ.

WK wydaje mu DR mimo iż nie ma adnotacji GAZ. Klient przyjezdża do was po wpis i hryja, bo 2 dni temu dałeś mu P, WK wydał dowód i co robicie dalej ... właśnie co.

Decyzji swojej sprzed kilku dni cofnąć się nie da miał wtedy z natury P.

Powinno się wpisać ale za rok będą problemy z WK teraz z klientem - moim zdaniem wina leży po stronie WK - powinien w momencie wydawania DR zarządać homologację i fakturę i do momentu uregulowania formalności z gazem nie wydawać DR.

Co wy na to. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co robicie w sytuacji gdy na badaniu pokolizyjnym piszemy z natury, że pojazd ma GAZ.

W naszym regionie klient nie otrzymałby DR dopóki nie wyjaśniłby sytuacji z gazem.

A skoro jesteśmy przy gazie : Badanie pokolizyjne z gazem? Pobieracie zawsze dodatkową kwote 63?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W naszym regionie klient nie otrzymałby DR dopóki nie wyjaśniłby sytuacji z gazem.

U nas podobnie. Nie spotkałem się jeszcze z sytuacją o jakiej piszesz wolf

Badanie pokolizyjne z gazem? Pobieracie zawsze dodatkową kwote 63?

Ja tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też pobieram 63zł - przy badani pokolizyjnym.

A wcześniej przedstawioną sytuację miałem. Może ktoś z innych klegów miał taki przypadek jak ja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opowiem wam jak to było w moim przypadku. Policja zabrała DR i było napisane kolizja. Uszkodzenia wg polcji: prawy reflektor, zderzak, gril i lewy halogen przeciwmgłowy. Był rzeczoznawca z ubezpieczalni i wymienił więcej usterek. Co zrobił blacharz, który naprawiał samochód, oprócz tego, że wzioł zaświadczenie o zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego to jeszcze protokół szkód z ubezpieczalni gdy jechał na SKP.

My diagności nie wiemy, czy samochód został dobrze naprawiony, a policja nie jest wstanie organoleptycznie stwierdzić wszystkich usterek. Moja rada, jeżeli badanie pokolizyjne to żądać protokołu szkód i dokładnie wg tego sprawdzać pojazd, czy jest sprawny i kasować te ponad 180zł. Nie słuchać klientów. Jak coś się niedaj Boże stanie mu to pierwsze co zrobi pokaże zaświadczenie ze SKP, że przecież samochód był sprawny, ja się na tym nie znam. Diagnosta stwierdził, że wszystko jest naprawione i wtedy mamy kanał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My diagności nie wiemy, czy samochód został dobrze naprawiony

Właśnie mamy to sprawdzić.

 

żądać protokołu szkód i dokładnie wg tego sprawdzać pojazd

Pojazd masz sprawdzać w/g DzU a nie protokołu.

 

kasować te ponad 180zł

192

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W DZ.U.227 z poprawką 249 gdzie jest napisane, że badanie dodatkowe pokolizyjne robimy gdy uszkodzone zostały elementy nośne.Wskazuje to na to ,że gdy wymieniono w kolizji usterki nie mające wpływu na elementy nośne, to należy tylko je posprawdzać - tak ja do tego podchodzę

 

[ Dodano: 07-06-2006, 20:36 ]

Natomiast gdy wpisano tylko kolizję , to robię okresowe i dodatkowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na jakiej podstawie będziesz wiedział czy podczas kolizji nie zostały uszkodzone elementy nośne jeżeli nie będzie protokołu szkód? Klient ci powie: "panie tylko reflektor i błotnik był uszkodzony".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.