Skocz do zawartości

definicja osi pojedynczej


mirek.g

Rekomendowane odpowiedzi

Rozstaw osi w tym wypadku ma znaczenie dla przeliczania nacisków na nie - bo tak warunkuje to rozporządzenie.

Ale ich liczbę powinno spisać się z natury tak jak faktycznie w pojeździe są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że zgodnie z definicją osi powinno się wpisać 2

 

To jest tylko "definicja" dla celów rozporządzenia w sprawie warunków technicznych. W DR powinno się wpisywać faktyczną ilość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że zgodnie z definicją osi

A jest taka??

Ja znam tylko takie:

1. Przez oś pojedynczą rozumie się oś oddaloną od osi sąsiedniej o więcej niż 1,8 m lub dwie sąsiednie osie oddalone

od siebie o mniej niż 1 m, a przez oś wielokrotną – zespół złożony z dwóch lub więcej osi, zwanych „osiami składowymi”,

w którym odległość między sąsiednimi osiami składowymi jest nie mniejsza niż 1 m i nie większa niż 1,8 m.

 

I druga:

14) w rubryce przy kodzie L - wpisuje się liczbę osi w pojeździe;

 

Z Twojego punktu rozumowania wygląda to tak:

Liczba osi-pojedyncza

Liczba osi-wielokrotna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W załączniku z posta DARIO64 http://forum.osds.org.pl/viewtopic.php?p=7973#7973

sprawa osi zostanie już definitywnie wyjaśniona

(jeżeli proponowane zmiany wejdą w życie bez zmian)

sugerowany termin § 3. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2016 r.,

 

18. Przez oś rozumie się element konstrukcji pojazdu stanowiący wspólną

geometryczną oś obrotu dwóch lub więcej kół zarówno napędzanych, jak i swobodnie

obracających się, niezależnie od tego czy znajdują się w jednym czy wielu segmentach

usytuowanych w tej samej płaszczyźnie prostopadłej do wzdłużnej płaszczyzny symetrii

pojazdu; wyjątek stanowią pojazdy kategorii L, w których geometryczna oś obrotu

dotyczy jednego lub więcej kół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie pojawia się kolejny dylemat co ustawodawca miał na myśli. Ja uważam, że w tych pojazdach każde koło może stanowić samodzielna oś stąd ten wyjątek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie o to pytam. Motocykl z wózkiem bocznym to 2 osie czy 3??? Proszę o wytłumaczenie w oparciu o ten cytowany przepis. Łopatologiczne w miarę możliwości. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja 2 razy przeczytałem to nie mam już wątpliwości. Os pojazdu samochodowego musi posiadać 2 lub więcej (4) kół. Oś pojazdu L może posiadać jedno koło lub 2 koła jeżeli znajdują się one w jednej prostopadłej płaszczyźnie względem wzdłużnej osi pojazdu. Czyli motocykl z bocznym wózkiem będzie miał 3 osi a trajka 2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale dobrze wiesz, że przesunięcie osi wózka względem motocykl było często czysto "minimalne" i mierzalne tylko w warunkach co najmniej (!) SKP, więc... :? Więc podawało się 2 i tyle. Nawet na tym forum była o tym mowa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 years later...

W homologacji 1 os 4 koła to spytałem producenta czy jedna os i bliźniaki czy może dwie osie rozstaw 700 traktowane jako pojedyncza w 2008 i jak to wówczas bywało / wg mnie bezpodstawnie/ liczba osi w DR =1. To mi odpisali i nie mogę wyjść z podziwu…

E7B18742-4A7E-4791-8AF9-C5241A599EA9.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okazało się że odpisał ale nie do tej przyczepy co trzeba - ta moja to z tego tematu - dałem UD klient poleciał do WK po nowy DR i zaczęły się telefony  żebym poprawił bo w PL*2900*01 L=1 to oni tego nie zmienią -a ja że jak widzę dwie osie to też tego nie zmienię, bo aż tak źle nie jest z moim wzrokiem - moja propozycja to ZK i czekam na ruch wydziału.... klient już ma dość gonitwy. WK zmienił front jak się zorientował, że faktycznie coś jest nie tak bo obecnie w homologacji wszystkie przyczepki tego typu mają L=2

no i jeden producent oskarża mnie o oszustwo jak mu powiedziałem że definicja osi wielokrotnej nie dotyczyła dwóch osi z rozstawem poniżej 1m bo to była oś pojedyncza - usłyszałem że się nie znam, nie ma czegoś takiego jak pojedyncza, że to co on produkuje to jest "jedna oś wielokrotna" i że chyba nie uważam że 3,5 tyś przyczepek tego typu sprzedał z homologacją oparta na błędnej definicji..... czas odpocząć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WK „postanowił” pozostawić bez zmian gdyż wówczas to było zgodne podobno z przepisami i „sugeruje”wykreślenie UD z zaświadczenia… i jak to ma być że patrzę a nie widzę? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, nesiasps napisał:

wówczas to było zgodne podobno z przepisami

Nigdy nie było. Określenie osi pojedynczej dotyczyło nacisków tej osi a nie ich ilości. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To to ja wiem, ale wiesz sam ile tego w tych latach 2006-2009 wyszło z tym bublem…. najlepsze że klientowi blokują możliwość wymiany DR do czasu wykreślenia UD z mojego zaświadczenia - to jak tu ma być normalnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, nesiasps napisał:

najlepsze że klientowi blokują możliwość wymiany DR do czasu wykreślenia UD z mojego zaświadczenia

UD nie wpływu na wymianę DR, bo wynik jest pozytywny a urząd jak nie chce uznać tego co jest napisane w zaświadczeniu to niech wydają nowy dokument jak uważają za stosowne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.