Skocz do zawartości

Przepis na opłaty - przed czy po badaniu technicznym


Psuj

Rekomendowane odpowiedzi

Ten tytuł to mi nie wyszedł :( . Jeszcze kto pomyśli, że to jakiś przepis kycharski :lol: . Ale do sedna szukałem dzisiaj konkretnego przepisu mówiącego, że opłaty za bad. pobieramy z góry. I nie znalazłem (znalazłem tylko, że pobieramy opłaty za ponowne sprawdzenie usterek, ale na upartego to nie świadczy o tym, że mamy brać kasę przed). Może coś przeoczyłem?? Chcę przekonać szefostwo do pobierania opłat przed ale nie mam konkretnego papieru. Może ktoś to znalazł? Piszcie co wiecie. Tylko nie rozwijajcie nowej dyskusji, czy połaty pobierać przed czy po, bo to już było. Interesuje mnie konkretny przepis i tylko przepis. Z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 111
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • Regan55

    19

  • macstro

    18

  • ketiw38

    9

  • adam1501

    7

Przerobiłem ten temat i nigdzie nie ma przepisu aby pobierać opłate przed wykonaniem usługi !

Ja mam u siebie tylko zarządzenie wewnętrzne PREZESA ! Trzymam się tylko zarządzeń wewnetrznych .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dz. U. Nr 223 podaje cennik ZA przeprowadzenie badań. Jeżeli kwota jest znana, to możemy pobrać ją przed, w trakcie lub po wykonanej usłudze.

Moim zdaniem płatne z góry to są abonamenty, za usługi wypada brać PO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak czy inaczej przepisu brak, a co mówi dobra etykieta to co innego, a spróbuj pobrać opłate od goscia z wynikiem negatywnym i zatrzymanym dowodem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a spróbuj wejść do lekarza bez uiszczenia opłaty (gabinet prywatny) :x

czy jak lekarz Ci powie że jest źle to też chcesz zwrotu opłaty za wizytę :?:

 

oczywiscie to jest porównanie - jakie można użyć w rozmowie z klientem SKP ;) ale czy da się on przekonać :?:

 

pozdrawiam wszyskich walczących z nierównością zawodów i prac wykonywanych /niby to i to usługa a ludzie jacyś dziwni :roll: jak wynik negatywny na SKP/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

berecik- czy wystawiasz faktury na przelew?

Za badanie jest cennik urzędowy można wezwać Policję, a jak masz dowód w garści, to jesteś górą. Szarpanie się z klientem jest dalece nie rozsądne ( bez imunitetu ? )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z przepisow nie wynika, ale wydaje mi się adekwatne porównanie do lekarza. Jesli samochód stoi przed bramą, a dowód masz w reku to wykonanie badania jest niuniknione. Nawet jak juz w bramie widzisz "czarne szybki" to badnie mozesz wykonac... z wynikiem negatywnym. Dobre o tyle ze nie ma dyskusji na temat pobrania przy wyniku negatywnym.

 

Piotr Barczuk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PSUJ - dobrze napisałes ze :" opłate wnosi sie z góry" powiesisz na tablicy ogłoszen ,bo jesli takie oswiadczenie powiesisz na bramie wjazdówej , to kup sobie pare gier do komputera zebys z nudów nie zasnął.

 

Kontroler 2 - brawo !! Wziete prosto z zycia !! :lol: ( w Polsce)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od lat opłatę pobieramy po badaniu, ale często przy negatywie trzeba klientowi tłumaczyć że płaci za wykonaną usługę, a nie za wynik badania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u nas to roznie byly sytuacje ze klient zapraszal na zezwnatrz na osobista rozmowe ,wtedy sie pyta klienta czy chce miec klopoty z policja bo w ciagu 3 minut moga byc tutaj bo tak jest , a jak dalej zaprasza to ide hhehhe zawsze zwatpili

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znalazłem przepisu, że opłate za badanie wnosi sie PRZED czy PO - ale idąc tym tropem jakby było np. PRZED to przed czym? Przed pobraniem dowodu do ręki czy może przed wejściem klienta na SKP, wjazdem na stanowisko, czy przed pomiarem hamulców :?: zawsze znajdzie sie jakiś szczegół aby przepis "przeinterpretować" - Mamy brać opłate ZA badanie techniczne :mrgreen:

a spróbuj wejść do lekarza bez uiszczenia opłaty (gabinet prywatny)

A spróbuj wejść do kawiarni i poproś o rachunek a później zasiądź przy stoliku - raczej porównywanie innych 'usług' jest niecelne moim skromnym zdaniem :D

 

Psuj a tytuł bardzo fajny tylko z dopiskiem WESZELKIE i poradą jak opłat nie uiszczać :D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A spróbuj wejść do kawiarni i poproś o rachunek a później zasiądź przy stoliku - raczej porównywanie innych 'usług' jest niecelne moim skromnym zdaniem

z tym to chyba nie ma problemu :?:

zamawiasz-płacisz-kelner przynosi kawę

lub np Mc.... zamawiasz płacisz dostajesz zestaw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo myjnia automatyczna - płacisz-> dostajesz kartę -> myjesz.

 

Jedyny problem to jak np. przezd przystapieniem do bdania wyłączą prąd :)

 

Piotr Barczuk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteście świetni z tymi porównywaniami.

 

Art. 83. ust. 1. Badanie techniczne jest przeprowadzane na koszt właściciela pojazdu, przez: (...) (Dz. U. z 2005r. Nr 108, poz. 908 z późn. zm.) Prawko.

 

Nie wynika z tego zapisu czy opłata jest pobierana przed czy po badaniu.

 

Z § 12 rozporządzenie o czynnościach kontrolnych (Dz. U. z 2003r. Nr 227, poz. 225 z późn. zm.) wynika, że proces badania polega na badaniu pojazdu a nastepnie na określeniu wyniku i wystawieniu zaświadczenia bądź wpisu do dowodu rejestracyjnego.

 

 

§ 3. 1. (Dz. U. z 2004r. Nr 223, poz. 2261 z późn. zm.) Za przeprowadzenie badań technicznych pojazdów pobiera się opłaty w wysokości określonej w tabeli opłat za badania techniczne pojazdów stanowiącej załącznik do rozporządzenia.

 

Jest tu powiedziane ogólnie za przeprowadzenie badania pobiera się opłatę. Jest tu użyty czas przeszły czyli teoretycznie najpierw powinno się przeprowadzić badanie, a dopiero po jego przeprowadzeniu pobrać opłatę.

Ale czy jest to jakimś rażącym naruszeniem jeśli ktoś pobierze opłatę za badania przed badaniem, gdy pojazd wjeżdża na stanowisko kontrolne i kierowca wręcza diagnoście dowód rejestracyjny do identyfikacji lub jest w trakcie badania, niesądze. Ważne by od pierwszej czynności do ostatniej tj. wystawienia zaświadczenia lub wbicia pieczątki została pobrana opłat. W zapisach fiskalntych powinna być wzmianka, że dana opłata jest z odroczonym terminem płatności (np. przelew) lub pobrana jest zbiorowo w dniu takim a takim zgodnie z umową cywilno-prawną z przedsiębiorcą transportowym (np. ma 50 pojazdów i płaci raz w miesiącu cenę urzędową za badanie.

 

Przy okazji żadnych upustów, bo to mój transport a ja mam szkołę jazdy i pobieram opłatę za okresowe bez nauki jazdy. Do kasy musi wpłynąć całość a jak przedsiębiorca ma dodatkowy fundusz to sobie przeleje te różnice.

 

Dobrą praktyką są też terminale płatnicze do pobierania opłat przy użyciu kart kredytowych. Klient zapomni środków finasnowych i płaci kartą. Bardzo wygodne. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli SKP pobierająca opłate po badaniu technicznym postępuje uczciwie, ale sposobem płatności PO zostawiamy sobie furtke, żeby nie "krzywdzić' klienta tylko zrób pan te hamulce wróć i wtedy zapłacisz (i to jest moim zdaniem OK, nie OK jest gdy diagnosta podbija dowód mimo że auto jest niesprawne) - bo SKP może wykonywać czynności związane z BRD, więc jak klient zrobi hamulce to wtedy może przyjechać na badanie techniczne a w tej chwili to ja zrobilem badanie w związku z akcją BRD i nic Pan nie płaci.

I teraz zostaje się zastanowić co dla SKP (mam na myśli nas diagnostów nie szefów :twisted: ) jest celem nadrzędnym czy niedopuszczać, aby po drogach jeździły wraki, czy pobierać opłaty-negatywy i kasować za poprawki.

Tak więc czy PO czy PRZED najważniejsze żeby auto było sprawne :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zostawiamy sobie furtke, żeby nie "krzywdzić' klienta tylko zrób pan te hamulce wróć i wtedy zapłacisz (i to jest moim zdaniem OK

 

Krzywdzisz siebie i SKP .bo majac przykładowo 5000 badań i pare negatywów nie mówiąc o zatrzymanych dowodach jeśteś na "oku" W.K.- kontrole obowiazkowo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Czysto teoretycznie- czyli zgodnie z przepisami. jest w tym jeden maly problem. Opłate na cepik pobieramy przy " wbijaniu pieczątki do dowodu". Nie jesteśmy w stanie przed przeglądem stwierdzić czy ją wbijemy.... pechowe 2 zł. Tak więc opłate pobieramy po przeprowadzonym badaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czysto teoretycznie- czyli zgodnie z przepisami. jest w tym jeden maly problem. Opłate na cepik pobieramy przy " wbijaniu pieczątki do dowodu". Nie jesteśmy w stanie przed przeglądem stwierdzić czy ją wbijemy.... pechowe 2 zł. Tak więc opłate pobieramy po przeprowadzonym badaniu.

No nie zupełnie tak.Bo jeżeli klient zapłaci przed badaniem i dostanie wynik negatywny to nie nie zapłaci tych 2 zl na CEPIK, a jak wynik będzie pozytywny to nie widze problemu żeby dopłacił te 2 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie niestety ciężko jest przyjąć jedną zasadę i sztywno się się jej trzymać, np jeżeli przyjedzie klient który mieszka w moim rejonie i ma trzy moje pieczątki i nie mogę mu dac pozytywa to wysyłam go do warsztatu i zapłaci jak będzie wszystko ok.To tylko przykład że życie nie jest proste. Dodam że mam sporo negatywów i zabranych dowodów.Opłatę zawsze biorę po badaniu i na palcach jednej ręki policzę awantury gdy klient musiał płacic za negatyw.To chyba jest też kwestia podejścia do klienta :miło , cieplutko , przyjemnie a zarazem tonem który nie pozostawia wątpliwości że nie będzie inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie niestety ciężko jest przyjąć jedną zasadę i sztywno się się jej trzymać, np jeżeli przyjedzie klient który mieszka w moim rejonie i ma trzy moje pieczątki i nie mogę mu dac pozytywa to wysyłam go do warsztatu i zapłaci jak będzie wszystko ok.To tylko przykład że życie nie jest proste. Dodam że mam sporo negatywów i zabranych dowodów.Opłatę zawsze biorę po badaniu i na palcach jednej ręki policzę awantury gdy klient musiał płacic za negatyw.To chyba jest też kwestia podejścia do klienta :miło , cieplutko , przyjemnie a zarazem tonem który nie pozostawia wątpliwości że nie będzie inaczej.

 

I to jest życiowe podejście do sprawy,zrozum klienta on zrozumie ciebie i twoją pracę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...

Witam!

Chcialbym po 4 latach wrócić do wątku i zapytać jak powinna postąpić SKP, która opłatę za OBT pobiera z góry (łącznie z opłata 1zł na CEPiK czyli razem 99zł), a klient dostaje wynik negatywny OBT. Co wtedy z pobraną 'z góry' opłatą na CEPiK?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.