Skocz do zawartości

WK nie chce wydac pozwolenia czasowego


bodar

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę spojrzeć do PoRD i powiedzieć na podst. czego (jakich dokumentów) dokonuje się rejestracji pojazdu i czy w ogóle PoRD dokonuje w tej kwestii rozdziału pomiędzy rejestrację czasową i "inną" (czyli "tzw" stałą) :)

 

To niestety trudniejsze pytanie, niż rozpoznanie kempingu na obrazku :)

 

Możesz rozwinąć swoją myśl?

Gdzie widzisz trudność pytania?

 

PORD

Art. 72. 1. Rejestracji dokonuje się na podstawie:

(...)

4) zaświadczenia o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu, jeżeli jest wymagane albo dowodu rejestracyjnego pojazdu lub innego dokumentu wydanego przez właściwy organ państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederację Szwajcarską lub państwo członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, potwierdzającego wykonanie oraz termin ważności badania technicznego;

5) dowodu rejestracyjnego, jeżeli pojazd był zarejestrowany;

 

 

Art. 74. 2. Czasowej rejestracji dokonuje się:

1) z urzędu - po złożeniu wniosku o rejestrację pojazdu;

2) na wniosek właściciela pojazdu - w celu umożliwienia:

a) wywozu pojazdu za granicę,

b) przejazdu pojazdu z miejsca jego zakupu lub odbioru na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

c) przejazdu pojazdu związanego z koniecznością dokonania jego badania technicznego lub naprawy;

 

Rozporz. w sprawie rejestracji i oznaczanie poj.

§ 6.3. W przypadku rejestracji czasowej pojazdu, o której mowa w art. 74 ust. 2 pkt 2 ustawy, organ rejestrujący wydaje:

1) pozwolenie czasowe;

2) zalegalizowane tymczasowe tablice (tablicę) rejestracyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 69
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • adam1501

    14

  • blakop

    10

  • Psuj

    5

  • DARIO64

    5

Cytat:

PORD

Art. 72. 1. Rejestracji dokonuje się na podstawie:

(...)

4) zaświadczenia o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu, jeżeli jest wymagane albo dowodu rejestracyjnego pojazdu lub innego dokumentu wydanego przez właściwy organ państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederację Szwajcarską lub państwo członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, potwierdzającego wykonanie oraz termin ważności badania technicznego;

5) dowodu rejestracyjnego, jeżeli pojazd był zarejestrowany;

 

 

Art. 74. 2. Czasowej rejestracji dokonuje się:

1) z urzędu - po złożeniu wniosku o rejestrację pojazdu;

2) na wniosek właściciela pojazdu - w celu umożliwienia:

a) wywozu pojazdu za granicę,

b) przejazdu pojazdu z miejsca jego zakupu lub odbioru na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

c) przejazdu pojazdu związanego z koniecznością dokonania jego badania technicznego lub naprawy;

 

Rozporz. w sprawie rejestracji i oznaczanie poj.

§ 6.3. W przypadku rejestracji czasowej pojazdu, o której mowa w art. 74 ust. 2 pkt 2 ustawy, organ rejestrujący wydaje:

1) pozwolenie czasowe;

2) zalegalizowane tymczasowe tablice (tablicę) rejestracyjne.

 

tak mówią przepisy, w życiu jest niestety inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak mówią przepisy, w życiu jest niestety inaczej.

 

Czyli urzędnik w WK ma działać na podstawie swojego widzimisie czy paragrafów? Żyjemy w państwie prawa czy może coś mi się przyśniło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę spojrzeć do PoRD i powiedzieć na podst. czego (jakich dokumentów) dokonuje się rejestracji pojazdu i czy w ogóle PoRD dokonuje w tej kwestii rozdziału pomiędzy rejestrację czasową i "inną" (czyli "tzw" stałą) :)

 

To niestety trudniejsze pytanie, niż rozpoznanie kempingu na obrazku :)

 

Możesz rozwinąć swoją myśl?

Gdzie widzisz trudność pytania?

 

PORD

Art. 72. 1. Rejestracji dokonuje się na podstawie:

(...)

4) zaświadczenia o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu, jeżeli jest wymagane albo dowodu rejestracyjnego pojazdu lub innego dokumentu wydanego przez właściwy organ państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederację Szwajcarską lub państwo członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, potwierdzającego wykonanie oraz termin ważności badania technicznego;

5) dowodu rejestracyjnego, jeżeli pojazd był zarejestrowany;

 

 

Art. 74. 2. Czasowej rejestracji dokonuje się:

1) z urzędu - po złożeniu wniosku o rejestrację pojazdu;

2) na wniosek właściciela pojazdu - w celu umożliwienia:

a) wywozu pojazdu za granicę,

b) przejazdu pojazdu z miejsca jego zakupu lub odbioru na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

c) przejazdu pojazdu związanego z koniecznością dokonania jego badania technicznego lub naprawy;

 

Rozporz. w sprawie rejestracji i oznaczanie poj.

§ 6.3. W przypadku rejestracji czasowej pojazdu, o której mowa w art. 74 ust. 2 pkt 2 ustawy, organ rejestrujący wydaje:

1) pozwolenie czasowe;

2) zalegalizowane tymczasowe tablice (tablicę) rejestracyjne.

 

 

Cicho, bo Ci zaraz Blakop powie, że jest miły dla klienta i oszczędza jego kieszeń (PC i czerwone tablice w końcu kosztują). A po co klient ma płacić i psioczyć w WK skoro jakiś "jeleń" na stacji mu zrobi BT na anulowanym DR albo bez DR lub KP. A w WK potem mówią, że są otwarci do klienta i przyjaźni...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

blakop, nie widzę odpowiedzi na moje pytanie :)

Napisałeś:

To niestety trudniejsze pytanie, niż rozpoznanie kempingu na obrazku :)

 

Jak dla mnie jest ono równie proste więc czekam na odpowiedź cóż to sprawia ci taką trudność w interpretacji przepisów?

Chyba, że do dokonania rejestracji czasowej na wykonanie BT .... żądasz ..... BT :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz podać jeszcze raz to pytanie? Nie czytałem wszystkiego uważnie przyznam.

 

Podpowiadam od razu. Chodzi o konstrukcje art. 72 i 74. Czy rejestrację pojazdu i rejestracje czasową traktować jako dwie oddzielne konstrukcje prawne, czy nie?

 

Co za tym idzie który wg Was art. PoRD określa dokumenty niezbędne do dokonania rejestracji czasowej? Jeśli 72 to zawsze musisz mieć m.in. homologacje, albo badanie. Jeśli nie 72, tylko 74, to określa on jedynie warunki, a nie tryb rejestracji co oznaczałoby, że rejestracji czasowej można dokonać wyłącznie na wniosek bez okazywania jakichkolwiek dokumentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cofnij się kilka postów wstecz bo raczej nie ma sensu zaśmiecania forum dublowaniem wpisów.

Powiedz mi jakie widzisz trudności w dokonaniu przedmiotowej rejestracji czasowej i jakie podstawy do odmowy?

Napisałeś, że to trudne pytanie, a jak dla mnie jest ono banalne.

Nie ma ŻADNYCH podstaw do odmowy wydania tablic czasowych w przedmiotowym przypadku!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adam 1501 - a czemu żadne SKP nie wystąpi do MI o wyjaśnienia? Co się WK wyręczasz??

Ponieważ jak napiszę do MI i dostanę odpowiedź to naczelnik mój nawet na nią nie spojrzy i dalej będzie to co jest (kilka miałem takich interpretacji myślisz że choć jedną wykorzystał?). Natomiast jak on by się pofatygował i otrzymał odpowiedzi na nurtujące pytania to może by zmienił podejście do sprawy i chociaż na swoim terenie by je stosował ale po co skoro nikomu nie potrzeba bo tylko jeden Adam ma problem to przecież dla jego jednego nie będzie się fatygował bo reszta wychodzi z założenia, że jak przechodzi w WK to znaczy, że jest dobrze, dlatego uważam że to WK powinna mieć interpretacje i je przekazywać swoim diagnostom do realizacji aby przy okazji kontroli to organ który sprawuje kontrolę beknął a nie wyręczał się diagnostą, który ma znać przepisy i je stosować, bo jak je stosuje to pani w okienku dostaje czkawki i nie ma pojęcia co zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

elliot - dla mnie podstawę każdej rejestracji określa art. 72. Tam jest napisane na podstawie czego się rejestruje. Każda rejestracja wymaga albo przedłożenia badania, albo homologacji. Żaden przepis PoRD w żadnym wypadku rejestracji nie zwalania z tego obowiązku.

 

PS No dobra - to nie moje zdanie, ale taka jest wykładania niektórych WK i trudno ją obalić :)

 

adam 1501 - ale MI nie jest do rozstrzygania indywidualnych spraw danego WK. To jakie niby stanowisko mają zajmować? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jakie niby stanowisko mają zajmować?

To na podstawie czego ma mnie kontrolować? Jeżeli mamy demokrację, wolny kraj i wolność myśli i wypowiedzi to dlaczego jak zrobię wg mnie zgodnie z obowiązującymi przepisami to urzędnik zarzuca mi nieznajomość przepisów bo wykonałem BT wg niego niezgodnie z przepisami. Natomiast jak chcę aby kontroler przedstawił mi zasady (interpretacje), którymi będzie się kierował podczas kontroli to już nie bo on nie jest od tego. Bez względu na to jaki organ ma mnie kontrolować, skupiam się na WK bo to jest bezpośredni kontroler na co dzień, również dotyczy np. TDT, uważam, że powinny te urzędy wydawać wiążące mnie interpretacje aby nie było zgrzytów podczas kontroli. Wówczas jak nie stosuje się do powyższych zaleceń to z czystym sumieniem, uprawnienia na kołek i część ale po cóż tak jasne zasady jak można później przytrąbić tylko jednemu z łańcuszka winnych bo urzędnikowi w tym kraju nic nie można zrobić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje tylko walczyć o jedną wspólna interpretacje i to nie o jakieś wytyczne ministerstwa a o opinię prawną wydana przez kancelarje prawną lub radcę prawnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja nie mam innych zmartwień jak ganiać po instancjach? Gdybym chciał bawić się w prawnika to bym poszedł na stosowne studia a wybrałem niestety mechanikę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że Ci urzędnicy (również z innych instytucji nie tylko WK) przychodzą na kontrolę do mnie i nie mają pojęcia co ja robię bo im się nie chce zająć tematyką a decydują o moim być albo nie być lub każą mi później ganiać po różnych instancjach w celu udowodnienia kto ma rację. Czyż nie podlega to pod marnotrawienie publicznych finansów? Ja będę musiał wysupłać z własnej kiesy i jak będzie mnie na to stać to udowodnię swoją rację ale jeżeli nie to jestem już w przedbiegach ugotowany a wystarczyło aby te wszystkie siły skierować na uzyskanie stosownych interpretacji i wszystkim żyło się lepiej a zwłaszcza dla obywatela w świetle odpowiednio prosperującego urzędu, który jest w stanie zawiłości kierunku którym się zajmuje przekuć na korzyść klienta a w perspektywie swojej (jedna interpretacje - jedne postępowanie - wszyscy o nim wiedzą - wszyscy szczęśliwi). Dziś (kilka interpretacji - kilka dróg rozwiązania - nikt nie wie w którą stronę - wszyscy zdenerwowani).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co urzędnika obchodzisz TY i Twój czas (no i Twoje pieniądze). Ja osobiście staram się lansować inny styl bycia (i pracy) i "zarażać" tym innych, ale przez moderatora tego forum np. zostałem w tym temacie wyszydzony... Więc wybacz adam, ale zero współczucia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie oczekuję współczucia, tylko logicznego podejścia do tematu bo jak sam widzisz nawet kwestia z czysto Twego podwórka (rejestracja czasowa) nikomu się nie chce zająć tematem aby uzyskać jakieś logiczne rozwiązanie tylko płynie to swoim życiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co urzędnika obchodzisz TY i Twój czas (no i Twoje pieniądze). Ja osobiście staram się lansować inny styl bycia (i pracy) i "zarażać" tym innych, ale przez moderatora tego forum np. zostałem w tym temacie wyszydzony... Więc wybacz adam, ale zero współczucia...

 

No to inaczej, bez namawiania do łamania prawa. Jak przerejestrowujesz auto i brakuje pewnych drobnych parametrów technicznych to rozumiem, że nie wysyłasz na SKP ze skierowaniem tylko zerkasz do katalogu ITS i uzupełniasz sam, albo zadzwonisz do Jacka żeby Ci sprawdził w katalogu i "na gębę" wpiszesz? Czy jednak wysyłasz na SKP bo wolisz mieć "papier" ?

 

No to ja w tym konkretnym przypadku też wolę mieć ten "papier", za który zapłaci klient (tak jak i petent w urzędzie) a nie "na gębę" usłyszeć w jakimś WK albo na innej stacji, że chyba DMC było 600 kg...

 

I wcale z Ciebie nie szydziłem, tylko odpowiedziałem na Twój bezpodstawny atak na mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I wcale z Ciebie nie szydziłem, tylko odpowiedziałem na Twój bezpodstawny atak na mnie

Już sobie wyobrażam ile wody ognistej poleje się na zgodę przy następnym spotkaniu w Mierzynie :evil: Wy pewnie tak celowo żeby zwiększyć ilość. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja będę musiał wysupłać z własnej kiesy i jak będzie mnie na to stać to udowodnię swoją rację ale jeżeli nie to jestem już w przedbiegach ugotowany a wystarczyło aby te wszystkie siły skierować na uzyskanie stosownych interpretacji i wszystkim żyło się lepiej a zwłaszcza dla obywatela w świetle odpowiednio prosperującego urzędu, który jest w stanie zawiłości kierunku którym się zajmuje przekuć na korzyść klienta a w perspektywie swojej (jedna interpretacje - jedne postępowanie - wszyscy o nim wiedzą - wszyscy szczęśliwi).

...i przy okazji cieszę się, że pobiłem rekord w długości jednego zdania.

:ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.