Skocz do zawartości

ile czasu mozna jezdzic po Polsce z niepolska rejestracja?


stngr

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam takie pytanko - ile czasu mozna legalnie jezdzic po Polsce samochodem zarejestrowanym za granica (poza unia - Kanada). Dla dokladnosci auto zarejestrowane na mnie w Kanadzie, posiadane krocej niz pol roku, nie mam podwojnego obywatelstwa.

 

I co wazniejsze co moze zrobic policja jesli przekrocze ten termin (jesli takowy istnieje) i gdzie jest to napisane

 

Dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam to 30v dni z zastrzeżeniem że tablice rej muszą posiadać normalne litery i cyfry ( nie jest możliwa jazda z tablicami z np krajów arabskich). Rozumiem że auto jest zarejestrowane na twój adres w Kanadzie więc gdy się zameldujesz z powrotem w Polsce masz również 30 dni na wszelkie zmiany. Teoretycznie kiedy zatrzyma Cię policja mają prawo ściągną auto na lawecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli to jest twój pojazd to możesz jeździć ile chcesz pod warunkiem że masz ubezpieczenie ważne :)

a jak policja cie złapie to powiedz że jesteś JUREK KILER i masz wszystko w D.... :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy, że się zameldujesz na pobyt czasowy ponad dwa miesiące w Polsce, mając stałe miejsce zamieszkania w Kanadzie, opłacone oc pojazdu, ważny przegląd techniczny wykonany w kraju rejestracji,,,,

nikt Cię tu nie ruszy ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co wiem jak jesteś tam zameldowany to nikt ci żadnej akcyzy nie bedzie kazał płacić bo co kogo obchodzi na ile sie przyeżdza na wakacje .Nik ci tego nie sprawdzi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jak sprawy celno-portowe,

ale jak już auto będzie w PL, a będzie na Ciebie zarejestrowane w Kanadzie i będziesz miał jakiś dowód potwierdzający Twój meldunek w Kanadzie (papier/dowód os.)

to jeździć Ci wolno po całym świecie! jeśli tylko masz ubezpieczenie i przegląd. (z Kanady)

Twoje auto, więc mogą Ci skoczyć nie musisz go clić bo nie chcesz rejestrować w PL,

nie musisz opłacać akcyzy (ten sam powód), nie masz żadnego terminu gdyż dane w dowodzie zgodne są z adresem meldunkowym ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyny problem może być z prawem jazdy o ile nie posiadasz polskiego.Nie wiem jak jest z przepisami u nas w Polsce.Przykład mojego ojca.W latach 90 pracował legalnie w Austrii,podczas jednej z rutynowych kontroli policji powstał problem.Na podstawie pieczątek w paszporcie potwierdzających wjazdy i wyjazdy z ich kraju doszli do wniosku że w ciągu roku przebywał więcej niż 2 miesiące na terenie ich kraju więc ma obowiązek posiadania prawa jazdy z Austrii. Ojciec oczywiście sie z tym nie zgadzał itd ale sprawa oparła się o sąd i ten wymierzył mu karę (klika tysięcy szylingów już teraz nie pamiętam ile ale więcej niż jedna jego wypłata ) i dał 3 miesiące na wyrobienie uprawnień na ich terenie.Myślę że teraz kiedy jesteśmy w unii już takich problemów nie ma ale skoro jesteś obywatelem Kanady to może warto było by zasięgnąć języka w tym temacie. Bo jak to u nas bywa jak nie z tej to uwalą cię z 2 strony :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Jedyny problem może być z prawem jazdy o ile nie posiadasz polskiego.Nie wiem jak jest z przepisami u nas w Polsce.

Polskie przepisy:

art.94

1. Na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej odpowiednim pojazdem silnikowym może kierować osoba posiadająca ważne zagraniczne prawo jazdy wydane przez:

1) państwo członkowskie Unii Europejskiej, Konfederację Szwajcarską lub państwo członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronę umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym - w okresie ważności prawa jazdy;

2) państwo:

a) będące stroną Konwencji o ruchu drogowym, sporządzonej w Wiedniu dnia 8 listopada 1968 r. (Dz. U. z 1988 r. Nr 5, poz. 40 i 44),

b) niewymienione w pkt 1, którego wzór prawa jazdy jest zgodny z wzorem określonym w

Konwencji, o której mowa w lit. a

- w okresie 6 miesięcy od daty rozpoczęcia stałego lub czasowego pobytu, nie dłużej jednak niż przez okres ważności prawa jazdy.

2. Osoba posiadająca krajowe prawo jazdy wydane za granicą, która zamieszkuje na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, może otrzymać polskie krajowe prawo jazdy po oddaniu zagranicznego ważnego prawa jazdy organowi wydającemu prawo jazdy, z zastrzeżeniem ust. 4.

Jeżeli zagraniczne prawo jazdy nie jest zgodne ze wzorem określonym w Konwencji

wymienionej w ust. 1 pkt 2 lit. a, dodatkowym warunkiem otrzymania polskiego prawa jazdy jest zdanie części teoretycznej egzaminu państwowego - warunek ten nie dotyczy prawa jazdy wydanego przez państwo, o którym mowa w ust. 1 pkt 1.

3. Jeżeli prawo jazdy wydane za granicą zawiera ograniczenie terminu ważności, ograniczenie ze względu na stan zdrowia lub inne, należy to ograniczenie uwzględnić w wydanym prawie jazdy.

4. Minister właściwy do spraw transportu może określić, w drodze rozporządzenia, w stosunku do obywateli niektórych państw, ze względu na zasadę wzajemności, warunki wydawania praw jazdy odmienne niż te, które przewiduje ust. 2.

Troszkę trzeba do tego doczytać, ale jak ktoś będzie chciał wiedzieć to się poświęci. Pod tym linkiem => Ryszard Andrzej Stefański jest komentarz do cytowanego wcześniej artykuł z PoRD

 

Może powyższe trochę rozjaśni kwestię prawa jazdy :roll:

 

[ Dodano: 29-10-2010, 01:21 ]

To może dodam jeszcze coś odnośnie zagranicznych uprawnień do kierowania. Przedstawione pytania i odpowiedzi są ze strony KGP:

Czy mogę kierować pojazdem w Polsce na angielskim prawie jazdy?

 

Zgodnie z art. 94 ust.1 pkt 1 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005r Nr 108 poz. 908) cyt. ,,Na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej odpowiednim pojazdem silnikowym może kierować osoba posiadająca ważne zagraniczne prawo jazdy wydane przez : 1) państwo członkowskie Unii Europejskiej – w okresie ważności prawa jazdy.

Czy mogę kierować pojazdem w Polsce posiadając kanadyjskie prawo jazdy?

 

Kanada nie była stroną Konwencji o ruchu drogowym, sporządzonej w Wiedniu dnia 8 listopada 1968 r ( Dz. U. Nr 5 poz. 40 i 44), dlatego też kanadyjskie krajowe prawo jazdy nie uprawnia Pana do kierowania pojazdem w Polsce.

Mając na względzie art. 94 ust. 1 pkt 2 lit.b Ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005r Nr 108 poz. 908) może Pan kierować pojazdem w Polsce posiadając międzynarodowe prawo jazdy. Kanada znalazła się bowiem na liście państw, które ratyfikowały postanowienia Konwencji o ruchu drogowym sporządzonych w Genewie dnia 19 września i w Wiedniu dnia 8 listopada 1968r. w kwestii wzoru międzynarodowego prawa jazdy określonego w ww. przepisach.

 

[ Dodano: 03-11-2010, 19:03 ]

Coś znalazłem do tematu. Pewnie wiecie, ale dla jasności zacytuję:

Rozdział 2

Warunki dopuszczenia pojazdów do ruchu

71

1. Dokumentem stwierdzającym dopuszczenie do ruchu pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki turystycznej, motoroweru lub przyczepy jest dowód rejestracyjny albo pozwolenie czasowe. Przepis ten nie dotyczy pojazdów, o których mowa w ust. 3.

2. Pojazdy określone w ust. 1 są dopuszczone do ruchu, jeżeli odpowiadają warunkom określonym w art. 66 oraz są zarejestrowane i zaopatrzone w zalegalizowane tablice (tablicę) rejestracyjne, a w przypadku pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli, w nalepkę kontrolną.

(...)

5. Pojazd zarejestrowany za granicą dopuszcza się do ruchu, jeżeli odpowiada wymaganym warunkom technicznym i jest zaopatrzony w tablice rejestracyjne z numerem rejestracyjnym składającym się z liter alfabetu łacińskiego i cyfr arabskich, z zastrzeżeniem art. 59 ust. 2 i 3, a kierujący pojazdem ma przy sobie dokument stwierdzający dokonanie rejestracji.

5a. W przypadku gdy z dokumentu stwierdzającego dokonanie rejestracji pojazdu, o którym mowa w ust. 5, nie wynika prawo do używania pojazdu przez kierującego, osoba ta obowiązana jest posiadać przy sobie i okazywać na żądanie organu kontroli ruchu drogowego dokument potwierdzający to prawo.

6. Pojazd sprowadzony z terytorium państwa niebędącego członkiem Unii Europejskiej, po dokonaniu ostatecznej odprawy celnej przywozowej, dopuszcza się do ruchu na okres 30 dni.

7. Właściciel pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej jest obowiązany zarejestrować pojazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w terminie 30 dni od dnia jego sprowadzenia.

Dodam jeszcze to:

Wolno jeździć z zagranicznymi numerami rejestracyjnymi, jednak muszą być ważne. Po naszych drogach jeździ w ostatnim czasie wiele aut z obcymi znakami rejestracyjnymi. Bardzo często dzieje się to w niezgodzie z przepisami, z czego zresztą niejeden kierowca doskonale zdaje sobie sprawę. Nie oszukujmy się - w większości chodzi o samochody sprowadzone przez mniej lub bardziej profesjonalnych handlowców, którzy zwlekają z zarejestrowaniem ich do chwili znalezienia kupującego, oczywiście po to, by zaoszczędzić na opłatach. Do tego stanu rzeczy przyczyniają się też towarzystwa ubezpieczeniowe, które bardzo chętnie sprzedają polisy OC, nie wnikając, czy auto ma ważny dowód rejestracyjny. Wielu kierowców nabiera przekonania, że skoro mają tablice (obce), dowód zakupu i polisę, to mogą legalnie wyjechać na drogę. Jest jednak inaczej. Oprócz przepisów kodeksu drogowego odnoszących się wprost do aut sprowadzonych z zagranicy obowiązują nas regulacje ogólniejsze. Po pierwsze (art. 71 ust. 1) - dokumentem stwierdzającym dopuszczenie pojazdu do ruchu jest dowód rejestracyjny albo pozwolenie czasowe. Po drugie (art. 71 ust. 5) - pojazd zarejestrowany za granicą dopuszcza się do ruchu, jeżeli odpowiada wymaganym warunkom technicznym, ma tablice rejestracyjne z numerem składającym się z liter alfabetu łacińskiego i cyfr arabskich, a kierowca ma przy sobie dokument stwierdzający dokonanie rejestracji. Mówiąc krótko - aby jeździć po polskich drogach, sprowadzone auto musi mieć wciąż ważną rejestrację zagraniczną! Tymczasem - niezależnie od tego, że w różnych krajach odmienne są przepisy i zwyczaje dotyczące postępowania w razie sprzedaży samochodu cudzoziemcowi - wiele pojazdów na obcych tablicach nie spełnia tego warunku! W pierwszym rzędzie dotyczy to aut kupionych w krajach, gdzie sprzedaż za granicę oznacza wyrejestrowanie pojazdu, co potwierdza wpis w dowodzie rejestracyjnym. W wielu państwach wydaje się też rozmaite dokumenty i tablice "wyjazdowe" (będące odpowiednikiem naszego pozwolenia czasowego). Z natury rzeczy mają one najczęściej krótki okres ważności, po którego upływie auto ma status wyrejestrowanego! Komplet dokumentów wymagany przez wydziały komunikacji do rejestracji pojazdu nie zastępuje więc polskiego dowodu rejestracyjnego! W razie kontroli policyjnej narażamy się na mandat w wysokości do 500 zł oraz obciążenie kosztami odholowania auta na parking. Zgodnie z ustawą "Prawo o ruchu drogowym" (art. 71 ust. 6 i 7) właściciel pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej obowiązany jest zarejestrować pojazd na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej w terminie 30 dni od jego sprowadzenia. Auto pochodzące spoza Unii - po dokonaniu ostatecznej odprawy celnej przywozowej - dopuszcza się do ruchu na okres 30 dni. Do Polski trafia wiele aut na zagranicznych tablicach rejestracyjnych, które w zasadzie nie są przeznaczone do użytku poza krajem wydania. Najczęstszym przypadkiem są niemieckie tablice tymczasowe (Kurzzeitkennzeichen - białe z żółtym paskiem z boku). Wprawdzie niemieckie urzędy i firmy ubezpieczeniowe nie mają nic przeciwko korzystaniu z takich tablic również w ruchu międzynarodowym, jednak nie zostały one oficjalnie zgłoszone innym państwom-sygnatariuszom wiedeńskiej Konwencji o Ruchu Drogowym z 1968 roku. Z tego powodu służby graniczne innych państw mogą po prostu nie przepuścić przez granicę auta z taką rejestracją! Z kolei niemieckie przepisy szczegółowo opisują, do czego można wykorzystywać takie tablice - otóż wyłącznie do jazd próbnych i testowych oraz do przeprowadzenia samochodu z miejsca zakupu. Jeżeli np. doszłoby do wypadku z udziałem takiego pojazdu w innych okolicznościach, to niemiecki ubezpieczyciel może odmówić przyjęcia odpowiedzialności za szkody! Czasem na polskich giełdach można też spotkać samochody z niemieckimi numerami "handlowymi" (czerwone znaki na białym tle). Zakup takiego pojazdu wiąże się ze sporymi utrudnieniami, bowiem sprzedawca nie może przekazać go nabywcy wraz z tablicami rejestracyjnymi. Wynika to z faktu, że są one wydawane nie na konkretny samochód, ale na firmę lub osobę prowadzącą działalność gospodarczą związaną z obrotem pojazdami. Aby po zakupie poruszać się legalnie na polskich drogach, należy w wydziale komunikacji dokonać przynajmniej tymczasowej rejestracji pojazdu.

Kierowca samochodu na zagranicznych numerach oprócz dowodu rejestracyjnego musi mieć także inny dokument, który potwierdzi, że ma prawo jeździć tym autem. Zmienione przepisy prawa o ruchu drogowym powodują zamieszanie wśród kierowców. W art. 71 ustawy - Prawo o ruchy drogowym (Dz.U. z 2005 r., nr 108, poz. 908 z późn. zm.) dodano ust. 5a, który stanowi, że jeżeli dowód rejestracyjny jest wystawiony na inną osobę niż kierowca, to musi on okazać inny dokument potwierdzający prawo do poruszania się tym pojazdem. Przepis ten dotyczy jednak tylko tych osób, które jadą samochodem na zagranicznych numerach rejestracyjnych. Wówczas oprócz dowodu rejestracyjnego trzeba okazać na przykład fakturę lub umowę kupna, jeżeli samochód kupiono w innym kraju i jeszcze nie dokonano rejestracji w Polsce. Nowelizacja wzbudziła wątpliwości kierowców i firm leasingowych. Pojawiło się pytanie, czy każdy kierowca korzystający z samochodu, który nie jest zarejestrowany na jego nazwisko, musi posiadać stosowne upoważnienie od właściciela pojazdu. Nie trzeba mieć w każdym przypadku takiego dokumentu, gdyż nowy przepis dotyczy jedynie pojazdów zarejestrowanych za granicą, o czym świadczy odesłanie do ust. 5 ustawy, regulującego kwestię dopuszczenia do ruchu właśnie pojazdów zarejestrowanych za granicą - Tymczasem w mediach pojawiały się informacje, które wprowadziły w błąd wielu kierowców. Informowano, że takie upoważnienie musi być w każdym przypadku prowadzenia auta przez osobę, która nie jest jego właścicielem.,nowy przepis nie dotyczy pojazdów zarejestrowanych w Polsce. Jeżeli pojazd jest już zarejestrowany w naszym kraju, to funkcjonariusz dokonujący kontroli, w razie potrzeby, jest w stanie szybko zweryfikować, czy ktoś może prowadzić ten pojazd czy nie - Dlatego jadąc samochodem pożyczonym od kolegi, kierowca nie ma obowiązku posiadania pisemnego upoważnienia do kierowania tym autem. Dopiero w sytuacji, gdy kierowca prowadzi auto pożyczone od kolegi lub rodziny z innego państwa. Wówczas dokumentem potwierdzającym prawo do używania samochodu jest upoważnienie sporządzone przez właściciela pojazdu w formie pisemnej, które nie wymaga specjalnych form.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Czy mogę kierować pojazdem w Polsce posiadając kanadyjskie prawo jazdy?

 

 

Kanada nie była stroną Konwencji o ruchu drogowym, sporządzonej w Wiedniu dnia 8 listopada 1968 r ( Dz. U. Nr 5 poz. 40 i 44), dlatego też kanadyjskie krajowe prawo jazdy nie uprawnia Pana do kierowania pojazdem w Polsce.

Mając na względzie art. 94 ust. 1 pkt 2 lit.b Ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005r Nr 108 poz. 908) może Pan kierować pojazdem w Polsce posiadając międzynarodowe prawo jazdy. Kanada znalazła się bowiem na liście państw, które ratyfikowały postanowienia Konwencji o ruchu drogowym sporządzonych w Genewie dnia 19 września i w Wiedniu dnia 8 listopada 1968r. w kwestii wzoru międzynarodowego prawa jazdy określonego w ww. przepisach.

 

źródło: http://portalnaukijazdy.pl/pl/news/dyzury-ekspertow/kanadyjskie-prawko-w-polsce-niewazne-617

 

Doradzam sprawdzić przepisy o karcie pobytu (wydaje Urząd Wojewódzki) i informacje w ambasadzie Kanady dla kierowców. W pewnych przypadkach Na polskich kierowców za granicą nakłada się obowiązki ubezpieczenia pojazdu, zmiany prawa jazdy, zameldowania kierowcy zarejestrowanego w Polsce a używanego za granicą pojazdu powyżej 3 miesięcy lub 185 dni.

Być może na stronach ambasady Kanady w Polsce będą mieli jakieś informacja dla Kanadyjczyków w Polsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 years later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.