Skocz do zawartości

Przyczepa DMC 800 kg


mirek.g

Rekomendowane odpowiedzi

CZ diagnosta może zmniejszyć DMC pojazdu? Na takie moje pytanie, WK po konsultacjach w ministerstwie odpowiedział mi twierdząco. Nie ma prawnych przeciwwskazań na zmniejszenie DMC pojazdu. Istnieje pytanie po co? ale to już było na forum omawiane. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma prawnych przeciwwskazań na zmniejszenie DMC pojazdu.

Zgoda tylko podaj mi powód dla którego mam dokonać zmiany parametru i nie problemu. Mogę to wykonać po zmianach konstrukcyjnych, natomiast

ale klient chce jako lekką czyli do 750 kg

jakoś nie przekonuje do takiego działania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jest wyprodukowana jako SAM to nie ma problemu dokonać zmiany w dmc.

 

To zależy jeszcze w która stronę ta zmiana mas miała by sie odbyć :-D . Mimo wszystko jestem przeciwnikiem zmieniania DMC pojazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CZ diagnosta może zmniejszyć DMC pojazdu? Na takie moje pytanie, WK po konsultacjach w ministerstwie odpowiedział mi twierdząco. Nie ma prawnych przeciwwskazań na zmniejszenie DMC pojazdu. Istnieje pytanie po co? ale to już było na forum omawiane. :)

 

Po pierwsze przepisy jasno to określają iż DMC jest wartością ADMINISTRACYJNĄ, określoną przepisami, jej ograniczenie jest wyraźnie nakreślone w warunkach technicznych.

Załóżmy jednak zmniejszenie masy konstrukcyjnej, czyli MMC.

Jeśli zmniejszysz wartość MMC tej przyczepki to w zasadzie nic nie stoi na przeszkodzie aby tego samego dokonać w powiedzmy w MAN-ie, gdzie MMC wynosi 8000kg, ale aby nie płacić podatku chcę mieć 3500?

Będę też mógł bez problemu wjeżdżać do centrum miast bo w większości jest ograniczenie powyżej tej wartości.

Czyli mogę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nic nie stoi na przeszkodzie aby tego samego dokonać w powiedzmy w MAN-ie, gdzie MMC wynosi 8000kg, ale aby nie płacić podatku chcę mieć 3500?

 

Przeszkodą może okazać sie masa własna, bo jest dośc mało prawdopodobne aby wynosiła mniej niż 3500 kg. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeszkodą może okazać sie masa własna

Może ale dla "szpecy' nie stanowiła.Przyjechał LT55 na VAT w dowodzie dmc 3500 a na tabliczce 5600,w/g katalogu ITS masa własna 3530-3744 :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeszkodą może okazać sie masa własna, bo jest dośc mało prawdopodobne aby wynosiła mniej niż 3500 kg. :D

 

Proszę Cię, nawet tak nie żartuj :D

Chcesz na tą masę opinię rzeczoznawcy? :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy diagnosta może zmienić DMC? Na tak postawione pytanie MI odpowiedziało twierdząco i jest to prawda niepodważalna, tylko że nie jest to "cała prawda". Przykład: na OBT przed pierwszą rejestracją w kraju przyjeżdża dwuosiowa ciężarówka, która na tabliczce znamionowej w pierwszym wierszu ma wartość 19000kg, a diagnosta w DIP-ie napisze DMC 18000kg. Zmienił i wolno mu było. Tylko, że problem leży obok :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na OBT przed pierwszą rejestracją w kraju przyjeżdża dwuosiowa ciężarówka, która na tabliczce znamionowej w pierwszym wierszu ma wartość 19000kg, a diagnosta w DIP-ie napisze DMC 18000kg. Zmienił i wolno mu było.

 

Diagnosta nie zmienił DMC, tylko MMC "obniżył w cudzysłowie" do wartości DMC zgodnie z przepisami obowiązującymi w PL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy diagnosta może zmienić DMC?

Oczywiście, że może to zrobić, tylko po spełnieniu odpowiednich od sytuacji wymogów. Wspomniana przez Ciebie operacja jest jak najbardziej dozwolona bo wymuszają ją przepisy, może również zmienić DMC po istotnych zmianach konstrukcyjnych (np. zmiana środka ciężkości, która może spowodować wywrócenie pojazdu), natomiast nie może zmieć DMC na zasadzie "chęci klienta" (obniżenie masy przyczepy bo takiej ciągnąć nie może, czy też obniżenie masy pojazdu bo nie posiada on odpowiedniej kategorii prawa jazdy).

Kwestia zrozumienia istoty przez obie zainteresowane strony, diagnosty że może to wykonać przy spełnieniu przez pojazd odpowiednich dla sytuacji wymogów a klient, że nie może żądać zmiany tego parametru na zasadzie "bo on chce".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i właśnie o to chodzi, że wszelkie odpowiedzi z MI są tak skonstruowane aby nic nie rozstrzygać jednoznacznie. Sądzę, że pytania powinny być tak skonstruowane, aby dotyczyły konkretnego przypadku i dawały tylko dwie możliwe odpowiedzi: tak lub nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmienił i wolno mu było. Tylko, że problem leży obok :(

 

Nie zmienił DMC, a określił DMC zgodnie z warunkami technicznymi :)

Na tabliczce winna być podawana jedynie wartość konstrukcyjna bo po jaką cho...... podawać wartość, na którą producent w żadnej mierze nie ma wpływu ponieważ określa ją Ustawodawca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tabliczce winna być podawana jedynie wartość konstrukcyjna bo po jaką cho...... podawać wartość, na którą producent w żadnej mierze nie ma wpływu ponieważ określa ją Ustawodawca?

Zmienił DMC bo w papierach z zagranicy też było 19000. Na tabliczce podawana jest wartość DMC. Jeżeli MMC jest inna niż DMC wtedy tabliczka ma dwie kolumny wartości. W pierwszej są podawane wartości administracyjne a w drugiej konstrukcyjne. Ja też uważam, że powinno się podawać tylko wartości konstrukcyjne a administracyjne ustala sobie każde państwo dla siebie, ale jak dotychczas wymagania dla TZ są takie a nie inne. Producent umieszcza (choćby teoretycznie) na tabliczce takie wartości administracyjne jakie obowiązują w kraju do którego pojazd jest sprzedawany. Po sprzedaniu pojazdu do innego państwa tabliczka własciwie jest nieaktualna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.