Skocz do zawartości

Wpis "GAZ" w dowodzie rejestracyjnym


Gość stomek

Rekomendowane odpowiedzi

Ja dowiedziałem się o tym forum dopiero w czerwcu niestety i od tego czasu jestem "nałogowcem" :D (przepraszam za zbaczanie z tematu).

 

podejrzewam ze sie dowiedzielismy o nim na tym samym szkoleniu w Poznaniu ;)

 

ps.

 

(przepraszam za zbaczanie z tematu).

Właśnie a Psuj tylko czeka aby komuś dać bana (bo dawno niedał) :mrgreen:

 

koncze pisanie nie na temat :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podzielam opinie Wojtka - jeśli przystosowany do zasilania gazem LPG fabrycznie wystarczy wpis w Dr w miejscu rodzaj paliwa pod warunkiem ,że i tak klient okaże się dokumentem DT na zbiornik .W innych przypadkach koniecznie wpis przez WK w wiadomym miejscu z datą montażu- o dokumencie na zbiornik do okazania nie wspomnę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli przystosowany do zasilania gazem LPG fabrycznie

 

Chciałem tylko skromnie zauważyć, że przynajmniej u nas (w polsce) nie widziałem auta fabrycznie wyposazonego w gaz. Zazwyczaj sprzedawca podstawia auto do warsztatu "po sąsiedzku" lub sam montuje u siebie w serwisie.

 

[ Dodano: 31-08-2006, 13:08 ]

Tak samo jest często z innym wyposażeniem - centralne, alarmy, el. szyby. Z fabryki wychodzi "golas" a serwis zarabia na tym grubą kasę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykład : VW Golf przychodzi golas = CZ+ AA+ Klima Koszt dla użytkownika końcowego około 6000pln do 75000PLN. Koszt materiału dla "wtajemiczonych " około 1500 PLN :( No plus robocizna :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd mamy wiedzieć czy dany gaz jest fabryczny czy dokładany.

Ja tylko raz widziałem fabryczny gaz (chyba) na głównych elementach były tabliczki znamionowe ze znakami marki pojazdu, ale jak ktoś to wymieni to klapa i adnotacja musi być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według przepisów obowiązujących na dziś: adnotację o dostosowaniu pojazdu do zasilania gazem umieszcza w DR - WK, w formie wpisu: "Gaz-CNG", "Gaz-LPG" - patrz Dz.U z 2003r., nr 192, poz. 1878 i zm.: Dz.U. z 2004r., nr 211, poz. 2147.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według przepisów obowiązujących na dziś: adnotację o dostosowaniu pojazdu do zasilania gazem umieszcza w DR - WK, w formie wpisu: "Gaz-CNG", "Gaz-LPG" - patrz Dz.U z 2003r., nr 192, poz. 1878 i zm.: Dz.U. z 2004r., nr 211, poz. 2147.

W ramach uzupełnienia

"pkt 14) 'Adnotacje urzędowe'

lit e) "GAZ-LPG..." lub "GAZ-CNG..." - podając datę montażu instalacji przystosowującej pojazd do zasilania gazem - dotyczy pojazdów przystosowanych do zasilania gazem LPG CNG"

Z tego wynika, że LPG ma się znajdować w adnotacjach :!: Hmmm...prawda :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

B) po 30 dniach dokumenty wystawione przez montażystę tracą ważność (różnie do tego podchodzą w różnych WK ale według przepisów tak jest) - Sorki ale tak NIE JEST - a jeśli nie doczytałem proszę o Dz. U. i wybaczenie.

 

A jeśli chodzi o "Gaz zdemontowany" obstawał bym raczej przy negatywie !!

W końcu pojazd ma wpis "GAZ" a tych warunków nie spełnia. Oczywiście zależy to od WK negatyw może ich troszkę wystraszyć. A po wykreśleniu normalne badanko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym gazem i WK to nie jest łatwa sprawa. Załóżmy, że dacie mu negatywa (za brak adnotacji w DR) i jedzie do WK - biorąc pod uwagę, że DR jest dokumentem dopuszczajacym pojazd do ruchu i majac na uwadze paragr.1 ust.3 instrukcji do Dz.U. Nr 192, poz.1878 wydział nie może od tak po prostu do dowodu rejestr.pojazdu de facto nie dopuszczonego do ruchu wbic tej adnotacji i puścić gościa w trasę. W tym układzie właściciel powinien zdać dotychczasowe tablice i DR do depozytu, pobrać tablice czasowe i pojechac na badanko z pozwoleniem czasowym (w praktyce wiadomo, że nikt prawie tego nie robi, a postępuje się bardziej tak jak to Psuj opisał na początku).

Z demontażem tez jakos dziwnie to wychodzi - to co ma klient zrobić, żeby w legalny sposób i bez narażania się na zatrzymanie DR itp zdemontowac instalację? Jedzie do WK i mówi "wykreślcie mi gaz" - "to niech Pan pokaże badanie, że zdemontowano". Jedzie gość na stacje poprosić o badanie, że zdemontował, ale go nie dostanie bo jeszcze nie zdemontował, a jak zdemontuje to nie dostanie bo zapis w DR niezgodny ze stanem faktycznym... i Kółko się zamyka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas jeśli jest gaz zdemontowany to wystawiamy zaświadczenie o zdemontowaniu instalacji gazowej klijent jedzie do WK i mu gaz wykreślają z dowodu przyjeżdza ponownie i robie normalne BT wszystko jest zgodne z prawem a klijent jest zadowolony i o to chodzi :lol::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

B) po 30 dniach dokumenty wystawione przez montażystę tracą ważność (różnie do tego podchodzą w różnych WK ale według przepisów tak jest) - Sorki ale tak NIE JEST - a jeśli nie doczytałem proszę o Dz. U. i wybaczenie.

 

Dz.U. 110 z 2004r

załącznik nr1

Pouczenie (w DR)

"Właściciel pojazdu jest zobowiązany zgłosić w ciągu 30 dni organowi, któty wydał dowód rejestracyjny wszelkie zmiany danych zawartych w dowodzie rejestracynym pojazdu"

 

Faktem jest że w większości WK nie przetrzegają tego nakazu tak rygorystycznie jak u nas nie mniej jednak w naszym WK jak ktoś zgłosi się z papierami od montażysty po 31 dniach to cofają na badanie gazu do SKP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak cofają? Na jakie badanie? (rodzaj) Na jakiej podstawie? Jesli ktoś w zacytowanym przepisie nie przestrzega przepisu to klient, a nie WK. Przepis określa bowiem normy czasowe dla dokonania danej czynności, ale nie obwarowuje ich nie wykonania ujemnymi sankcjami dla klienta! A jak nie zarejestruje w 30 dni to co? Czy nie zgłosi innej zmiany? Żądaja pisania nowej umowy kupna??!! Dziwny ten Twój wydział kolego, ale jak na mój gust to klient nieprzestrzegajacy terminu 30 dni to może i narusza przepisy pawa, ale organ który sam wymyśla sankcje za to naruszenie to już jawnie to prawo łamie!! Ale oczywiście dobrze, że nie rzostrzeliwują, albo np. nie nakładają grzywien lub kar długoletniego więzienia.. ;) ;) ;) Ogólnie raczej współczuję takiej działalności WK na Twoim terenie... nawet boje sie domyślać jakie jescze maja tam pomysły ;)

Ciekawe tylko, że nikt im się jeszcze nie odwołał...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PoRD-

Art. 78. 1. ....

2. Właściciel pojazdu zarejestrowanego jest obowiązany zawiadomić w terminie nieprzekraczającym 30 dni starostę o:

1) nabyciu lub zbyciu pojazdu;

2) zmianie stanu faktycznego wymagającej zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym.

 

Jest nawet "nieprzekraczającym". I co z tego?? Wskażcie mi możliwość stosowania JAKIEJKOLWIEK sankcji karnej, a od razu ją zastosuję :twisted:

 

Dodatkowo wymuszanie aby właściciel przejechał na SKP pojazdem bez wbitego gazu jest naruszeniem § 10 /o ile dobrze pamiętam/ warunków dodatkowych dla pojazdu zasilanego gazem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z demontażem tez jakos dziwnie to wychodzi - to co ma klient zrobić, żeby w legalny sposób i bez narażania się na zatrzymanie DR itp zdemontowac instalację? Jedzie do WK i mówi "wykreślcie mi gaz"

i w tym momencie WK powinien wystawić skierowanie na dodatkoewe BT ze nie spełnia określonych warunków technicznych poz. 5.1 cennika.

Diagnosta wystawia zaświadczenie z adnotacją np. "instalacja gazowa wymontowana z pojazdu"

i WK może wykreślić "gaz" :idea:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W swojej karierze nie spotkałem sie jeszcze z pzypadkiem skierowania na badania po zdemontowaniu gazu. Nie znam też WK, który robiłby taka procedurę. Rozumiem, że analogicznie postepujesz w momencie wymontowania HAKA, likwidacji TAXI, L itd... Czy wogóle w momencie dokonywania jakichkolwiek zmian - wszystko tylko na podstawie skierowania -tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WK powinien wystawić skierowanie

Chciałeś wiedzieć

co ma klient zrobić, żeby w legalny sposób (...) zdemontowac instalację?.

Sposób legalny jak widać istnieje, ale że nie jest stosowany to już "całkiem inna para kaloszy" :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.