Skocz do zawartości

STAR 266-CIĄGNIK ROLNICZY(?)


roland

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o radę. Interesuje sie motoryzacją,a w szczególności pojazdami terenowymi i nie mam tu na myśli jakiegoś suva tylko samochód na ramie,z ręcznie włączanym reduktorem i sztywnymi mostami.

Moje pytanie brzmi:

Czy dałoby rade zarejestrowac STARa 266 jako CIĄGNIK ROLNICZY? I jakich zmian należało by dokonać w pojeździe aby móc to zrobic? Wystarczyłoby na stałe włączyc reduktor(w celu zmniejszenia prędkości max.) bez możliwości korzystania z przełozen szosowych? Chciałbym to zrobic legalnie,tak aby nie mieć problemów z policją... Nie bez znaczenia jest też fakt posiadania przezemnie prawa jazdy kat. B i EdoB...

Pojazd ma służyc do ładowania i zwożenia odpadów leśnych z możliwością zrębkowania ich w miejscu pozyskania,oraz amatorskiej jazdy w terenie. Ma to być taki "nośnik maszyn" (ładowacz,rębak i praktyka pokaże co jeszcze będzie potrzebne) holujący przyczepę. Taki polski Unimog do pracy. Prosty w budowie,radzacy sobie w terenie i tani w eksploatacji. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 55
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • roland

    10

  • wolf

    7

  • adam1501

    6

  • danielg539

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

To nie jest dla mnie dobre wyjście...

Da rade legalnie przrerobić stara 266 tak aby odpowiadał warunkom technicznym ciągnika rolniczego?

 

[ Dodano: 06-11-2010, 18:22 ]

Jeśli spowolnie Stara w sposób jaki opisałem powyzej lub inny i zamontuje na nim jakieś urządzenie rolnicze lub leśne(rębak np.) to dla diagnosty bedzie to ciągnik rolniczy,czy nadal samochód ciężarowy? 8/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuje "ciągnika" ze skrzynią ładunkową,uniwersalnego pojazdu,prostego w budowie... I czegoś czym po pracy będę mógł pojeździć w terenie... :P

Nie znam się na tyle aby powiedzieć czy Unimog nie jest ciągnikiem rolniczym,wiem natomiast,ze wiele Unimogów w Polsce (i nie tylko) jest zarejestrowanych jako CR. Mimo tego,ze ich prędkość max. to czesto dobre 80km/h...

Stary Unimog jest podobny budową do Stara 266 i 244 więc stąd pomysł zarejestrowania Stara jako CR

 

[ Dodano: 07-11-2010, 12:55 ]

Do ketiw38

Rozumiem,że można to zrobić. Jak można to zrobić prosto i legalnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zniknął już zapis o max prędkości ciągnika rolniczego.

Unimog to raczej samochód ciężarowy, sprawdzę jeszcze jutro w katalogu choć tutaj piszą wyraźnie samochód http://pl.wikipedia.org/wiki/Unimog

Pytanie jeszcze brzmi - jaki sprzęt rolniczy jest produkowany do Star-a, aby używać go w polu czy w lesie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam jako potencjalny użytkownik. Nie znam procedur...

Jaki sprzęt? Do głowy przychodzi mi tylko wciągarka i ładowacz...

I to co dla ciągnika najważniejsze czyli zaczep holowniczy :P

Słyszałem o Starach rejestrowanych jako maszyny wolnobieżne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem o Starach rejestrowanych jako maszyny wolnobieżne..

Maszyn wolnobieżnych nie rejestruje się chyba że służą do napędu kolejki turystycznej.

Zniknął już zapis o max prędkości ciągnika rolniczego.

Czy na pewno ciągników nie dzieli nadal między innymi pod względem prędkości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bez znaczenia jest też fakt posiadania przezemnie prawa jazdy kat. B i EdoB...
Rozumiem,że można to zrobić. Jak można to zrobić prosto i legalnie?

zdać na prawo jazdy kat C :!:

 

i nie trzeba wtedy robić kombinacji z przebudową stara na ciągnik rolniczy :shock:

:D:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem prawo jazdy E do B to zrobiłbym też kat. C ale aby móc używać Stara z przyczepą potrzebne by było jeszcze E do C... :-(

Staram się znaleść prostrze wyjście...

Może Unimog zarejestrowany już jako ciągnik rolniczy? Ma skrzynie ładunkową,solidną terenową konstrukcje,silnik diesla,wyjścia mocy... Star też ma to wszystko tyle,że za dużo niższą cene...

Może wybrać inny pojazd? Tylko jaki? :?

Po jakim czsie od zdania kategori C mogę zdawać na E do C?

 

[ Dodano: 08-11-2010, 09:31 ]

Nikt tego nie powiedział wprost,ale rozumiem,ze Stara 266 nie można zarejestrować jako ciągnik rolniczy bo ma homologacje jako samochód terenowo-ciężarowy. Dobrze rozumiem?

Czy można zmienić rodzaj pojazdu ze względu na wyposarzenie i/lub przystosowanie do innych zadań niż go stworzył producent? Robi się coś takiego? Robicie coś takiego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zniknął już zapis o max prędkości ciągnika rolniczego

 

Czy aby na pewno?

Dz U 32 §45 pkt 1.3

3) maksymalna prędkość konstrukcyjna ciągnika rolniczego i leśnego nie przekraczała o więcej niŜ 3 km/hwartości 40 km/h zmierzonej zgodnie z przepisami o homologacji pojazdów
.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt tego nie powiedział wprost,ale rozumiem,ze Stara 266 nie można zarejestrować jako ciągnik rolniczy bo ma homologacje jako samochód terenowo-ciężarowy. Dobrze rozumiem?

 

Myślę że sam sobie odpowiedziałeś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt tego nie powiedział wprost,ale rozumiem,ze Stara 266 nie można zarejestrować jako ciągnik rolniczy bo ma homologacje jako samochód terenowo-ciężarowy. Dobrze rozumiem?

 

Latwiej było by z takiego Stara zrobić pojazd wolnobieżny, który nie wymagał by rejestracji niż ciągnik rolniczy.

 

Zgodnie z PORD Dz U 108 poz 908;

pojazd wolnobieŜny - pojazd silnikowy, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h, zwyłączeniem ciągnika rolniczego;
ciągnik rolniczy - pojazd silnikowy skonstruowany do uŜywania łącznie ze sprzętem do prac rolnych,leśnych lub ogrodniczych; ciągnik taki moŜe być równieŜ przystosowany do ciągnięcia przyczep oraz do prac ziemnych;
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Latwiej było by z takiego Stara zrobić pojazd wolnobieżny,

 

Dz.U.2003r.32.262 z późn. zm. – rozp. w/s warunków techn. pojazdów i zakresu ich wyp.

 

 

Dział IV

Warunki techniczne ciągnika rolniczego, leśnego i pojazdu wolnobieżnego oraz przyczepy

przeznaczonej do łączenia z tymi pojazdami

Rozdział 1

Warunki ogólne

§ 44. Ilekroć w niniejszym dziale jest mowa o "pojeździe", rozumie się przez to ciągnik rolniczy, leśny i pojazd

wolnobieżny oraz przyczepę przeznaczoną do łączenia z tymi pojazdami......itd.

Miłej lektury ::hey

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kup szybki traktor JCB Fastrac
Star też ma to wszystko tyle,że za dużo niższą cene...

tu właśnie chodzi o kasę ... :razz:

 

[ Dodano: 08-11-2010, 22:53 ]

bo ten Star może się czuć jak ten kot :mrgreen:

bo pożyczył uszy od Joli R :?::evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JCB Fastrac nie ma skrzyni ładunkowej którą potrzebuje. Jeśli ma to są to rzadkie wersje. Pozatym ta cena :-( Star jest duuużo tańszy.

Pojazd wolnobieżny? Może tędy droga?

Czytałem to rozporządzenie pare razy i zastanawiam sie czy wyciągarka którą Star ma "na pokładzie" kwalifikuje się jako sprzęt do prac leśnych.

To samo tyczy się ładowacza w który niejednokrotnie wyposarzone są Stary (częściej Star 244). Czy nie jest to sprzęt do prac rolnych lub leśnych?

Istnieje też specjalna wersja Stara 244RS przystosowana do rolnictwa.

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Star_244

 

Czy konstrukcja Stara (reduktor,napęd 6x6 lub 4x4,blokady mechanizmów różnicowych...)wyposarzenie(wyciągarka,WOM,ładowacz) nie kwalifikują Stara jako ciągnika rolniczego lub leśnego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy konstrukcja z Stara (reduktor,napęd 6x6 lub 4x4,blokady mechanizmów różnicowych...)wyposarzenie(wyciągarka,WOM,ładowacz) nie kwalifikują Stara jako ciągnika rolniczego lub leśnego?

 

Raczej kwalifikuja go jako popjazd specjalny, choć też nie do końca, bo pojazd taki nie mogł by posiadać skrzyni ładunkowej.

 

Dział IV

Warunki techniczne ciągnika rolniczego, leśnego i pojazdu wolnobieżnego oraz przyczepy

przeznaczonej do łączenia z tymi pojazdami

Rozdział 1

Warunki ogólne

§ 44. Ilekroć w niniejszym dziale jest mowa o "pojeździe", rozumie się przez to ciągnik rolniczy, leśny i pojazd

wolnobieżny oraz przyczepę przeznaczoną do łączenia z tymi pojazdami......itd.

Miłej lektury

 

Doskonale wiem o tym, ale w PORD jest zapis:

ciągnik rolniczy - pojazd silnikowy skonstruowany do uŜywania łącznie ze sprzętem do prac rolnych,leśnych lub ogrodniczych; ciągnik taki moŜe być równieŜ przystosowany do ciągnięcia przyczep oraz do prac ziemnych;

"

pojazd wolnobieŜny - pojazd silnikowy, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h, zwyłączeniem ciągnika rolniczego;"

Skoro oba te pojazdy musza spełniać te same warunki techniczne to łatwiej ze Stara zrobić pojazd wolnobieżny niż ciagnik rolniczy bo nie musiał by on być wyposażony w sprzet do prac rolnych, leśnych, ogrodniczych czy prac ziemnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

łatwiej ze Stara zrobić pojazd wolnobieżny

i udowodnij to na drodze np ITD, że nie musisz mieć DR dla tego pojazdu bo jest wolnobieżnym, gdy wszystkie inne stary są pojazdami samochodowymi ..

 

tabelka ze .strony

5ae1a43e15588_OCwolnobieny.JPG.ab6593a75fe5578bb8082a766d8e0345.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz na myśli Inspekcje Transportu Drogowego? A skrót DR? Co oznacza?

Doczytałem,że pojazdy wolnobieżne nie muszą posiadać homologacji (wystarczy spełnienie warunków ooisanych w artykule 66) co oznacza,że modyfikacje przeprowadzone w Starze w celu spełnienia warunków technicznych pojazdu wolnobieżnego(zmniejszenie prędkości max),nie musiałyby być homologowane jak i cały(zmieniony) pojazd.

Dobrze to rozumiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DR-dowód rejestracyjny. No tak! :razz:

Opinia rzeczoznawcy o przeprowadzonych zmianach w konstrukcji pojazdu wystarczyłaby ITD? A może wynik badania ze stacji diagnostycznej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm

JCB FASTRAK - Vmax około 70-80km/h - rejestrowane jako ciągnik rolniczy,

Nowe zabawki fendt, jd, clas Vmax ok.40 lub nawet 50km/h (po odblokowaniu),

quady - rejestrowane jako Ciągnik rolniczy a Vmax - lecieliśmy 50 po łące,

Unimogi - na allegro widziałem jako ciągnik rolniczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.