Skocz do zawartości

JAKI TERMIN BADANIA PRZYCZEPY CIEŻAROWEJ ROLICZEJ SAM ?


dareklawecki

Rekomendowane odpowiedzi

No u mnie miałbyś od razu kontrole

 

:) I co byś mi wpisał w protokół? Ja czytam w PORD, że SAM to rok a ty czytasz, że lekka bezterminowo i lekki pat mamy

 

A tak całkiem serio to mieliśmy tylko jednego klienta na to badanie, zrezygnował, jak usłyszał, że na rok :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • Odpowiedzi 120
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • blakop

    14

  • JANUSZ60

    10

  • Jacdiag

    8

  • DARIO64

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

A w przypadku przyczepy rolniczej typu SAM o ładowności 3,5tony (bo hamulec jest tylko na przednią oś) na jaki okres byłoby badanie? Co roku? Fabryczna rolnicza ma obecnie co 2 lata, wiem bo taką mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opinia Prawna PISKP z dnia 20.05.2010 r. ws.określenia terminów badań technicznych przyczepy rolniczej marki"SAM' i innych pojazdów m-ki SAM.Nr.Opini PISKP/MB/02/05/2010

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego wynika ,że p-pa rolnicza marki SAM podlega corocznemu badaniu - drugiej opinii a w pierwszej co 2 lata.Dwie sprzeczne opinie,chyba że coś niewłaściwie czytam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze niestety czytasz, wróciliśmy do punktu wyjścia, a prawnicy jak zwykle wszystko mogą ,,,

z czarnego zrobią białe i na odwrót, nie mówiąc o odcieniach szarości ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i teraz jaką wartość mają te obie sprzeczne ze sobą opinie.

Dlaczego PISKP chce być mądrzejszy od ustawodawcy i mąci w głowach

diagnostom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaką wartość mają te obie sprzeczne ze sobą opinie.

 

Żadną, dlatego, że ani jedno pismo ani drugie nie jest opinią prawną a tylko próbą interpretacji przepisów prawa. Opinie prawna powinna sporządzić kancelarja prawna i powinien pod nią podpisać się prawnik a nie prezes zarządu jak w przypadku PISP lub nikt jak w tym drugim piśmie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepis Prawa o Ruchu Drogowym jasno i wyraźnie w art.81 ust.6 określa jak należy postępować z pojazdem marki "SAM". Jeśli ta przyczepa posiadałaby inną markę należałoby ją jak najbardziej potraktować zgodnie z art.81 ust.7. Zwróćcie uwagę, że w tym przypadku nie rodzaj a marka stanowi podstawę nadania terminu następnego badania więc jak najbardziej tylko na ROK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepis Prawa o Ruchu Drogowym jasno i wyraźnie w art.81 ust.6 określa jak należy postępować z pojazdem marki "SAM"

Bardzo jasno :D , zwłaszcza w świetle pkt 10 tegoż artykułu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... Jeśli kolega ma problem z punktem 10 tegoż artykułu to powstrzymam się od komenarza tym bardziej, że nie dotyczy on sprawy poruszonej w tym poście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróćcie uwagę, że w tym przypadku nie rodzaj a marka stanowi podstawę nadania terminu następnego badania więc jak najbardziej tylko na ROK.

Jestem tego samego zdania,,,

a jeśli chodzi o przytoczony w piśmie przykład autobusu marki SAM to uważam, że najpierw trzeba zbudować taki pojazd marki SAM, który spełni warunki na autobus ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam podstawy legislacji, przepisy wyłączające i takie tam...

Każda przyczepa rolnicza na dwa lata - niezależnie od marki. Inaczej cały 81 nie miałby sensu.

 

Ogólną zasadę terminów badań okresowych określa art. 81.5. (badania coroczne), natomiast dalsze ustępy zawierają przepisy wyłączające określone grupy pojazdów w określonych przypadkach od tej reguły, przy czym pierwszy z tych ustępów (art.81.6) zawiera zasadę generalną. Zasady legislacji mówią, iż kolejne ustępy tak zredagowanego przepisu prawnego stanowią o kolejnych zezwoleniach czy wyłączeniach i nie można ich w swoisty sposób zapętlać. Jeśli zatem art.81.6. ustala dla pojazdów marki SAM badania coroczne, ale kolejne ustępy tego artykułu pewne grupy pojazdów (określane wg innych kryteriów) zwalniają z tego obowiązku bądź nakładają inne obostrzenia, to należy je stosować wprost, nie powracając już z powrotem do uwarunkowań z wcześniejszego ustępu. Taka też w mojej ocenie była intencja ustawodawcy, czego dowiodę następującym przykładem.

Ustawodawca zwolnił z obowiązku OBT przyczepy lekkie oraz pojazdy zabytkowe. Stwierdził jednak, że w specyficznym przypadku wykorzystywania pojazdu zabytkowego do zarobkowego transportu drogowego ma on jednak podlegać corocznym badaniom. I proszę zobaczyć jak taką normę w przepisie artykułu 81 zawarto. Pierwsze zdanie art.81.10 mówi „Przyczepa lekka i pojazd zabytkowy nie podlegają okresowym badaniom technicznym”. I gdybyśmy przyjęli linię interpretacyjną taką jak proponuje dccat, to w zasadzie na tym można by zakończyć treść tego ustępu, gdyż już w ustępie szóstym był wcześniej określony obowiązek corocznego badania pojazdów wykorzystywanych do zarobkowego transportu drogowego. Wystarczy zatem połączyć te dwa fakty i można przyjąć założenie, że pomimo takiej treści tegoż wyłączenia należy uwzględnić także treść wcześniejszego ust.6. A jednak ustawodawca nie zakończył treści przepisu na tym zdaniu, tylko dodał w tym miejscu zdanie warunkowe o treści „W przypadku pojazdu zabytkowego, wykorzystywanego do zarobkowego transportu drogowego podlega on corocznym badaniom technicznym”. A zatem intencją ustawodawcy w każdym z takich ustępów wyłączających (od 7 do 10) jest wyłączyć całą kolejną grupę pojazdów, niezależnie od treści wcześniejszego art. 81.6. W przeciwnym razie zdanie to byłoby niepotrzebne!

 

Powtórzę po raz enty - co z przyczepkami lekkimi? Co z autobusami marki SAM?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

18-06-2011 na szkoleniu organizowanym przez Politechnikę Śląską Naczelnik Jerzy Król z MI powiedział, że przyczepy lekkie marki SAM należy badać corocznie. Widziałem też gdzieś na forum interpretacje z 2011r MI potwierdzająco coroczne badanie przyczepek lekkich marki SAM. ( podeślijcie linka bo nie mogę znaleźć !) Jak to jest obecnie u was ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nam na szkoleni w Bydgoszczy też mowili ze przyczepki lekkie sam mamy robic co rok.Nawet P.Bogusław prosił o wrzucenie interpretacji bo sam niemóg tego znaleźć.Markes wiem ze w łeczycy P.z WK. Kazała robic samki bezterminowe .Dawno nierobiłem samki więc nieokreślałem NTB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

że przyczepy lekkie marki SAM należy badać corocznie.

w której pozycji cennika jest opłata za takie OBT :?::!:

 

PoRD Art. 81.

10. Przyczepa lekka i pojazd zabytkowy nie podlegają okresowym badaniom technicznym. W przypadku pojazdu zabytkowego, wykorzystywanego do zarobkowego transportu drogowego podlega on corocznym badaniom technicznym.

czyli do czasu zmiany ustawy j.w.

czyli bezterminowo, lub TNB "----"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podeślijcie linka bo nie mogę znaleźć

Też nie mogę znaleźć ,ale tu masz pismo.

U mnie jeszcze rejestrują bezterminowo.

 

[ Dodano: 22-06-2011, 15:19 ]

Dawno nierobiłem samki więc nieokreślałem NTB
.

Robiłem w poniedziałek ,poszły dokumenty z taką regułką:

Termin badania ustala organ rejestrujący na podstawie art.81 ustawy z dn.20 czerwca 1997 Prawo o ruchu drogowym.

Nawet jeśli klient sprzeda przed rejestracją i przyczepka pójdzie do starostwa gdzie rejestrują na rok ,to i wilk będzie syty i owca cała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i trochę off-topic

rozwijając zapis ustawy

W przypadku pojazdu zabytkowego, wykorzystywanego do zarobkowego transportu drogowego podlega on corocznym badaniom technicznym.
co zrobić z przyczepą lekką zarejestrowaną jako zabytek, ale wykorzystywaną do "zarobkowego transportu drogowego " :?::?::evil:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w której pozycji cennika jest opłata za takie OBT

Cennik mamy w/g rodzaju pojazdu a nie marki więc pewnie poz. 1.9

 

Dokładnie tak też to rozumiem :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.