Skocz do zawartości

JAKI TERMIN BADANIA PRZYCZEPY CIEŻAROWEJ ROLICZEJ SAM ?


dareklawecki

Rekomendowane odpowiedzi

A więc jeżeli za szkolenia biorą się osoby które do tego nie mają uprawnień to jest to też ewidentne naginanie prawa. Inną sprawa jest wygłoszenie referatu z zakresu związanego z pracą danej osoby.

Kto dał prawo osobie, która nie jest diagnostą nie prowadzi stacji kontroli pojazdów do zlecania opinii prawnych NAS dotyczących. Następnie machanie tymi opiniami i wmawianie wszystkim aby masowo odpłatnie z nich skorzystali - to o czym to ma świadczyć ?

Zmień płytę. Ta już się zużyła.

 

W konfrontacji z moimi poglądami i sporządzonymi opiniami prawnymi plujesz pod wiatr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 120
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • blakop

    14

  • JANUSZ60

    10

  • Jacdiag

    8

  • DARIO64

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ja tylko w kwestii autobusu marki Sam,,, czy miał ktoś taki przypadek ???,

 

podejrzewam, że nie ale nikt nie zabroni zbudować autobusu w stodole i go później zarejestrować. I co OBT na 1rok bo SAM :?::shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy miał ktoś taki przypadek ???

 

Janusz nawet nie wiesz jakie rzeczy ludzie potrafią w stodole zrobić :evil: Ostatnio miałem przerobiony ciągnik siodłowy na sam. ciężarowy rozstaw osi 3,5 m a zwis tylny 3m a do tego wszystkiego opinia rzeczoznawcy z listy MI że wszystko jest ok no ale jak przejdzie badanie no nie przeszedł :evil::evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa jest oczywista dla kogoś kto przeczyta ze ZROZUMIENIEM art. 81 PORD.

Przyczepa lekka SAM nie podlega corocznym badaniom technicznym, a jeśli ktoś próbuje na siłę wymusić inną interpretację to przecież zawsze można poddać wątpliwości brak wymogu poddawaniu badaniom okresowym hulajnóg, snopowiązałek i wozów zaprzęgowych.

Czyż nie byłby to kolejny dochód dla SKP ......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa jest oczywista dla kogoś kto przeczyta ze ZROZUMIENIEM art. 81 PORD.

Przyczepa lekka SAM nie podlega corocznym badaniom technicznym, a jeśli ktoś próbuje na siłę wymusić inną interpretację to przecież zawsze można poddać wątpliwości brak wymogu poddawaniu badaniom okresowym hulajnóg, snopowiązałek i wozów zaprzęgowych.

Czyż nie byłby to kolejny dochód dla SKP ......

:ok

To urzędnicy rejestrują i jak zarejestrują tak potem diagnostom przyjdzie przeprowadzać badania .

Skoro jednak Bogdanowicz, sposób rejestracji reguluje ręcznie sprzecznymi pismami, urzędnicy powinni się zwrócić do niego o wydanie stosownego rozporządzenia. Do pojęcia przyczepa lekka o DMC powyżej 0 do 750 kg, zalicza się także wiele innych pojazdów (wózki boczne motocyklowe i inne). Wtedy by się okazało do jakich absurdów doszło, bo te wszystkie pojazdy należałoby zarejestrować i ustalić które z nich jest SAM a który nie SAM, nadać numery i ustalić sposób badania okresowego dla diagnosty.

 

Czy znowu ja będę tym ZŁYM jak porozdaję parę ostrzeżeń??? :evil:

 

Spoko, spoko !!!

Interesuje mnie dyskusja merytoryczna, która ma nam pomóc w codziennej pracy a nie szkodzić.

Ale tak w nawiązaniu do pewnego pisma pozwolę sobie przyjęte tam tezy kompletnie skompromitować jak i opinie wyznawcy pewnych teorii i jego prawnika.

„Na potrzeby oferowanej działalności zostały przygotowane m. innymi opinie prawne opracowane przez kancelarię adwokacką specjalizującą się w zagadnieniach prawnych dotyczących ruchu drogowego.”

 

„Przykładowo: od co najmniej 5 lat informowałem różne podmioty, że przyczepka lekka marki „SAM” podlega corocznym badaniom technicznym. Podczas seminarium w Lublinie w dniu 25.04.2010 r. również przekazałem tą informację, jednak tym razem na podstawie sporządzonej opinii prawnej. W niespełna 5 miesięcy od zorganizowania wspólnie z SITK RP oddział w Krośnie ww. spotkania okazało się, że jest nowe stanowisko Ministerstwa Infrastruktury, tożsame z naszymi poglądami oraz opiniami prawnymi.”

http://www.forum.norcom.pl/viewtopic.php?p=96184&sid=db7f89273b53524a2bbe5e148e89b501#96184

 

Podzielam to stanowisko i chciałbym uzupełnić je o swoje spostrzeżenia.

Nie trzeba być prawnikiem i wystarczy mieć trochę oleju w głowie aby rozróżnić pewne pojęcia .

Prawnik natomiast powinien przestudiować sobie PoRD.

Art. 2. Użyte w ustawie określenia oznaczają:

31) „pojazd" - środek transportu przeznaczony do poruszania się po drodze oraz maszynę lub urządzenie do tego przystosowane;

51) „przyczepa lekka" - przyczepę, której dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 750 kg;

Ustawodawca w sposób jednoznaczny określił w.

Art. 81.10. Przyczepa lekka i pojazd zabytkowy nie podlegają okresowym badaniom technicznym.

Nie ma tutaj podziału na „przyczepę lekka” marki SAM i inną, jedynym kryterium jest DMC do 750 kg . Dotyczy to również wózków bocznych czy też przyczepek motocyklowych.

 

Trzeba więc zrozumieć co się zalicza do pojazdów a nie kompromitować się opiniami w tak błahych sprawach. Określenie obejmuje szerszy zakres pojęciowy odnoszący się do „środka transportu.”, a nie tylko do przyczep.

31) „pojazd" - środek transportu przeznaczony do poruszania się po drodze oraz maszynę lub urządzenie do tego przystosowane;

Dlatego w Art. 81.6. Prawa o ruchu drogowym określa jakie „ pojazdy”, podlegają corocznym badaniom technicznym . Określenie to znajduje się w zestawieniu pojazdów samochodowych a nie przyczep.:

pojazdu marki „SAM", pojazdu zasilanego gazem, pojazdu uprzywilejowanego oraz pojazdu używanego do nauki jazdy lub egzaminu itd.

 

Niewątpliwie chodzi tutaj o pojazd samochodowy marki SAM a nie o przyczepę lekką .

 

Art. 81.6. ………. Nie dotyczy to pojazdu przewożącego towary niebezpieczne, taksówki osobowej, pojazdu samochodowego konstrukcyjnie przeznaczonego do przewozu osób w liczbie od 5 do 9, wykorzystywanego do zarobkowego transportu drogowego osób, pojazdu marki „SAM", pojazdu zasilanego gazem, pojazdu uprzywilejowanego oraz pojazdu używanego do nauki jazdy lub egzaminu państwowego, które podlegają corocznym badaniom technicznym.

Wydaje się , że to jest sprawa tak oczywista, że nie wymaga żadnego komentarza.

 

Gdyby na tej podstawie można wyprowadzić, twierdzenie że chodzi tutaj o przyczepę lekką marki „SAM„ to równie dobrze można by wykazać że pozostałe pojęcia dotyczące pojazdu, dotyczą także przyczepy lekkiej marki SAM.

 

Wtedy byśmy doszli do takiego absurdu że mielibyśmy „pojazd” jako przyczepka lekką marki SAM napędzana gazem - lub też jako „pojazd„ wysyłający sygnały świetlne w postaci niebieskich świateł błyskowych i jednocześnie sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie i była by to przyczepka lekka marki „SAM„ .

 

Wcale bym się nie zdziwił, jakby ten prawnik wyprowadził takie twierdzenie i wydał taką opinie .

 

W konfrontacji z moimi poglądami i sporządzonymi opiniami prawnymi plujesz pod wiatr.

Ten tekst wybitnie świadczy o bezradności autora na moją trafna argumentacje merytoryczną wobec której jest bezsilny.

To jest jednak nic z groźbami jakie otrzymałem na PW.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Tak sobie czytam te posty i chciałbym krótko podsumować.

Tak więc, nie wiem czy dobrze myślę ale:

- przyczepa lekka marki SAM - badanie bezterminowo (Art 81.10 ustwy)

- przyczepa rolnicza marki SAM - badanie co 2 lata (Art 81.7 ustawy)

- przyczepa do 3,5T marki SAM (nie mylić z rolniczą i lekką) - badanie co rok (Art 81.6 ustawy)

- autobus mark SAM - badanie co 6 miesięcy (Art 81.9 ustawy) :)

Może trzymajmy się tego. Co wy na to?

I jeszcze jedno.

Pojazd zabytkowy z gazem? W/g ustwy pojazd zabytkowy nie podlega badaniom jeśli nie jest wykorzystywany do zarobkowego transportu drogowego, natomiast pojazd z gazem co rok. Wiem że już o tym było do znudzenia na forum.

Myślę, że pojazd z gazem (badanie co roku) tyczy pojazdów dot. Art 81.6, natomiast zabytkowy z gazem również nie podlega OBT.

K................wa mam mętlik we łbie :shock: i dość tych różnych opinii mądrali z góry :nook

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc, nie wiem czy dobrze myślę ale:

Nawet jeśli dobrze myślisz, to się tu o tym nie dowiesz, gdyż nie pasuje to do niczego ,,,

Powtórzę za PoRD ,,,pojazd marki SAM - corocznie ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

K................wa mam mętlik we łbie :shock: i dość tych różnych opinii mądrali z góry :nook

 

:ok

ci sami "panowie" zmieniają zdanie jak opcje polityczne, więc mamy to co mamy - wielki burdel, a każdy udaje, że jest OK :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

K................wa mam mętlik we łbie

:D

No to ja Ci jeszcze dołożę ,autobus zabytkowy wykorzystywany do zarobkowego transportu drogowego.Bezterminowo,na rok ,6 miesięcy. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

K................wa mam mętlik we łbie

:D

No to ja Ci jeszcze dołożę ,autobus zabytkowy wykorzystywany do zarobkowego transportu drogowego.Bezterminowo,na rok ,6 miesięcy. :D

No to teraz dałeś czadu :evil:

I jeszcze najlepiej jak jest z gazem ::D

Zajebiscie ;D

A niech będzie i ze złota i na dopalaczach ten autobus to więcej jak na pół roku bym nie dał.

I basta ::hey

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A niech będzie i ze złota i

Ze złota to on nie jest,czerwony piętrowy angol bez dachu ,rejestrowany o ile się nie mylę w Mińsku Mazowieckim,swego czasu dowoził młodzież na dyskoteki.Żeby nie było że tylko teoria. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. I co wtedy z takim? Ale może nie jest zarejestrowany jako zabytek? Jeśli zabytkowy to ja myślę że z nim będzie tak samo jak z tymi przyczepkami lekkimi SAM. Tzn. niby lekkie sam bezterminowo to może i ten czerwony ogórek badanie na pół roku. Analizowałem Art 81.14 ustawy. Jest tam napisane że się uznaje termin badania technicznego (ale to tyczy się ust 4 pkt 3 lit b) o ile nie jest dłuższy niż termin badania ustalany na podstawie ust 5-10 ustawy.

Tak myślę, że może i do tego ogórka też tak trzeba podchodzić. Zabytkowe wykorzystywane do zarobkowego transportu na rok, a w rezultacie robimy badanie jak dla autobusu.

I to są właśnie takie nasze przepisy że musimy sami kombinować aby było OK.

I zawsze dupa z tyłu :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 years later...

upłynęło  troszkę czasu moze odświeżę temat bo mam takie cacko na badaniu i nie chce popełnić błędu  przyczepa ciężarowa

rolnicza marki SAM jaki termin 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może w tym wątku czegoś się dowiem i nadgorliwy moderator tego nie usunie.

 

Czy ktoś z diagnostów wie czy coś się zmieniło odnośnie rejestracji i przeglądów przyczep lekkich SAM?

 

Pozwolę sobie wkleić odnośnik do strony.

Stanowisko w sprawie pojazdu marki SAM.

 

Cytat

Problematyka związana z rejestracją pojazdów marki ”SAM” (przyczepa lekka) ma swoje początki w 2003 roku, gdzie ówczesne Ministerstwo Transportu w swoim stanowisku jednoznacznie wskazało na dopuszczenie pojazdu do ruchu bezterminowo. Taki stan trwał do końca 2010 r. Tożsamy pogląd w swoim stanowisku prawnym w 2010 r. przedstawił ITS w Warszawie. Obecnie nie wszystkie organy rejestrujące decydują się na dopuszczenie do ruchu pojazdu marki „SAM” (przyczepa lekka) bezterminowo. Największy problem z właściwym ustaleniem, czy pojazd marki „SAM” (przyczepa lekka) powinien podlegać okresowym badaniom technicznym mają diagności samochodowi z powodu różnych stanowisk pracowników organów administracji rządowej i samorządowej. Ponadto nikt nie zwraca uwagi na fakt, jakie zagrożenie w ruchu drogowym może stwarzać niesprawny pojazd marki „SAM” (przyczepa lekka).

 

Tekst jest o wiele dłuższy.

Czy ktoś może się do tego odnieść?

Czy coś komuś wiadomo bliżej na ten temat?

To są dywagacje z 2012 roku, więc widać, że już dawno były różne interpretacje przepisów i widać, że problem wciąż nie jest jednoznacznie rozwiązany.

No i obecnie znów temat wypłyną, przy okazji zmian PORD i rozporządzenia o warunkach technicznych.

 

Edytowane przez Baesler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Mecher napisał:

Ale zdajesz sobie sprawę że to "pismo" ma ponad 5 lat !!! 

Od tego czasu nic się nie zmieniło...

Przecież napisałem wyraźnie, że pochodzi z 2012 roku.

Napisałem też, że zarówno wśród diagnostów, będąc na przeglądach technicznych, słychać o jakichś zmianach, które mają niby wejść oraz w internecie częściej się słyszy o zmianach pod tym względem. Dlatego pytam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Motorowery nie podlegały badaniom a dzisiaj już tak i nic wielkiego się nie stało. Podejrzewam, że i z powodu wprowadzenia okresowych badań pojazdów marki SAM też się nie zawali świat, a prędzej padnie pojazd zważając na jego stan!  :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.