Skocz do zawartości

Rozmiar opon a badanie techniczne


Jackow

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś z was sprawdza podczas badania technicznego czy w pojeździe zamontowane są opony z zakresu rozmiarów jakie przewidział producent pojazdu? Pytam ze względu na obowiązujący zapis:

 

Rozmiar opon inny niż przewidziany dla danego typu pojazdu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z was sprawdza podczas badania technicznego czy w pojeździe zamontowane są opony z zakresu rozmiarów jakie przewidział producent pojazdu?

 

No właśnie a gdzie masz zapisane jakie mają być. Przy każdym samochodzie musiałbyś szukać w jakiejś dokumentacji typu homo lub inne. W DR z innych krajów często właśnie są wpisane rozmiary opon jakie są i (lub) jakie mogą być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym w autodacie masz tylko rozmiar fabryczny dla tego pojazdu,a co z zamiennikami? np 155/80r13 ; 175/70r13 ; 175/65r14 ; 185/60r14 ; 195/50r15 to wszystko są rozmiary pasujące np do golfa 2 ( dopuszczone przez producenta ) i przyjedzie taki golf a w auto -dacie bedzie 170/70r13 a zamontowane będzie miał 195/50r15 ?? Dasz mu N ?????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście nie ma co wyolbrzymiać, jeśli jest sie tak ciekawym to przecież w prawie każdym samochodzie jest tablicza z podstawowymi wymiarami opon i ciśnieniu nominalnym, a jeśli nie jesteście pewni czy ta opna sie nadaje to polecam ta stronę Zamienniki opon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat na oponach to się znam i to nie przez to że jestem z Dębicy :-D Poczekam jeszcze na wypowiedzi innych forumowiczów.

 

Czyżbyś podobnie jak ja pracował wcześniej na serwisie ogumienia ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przecież w prawie każdym samochodzie jest tablicza z podstawowymi wymiarami opon i ciśnieniu nominalnym

 

Tabliczki z rozmiarami opon na pewno sa w autach francuskich i japońskich w starszych niemieckich raczej jest problem z ich znalezieniem.

 

Odnosnie sprawdzania rozmiaru ogumienia podczas BT to ważną sprawą jest sprawdzenie nosności opon zwłaszcza w busach bo właściciele z chęci ograniczenia kosztów czasami montują opony przeznaczone do aut osobowych :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak szukasz to każdego samochodu i Ci się chce

..ja nie mam takiej potrzeby,poprostu podpowiedziałem koledze

w autodacie masz tylko rozmiar fabryczny dla tego pojazdu,a co z zamiennikami?

...myśę ,że wiem tak jak każdy z nas co to są zamienniki i jak je stosowć , :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote="danielg539"

 

ważną sprawą jest sprawdzenie nosności opon zwłaszcza w busach bo właściciele z chęci ograniczenia kosztów czasami montują opony przeznaczone do aut osobowych

 

a jak to szybko na Badaniu sprawdzić kiedy klijent nie będzie miał przy sobie homo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na każdej oponie masz indeks nośności, np. 91 = 615 kg

Wystarczy porównać z max. naciskiem osi /biorąc pod uwagę ilość kół na tej osi/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.