Skocz do zawartości

Czy potrzebny UDT ?


Qnick

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie jak w temacie dotyczy samochodu ciężarowego do przewozu pojazdów i przyczepy do przewozu pojazdów (popularna lohra) czy wymagacie UDT dla takiego pojazdu. :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to nie jest wymagane zgłoszenie do UDT.

 

No właśnie mi też się tak wydawało do wczoraj, a wczoraj robiłem badanie takiego pojazdu z Polski i Pan kierowca mówi że oni robią bo tam gdzie zwykle wykonują badania diagności żądają ważnego badania UDT na te zabudowy i tym sposobem zacząłem szukać odpowiednich paragrafów ale nic nie znalazłem więc dla pewności wolę się zapytać może ktoś jednak chce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadałem raz pytanie na szkoleniu o hakowca czy powinien posiadać dozór i otrzymałem odpowiedź że klient powinien posiadać papier albo z dozorem albo o zwolnieniu z obowiązku dozoru od UDT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

klient powinien posiadać papier albo z dozorem albo o zwolnieniu z obowiązku dozoru od UDT

 

Czyli musi udowodniś '' swoja niewinność" :-o .

Może na tym szkoleniu podali podstawę prawna z ktorej by wynikał taki tok postepowania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UTD na pojazd czy osprzęt(wciagarkę)?

 

No na zabudowę przecież na samochód podlega pod SKP :D a niektóre rzeczy typu windy, HDS'y i "hakowce" także pod Urząd Dozoru Technicznego, stąd moje pytanie czy taka zabudowa typu lohra powinna miec zrobione badanie przez UDT skoro tam jest hydraulika do podnoszenia górnego pokładu oraz przesuwania pomostów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy taka zabudowa typu lohra powinna miec zrobione badanie przez UDT skoro tam jest hydraulika do podnoszenia górnego pokładu oraz przesuwania pomostów

 

Dozorowi technicznemu podlegają następujące rodzaje urządzeń technicznych:

[...]

e) dźwigniki (podnośniki), w tym systemy do parkowania samochodów, z wyjątkiem dźwigników stanowiących wyposażenie pojazdów, dźwigników do pochylania stołów technologicznych i dźwigników przenośnych z napędem ręcznym,

 

 

Z tego wynika, że nie podlegają bo są to dźwigniki stanowiące wyposażenie pojazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego wynika, że nie podlegają bo są to dźwigniki stanowiące wyposażenie pojazdu.

 

Winda też jest na "wyposażeniu" pojazdu a musi mieć UDT. :) Mnie zawsze uczyli, że na wyposażeniu pojazdu to jest lewarek do kół (dźwignik) i na niego nie trzeba UDT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy to nie jest to przecież na tym parkuja samochody.

 

Jak dla mnie to chodzi osystemy parkowania samochodów na parkingu.

 

z wyjątkiem (...) dźwigników do pochylania stołów technologicznych

 

O co chodzi w tym stwierdzeniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na tym parkuja samochody.

:shock:

widziałeś tam może tam znak D-18 :x

są załadowane w celu przewozu

 

§ 52. 1. Znak D-18 "parking" oznacza miejsce przeznaczone na postój pojazdów (zespołów pojazdów), z wyjątkiem przyczep kempingowych; umieszczona pod znakiem tabliczka T-23e oznacza, że na parkingu jest dopuszczony także postój przyczep kempingowych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Winda też jest na "wyposażeniu" pojazdu a musi mieć UDT.

Tylko, że "winda" jest wymieniona jako podlegająca pod dozór ,,,

h) podesty ruchome,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szkoleniu w Zaciszu była dyskudja na podobny temat. Koledzy mieli na badaniu naczepę do przewozu żywca dwupokładową ze sterowaniem hydraulicznym. Po jakimś czasie po badaniu (z wynikiem pozytywnym), w czasie pracy górny pokład opadł na człowieka będącego pod nim. Człowiek zginął. Okazało się, że coś tam było poprzerabiane w tej naczepie. Jeden z urzędów dozorowych stwierdził, że diagności nie mieli obowiązku wymagania poświadczenia na te urządzenia a inny urząd oświadczył, że jak najbardziej mieli taki obowiązek i oni ponoszą odpowiedzialność za śmierć tego człowieka. Nie muszę chyba dodawać, że wsród nas również zdania były podzielone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy mieli na badaniu naczepę do przewozu żywca dwupokładową ze sterowaniem hydraulicznym. Po jakimś czasie po badaniu (z wynikiem pozytywnym), w czasie pracy górny pokład opadł da człowieka będącego pod nim. Człowiek zginął.

 

Jeżeli taki pojazd miał by podlegać pod DT to wywrotki też powinny podlegać pod DT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qnick napisał/a:

czy taka zabudowa typu lohra powinna miec zrobione badanie przez UDT skoro tam jest hydraulika do podnoszenia górnego pokładu oraz przesuwania pomostów

 

 

Cytat:

Dozorowi technicznemu podlegają następujące rodzaje urządzeń technicznych:

[...]

e) dźwigniki (podnośniki), w tym systemy do parkowania samochodów, z wyjątkiem dźwigników stanowiących wyposażenie pojazdów, dźwigników do pochylania stołów technologicznych i dźwigników przenośnych z napędem ręcznym,

 

 

 

Z tego wynika, że nie podlegają bo są to dźwigniki stanowiące wyposażenie pojazdu.

 

Według mnie tak ---- pisze że systemy do parkowania samochodów.

Jak by na to patrzeć to każda gondola, wywrotka każda musiała by mieć Dozór UDT a przecież nikt tego nie wymaga bo nie potrzeba. To jest wyposażenie samochodu albo siłownik do przewracania kabiny też nie podlega, ale wiecie jak to jest co diagnosta to inna interpretacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego wynika, że nie podlegają bo są to dźwigniki stanowiące wyposażenie pojazdu

 

A dla mnie taki dźwignik to jest np. podnośnik do podnoszenia osi pojazdu a nie te które są na wyposażeniu zabudowy pojazdu do podnoszenia pokładów. Zresztą podobnie jak przy pojeździe do przewozu zwierząt jeden UDT powiedział że nie jest potrzebne badanie a drugi że jest potrzebne i bądź tu mądry przecież w lohrah najpierw ładuje się górny pokład a potem dolny i wysiadając z samochodu postawionego na dole masz nad sobą górny pokład który może spaść na głowę.

 

Ja osobiście nie żądam badania UDT dla pojazdów do przewozu samochodów a robię tego trochę, miałem kontrolę ze starostwa oraz odbiór stacji przez TDT i nawet któraś tam kontrola sprawdzała właśnie takie badanie i zastrzeżeń nie było. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na zdrowy rozsądek to taki np.górny pokład powinien mieć zabezpieczenie przed przypadkowym opuszczeniem czy opadnięciem ale czy musi mieć dozór,wydaje mi się że nie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CYTAT Jeden z urzędów dozorowych stwierdził, że diagności nie mieli obowiązku wymagania poświadczenia na te urządzenia a inny urząd oświadczył, że jak najbardziej mieli taki obowiązek i oni ponoszą odpowiedzialność za śmierć tego człowieka,,

 

bo u nas tak właśnie działają przepisy,,, mamy demokrację, więc wolno nam wszystko, a tak na prawdę to nawet oddychać nam nie wolno,,,

powiedzcie mi, proszę, czy w tym kraju stworzy ktoś kiedyś jasne zasady ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież "anglika" diagnosta może dopuścić do ruchu, ale spróbujcie być w skórze tego diagnosty kiedy taki pojazd zabije kilka osób ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież "anglika" diagnosta może dopuścić do ruchu, ale spróbujcie być w skórze tego diagnosty kiedy taki pojazd zabije kilka osób ,,,

A co winny diagnosta jak rogacizna (baran) za kierownicą? Nie można tak generalizować. Ja rozumiem że najłatwiej huzia na diagnostę, ale może pilot był winny wypadku?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 years later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.