Skocz do zawartości

Niezgodność roku produkcji samochodu z dowodem rejestracyjny


rapez

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Zalogowałem się tutaj aby podzielić się moim problemem i znależć pomoc w tej oto sprawie.

 

Dokładnie rok temu 12/11/2009 Kupiłem samochód Jeep Wrangler 2.5 1996 rok na firmę z komisu na F.V marża.

Niedawno okazało się, podczas naprawy jednego z elementów, że samochód jest z roku 1988 :shock: Poszperałem trochu w internecie, jeden z kolegów w innym forum coś mi doradził i zaczołem działać. Na początek wysłałem pismo za potwierdzeniem odbioru do Pana z komisu, że wykryłem niezgodność roku produkcji samochodu z datą wbitą w dowodzie o 8 lat i napisałem, że jeśli wypłaci mi różnicę w kwocie 10.000zł sprawę uwarzam za zamkniętą. Po jakimś czasie Pan się odezwał i nalegał na spotkanie. Trzy razy się umawialiśmy i za każdym razem nie doszło do spotkania. Ja jako "firma" mam rok ręjkojmi i dochodzenia swoich praw. Mineło na dziś 14 dni od wysłąnia pisma, Pan nie odpowiedział, czyli mam rozumieć, że zgadza się na moje warunki???

Co teraz mam robić. Jak założyć sprawę i jak ją udokumentować, jaką kwotę zaproponować, co mogę zrobić??? na co mogę liczyć i jak się do tego zabrać??? Mam to zgłaszać na Policję? Pan z komisu ewidentnie przeciąga sprawę unikając kontaktu ze mną. Rok od daty zakupu, upływa 12/12/2010 :sad:

 

Dokumenty, którymi dysponuję:

 

- F.Vat marża (rok widnieje 1996r)

- wydruk z kilku dekoderów pokazujący prawdziwy rok produkcji (1988r)

- potwierdzenie dostarczenia mojego listu

- "otomoto" odpisało, że udostępnią treść ogłoszenia tylko na wniosek sądu lub prokuratury.

- zeznanie mechanika, który naprawiał mój samochód i wykrył sprawę

Można pisać tutaj lub na grill@op.pl

 

[ Dodano: 29-11-2010, 10:45 ]

Piszę z telefonu, przepraszam za błędy, poprawię jak będę w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podniecaj się zbytnio, sprawdź jeszcze wszystko na spokojnie, gdyż może się okazać, że 1996 to data pierwszej rejestracji w kraju wpisana również jako rok produkcji ( np Składak_) a cena podczas zakupu no cóż , ale wtedy do prawnika, nie do diagnosty ,,,pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podniecaj się zbytnio, sprawdź jeszcze wszystko na spokojnie, gdyż może się okazać, że 1996 to data pierwszej rejestracji w kraju wpisana również jako rok produkcji ( np Składak_) a cena podczas zakupu no cóż , ale wtedy do prawnika, nie do diagnosty ,,,pozdrawiam

Nie podniecam się :? jestem wk......y. Pierwsza rejestracja w kraju to 07/11/2005 a data pierwszej rejestracji pojazdu to: 05/07/1996, data wydania dowodu rejestracyjnego to: 13/07/1996

 

[ Dodano: 29-11-2010, 11:11 ]

Dla pewności proponuję poprosić serwis Jepp-a o sprawdzenie roku produkcji.

 

Zrobione, potwierdzają rok 1988.

 

Czy ten pojazd ma w ogóle nr Vin i tabliczkę znamionową ???

Mam, Vin zgadza się z dowodem rejestracyjnym. Tabliczka jest na podszybiu.

 

Na pasach mam 88r, nas reduktorze mam 88r, na kopółce mam 88r :shock::shock::evil:

Nie sprawdzałem tego auta przed zakupem od strony roku produkcji (moja głupota), jest to samochód terenowy i tak jest używany. Nie liczę tutaj na zbicie kokosów na Panu z komisu, ale jakieś prawo musi być!!! Komis zarejestrowany jako firma Handlowo - Usługowa. A co by było gdybym go sprzedał i drugi właściciel odkryłby prawdę??? Było by na mnie. W zasadzie dwa lata muszę go mieć, odliczam amortyzację, ale o swoje chcę się bić i szukam u Was pomocy, bo natknołem się tutaj na podobne choć inne tematy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza rejestracja w kraju to 13/07/1996

 

Sprawdź w dowodzie a najlepiej również w wydziale komunikacji czy w papierach tego auta nie ma magicznego słowa "SKŁADAK". Jeśli jest to jesteś na przegranej pozycji, jeśli nie to możesz walczyć w sądzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jeśli na fakturze jest rok produkcji a nie rok pierwszej rejestracji to umowa jest nieważna bo nie dotyczy niejako tego pojazdu. Pomyłka czy celowe przekłamanie?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No szkoda, że nikt Ci wcześniej nie podpowiedział - te auta się jednak dość widocznie różnią - 88 to inny model i 96 już inny... Mówiąc inaczej - nie muszę znać rocznika, żeby widzieć, że ASTRA z rocznika powiedzmy 1995, to na pewno nie auto z roku 2001... Sprawa raczej na prokuraturę... Ktoś tu chyba poświadczył nieprawdę po prostu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten model był produkowany od 88 do 96 i niczym się nie różnią. Są oczywiście małe modyfikacje, ale występuje identyczne samochody z tych lat. Akurat ten model jest w idealnym stanie, dlatego Vin pod tym kątem nie był sprawdzany. Wysłałem pismo do sprzedającego o obniżenie ceny samochodu z tytułu niezgodności towaru z opisem "reklamacja" Nie odpowiedział w ciągu 14 dni.

Wysłałem drugie pismo. Napisałem w nim, że w związku ze zgłoszonym żądaniem obniżenia ceny samochodu biorąc pod uwagę brak odpowiedzi wzywam sprzedawcę do zapłaty. Podałem termin 2 dni, jeśli sprzedawca nie zapłaci, spowoduje to skierowanie sprawy da sądu.

 

Teraz moje Pytania:

 

Mam złożyć pozew o wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym do jakiego sądu? Powszechnego, czy Gospodarczego?

lub

 

Na podstawie przepisów KC skierować sprawę do sądu Jakiego? o odstąpienie od umowy i zwrot pojazdu. A co z moimi kosztami jakie poniosłem...opony, naprawy pojazdu?

 

Reklamowałem sprzedaż w pierwszym piśmie domagając się obniżenia ceny, sprzedawca nie odpisał w ciągu 14 dni, czyli przyjął moją reklamacje i zgadza się z nią...dobrze to rozumiem? Drugie pismo było podsumowaniem pierwszego i wezwaniem do zapłaty z konsekwencjami skierowania sprawy do Sądu. Ale jaką sprawę? o wydanie nakazu, czy to co wyżej pisałem... i do jakiego sądu?

 

Proszę o pomoc, rok od sprzedaży mija 08.12.2010 i mam mało czasu.

Prosze o pomoc.

Jeszcze jedno. Mam zamówić rzeczoznawcę do określenia roku produkcji samochodu? czy mam zgłosić sprawę na policję jako podejrzenie popełnienia przestępstwa? Czy policja powinna się tym zająć i przyjąć moje zgłoszenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.