Skocz do zawartości

ogranicznik prędkości - ważność


Borkowski

Rekomendowane odpowiedzi

na jak okres ważny jest certyfikat kalibracji ogranicznika prędkości

pytałem w kilku placówkach ITD nikt nie potrafił mi odpowiedzieć

słyszałem że na dwa lata ale nigdzie nie mogę tego potwierdzić

jeden z przewoźników twierdził że bezterminowo

fachowiec od ograniczników też nie wie

gdzie szukać podstawy prawnej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z kolei dowiedziałem się w firmie montującej, iż certyfikat jest wystawiony raz bezterminowo,

na pytanie gdzie tego szukać w przepisach , usłyszałem, że na stacjach diagnostycznych wiedzą ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogranicznik ważny jest bezterminowo, jednak w przypadku zerwania plomb (jeśli takowe są) lub utraty tabliczki pomiarowej i/lub zaświadczenia - traci ważność.

Tak samo podlega ponownej kontroli w przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości - jeśli zostanie to np. zmierzone przez radar - choć z tego typu przypadkiem się nie spotkałem.

Kiedyś na uwaga pirat jechali Policjanci za zestawem, który śmigał 105km/h i skończyło się tylko mandatem i punktami :shock: o ograniczniku niestety nić nie wspomnieli - nawet ten głupkowaty :x narrator wymądrzał się niestety na temat łamanych przepisów, że niby za szybko :):x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogranicznik ważny jest bezterminowo, jednak w przypadku zerwania plomb (jeśli takowe są) lub utraty tabliczki pomiarowej i/lub zaświadczenia - traci ważność.

Dokładnie, i to właśnie diagnosta powinien spowodować odnowienie ważności,,,

Przedstawiciel Lontexu ubolewa, ale nie ma dotychczas zapisu o regularnych przeglądach dlatego tak się to kręci ,,,

Pisałem tu już, że jechałem spory odcinek za Man-em z naczepą z prędkością 120 km/h ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, i to właśnie diagnosta powinien spowodować odnowienie ważności,,,

a możę jakieś §§ na to ...

 

oby znowu nie było po fakcie :razz: gdy taki "pośpieszny" rozwali jakiś autobus i zgine ileś niewinnych ...

:x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o ile jest to możliwe :x

Cały wic na tym polega,,,a potem czytamy za co diagności tracą uprawnienia,,,

w tym kraju nigdy nie będzie normalnie ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...

Rzeczywiście, do tej pory, trudno było na podstawie istniejących przepisów określić ważność tabliczki ogranicznika prędkości i okresu ważności jego poświadczenia.

 

Jednak w DzU 996 w tabeli I poz. 7.10 pkt e, rozszerzono zapis nt. ważności tabliczki o wpis: "dane nieczytelne lub kalibracja nieważna"

 

Ten dopisek o ważności kalibracji, wprowadza nowe przypadki nieważności tabliczki.

Dane kalibracyjne, czyli w tym wypadku obwód toczny koła, zmieniają się i są obliczane każdorazowo przy legalizacji tachografu.

Jeżeli na tabliczce z tachografu i na tabliczce z ogranicznika są inne wartości obwodu koła i ew. stałej tachografu dla której poświadczono prawidłowość działania ogranicznika, to należy ją ponownie przeprowadzić.

 

Dlatego, przy każdej legalizacji tachografu, jeżeli obwód toczny koła, stała tachografu, przyjmuje inną wartość niż na tabliczce z ogranicznika, należy przeprowadzić sprawdzenie ogranicznika prędkości i wykonać dla niego nową tabliczkę z ważnymi wartościami kalibracyjnymi.

 

[ Dodano: 26-01-2014, 13:28 ]

Trochę się dziwię temu niskiemu zainteresowaniu tym tematem... :roll:

 

Sprawa ta jest dość istotna a temat poruszyłem z powodu ukarania przewoźnika przez połączoną kontrolę BAG z ITD za nieważne dane kalibracyjne na tabliczce z poświadczenia ogranicznika.

Kara 800 euro, jednak właściciel pojazdu pojawił się na SKP która przepuściła ten pojazd na OBT , domaga się teraz zwrotu pieniędzy od właściciela stacji za tę karę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę się dziwię temu niskiemu zainteresowaniu tym tematem...

Jestem tego samego zdania. Każdego z nas może spotkać taka ..niespodziewajka".

Czy jest gdzieś dokładnie opisany ten przypadek. Bo w obecnej chwili możemy tylko dywagować co faktycznie się wydarzyło. Samo stwierdzenie "nieważności kalibracji"nic nie mówi. Kierowca mógł jechać "na magnesie" a magnesik był na niteczce, albo wyciągnął 13-bezpiecznik i efekt jest taki sam. Miałem kiedyś taki przypadek- na górze św ann kierowca puścił zestaw na luz- ITD goniło go przez 10 km za czym się zatrzymał - brakło tachografu - zatrzymany dowód za "niesprawny ogranicznik". LONTEX potwierdził, że ogranicznik działał prawidłowo, a wina spadła na kierowcę. Na głupotę nie ma lekarstwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest gdzieś dokładnie opisany ten przypadek.

To przypadek z życia wzięty, z relacji właściciela tego SKP, który właśnie boryka się z tym przypadkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jednak właściciel pojazdu pojawił się na SKP która przepuściła ten pojazd na OBT , domaga się teraz zwrotu pieniędzy od właściciela stacji za tę karę...
"Pretensje do garbatego że ma dzieci proste". Jak mnie takie przypadki wkurzają. A on co- małe dziecko? Nic nie wiedział? :-x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mnie takie przypadki wkurzają. A on co- małe dziecko? Nic nie wiedział? :-x

Najpewniej, gdyby co do czego, to byłby pierwszym, który by protestował przeciwko nowemu pomiarowi i wykonaniu nowej tabliczki OP 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 years later...

Dobra dobra, temat się odświeżył, nadal aktualny, może akurat ktoś będzie potrzebował tej informacji to sobie przeczyta. Przynajmniej nie zginie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.