Skocz do zawartości

buggy SAM warunki rejerstracji


jajek92

Rekomendowane odpowiedzi

Witaj jako hobbysta zajmuję się amatorsko budową buggy.

Aktualnie buduję model st4

st47.jpg

http://www.badlandbuggy.com/plans_st4.html

aktualny stan

20110127012.th.jpg oczywiście będzie więcej wzmocnień

z 2.0 litrowym silnikiem ja jako młody człowiek nie jestem sobie zapewnić silnik za ok 4-5tys zł. wiec postanowiłem zrobić tańszą wersje, silnik 2.0 115KM z opla vectry plus swap skrzyni od audi 100 Wahacze samoróbki, ponieważ mają większe możliwości w terenie, a zastosowanie wahaczy z auta, to porażka.

stosowanie napędu od auta daje taką zaletę że jest wsteczny, czego nie ma motocykl, a to jest ważne przy rejestracji.

Materiał kupowany w pobliskim sklepie elementy wycinane laserowo, mam na to faktury. wszystko spawane migomatem, sam spawam, spawy są estetyczne i na pewno wytrzymałe, rama ma sporo wzmocnień, jest masywna i na pewno wytrzymała. nie jest to jakaś wydmuszka. Wahacze jak wspominałem robione z rur, profili i elementów wycinanych laserowo, wahacze takie na pewno będą wytrzymalsze niz z auta, które się pogną po wertepach.

 

 

Kwesta pytania po co rejestrować jak ciągle gadam o jeździe po terenie..., no tak by pojeździć po niej, trzeba najpierw tam dojechać, wiadomo taniej było by wykonać i zarejestrować lawetę lekką pod B

A wiadomo Policja lubi łapać niezarejestrowane pojazdy tego typu..

Moje pytania:

Co sądzicie o moim sprzęcie, w kwestii rejestracji. Na co mam zwracać uwagę podczas budowy, żeby przeszło te wszystkie przeglądy itp.

Jak jest z kwestą układu wydechowego, wiadomo po wejściu do UE musi być katalizator. A gdybym dał tłumik od ścigacza, to też silnik benzynowy i może ma w sobie katalizator, nie wiem ale bynajmniej jest wszystko w jednej komorze, u mnie nie ma miejsca na dodatkowy katalizator, ostatecznie można go zainstalować, ale czy to może być jakiś z allegro, która ma "paragon homologacje"?

Jak z kwesta zawieszenia samoróbki, jak załatwić tą sprawę?

Kwesta układu kierowniczego listwa z fiata cc, zwrotnice poloneza, muszę przedłużyć drążki, ponieważ wahacze sa szersze, z resztą jest podobnie, stosowanie jakiś części z auta po przeróbkach.

 

Proszę o podzielenie sie swoimi opiniami, wiadomościami.

Z góry dziękuję. pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 57
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • blakop

    11

  • jajek92

    8

  • Tytus

    6

  • danielg539

    4

> Wahacze samoróbki, ponieważ mają większe możliwości w terenie,

i tu jest problem. Nie ma być żadnych samoróbek.

 

Jak jest z kwestą układu wydechowego, wiadomo po wejściu do UE musi być katalizator.

 

-musi. Emisja spalin obowiązuje na dzień badania zgodnie z Dz.U.32.poz.262.zal.2

 

u mnie nie ma miejsca na dodatkowy katalizator, ostatecznie można go zainstalować,

 

nie to że można ,a trzeba.

 

Kwesta układu kierowniczego l

 

nic z części używanych.

 

A co do pojazdu marki Sam to; jest to pojazd zbudowany przy wykorzystaniu nadwozia , podwozia lub ramy konstrukcji własnej. I nic więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w Polsce jest kilka tego typu pojazdów, co jakimś cudem są zarejestrowane, akurat układ kierowniczy i inne to były elementy używane, jednak sprawy rejestracji były załatwiane "po znajomości"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co sądzicie o moim sprzęcie, w kwestii rejestracji.

 

Aby go zarejestrować pasowało by poddać go procesowi homologacji - niestety ale to kosztuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby go zarejestrować pasowało by poddać go procesowi homologacji - niestety ale to kosztuje.

 

Nie, jeśli będzie to SAM lub produkcja jednostkowa. A na to to wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, jeśli będzie to SAM lub produkcja jednostkowa. A na to to wygląda.

 

Dokładnie, ale ie czarujmy się - przy dzisiejszym parciu na ekologię marne szanse. To nie jest mała przyczepka... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

danielg539 napisał/a:

Aby go zarejestrować pasowało by poddać go procesowi homologacji - niestety ale to kosztuje.

 

 

Nie, jeśli będzie to SAM lub produkcja jednostkowa

 

Trochę źle się wyraziłem. Chodziło mi oto, że, oprócz OSKP są jeszcze specjalne jednostki badawcze , które moga dopuścić taki pojazd do ruchu. Maja one nieporównanie wieksze doświadczenie i oprzyrzadowanie pozwalajace w bardzjej profesjonalny sposób przebadać taki pojazd.

2. Jednostkami upoważnionymi do przeprowadzania badania zgodności pojazdu marki "SAM" z warunkami technicznymi są:

1) stacje kontroli pojazdów, o których mowa w art. 83 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy, które są uprawnione do wykonywania badań zgodności pojazdu marki "SAM" z warunkami technicznymi;

2) stacje kontroli pojazdów, o których mowa w art. 83 ust. 1 pkt 2 ustawy;

3) Instytut Transportu Samochodowego w Warszawie;

4) Przemysłowy Instytut Motoryzacji w Warszawie;

5) Ośrodek Badawczo-Rozwojowy "BOSMAL" w Bielsku-Białej;

6) Przemysłowy Instytut Maszyn Budowlanych w Kobyłce k. Warszawy - wyłącznie dla samochodów ciężarowych, specjalnych i przyczep;

7) Instytut Budownictwa, Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa w Warszawie, Oddział w Kłudzienku - wyłącznie dla ciągników rolniczych i przyczep przeznaczonych do łączenia z nimi;

8) Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej w Sulejówku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nikt nic nie mówił ze coś będzie za darmo, tylko teraz kwestia, jaki przedział ceny.

Co do Euro 5, silnik posiadający wtrysk + sonda lambda+ katalizator, bezproblemowo powinien przejść z wynikiem pozytywnym.

Jeszcze kwesta dowodu kupna silnika, czy może to być kserokopia dowodu rejestracyjnego, z auta z którego takowy silnik pochodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta norma weszła dopiero w tym roku. Masz już silnik spełniający tą normę?

 

Dokładnie - spora część aut stojących obecnie w salonach nie spełnia tej normy nawet...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Euro 5, silnik posiadający wtrysk + sonda lambda+ katalizator, bezproblemowo powinien przejść z wynikiem pozytywnym.

 

Pamiętaj, że EURO to nie tylko analiza, ale również emisja co2 a tego Ci stacja nie zmierzy, na to musisz mieć papier :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemka

 

Euro 5 - co to jest?

Euro 5 to najnowsza europejska norma prawna, regulująca wymagania dotyczące emisji spalin samochodów ciężarowych. .

Od 1 października 2009 wszyscy użytkownicy mają obowiązek dostosowania się do wymogów Euro 5

 

Nie doczytalem zeby obowiazywalo to osobowki - zwlaszcza bezynowe, ktore jak powszechnie wiadomo znacznie mniej truja niz diesle.

Jak na razie bez problemu mozna zarejstrowac osobowke z Euro2 w benzynie.

Ale byc moze sie myle

 

P.S. Doczytalem ze dotyczy rowniez osobowych ale normy Euro 4-6 roznia sie minimalnie i juz teraz wiekszosc "normalnych" osobowek je spelnia.

Wiec silnik z instalacja wtryskowa i katalizatorem bez problemu zalatwi kwestie ekologii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, że EURO to nie tylko analiza, ale również emisja co2 a tego Ci stacja nie zmierzy, na to musisz mieć papier

 

Dokładnie tak, na domiar złego pojazd powinien mieć OBD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemka

Pamiętaj, że EURO to nie tylko analiza, ale również emisja co2 a tego Ci stacja nie zmierzy, na to musisz mieć papier

 

Dokładnie tak, na domiar złego pojazd powinien mieć OBD.

 

Skad to CO2?? I jaka jest norma???

No i emisje Co2 zawsze mozna kupic n.p. od nieczynnej huty :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemka

 

Dopuszczalne wartości emisji spalin w poszczególnych normach EURO dla pojazdów z silnikiem benzynowym [g/km]

EURO I EURO II EURO III EURO IV EURO V EURO VI

CO 2,72 2,2 2,3 1 1 1

HC - - 0,2 0,1 0,1 0,1

NOx - - 0,15 0,08 0,06 0,06

HC+NOx 0,97 0,5 - - - -

PM - - - - 0,005 0,005

 

Ani slowa o CO2 :shock::shock::shock: oza tym to Wiki - a internet jest cierpliwy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie bez problemu mozna zarejstrowac osobowke z Euro2 w benzynie.

Ale byc moze sie myle

 

Absolutnie się mylisz. Rozp.UE 715/2007 bodajże. Do stosowania wprost w każdym kraju unijnym. Dotyczy każdego auta grupy M1 i N1 do masy bodajże 1205 kg (I grupa odniesienia). Wszystkie muszą mieć EURO 5 jeśli są sprzedawane, lub rejestrowane od 1.1.2011.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyrektywa 2007/715/EC[13]

Myślę, że są tu szczegóły, czy ma ktoś ten tekst ,??

 

[ Dodano: 01-02-2011, 12:36 ]

sprzedawane, lub rejestrowane od 1.1.2011.

Mowisz o dacie I szej rejestracji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.