Skocz do zawartości

światła przednie pozycyjne w przyczepie SAM 3500kg>DMC&gt


Mikołaj

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Drążąc warunki techniczne dla pojazdów pojawiły się niejasności dot. wymagań odnośnie oświetlenia pojazdu. Przyczepa ma długość 7,5m, szerokość >1,6m, więc musi być wyposażona w przednie światła pozycyjne umieszczone nie dalej niż 150mm od bocznego obrysu pojazdu. Przyczepa musi być również wyposażona w przednie światła obrysowe, umieszczone możliwie najbliżej bocznego obrysu pojazdu, lecz nie dalej niż 400mm od tego obrysu. Przyczepa ma szerokość 1700mm (bez nadkoli), i koła z nadkolami wystające po 200mm z obu stron, czyli szerokość całkowita przyczepy wynosi 2100mm. Pytania które mi się nasuwają:

1. Czy światła pozycyjne przednie mogą być zamontowane na krawędzi ramy przyczepy, jednak dalej niż 150mm od bocznego obrysu pojazdu (czyli na ramie)?

2. Czy światło obrysowe przednie może spełniać jednocześnie funkcję światła pozycyjnego przedniego? Tak czy siak światła te świecą cały czas razem barwą białą. Wtedy nie byłoby konieczności stosowania świateł pozycyjnych i stosowania mocowania do pozycyjnych takich, aby znajdowały się one nie dalej niż 150mm od bocznego obrysu (=nadkoli) przyczepy.

3. Rozumiem, że światła obrysowe określają maksymalną szerokość (obrys) pojazdu, i że muszą wystawać szerzej niż nadkola (czyli na ramieniu szerszym niż wynosi szerokość nadkola)? Tak mam rozumieć stwierdzenie "możliwie najbliżej bocznego obrysu pojazdu, lecz nie dalej niż 400mm od tego obrysu"?

Myślę nad zastosowaniem takich świateł zarówno z przodu, jak i z tyłu przyczepy:

http://www.was.eu/index.php3?action=wybrany&lampa_id=304&kategoria=all&lang=PL

4. Wg przepisów ilość bocznych żółtych selektywnych świateł obrysowych wynosi 2szt. dla długośći pojazdu >6m. Czy może być tych świateł więcej?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy światła pozycyjne przednie mogą być zamontowane na krawędzi ramy przyczepy, jednak dalej niż 150mm

Czytasz sam siebie?

musi być wyposażona w przednie światła pozycyjne umieszczone nie dalej niż 150mm od bocznego obrysu pojazdu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy światła pozycyjne przednie mogą być zamontowane na krawędzi ramy przyczepy, jednak dalej niż 150mm

Czytasz sam siebie?

 

Najdalej wysuniętym punktem jest krawędź nadkoli. Rama przyczepy jest o 200mm na stronę węższa niż szerokość przyczepy z nadkolami. 200mm to więcej niż 150mm, więc mam nadzieję, że wyraziłem się dość jasno. Prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy światło obrysowe przednie może spełniać jednocześnie funkcję światła pozycyjnego przedniego?

 

O funkcj światła decyduje jego homologacja a nie rozmieszczenie na pojeździe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15) obrysowe przednie i tylne - pojazd samochodowy i przyczepa, których szerokość przekracza 2,1 m;

być może ich nie potrzebujesz ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

200mm to więcej niż 150mm, więc mam nadzieję, że wyraziłem się dość jasno. Prawda?

Oczywiście, że jasno dlatego pytam się po raz wtóry, czytasz siebie??

musi być wyposażona w przednie światła pozycyjne umieszczone nie dalej niż 150mm od bocznego obrysu pojazdu

skoro

Najdalej wysuniętym punktem jest krawędź nadkoli. Rama przyczepy jest o 200mm na stronę węższa niż szerokość przyczepy

to jakim cudem chcesz po czymś takim

1. Czy światła pozycyjne przednie mogą być zamontowane na krawędzi ramy przyczepy, jednak dalej niż 150mm od bocznego obrysu pojazdu (czyli na ramie)?

spełniać warunki techniczne określone w rozporządzeniu, które mówią wyraźnie , że ma być nie dalej niż 150mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przednie światła pozycyjne umieszczone nie dalej niż 150mm od bocznego obrysu pojazdu.

Gdzie to wyczytałeś ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opisy pod tabelką ze światłami (19)

Dałbym głowę, że dotyczy tylko odblaskowych przednich, muszę lupę kupić, dzięki Adam,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

200mm to więcej niż 150mm, więc mam nadzieję, że wyraziłem się dość jasno. Prawda?

Oczywiście, że jasno dlatego pytam się po raz wtóry, czytasz siebie??

musi być wyposażona w przednie światła pozycyjne umieszczone nie dalej niż 150mm od bocznego obrysu pojazdu

skoro

Najdalej wysuniętym punktem jest krawędź nadkoli. Rama przyczepy jest o 200mm na stronę węższa niż szerokość przyczepy

to jakim cudem chcesz po czymś takim

1. Czy światła pozycyjne przednie mogą być zamontowane na krawędzi ramy przyczepy, jednak dalej niż 150mm od bocznego obrysu pojazdu (czyli na ramie)?

spełniać warunki techniczne określone w rozporządzeniu, które mówią wyraźnie , że ma być nie dalej niż 150mm

 

Takie wątpliwości pojawiły się po przejrzeniu zdjęć nowych przyczep, wśród których nie znalazłem takiej, która miałaby zamontowane zarówno światła obrysowe przednie jak i postojowe przednie. Mam na myśli również przyczepy (wszystkie o szerokości >1,6m) w których rama znajduje się pomiędzy nadkolami - niektóre z nich mają światła barwy białej na wysięgnikach, które są i tak węższe od nadkoli - domyślam się, że są to światła pozycyjne (chociaż wg producenta www.was.eu w opisie są to światła obrysowe przednie - które to z kolei powinny być rozstawione szerzej niż nadkola). Z kolei są również przyczepy, które mają zamontowane światła barwy białej z przodu, w odległości większej niż 200mm od bocznego obrysu pojazdu - czyli wg ustawy nie są to ani światła pozycyjne, ani światła obrysowe przednie (które de facto znikoma ilość przyczep posiada). Stąd moje pytanie (może jest jakieś ustępstwo od tej ustawy?), czy mogę zastosować światła barwy białej z przodu w odległości 200mm od obrysu bocznego jako świateł postojowych?

Z tego co jeszcze wyczytałem, to dodatkowo światła obrysowe przednie powinny być umiejscowione w odległości min.200mm od świateł pozycyjnych przednich - tylko dlaczego gro nowych przyczep zarejestrowanych w PL takowych nie posiada?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.