Skocz do zawartości

Ciężarowy do 3,5 t jako "L"-ka na kat. B prawa jaz


Qnick

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie pytanie jak w temacie czy jest coś przeciw żeby zarejestrować samochód ciężarowy (Toyota Yaris) z jednym rzędem siedzeń (2 osoby) jako "L" do nauki jazdy który miałby szkolić kierowców na kat. B prawa jazdy.

 

Pytam bo dziś miałem taki telefon z pytaniem, przeszukałem warunki i nic nie znalazłem co by w tym przeszkadzało, aby taki pojazd po założeniu wyposażenia dla L był pojazdem do nauki jazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wprost tego przepisy nie zabraniają i wydawałoby się, że mogą ale zastanawiają użyte w ustawie "samochód osobowy"

§ 43. 1. Pojazd silnikowy przeznaczony do nauki jazdy i egzaminowania, z zastrzeżeniem ust. 2, powinien być

wyposażony w:

1) przyrząd kontrolny - tachograf samochodowy; przepis stosuje się do pojazdów wymienionych w ust. 4

pkt 5-8 i 11; (przypis: §59 pkt 11 stosuje się od dnia 30 września 2013 r.)

2) układ hamulcowy posiadający urządzenia przeciwblokujące koła jezdne; przepis stosuje się do pojazdów

wymienionych w ust. 4 pkt 5-8 i 11; (przypis: §59 pkt 11 stosuje się od dnia 30 września 2013 r.)

3) dodatkowy pedał hamulca roboczego, który umożliwia przejęcie sterowania układem hamulcowym;

4) dodatkowe lusterka zewnętrzne: prawe i lewe;

5) dodatkowe lusterko wewnętrzne;

6) ogrzewaną tylną szybę; przepis stosuje się do samochodu osobowego;

7) apteczkę doraźnej pomocy;

8) ogumione koło zapasowe.

2. Przepisów ust.1 nie stosuje się do:

1) motocykla, trójkołowego lub czterokołowego pojazdu samochodowego o masie własnej

nieprzekraczającej 550 kg;

2) pojazdu osoby niepełnosprawnej posiadającej orzeczenie lekarskie z adnotacją, że może prowadzić

pojazd silnikowy po przystosowaniu go do określonego rodzaju schorzenia.

3. Dopuszcza się wyposażenie pojazdu przeznaczonego do nauki jazdy i egzaminowania w inne dodatkowe

urządzenia powtarzające istniejące mechanizmy sterowania i kierowania pojazdem.

4. Pojazd przeznaczony do nauki jazdy i egzaminowania w zakresie danej kategorii prawa jazdy powinien

odpowiadać następującym warunkom:

1) motocykl w zakresie kategorii A powinien:

a) być wyposażony w silnik o pojemności przekraczającej 120 cm3,

b) osiągać prędkość co najmniej 100 km/h;

2) motocykl w zakresie kategorii A1 powinien być wyposażony w silnik:

a) o pojemności co najmniej 75 cm3,

b) o mocy nieprzekraczającej 11 kW;

3) samochód osobowy w zakresie kategorii B powinien mieć długość przekraczającą 3,5 m i osiągać

prędkość co najmniej 100 km/h;

 

Czy to znaczy że ciężarówka o której pisze Qnick, nie musi mieć ogrzewanej szyby i nie musi miec 3,5m długosi itd...?

 

Jak zwykle mało precyzyjne przepisy i brak konsekwencji - możemy się tylko domyślać co autor miał na myśli...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cos mi to wygląda na kolejną lukę prawną :( .

Logika podpowiada, że L-ka na kat. B powinna być samochodem osobowym, jednak przepisy w sposó jednoznaczny tego nie precyzują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja logika podpowiada że skoro na B można jeżdzic pojazdem samochodowym o DMC do 3,5 tony o liczbie miejsc do 9 to na takich pojazdam można się uczyc lub zdawac egzamin i kategoria pojazdu nie ma tu znaczenie Inna sprawa że kiedy pojazd prowadzi kursant to poza instruktorem nie mogą sie w nim znajdowac inne osoby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja logika podpowiada że skoro na B można jeżdzic pojazdem samochodowym o DMC do 3,5 tony o liczbie miejsc do 9 to na takich pojazdam można się uczyc lub zdawac egzamin i kategoria pojazdu nie ma tu znaczenie

 

Niby tak, ale po tej historji z kabrioletem do nauki jazdy wszystkiego można się spodziewać.

http://www.tvp.info/informacje/rozmaitosci/kabriolet-z-ogrzewana-tylna-szyba/2022440

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest takie pytanie na egzaminach ; czy samochód ciężarowy o dmc nieprzekraczającej 2,5 t , może uzyskać pozytywny wynik badania na skp jako pojazd przystosowany do nauki jazdy kat -b ? odp . prawidłowa ; po zmianie rodzaju z ciężarowego na osobowy - Vademecum diagnosty , wydanie V

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest takie pytanie na egzaminach ; czy samochód ciężarowy o dmc nieprzekraczającej 2,5 t , może uzyskać pozytywny wynik badania na skp jako pojazd przystosowany do nauki jazdy kat -b ? odp . prawidłowa ; po zmianie rodzaju z ciężarowego na osobowy

 

Ale obowiązujące przepisy nie narzucają że "L-ka" na kat. "B" musi być sam. osobowym. Mówią tylko że długość samochodu osobowego musi przekraczać 3,5 m oraz powinien rozwijać prędkość 100 km/h i ma mieć ogrzewaną tylną szybę. Wobec tego sam. ciężarowy do 3,5 t nie musi mieć ani 3,5 m ani osiągać 100 i tylna szyba może być nieogrzewana :-D . Tak jak ktoś tu pisał chyba mamy kolejną lukę w prawie :x:x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku lat 80 gdy zaczynałem zdobywać uprawnienia kierowcy na kursie jeździłem Żukiem blaszakiem -nic miłego.

Prawo jazdy kategorii b pozwala na prowadzenie pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 - nie pisze osobowy czy ciężarowy - tak że sadzę ,że jeżeli spełnia zapisy ustawy to nie powinno być problemów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z kolei MALUCHEM

 

Ja też "kaszlakiem" się uczyłem, to były czasy a teraz jak przyjdzie zrobić OBT "maluszka" to nie wiem jak się poskładać aby się do niego zmieścić :evil::evil::evil::evil::evil: i jeszcze jak nie wpaść do kanału :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie każdy z nas zaczynał od 126p i dopiero potem w miare przyrostu funduszy nabywalo sie cos wiekszego a teraz 18 latek dostaje prawo jazdy i za 3 tys kupi Kdeta GSI

i wyskakuje na droge z 120KM a potem juz tylko płacz i lament a statystyki wypadkowości rosną . Z motocyklami już ktoś pomyślał i lada chwila wejdą w życie nowe kategorie prawa jazdy no ale z samochodami trzeba będzie jeszcze na to poczekać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zaczynałem od

:ok

biegi w kierownicy
Tez tak miałem...Ale zrobiłem sobie "L"....dłubiąc dziurke w podłodze.... :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zaczynałem na takim pojeździe, biegi pod kierownicą, oznakowanie nie tak jak obecnie "L", tylko z przodu i z tyłu okrągła niebieska tabliczka z białym napisem: "Nauka jazdy".

Ta NYSA 501 jest autobusem, tamto było tzw, TOWOS, dwa miejsca siedzące z przodu i sześć miejsc w przestrzeni ładunkowej, składane pod bocznymi ścianami, bokiem do kierunku jazdy.

48dcd0b4faedfc6f.jpg.d4b74aa3915e68075e2fb862c50b9847.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest takie pytanie na egzaminach ; czy samochód ciężarowy o dmc nieprzekraczającej 2,5 t , może uzyskać pozytywny wynik badania na skp jako pojazd przystosowany do nauki jazdy kat -b ? odp . prawidłowa ; po zmianie rodzaju z ciężarowego na osobowy - Vademecum diagnosty , wydanie V

Pozdrawiam

 

Nie ma tam bledu -mialam takie pytanie na egzaminie i odpowiedzialem, ze nie moze byc....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 years later...

Halo! Qnick!!

Jak Twoja sprawa się zakończyła, bo mimo upływu lat jak widać historia wiecznie żywa. Toyotka Yaris rodzaju ciężarowa 2-drzwi, 2-miejsca, krata/przegroda, VAT-1 w adnotacjach i zapytanie czy takie autko do nauki jazdy na prawko kategorii B można spoko wykorzystywać???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4b) samochód osobowy w zakresie prawa jazdy kategorii B powinien:

a) mieć dopuszczalną masę całkowitą nieprzekraczającą 3,5 t,

b) mieć długość przekraczającą 3,5 m,

c) osiągać prędkość co najmniej 100 km/h;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.