Skocz do zawartości

Czy badania techniczne spełniają swoją rolę?


Bogusław Maćkowski

Rekomendowane odpowiedzi

Obowiązkowe badania techniczne z założenia miały poprawić stan techniczny pojazdów. Wykonywany raz do roku gruntowny przegląd ma sprawić, że poruszające się po polskich drogach samochody będą sprawne. Czy jednak badania techniczne faktycznie poprawiają bezpieczeństwo?

fot. archiwum

Blisko 8% wypadków na polskich drogach spowodowanych jest złym stanem technicznym pojazdów, a zdecydowana większość kierowców dowiaduje się o stanie technicznym swojego auta dopiero podczas wizyty w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów.

4d9b0e2934802.jpeg

Średni wiek samochodów w Polsce to 15 lat. Czy rzeczywiście obowiązkowa kontrola wykonywana raz do roku jest w stanie zapewnić, że pojazd będzie w należytym stanie technicznym przez 365 dni? Być może dobrym rozwiązaniem byłoby zwiększenie częstotliwości okresowych badań technicznych, które byłoby uzależnione od wieku pojazdu?

 

Inną kwestią jest podejście samych kierowców. Czasem ci, którzy posiadają auta niespełniające obowiązujących wymogów, starają się wręcz przekupić diagnostów, aby przedłużyli ważność badań technicznych.

 

Jaka jest Wasza opinia na temat obowiązkowych badań w Stacjach Kontroli Pojazdów? Czy macie pomysły co można poprawić? Piszcie w komentarzach!

Autor: (pp)

 

źródło: http://www.motofakty.pl/artykul/czy_badania_techniczne_spelniaja_swoja_role.html

(przypis własny: komentarze na Motofakty)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdecydowana większość kierowców dowiaduje się o stanie technicznym swojego auta dopiero podczas wizyty w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów.

W podstawowej się nie dowie?

Czy rzeczywiście obowiązkowa kontrola wykonywana raz do roku jest w stanie zapewnić, że pojazd będzie w należytym stanie technicznym przez 365 dni?

Czy wizyta u lekarza zapewni że będę w należytym stanie przez 365 dni ,jak w sobotę mam ochotę się nasokać :D

Inną kwestią jest podejście samych kierowców

Od tego trzeba było zacząć artykuł.Jak przeczytałem od dołu to jakoś to wygląda. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podejście samych kierowców

Dokladnie, zmiana podejscia do stanu tech. swoich wspanialych czterech kolek oraz brak mozliwosci przejscia z usterkami BTP z wynikiem P w kazdej stacji spowoduja poprawe w tej materii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że zatrzymany dow. rej. powinien skutkować przeprowadzeniem całego badania technicznego gdyż zazwyczaj kierowca użytkujący pojazd na łysych oponach nie dba też o inne elementy pojazdu (zawieszenie,hamulce itp)Wielu kierowców kalkuluje:nowe opony kontra pouczenie od policji+20 zł na SKP. Jednocześnie przepalona żarówka nie powinna być powodem zatrzymania dow. rej. ani też wynikiem N na OBT Osobną kwestią są przypadki przepalonych żarówek w ilości 5 szt. i do tego w pojeździe wyposażonym w system samo diagnostyki oświetlenia. Co do zwiększonej częstotliwości BT to na pewno wieksze wpływy do kasy SKP i nieopłacalna eksploatacja aut wartych 500-1000 zl z drugiej strony jak się ma badanie co pół roku auta robiącego rocznie 4tyś km(często nieużytkowanego w zimie) do badania nowego auta po 3 latach robiącego 60 tyś km rocznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że zatrzymany dow. rej. powinien skutkować przeprowadzeniem całego badania technicznego gdyż zazwyczaj kierowca użytkujący pojazd na łysych oponach nie dba też o inne elementy pojazdu (zawieszenie,hamulce itp)Wielu kierowców kalkuluje

 

A ja myślę że to byłoby jednak niesprawiedliwe, bo przecież każdemu może się przytrafić jakaś usterka przykład pierwszy z brzegu różna rzeźba bieżnika opon na jednej osi bo złapałeś kapcia i zamieniłeś na zapas który ma akurat inny bieżnik i trafiła się kontrola i DR do "aresztu" a teraz masz płacić za całe OBT :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 6 years later...

Sądząc po ilości wyświetleń pewnie większość już widziała, ale gdyby komuś jednak umknęło:

 

 

Przyznam, że ja również się "zapowietrzyłem" oglądając ten materiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.