Skocz do zawartości

Wymontowane siedzenia, dane w DR bez zmian - co wtedy?


BR143

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Chciałbym kupić dla mojej firmy autobus (miejski), zarejestrowany już w Polsce, jednak przy okazji przeglądania jego dokumentów zauważyłem ciekawą rzecz - mianowicie liczba siedzeń zadeklarowanych w dowodzie rejestracyjnym odpowiada konfiguracji fabrycznej, ale w rzeczywistości kilka siedzeń zostało zdemontowanych, a w ich miejscu jest teraz pustka (a ponieważ wymieniana była tam wykładzina na pierwszy rzut oka nie widać, że te siedzenia tam kiedykolwiek były). Liczba miejsc stojacych (bo pojazd takowe posiada) też jest tak jak prawidłowa względem wartości zadeklarowanych przez producenta. Moje pytanie jest następujące - czy w tej sytuacji, gdy zachowały się oryginalne mocowania po brakujących siedzeniach (oryginalne szyny z otworami montażowymi pod podłogą), będę mógł je bez problemu z powrotem dodać tak jak było oryginalnie i przejść przegląd? Czy może trzeba to zgłosić jako zmianę konstrukcyjną i zaktualizować liczbę miejsc do obecnego stanu? Tego drugiego wolałbym jednak uniknąć, gdyż zależy mi na miejscach siedzących, stojące nie są mi zbytnio potrzebne.

 

Nie chcę się w coś wpakować, więc wolę się jeszcze upewnić przed zakupem. Cała ta sytuacja wygląda, jakby jakiś diagnosta wcześniej świadomie bądź nie dopuścił pojazd po "domowych" przeróbkach, nie zmieniając przy tym danych zadeklarowanych w DR. Podejrzewam, że nawet jeśli i teraz jakimś sposobem przeszedłbym przegląd to przy jakiejkolwiek kontroli policyjnej zatrzymanie DR jest bardziej niż pewne (swoją drogą to ktoś chyba miał szczęście nie mieć dotychczas takiej kontroli) :D

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy w tej sytuacji, gdy zachowały się oryginalne mocowania po brakujących siedzeniach (oryginalne szyny z otworami montażowymi pod podłogą), będę mógł je bez problemu z powrotem dodać tak jak było oryginalnie i przejść przegląd?

 

Tak.

 

Czy może trzeba to zgłosić jako zmianę konstrukcyjną i zaktualizować liczbę miejsc do obecnego stanu?

 

Tak też można postąpić i gdybyś się na to zdecydował, to trzeba by to zrobić przed przerejestrowaniem pojazdu bowiąże sie to z wymianą DR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doradzam wejść w kanale lub na podnośniku pod samochód i sprawdzić czy w miejscach mocowania siedzeń od dołu widać śruby na wylot czy też te szyny jeśli tak odpuszczamy sobie zakup tzw autobusu. Jeśli są oryginalne szyny i ich nie widać wówczas wszystko jest OK i prawdopodobnie ktoś w autobusie zrobił miejsce na wózek, bagaż albo miejsca stojące itp

 

Z tego co widzę jest to autobus miejski u przedsiębiorcy dlatego przypominam, że zmieniły się przepisy i należy dokonać zmiany w wykazie pojazdów w organie licencyjnym w terminie 14 dni od daty zaistnienia zmiany. W przypadku autobusu od chwili zakupu 14 dni.

Załącza się kserokopię dowodu rejestracyjnego i aktualny wykaz pojazdów. Przekroczenie terminu powoduje, że organ licencyjny od 1.03.2011 nakłada w formie decyzji karę pieniężną 3 zerową.

Może być pozwolenie czasowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli te mocowania są faktycznie orginalne to tak. Ale tak jak napisał Bogusław wjedz na podnośnik najlepiej na jakiejś znajomej SKP niech diagnosta to oceni!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba są oryginalne, bo wiem, że szyna jest na całej długości i oryginalnie też tak było w tym modelu. W miejscu gdzie brakuje siedzeń w szynie są po prostu puste otwory. Jedynie od góry te otwory są zamaskowane nową wykładziną, nie wyróżniającą się jednak od reszty (możliwe że była wymieniana w całym wozie).

 

A to tak można sobie po prostu zrobić miejsce na wózek czy cośkowiek innego poprzez wyrzucenie siedzeń? Jak to poprzednio przeszło przegląd?

 

A takie pytanie - można z tym pojechać na dowolną stację diagnostyczną po jakąś ocenę (nie przegląd)? Bo diagnosta to chyba najwłaściwsza osoba do wydania werdyktu w tej sprawie, tak myślę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego napisałem "znaną" SKP bo ofisjalnie nie powinieneś, ale zawsze jesteśmy pomocni jako diagności mam nadzieje, że nikt na ciebi nie "wejdzie" w tym temacie. . Prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.