Skocz do zawartości

Jak najlepiej dopisać współwłaściciela?


markes30

Rekomendowane odpowiedzi

Mój teść chciałby zostać współwłaścicielem samochodu teściowej (ubezpieczenie). Jak najprościej, najszybciej, najtaniej, zgodnie z przepisami można to zrobić? Może darowizna:1/2, 1/4 ? Sprzedaż: 1/2, 1/4? Jak wyglądają kwestie podatkowe?

Proszę o sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najprościej, najszybciej, najtaniej, zgodnie z przepisami można to zrobić? Może darowizna:1/2, 1/4 ? Sprzedaż: 1/2, 1/4? Jak wyglądają kwestie podatkowe?

Najlepiej zrobić darowiznę pewnej części pojazdu i wtedy nie placi zadnych opłat w US..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój teść chciałby zostać współwłaścicielem samochodu teściowej (ubezpieczenie). Jak najprościej, najszybciej, najtaniej, zgodnie z przepisami można to zrobić? Może darowizna:1/2, 1/4 ? Sprzedaż: 1/2, 1/4? Jak wyglądają kwestie podatkowe?

Proszę o sugestie.

 

Marzenka mówi: Umowa darowizny, najlepiej do takiej wartości jak jest zwolniona z podatku. Z umową darowizny trzeba do urzędu skarbowego, potem do WK, oboje i wtedy drugi właściciel zostanie dopisany do uwag DR (bez wymiany DR)

 

Może też być umowa kupna sprzedaży (do 1000 zł w ogóle nie trzeba zgłaszać do US, tylko trzeba "sprzedać" proporcjonalną część samochodu, żeby US nie podważył wartości i nie naliczył opłaty od umowy cywilnoprawnej). Też powinno być bez wymiany DR.

 

Warunek - nie zmienia się pierwszy właściciel.

 

Pozdrowienia od Marzenki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najprościej, najszybciej, najtaniej, zgodnie z przepisami można to zrobić?

Właśnie darując część pojazdu (dla WK nieważne jaką)dla US niezbyt wielką, by nie płacić podatku od darowizny i z zarejestrowaną w US umową darowizny idziesz do WK po wpis ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie darując część pojazdu (dla WK nieważne jaką)dla US niezbyt wielką, by nie płacić podatku od darowizny i z zarejestrowaną w US umową darowizny idziesz do WK po wpis ,,,

 

A jak teściowa bogata :-) i to jest jakiś Maybach :D

Eeeee niemożliwe ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może też być umowa kupna sprzedaży (do 1000 zł w ogóle nie trzeba zgłaszać do US, tylko trzeba "sprzedać" proporcjonalną część samochodu, żeby US nie podważył wartości i nie naliczył opłaty od umowy cywilnoprawnej). Też powinno być bez wymiany DR.

Właśnie w ten sposób dopisałem córkę i bez wymiany DR.

Pozdrowienia od Marzenki

Pozdrawiam, pozdrawiam :hug::oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wspolne oswiadczenie malzonkow nie wystarczy??

 

W przypadku współmałżonków jest wyjątek. Oboje składają przed urzędnikiem WK oświadczenie, że są we wspólności majątkowej i przyjmują daną część pojazdu. Kończy się to zwykłym oświadczeniem.

 

Jest kruczek :? Aby wykreślić współwłaściciela małżonka już nie wystarczy oświadczenie tylko musi być wyrok rozwodowy no ewentualnie postępowanie spadkowe :-P

 

A więc drodzy małżonkowie to ważna decyzja przy składaniu oświadczenia :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wspolne oswiadczenie malzonkow nie wystarczy??

 

W przypadku współmałżonków jest wyjątek. Oboje składają przed urzędnikiem WK oświadczenie, że są we wspólności majątkowej i przyjmują daną część pojazdu. Kończy się to zwykłym oświadczeniem.

 

To rozwiązanie wydaje się najprostsze. Rozumiem, że to oświadczenie powinno być złożone na piśmie. Możecie podać przykładową treść?

 

Pozdrowienia od Marzenki :)

 

Pozdrowienia dla Marzenki :D Mam nadzieję, że już się na mnie nie gniewa? :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno w WK mają gotowy druk tego oświadczenia. Chodzi głównie o to, żeby małżonkowie wspólnie oświadczyli, że nie mają rozdzielności majątkowej i że pojazd został zakupiony za wspólnych środki podczas trwania małżeństwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tu nie chodzi (pierwszy post) o rozdzielnośc majątkową. Czy ja obcego mogę dopisać jako współwłaściciela?

 

[ Dodano: 29-04-2011, 18:28 ]

Mój teść chciałby zostać współwłaścicielem samochodu teściowej (ubezpieczenie). Jak najprościej, najszybciej, najtaniej, zgodnie z przepisami można to zrobić? Może darowizna:1/2, 1/4 ? Sprzedaż: 1/2, 1/4? Jak wyglądają kwestie podatkowe?

Proszę o sugestie.

Określ się kolego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby wykreślić współwłaściciela małżonka już nie wystarczy oświadczenie tylko musi być wyrok rozwodowy no ewentualnie postępowanie spadkowe :-P

Co do tego, to są podzielone zdania. Oczywiście nie wystarczy oświadczenie, ale umowa darowizny.

Uważam, że jeśli jeden z współmałżonków chce obdarować drugiego, to dlaczego by mu tego zabronić? Tylko wówczas, należy to podkreślić, przedmiot darowizny stałby się wyłącznie własnością współmałżonka obdarowanego - składnik majątku wspólnego zostałby przeniesiony do majątku odrębnego jednego z nich. Jest orzecznictwo sądowe, które to potwierdza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi. O punktach pomógł dla najbardziej merytorycznych odpowiedzi pamiętałem. Szczególne podziękowania dla naszych forumowych kobiet, no i na reszcie sisters powróciła do nas bo normalnie się stęskniłem. :D

Marzenka się pyta " a o co się nie gniewam?" , Czyli już zapomniała :evil:

To nie będę przypominał bo znów się pogniewa. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja obcego mogę dopisać jako współwłaściciela?

 

No tak po rozwodzie to już obcy tak? No ładnie hehe

 

A tak poważnie TAK można dopisać współwłaściciela na podstawie umowy darowizny lub umowy sprzedaży. W umowie należy zaznaczyć jaką cześć się sprzedaje i sprecyzować czyją część się daruje w razie jak wcześniej było kilku współwłaścicieli. Jeżeli nic się nie zaznaczy to w domyśle chodzi o połowę udziału we własności pojazdu.

 

Do szczęścia należy zabrać dodatkowo dowód rejestracyjny i kartę pojazdu jeżeli była wydana.

 

Po dopisaniu współwłaściciela trzeba pamiętać, że wszelkie sprawy w WK załatwiają wszyscy współwłaściciele tzn. np. 2 osoby razem albo jedna osoba z pełnomocnictwem urzędowym.

 

Nie ma przeciwwskazań by drugi współwłaściciel mieszkał w zupełnie innym mieście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dopisaniu współwłaściciela trzeba pamiętać, że wszelkie sprawy w WK załatwiają wszyscy współwłaściciele tzn. np. 2 osoby razem albo jedna osoba z pełnomocnictwem urzędowym

…albo w przypadkach: wymiany dowodu rej. z powodu braku miejsca na kolejne wpisy terminu nast. bad. techn., wyrabiania wtórnika dowodu rejestracyjnego, wtórnika nalepki kontrolnej lub wtórnika tablic rejestracyjnych, wniosek może złożyć jeden z współwłaścicieli i zamiast pełnomocnictwa (pełnomocnictw) może napisać oświadczenie, że działa za zgodą wiekszości współwłaścicieli.

Jest to duże udogodnienie. I rozwiązanie znacznie tańsze, jeśli współwłaściciele nie są ze sobą blisko spokrewnieni, bo za każdy taki stosunek pełnomocnictwa należy uiścić opłatę skarbową w wysokości 17zł. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oświadczenie, że działa za zgodą wiekszości współwłaścicieli.

A to działa tylko w rejestracji czy ogólnie i z ciekawości gdzie jest umocowane? Myślę o innych sprawach z kpa jak by to wykorzystać jeśli mogę spytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... jeśli mogę spytać.

A pewnie, że możesz :-D

 

Taki zapis znalazł się w ostatniej zmianie rozporządzenia w sprawie rejestracji i oznaczenia pojazdów Dz. U. z 2011 r. Nr 36 poz. 183.

Dodano § 12a

"Jeżeli pojazd jest przedmiotem współwłasności, to w przypadkach, o których mowa w § 10 ust. 1-3b, § 11 oraz § 12 ust. 4 i 5, wniosek może złożyć każdy ze współwłaścicieli, przedkładając pełnomocnictwo albo oświadczenie, iż działa za zgodą większości współwłaścicieli".

 

Zatem dotyczy tylko przypadków, o których wspomniałam. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku małżonków pozostających w ustrojowej wspólnocie majątkowej dopisanie jednego z nich następuje na podstawie oświadczenia woli obojga (gotowe druki w WK).

 

Ale jedno ale - dlaczego mówicie, że dopisać można, a wykreślić nie? Wiele WK (np. UM Poznań) na podobnych zasadach wykreśli również małżonka (w sensie na podstawie oświadczenia). Darowizny między małżonkami - hmmm - temat rzeka, ale co do zasady WK nie jest od tego, żeby legalność takiej umowy badać...

 

Umowy darowizny nie trzeba tez, jak to pisze Marzenka zgłaszać do US przed wizytą w WK (nawet jeśli taki obowiązek w istocie tej umowy dotyczy) - WK nie ma prawa wnikać w kwestie podatkowe umów cywilnoprawnych i wymagać zgłoszenia w US - to jest sprawa klienta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jedno ale - dlaczego mówicie, że dopisać można, a wykreślić nie? Wiele WK (np. UM Poznań) na podobnych zasadach wykreśli również małżonka (w sensie na podstawie oświadczenia).

Kwestia uwidocznienia bądź nie- współmałżonka w DR, zgodnie z ich wolą. Jakiś czas temu też tak u nas było przyjmowane.

 

Ale UM Poznań to chyba od niedawna tak robi. 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
oświadczenie, że działa za zgodą wiekszości współwłaścicieli.

A to działa tylko w rejestracji czy ogólnie i z ciekawości gdzie jest umocowane? Myślę o innych sprawach z kpa jak by to wykorzystać jeśli mogę spytać.

 

§ 12a. Jeżeli pojazd jest przedmiotem współwłasności, to w przypadkach, o których mowa w § 10 ust. 1—3b, § 11 oraz § 12 ust. 4 i 5, wniosek może złożyć każdy ze współwłaścicieli, przedkładając pełnomocnictwo albo oświadczenie, iż działa za zgodą większości współwłaścicieli. Te przypadki nie dotyczą rejestracji pojazdu! Ani dopisania współwłaściciela!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.