Skocz do zawartości

Studia podyplomowe a wykształcenie wyższe samochodowe


Bogusław Maćkowski

Rekomendowane odpowiedzi

Studia podyplomowe a wykształcenie wyższe

 

Czw, 07 kwi 2011

Wpisany przez GPK

absolwent.jpg

fot. fotolia.pl

 

Pytanie: Czy ukończenie studiów podyplomowych w zakresie diagnostyka samochodowa jest równoznaczne z uzyskaniem wykształcenia wyższego o specjalności samochodowej?

 

Odpowiedź: Nie, ukończenie studiów podyplomowych nie jest równoznaczne z uzyskaniem wykształcenia wyższego.

 

Uzasadnienie: Postawione pytanie sprowadza się w praktyce do rozstrzygnięcia znaczenia pojęcia wykształcenie wyższe, w szczególności do ustalenia czy ukończenie studiów podyplomowych stanowi zdobycie takiego wykształcenia. Co prawda słowniki języka polskiego frazę „wykształcenie wyższe” definiują jako „zasób wiedzy zdobyty przez kogoś w wyższej uczelni” (por. przykładowo „Słownik 100 tysięcy potrzebnych słów”, p.zb. p.red. J.Bralczyka, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2005), jednakże to powszechne rozumienie należy skonfrontować z przepisami prawa. Niestety w systemie prawa polskiego nie ma legalnej definicji wykształcenia wyższego; należy je zatem rozumieć jako wykształcenie nabyte na studiach wyższych. Tymczasem studia wyższe – zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. Nr 164, poz. 1365 z późn. zm.) – to studia prowadzone przez uczelnię posiadającą uprawnienia do ich prowadzenia, kończące się uzyskaniem odpowiedniego tytułu zawodowego. Tytuł zawodowy to z kolei – zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 6 przywołanej ustawy – tytuł licencjata, inżyniera, magistra lub tytuł równorzędny. Za studia wyższe uznawane są zatem jedynie takie studia prowadzące do uzyskania tytułu licencjata, inżyniera, magistra lub tytułu równorzędnego.

 

Z kolei zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 11 Prawa o szkolnictwie wyższym studia podyplomowe to inna niż studia wyższe i studia doktoranckie forma kształcenia przeznaczona dla osób legitymujących się dyplomem ukończenia studiów wyższych. Jest to zatem niewątpliwie forma podnoszenia kwalifikacji zawodowych, jednakże nie prowadząca do uzyskania wykształcenia wyższego w danym zakresie (świadczy o tym wyraźne podkreślenie w definicji, iż studia podyplomowe nie są studiami wyższymi).

 

Z tego względu udzielono odpowiedzi jak na wstępie.

 

źródło: http://wartowiedziec.org/index.php/wydzialy-komunikacji/prawo-i-orzecznictwo/2337-studia-podyplomowe-a-wyksztacenie-wysze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooo ale jaja :D Dobrze że moje studia były wyższe i samochodowe bo chyba bym musiał uprawnienia zdać z powrotem bo praktyki tylko ze 4 lata miałem jak poszedłem na kurs :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo praktyki tylko ze 4 lata miałem

To dość, jeśli średnie było techniczne samochodowe oczywiście,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zauważyć, że często studia techniczne kończyły się tytułem tylko inż. Następnie robiło się studia podyplomowe magisterskie, gdzie uzyskiwało się tytuł magistra, więc ten artykuł nie do końca oddaje prawdę - bo dla mnie spełniony jest warunek:

Studia podyplomowe a wykształcenie wyższe

(...)Tymczasem studia wyższe – zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. Nr 164, poz. 1365 z późn. zm.) – to studia prowadzone przez uczelnię posiadającą uprawnienia do ich prowadzenia, kończące się uzyskaniem odpowiedniego tytułu zawodowego. Tytuł zawodowy to z kolei – zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 6 przywołanej ustawy – tytuł licencjata, inżyniera, magistra lub tytuł równorzędny. Za studia wyższe uznawane są zatem jedynie takie studia prowadzące do uzyskania tytułu licencjata, inżyniera, magistra lub tytułu równorzędnego.

(...)

Jak zwykle pismak pisał tylko nie do końca wiedział o czym :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zauważyć, że często studia techniczne kończyły się tytułem tylko inż. Następnie robiło się studia podyplomowe magisterskie, gdzie uzyskiwało się tytuł magistra

 

kolega ketiw pomylił i połączył w jedno dwa odrębne pojęcia: studia podyplomowe i studia magisterskie /uzupełniające /

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.