Skocz do zawartości

odstępstwa od warunków technicznych


cortez76

Rekomendowane odpowiedzi

Miałem na myśli wzory pism, ponieważ wpędziłem klienta w zakłopotanie i okazałem się "bezduszny i niedouczony" - to w następnym przypadku sprawę załatwiłbym w parę minut i bez nerwów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 148
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • blakop

    37

  • Marek1

    15

  • Psuj

    12

  • ketiw38

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

Miałem na myśli wzory pism, ponieważ wpędziłem klienta w zakłopotanie i okazałem się "bezduszny i niedouczony" - to w następnym przypadku sprawę załatwiłbym w parę minut i bez nerwów.

Jeżeli nie za późno to znalazłem w swoich materiałach coś takiego.Może się przyda :)(uwaga na stare podstawy prawne)

załączniki do wniosku o odstępstwa od warunków technicznych.doc

wniosek odstepstwa.doc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba już za późno, bo tego ministerstwa już nie ma... :P

Czepiasz się :) Za rok może być jeszcze inaczej :-P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie.

Sprawa jeszcze nie zamknięta , ponieważ szukam danych (pewnych), to jest hydros 253, producent już nie istnieje, a podwozie jest prawdopodobnie konstrukcji radzieckiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Ministerstwo Transportu"

Poprawiłem :-D Ale proszę więcejcej się nie doszukuj, bo to materiał archiwalny i ma służyć jako "wzór" :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal zajmuje się tym minister - patrz art. 67 PORD.

aby na pewno

info ze strony TDT http://www.tdt.pl/homologacja-pojazdow/kompetencje.html

Kompetencje

 

Zgodnie z treścią Ustawy z dnia 8 listopada 2013 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z dnia 20 grudnia 2013 r., poz. 1611), Dyrektor Transportowego Dozoru Technicznego jest organem właściwym do wykonywania czynności związanych z homologacją pojazdów, przedmiotu ich wyposażenia lub części, dopuszczeniem jednostkowym pojazdu, czy też dopuszczeniem indywidualnym WE pojazdów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopuszczenia jednostkowe a odstępstwo od warunków technicznych to są dwie różne rzeczy. Chyba, że o czymś nie wiem 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopuszczenia jednostkowe a odstępstwo od warunków technicznych to są dwie różne rzeczy.

 

Dokładnie. Dopuszczenie jednostkowe to taki "odpowiednik homologacji dla pojedynczego pojazdu". Pojazd taki musi spełniać warunki techniczne. Natomiast odstępstwo od warunków technicznych wydawane jest dla pojazdu, który tych warunków nie spełnia - żeby mógł uczestniczyć w ruchu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze były decyzje zwalniające - i to też nie jest odstępstwo 8)
Ale te chyba dotyczyły raczej braków niż nadmiarów? Poważnie pytam, bo nie wiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Decyzje zwalniające dotyczyły przeważnie aut z końcówek produkcji, albo aut produkowanych/sprzedawanych w okresach przejściowych przy zmianę przepisów o warunkach technicznych (np. zmiana normy euro). De facto była to taka "warunkowa" homologacja - a określony czas i liczbę pojazdów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Witam,

temat stary, ale nie chciałem tworzyć nowego więc pozwalam sobie odświeżyć.

Obywatel Szwajcarii w 2006 roku zaimportował nowy samochód osobowy z USA. W 2015 handlarz "ściągnął" tenże samochód do Polski. Samochód "przeszedł" pozytywnie przegląd techniczny.

Cóż, jako był funkcjonariusz państwowy pozwoliłem sobie mimo wszystko podjechać na stację diagnostyczną. Stwierdzono jak poniżej:

- brak znaków homologacji europejskiej na reflektorach oraz tylnych lamp zespolonych (jedynie homologacja SAE DOT)

- brak asymetryczności świateł mijania

- światła mijania HID, przy braku samopoziomowania i spryskiwaczy

- brak światła przeciwmgłowego tylnego.

 

Zrobiłem przegląd sytuacji i okazuje się, że ten model produkowany był tylko na rynek amerykański (USA, Kanada) i nie ma odpowiedników reflektorów i tylnych świateł zespolonych z europejską homologacją.

Na dzień dzisiejszy samochód zarejestrowany na podstawie w/w badania technicznego, nie jeżdżony do czasu "wyprostowania" sytuacji.

 

Moje pytanie brzmi czy mogę wystąpić do MI o odstępstwo od warunków technicznych i jakie mam szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji ?

Czy może raczej nie zawracać sobie głowy i próbować "oddać" samochód handlarzowi ?

 

Pozdrawiam

jointt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz - na temat tych świateł w amerykańcach toczyła się tu ciekawa dyskusja i jeden z użytkowników prezentował ciekawe stanowisko, jakoby sprawdzanie tych oznaczeń homologacyjnych na reflektorach nie było koniecznością. Jak wiadomo w naszym systemie prawnym wszystko było i ciągle jest kwestią interpretacji.

 

Niestety ta ciekawa i obszerna dyskusja toczyła się w temacie całkowicie nie związanym z tą kwestią, a moderatorzy forum nie zgodzili się na moje sugestie, żeby ten wątek wydzielić (może trzeba było poprzedzić to wulgaryzmem - na to jedynie reagują w kwestii moderacji). A ja teraz przyznam też nie wiem w jakim temacie to było. Niemniej jednak pamiętam, że te ciekawe teorie prezentował chyba użytkownik @Paprock. Uderzaj do niego, bo być może część Twoich problemów uda się w ten sposób naświetlić od innej strony 8)

 

Nie jestem pewien, czy dostał byś odstępstwo na brak oznaczeń homologacyjnych, bo to wymóg formalny, a nie warunek techniczny. Co do reszty raczej na pewno odstępstwa nie dostaniesz. Auto należy dostosować do naszych warunków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po mojemu to tak. Szaraczek jak ja na odstępstwo nie ma szans. Po drugie gdyby tak łatwo było uzyskać odstępstwo na amerykańskie auto, to myślę sobie, że z czasem więcej byłoby pościąganych tych fur zza morza niż rodzimych aut Made in Europa na polskich drogach.

Po trzecie za pioruna tych oznaczeń na lampach nie kumam, znaczy czy wymagane są one tylko na elementach świetlnych, czy na pozostałych częściach również?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samochód "przeszedł" pozytywnie przegląd techniczny.

(.....)

Na dzień dzisiejszy samochód zarejestrowany na podstawie w/w badania technicznego, nie jeżdżony do czasu "wyprostowania" sytuacji.

 

Moje pytanie brzmi czy mogę wystąpić do MI o odstępstwo od warunków technicznych i jakie mam szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji ?

Odstępstwo uzyskuje się wcelu rejestracji, a nie na pojazd zarejestrowany :shock:

Czy może raczej nie zawracać sobie głowy i próbować "oddać" samochód handlarzowi ?
O to to :ok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy mogę wystąpić do MI o odstępstwo od warunków technicznych i jakie mam szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji ?
oczywiście, że możesz pytanie tylko brzmi czy masz jakąkolwiek szansę na otrzymanie odstępstwa na:
- brak znaków homologacji europejskiej na reflektorach oraz tylnych lamp zespolonych (jedynie homologacja SAE DOT)

- brak asymetryczności świateł mijania

- światła mijania HID' date=' przy braku samopoziomowania i spryskiwaczy

- brak światła przeciwmgłowego tylnego. [/quote']

 

czytając na stronach MIiB:

 

Minister właściwy do spraw transportu może w indywidualnych, uzasadnionych przypadkach zezwolić na odstępstwo od warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać pojazdy, na podstawie art. 67 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym, biorąc pod uwagę względy bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz ochrony środowiska.

 

Procedura odstępstw od warunków technicznych dotyczy w szczególności pojazdów nienormatywnych, które nie spełniają wymagań m.in. w zakresie mas, nacisków, wymiarów, określonych w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. z 2015 r. poz. 305)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wam bardzo za odpowiedzi.

W tym momencie sytuacja jest dla mnie jasna.

Jeśli chodzi o same światła to oczywiście proponowano mi modyfikacje, ale jest to że tak się wyrażę "rzeźbienie w g-nie":

- powiedzmy, że "specjaliści" dostosują je do warunków technicznych

- na lampie pozostanie informacja, że jest dostosowana do HID

- homologacji EU nie zyskam

- stracę homologację USA

 

Jakby jednak "handlarz" nie przyjął zwrotu pozostaje mi jeszcze jedna możliwość, ale powiedźcie proszę czy jest to realne i jak byłoby traktowane podczas przeglądu:

- opisany przeze mnie samochód ma "brata" w EU, ale jest to samochód innej marki

- żeby dostosować przód do warunków technicznych należałoby wymienić: górną część pasa przedniego z okularami (inny kształt / mocowanie świateł), światła, błotniki i maskę

- żeby dostosować tył - zmodyfikować zespolone (oryginalny przełącznik, przekaźnik, wiązka): przeciwmgłowe zamiast jednego światła cofania.

 

Modyfikacja wykonywana by była w profesjonalnym warsztacie.

 

Pozdrawiam serdecznie

jointt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz konkretnie co to za auto, to może dostaniesz konkretną odpowiedź. Na razie to dość enigmatycznie brzmi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samochód Saab 9-2x produkowany dla Saaba/GM przez Fuji Heavy Industries Ltd.

Modyfikacja do Subaru Impreza GD.

Mechanicznie praktycznie takie same pojazdy. Różnice w wyglądzie zewnętrznym i wyposażeniu (w załączeniu).

Pozdrawiam

Saab-Subaru_Roznice.thumb.jpg.2c9d2d9a008e2ce544ee7048870fd815.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.