Skocz do zawartości

Brak VIN na motocyklu


Anula

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Znalazłam to forum w internecie i pomyslałam, że zapytam. Generalnie chodzi o motocykl enduro, konkretnie Yamaha WR 250F. Motocykl został kupiony w Polsce, od importera (ale importer już nie istnieje), na fakturę, nowy, homologowany. Zarejestrowany w Polsce przez tegoż importera. Pod koniec zeszłego roku przyszedł czas na pierwsze badanie techniczne (to znaczy drugie bo jak rozumiem pierwsze było potrzebne do rejestracji) i nie mogę znaleźć (ani ja, ani diagnosta) numeru VIN na ramie. Motocykl został sprowadzony z Włoch i ma tabliczkę z numerem VIN (ale jest ona niestety usuwalna). Nieusuwalnego numeru VIN brak. W miejscu, gdzie powinien być numer VIN według instrukcji, jest właśnie przyklejona tabliczka od włoskiego wytwórcy. Mam fakturę, świadectwo CE wytwórcy (z tymże numerem VIN), kartę pojazdu i nie mogę uzyskać pozytywnego przeglądu technicznego. Co zrobić?

Będę wdzięczna za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. To już niestety zrobiłam. Tam gdzie powinien być VIN na ramie jest przyklejona tabliczka. Nie wiem czy numer jest pod nią ale boje się oderwać. Podważyłam trochę i zaglądalam ale chyba pod nią nic nie ma. Czy w tej sytuacji mam wystapic o odstępstwo od warunków technicznych? Jesli tak, to do kogo sie pisze podanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja tak sobie myślę że może to importer zawinił to znaczy założył lampy do bliźniaczego modelu YZ który nie ma homologacji i przykleił tabliczkę i sprzedał jak WR :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że ja mam oryginał certyfikatu CE z Włoch, który podaje model WR i numer VIN taki jak na tabliczce :-(

Czy to możliwe żeby Włosi mieli inne przepisy dotyczące numeru VIN? Czyli że może być umieszczony tylko na tabliczce...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli że może być umieszczony tylko na tabliczce...

Mało prawdopodobne. Katalog ITS podaje że numer jest nabity na tylnej części ramy i taką samą lokalizację tabliczki. Ale gdzie konkretnie to już nie wiadomo. Może być widoczny od spodu więc może być potrzeba szukania niemal na leżąco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli że może być umieszczony tylko na tabliczce...

 

Teoretycznie jest to możliwe ale wówczas oprócz tej tabliczmi z numerem powinna być jeszcze tabliczka znamionowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anula napisał/a:

Czyli że może być umieszczony tylko na tabliczce...

 

 

Teoretycznie jest to możliwe

 

Jak np w samochodzie m-ki Żuk, ale wtedy tabliczka jest przyspawana a nie

ma tabliczkę z numerem VIN (ale jest ona niestety usuwalna)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak np w samochodzie m-ki Żuk, ale wtedy tabliczka jest przyspawana a nie

 

Myślę, że tą przyspawywaną na obu końcach jest łatwiej "przeszczepić" niż foliową przyklejona na mocny klej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skłaniam sie do wystąpienia o zgode na odstepstwo

 

Kiedyś MI twierdziło, że odstępstwo można dostac tylko na pojazd nie zarejestrowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś MI twierdziło, że odstępstwo można dostac tylko na pojazd nie zarejestrowany.

 

Dokładnie. Nie spotkałem się z zastosowaniem tej instytucji dla zarejestrowanego już pojazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(Dz. U. z 2003r. Nr 32, poz. 262 z późn. zm.)

 

 

ROZPORZĄDZENIE

MINISTRA INFRASTRUKTURY1) 2)

 

z dnia 31 grudnia 2002 r.

 

w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia

 

 

§ 11. 1. Pojazd samochodowy wyposaża się:

1) w numer identyfikacyjny pojazdu (VIN) albo w numer nadwozia, podwozia lub ramy, umieszczony w sposób trwały na nadwoziu, ramie lub innym podobnym podstawowym elemencie konstrukcyjnym, oraz tabliczkę znamionową określoną w załączniku nr 4 do rozporządzenia; numeru identyfikacyjnego VIN nie wymaga się dla pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 1995 r. oraz dla motocykla zarejestrowanego po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 2003 r., ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego, przyczepy przeznaczonej do łączenia z tymi pojazdami oraz pojazdu z nadanym i wybitym numerem nadwozia/podwozia zgodnie z odrębnymi przepisami;

 

albo drugie wyjście:

 

(Dz. U. z 2005r. Nr 108, poz. 908 z późn. zm.)

 

USTAWA

z dnia 20 czerwca 1997 r.

Prawo o ruchu drogowym1)

 

 

Art. 66.

3a. Pojazd uczestniczący w ruchu powinien posiadać nadane przez producenta, z zastrzeżeniem art. 66a, cechy identyfikacyjne:

1) numer VIN albo numer nadwozia, podwozia lub ramy;

2) (uchylony).

(...)

Art. 66a. 1. Cechy identyfikacyjne, o których mowa w art. 66 ust. 3a, nadaje i umieszcza producent.

2. Starosta właściwy w sprawach rejestracji pojazdu wydaje decyzję o nadaniu cech identyfikacyjnych w przypadku pojazdu:

1) zbudowanego przy wykorzystaniu nadwozia, podwozia lub ramy konstrukcji własnej, którego markę określa się jako "SAM";

2) w którym dokonano wymiany ramy lub podwozia na odpowiednio ramę lub podwozie bez numeru fabrycznego;

3) odzyskanego po kradzieży, w którym cecha identyfikacyjna uległa zatarciu lub sfałszowaniu;

4) nabytego na licytacji publicznej lub od podmiotu wykonującego orzeczenie o przepadku pojazdu na rzecz Skarbu Państwa, w którym cecha identyfikacyjna uległa zatarciu lub sfałszowaniu;

5) w którym cecha identyfikacyjna uległa zatarciu lub sfałszowaniu, a prawomocnym orzeczeniem sądu zostało ustalone prawo własności pojazdu;

6) w którym cecha identyfikacyjna uległa skorodowaniu lub została zniszczona podczas wypadku drogowego albo podczas naprawy;

7) zabytkowego, w którym cecha identyfikacyjna nie została umieszczona.

3. Okoliczności, o których mowa w ust. 2 pkt 6 i 7, powinny być potwierdzone pisemną opinią rzeczoznawcy samochodowego, o którym mowa w art. 79a; opinia powinna wskazywać pierwotną cechę identyfikacyjną lub jednoznacznie wykluczać ingerencję w pole numerowe w celu umyślnego jej zniszczenia lub zafałszowania albo wskazywać na brak oryginalnie umieszczonej cechy identyfikacyjnej.

4. Umieszczone cechy identyfikacyjne starosta wpisuje w dowodzie rejestracyjnym i w karcie pojazdu, jeżeli była wydana.

 

W tym celu musi się znaleźć kilka znaków potwierdzających pierwotne numery VIN. Być może numer VIN jest na tabliczce.

 

został sprowadzony z Włoch i ma tabliczkę z numerem VIN (ale jest ona niestety usuwalna)

 

Miałem już samochód sprowadzony z Włoch. Uzyskaliśmy opinię producenta i rzeczoznawcy samochodowego. Pojazd to IDEA jedyne co miał metalowe w sobie to silnik, felgi i właśnie tabliczkę z numerem VIN. Cała karoseria, i nadwozie to plastik i nie było jak zamontować trwale numeru VIN i we Włoszech to normalne, że numer VIN jest na tabliczce zamocowanej na nity.

 

Proponuję sprawdzić, czy jest tabliczka znamionowa. Będzie się różniła tym, że będą masy pojazdu, DMC, numer VIN, naciski. A na tej z numerem VIN będzie tylko numer VIN i np. numer homologacji.

 

Proponuję podjechać do serwisu Hondy oni potwierdzą czy jest to tabliczka z numerem VIN i nie będzie potrzeba odstępstwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź! Jestem umówiona z rzeczoznawcą i mam nadzieję że jakoś uda się znaleźć wyjście z sytuacji.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.