Skocz do zawartości

przepisy światła pozycyjne


nowy1000

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, którzy otworzyli ten temat.

Mam samochód 'amerykaniec' 4 lata jeździ w Polsce, ja jestem właścicielem od niedawna.

Pojechałem na badania techniczne i diagnosta powiedział, że nie podbije mi DR bo nie mam białych przednich świateł pozycyjnych. Zacząłem więc grzebać w przepisach i rzeczywiście tak jest (rozporządzenie) ale chciałbym rozwinąć temat "Do czego służą przednie światła pozycyjne w samochodzie osobowym (maleńkie żaróweczki) których przy włączonych światłach mijania (ksenony) w ogóle nie widać? Czy nie jest to idiotyczny przepis jeżeli i tak przez cała dobę musimy jeździć na światłach mijania lub tzw. dziennych. Zaznaczam, że nie chodzi mi o światła postojowe (bo one są zdefiniowane w rozporządzeniu oddzielnie) tylko jedynie o pozycyjne przednie.

Czekam na podęcie przez forumowiczów tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nie jest to idiotyczny przepis

 

Nawet jeśli, to nie nam o tym rozstrzygać. My jesteśmy, alby te przepisy egzekwować, nawet te idiotyczne.

 

Czekam na podęcie przez forumowiczów tematu.

 

Nie ma co podejmować. Nazwę to ogólnie - światła amerykańskie = wynik badania N

 

Temat uważam za wyczerpany...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My zdajemy sobie sprawę z tego oświetlenia, czy jest ono lepsze, praktyczniejsze od europejskiego wzorca trudno określić. Przepisy nasze są tak spisane a nie inaczej i mogę prywatnie Cię zrozumieć ale jako diagnosta niestety współczucia nie odczujesz z mojej strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Zaznaczam, że nie chodzi mi o światła postojowe (bo one są zdefiniowane w rozporządzeniu oddzielnie) tylko jedynie o pozycyjne przednie.

Czekam na podęcie przez forumowiczów tematu.

Mógłbyś rozwinąć temat bo ja nie wiem jaka jest różnica - rozumiem, że masz dwa rodzaje świateł :nook

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi mi o to, że diagności muszą te przepisy egzekwować, to jest oczywiste tylko o to komu służy ten przepis.

Przecież światła pozycyjne przednie wg. mnie do niczego nie służą. Nie widać ich w czasie jazdy dla innych użytkowników drogi, bo lepiej widoczne są światła mijania czy dzienne w dzień.

Chodzi mi generalnie, że przepis ustalony przez ministra (bo to rozporządzenie wydał minister-oczywiście jakiś urzędnik to przygotował bez zastanowienia-minister może nawet nawet tego nie czytał) jest niezgodny z ustawą i Konstytucją.

Przepisy powinny służyć obywatelom, a nie być po to żeby być.

Takie światła (pozycyjne z przodu) wg. mnie na pewno nie poprawiają bezpieczeństwa, a są tylko po to żeby być. Nabija to tylko kieszeń producentom i wspomaga budżet poprzez mandaty i utrudnia życie ludziom.

W efekcie mamy rozkwit tzw. biurokracji i ciągłe narzekanie na nią, a przecież takie idiotyzmy do tego prowadzą.

 

[ Dodano: 21-05-2011, 16:40 ]

Kolego adam1501 nie chodzi mi o współczucie, stać mnie było na "amerykańca" to stać i na zamontowanie tych głupich żaróweczek (całość lamp mam zgodną z E1) jest nawet miejsce na te żaróweczki w kloszach tylko, pytanie po co to utrudnienie. Ten przepis jest tak jak wyśmiewana w całej Europie wymyślona norma na krzywiznę ogórka (na szczęście już zniesiona)

 

[ Dodano: 21-05-2011, 16:55 ]

(...) Zaznaczam, że nie chodzi mi o światła postojowe (bo one są zdefiniowane w rozporządzeniu oddzielnie) tylko jedynie o pozycyjne przednie.

Czekam na podęcie przez forumowiczów tematu.

Mógłbyś rozwinąć temat bo ja nie wiem jaka jest różnica - rozumiem, że masz dwa rodzaje świateł :nook

Światła pozycyjne jest to obowiązek (§ 12. 1. Pojazd, z zastrzeżeniem ust. 2, wyposaża się w następujące światła zewnętrzne: 6) pozycyjne przednie - pojazd samochodowy oraz przyczepa o szerokości 1,6 m lub więcej;) natomiast światła postojowe to można ale nie musowo (§ 12.3. Ponadto dopuszcza się wyposażenie w następujące światła: 4) postojowe - pojazdu samochodowego o długości nieprzekraczającej 6,0 m i szerokości nieprzekraczającej 2,0 m; zabrania się umieszczania tych świateł na innych pojazdach;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Światła pozycyjne jest to obowiązek (§ 12. 1. Pojazd, z zastrzeżeniem ust. 2, wyposaża się w następujące światła zewnętrzne: 6) pozycyjne przednie - pojazd samochodowy oraz przyczepa o szerokości 1,6 m lub więcej;) natomiast światła postojowe to można ale nie musowo (§ 12.3.

Powiem Ci tylko, że mocny jesteś ,,,

Przy braku postojowych , zostawisz pojazd na nieoświetlonej drodze na pomarańczowych pozycyjnych ,,,fakt lepsze takie, niż żadne ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego ,nie raz był tu poruszany problem podobny i inny z pretensjami i zapytaniami do diagnostów .Sam sugerujesz ,że ustawodawca coś tam wymyślił -więc z pretensjami do niego -bo jemu nic nikt nie zrobi za absurdy -jak twierdzi większość kierowców -a po co a na co -przecież ja mam sprawny samochód ,a diagnosta się czepia-co tam jakaś żarówka ,co tam jakaś kontrolka paląca się na czerwono ,jakiś tam luz i tak dalej można :cool: było by wymieniać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego ,nie raz był tu poruszany problem podobny i inny z pretensjami i zapytaniami do diagnostów .Sam sugerujesz ,że ustawodawca coś tam wymyślił -więc z pretensjami do niego -bo jemu nic nikt nie zrobi za absurdy -jak twierdzi większość kierowców -a po co a na co -przecież ja mam sprawny samochód ,a diagnosta się czepia-co tam jakaś żarówka ,co tam jakaś kontrolka paląca się na czerwono ,jakiś tam luz i tak dalej można :cool: było by wymieniać

Nie chodzi mi o diagnostów. Diagności powinni sprawdzać tak jak powinno być. Nie mam do nich pretensji ani żalu.

Chodzi mi o to czy Waszym zdaniem ten idiotyczny przepis ma rację bytu?

 

[ Dodano: 21-05-2011, 18:40 ]

Światła pozycyjne jest to obowiązek (§ 12. 1. Pojazd, z zastrzeżeniem ust. 2, wyposaża się w następujące światła zewnętrzne: 6) pozycyjne przednie - pojazd samochodowy oraz przyczepa o szerokości 1,6 m lub więcej;) natomiast światła postojowe to można ale nie musowo (§ 12.3.

Powiem Ci tylko, że mocny jesteś ,,,

Przy braku postojowych , zostawisz pojazd na nieoświetlonej drodze na pomarańczowych pozycyjnych ,,,fakt lepsze takie, niż żadne ,,,

A co za różnica czy pomarańczowe czy białe. Ważne aby były widoczne. Wg. mnie postojowe mają większą racje bytu niż przednie pozycyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg. mnie postojowe mają większą racje bytu niż przednie pozycyjne.

Przyznasz jednak, że postojowych nie posiadasz ?,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg. mnie postojowe mają większą racje bytu niż przednie pozycyjne.

Przyznasz jednak, że postojowych nie posiadasz ?,,,

A znajdź mi samochód bez zespolonych postojowych i pozycyjnych. Przecież to oczywiste, że mam ale do postojowych inne wymogi. Postojowe nie muszą być zapalone w czasie jazdy, a pozycyjne tak. Diagnosta sprawdza pozycyjne bo one obowiązują bezwarunkowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego adam1501 nie chodzi mi o współczucie, stać mnie było na "amerykańca" to stać i na zamontowanie tych głupich żaróweczek (całość lamp mam zgodną z E1) jest nawet miejsce na te żaróweczki w kloszach tylko, pytanie po co to utrudnienie. Ten przepis jest tak jak wyśmiewana w całej Europie wymyślona norma na krzywiznę ogórka (na szczęście już zniesiona)

Zgadzam się z Tobą w całej rozciągłości, dopóki jednak kowale (z całym szacunkiem dla tak zacnego fachu) robią dla diagnostów przepisy dopóty możemy sobie nawzajem współczuć. Dodam, że jesteś jednym z nielicznych, którzy decydując się na zakup "amerykańca" zdają sobie sprawę z niedoskonałości prawnych, ponieważ reszta użytkowników nie dostrzega problemu i diagnosta wykonujący sumiennie swoją pracę postrzegany jest jako ten "bee" bo nikt po zanim nie widzi problemu a co za tym idzie zmiany przepisów, jeżeli taka konieczność jest właściwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego adam1501 nie chodzi mi o współczucie, stać mnie było na "amerykańca" to stać i na zamontowanie tych głupich żaróweczek (całość lamp mam zgodną z E1) jest nawet miejsce na te żaróweczki w kloszach tylko, pytanie po co to utrudnienie. Ten przepis jest tak jak wyśmiewana w całej Europie wymyślona norma na krzywiznę ogórka (na szczęście już zniesiona)

Zgadzam się z Tobą w całej rozciągłości, dopóki jednak kowale (z całym szacunkiem dla tak zacnego fachu) robią dla diagnostów przepisy dopóty możemy sobie nawzajem współczuć. Dodam, że jesteś jednym z nielicznych, którzy decydując się na zakup "amerykańca" zdają sobie sprawę z niedoskonałości prawnych, ponieważ reszta użytkowników nie dostrzega problemu i diagnosta wykonujący sumiennie swoją pracę postrzegany jest jako ten "bee" bo nikt po zanim nie widzi problemu a co za tym idzie zmiany przepisów, jeżeli taka konieczność jest właściwa.

Jest jeszcze jeden idiotyzm w rozporządzeniu, nie wiem w jaki sposób Wy diagności odróżniacie barwę kierunkowskazów (żółta samochodowa) i kiedy kierunkowskazy nie odpowiadają tej normie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jeden idiotyzm w rozporządzeniu, nie wiem w jaki sposób Wy diagności odróżniacie barwę kierunkowskazów (żółta samochodowa) i kiedy kierunkowskazy nie odpowiadają tej normie?

Diagności po prostu potrafia rozróżniać barwy...

Jeśli uważasz że to idiotyczne i potrafisz podać prostą definicję koloru, to zdefiniuj np. kolor fioletowy :)

Nie korzystaj tylko, jak lokator Pałacu przy Belwederskiej z Wikipedii :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W odp. do Nowy1000

Kolego - następująca sytuacja ; ograniczona widoczność przepala się żarówka światła mijania lewa , kierowca nie koniecznie musi zaraz o tym wiedzieć , nie ma też (jak wyżej sugerowałeś - nawet małej 5W żarówki) i jest odbierany przez pojazdy wymijające jako .....np.motocykl.

i dalej wiadomo jaki może być scenariusz wydarzeń . I to autor miał na myśli zapewne stosując wymóg posiadania oświetlenia postojowego , czy obrysowego , itd

Pomyśleć na spokojnie zanim zaczniesz krytykować.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że każdy kto jeździ dłużej spotkał kiedyś na drodze "motocykl", który okazał się być samochodem. Pół biedy jeśli spalone miał żarówki w prawej lampie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakiś rok temu niedaleko Bydgoszczy był wypadek śmiertelny,TICO bez lewego światła mijania i pozycyjnego zderzyło się na łuku drogi z Reno ,kierowca RENÓWKI uznał ,że to motocykl ,kierowca TICO zmarł na miejscu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakiś rok temu niedaleko Bydgoszczy był wypadek śmiertelny,TICO bez lewego światła mijania i pozycyjnego zderzyło się na łuku drogi z Reno ,kierowca RENÓWKI uznał ,że to motocykl ,kierowca TICO zmarł na miejscu
No własnie i to jest powod dlaczego musza byc pozycyjne jak sie przepali żarówka(lampa) od mijania to w 'zapasie' jest jeszce pozycja.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak sie przepali żarówka(lampa) od mijania to w 'zapasie' jest jeszce pozycja

 

Tak jest teoretycznie, bo w praktyce najczęściej nie działającymi światłami w samochodach są światła pozycyjne przednie oraz światła oświetlające tablicę rejestracyjną.

Z moich obserwacji wynika, że znaczna część samochodów poruszających się z przepaloną żarówką światła mijania ma niesprawne światło pozycyjne przednie - jest to przykład ignorancji ze strony kierowców, bo takie pojazdy w nocy pod żadnym pozorem nie powinny sie poruszać po drogach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo takie pojazdy w nocy pod żadnym pozorem nie powinny sie poruszać po drogach.

 

Dokładnie tak ,zawsze na to zwracam uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakiś rok temu niedaleko Bydgoszczy był wypadek śmiertelny,TICO bez lewego światła mijania i pozycyjnego zderzyło się na łuku drogi z Reno ,kierowca RENÓWKI uznał ,że to motocykl ,kierowca TICO zmarł na miejscu

To nie było w "nocy" i nie zwalajcie na diagnostów. Nic więcej na ten temat nie wiemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

Już kiedyś pytałem i nie było odpowiedzi, może teraz, ktoś zapoda jakieś rozważania w tej materii, a mianowicie "...§ 1. 1. Zespół dwóch niezależnych lub zgrupowanych świateł, takich samych lub różnych, lecz o jednakowym przeznaczeniu i jednakowej barwy, uważa się za jedno światło, jeżeli rzut ich powierzchni świetlnych na płaszczyznę poprzeczną zajmuje co najmniej 60% powierzchni najmniejszego prostokąta opisanego na rzutach

tych powierzchni świetlnych oraz pod warunkiem, że światła te zostały homologowane jako światło typu D (zgodnie z oznaczeniem homologacyjnym); nie stosuje się do świateł drogowych, świateł mijania i świateł przeciwmgłowych przednich..." czy ktoś mógłby to wyłożyć po polskiemu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz np. dwa światła STOP w przyczepie pow 3,5 T (okrągłe) i są od siebie oddalone na jakąś odległość, obrysowujesz je w prostokąt i mierzysz powierzchnię tego prostokąta to powierzchnia świetlna zajmuje >60 % tego prostokąta,wtedy jest światłem pojedynczym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz np. dwa światła STOP w przyczepie pow 3,5 T (okrągłe) i są od siebie oddalone na jakąś odległość, obrysowujesz je w prostokąt i mierzysz powierzchnię tego prostokąta to powierzchnia świetlna zajmuje >60 % tego prostokąta,wtedy jest światłem pojedynczym
Czekaj, czekaj. Czy dobrze myślę? Jeśli zajmuje "nie mniej" czyli 60% lub więcej, no i teraz należy obliczyć powierzchnię świetlną i porównać do powierzchni najmniejszego prostokąta. Czy tak? :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i teraz należy obliczyć powierzchnię świetlną i porównać do powierzchni najmniejszego prostokąta. Czy tak? :)

Przestań utrudniać sobie życie ,,,

Ma być dokładnie jak napisał mirek.g ,,,minimum 60% powierzchni prostokąta opisanego na obu światłach musi świecić ,,,

przecież mamy również w osobówkach podwójne światła pozycyjne, które ten warunek mają spełniać ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.