Skocz do zawartości

Rodzaje piwa ...


Norbert Jezierski

Rekomendowane odpowiedzi

Piwa górnej fermentacji:

 

Dawniej wszystkie piwa były produkowane metodą górnej fermentacji. Nazwa pochodzi stąd, że pączkujące drożdże wraz z wydzielającym się dwutlenkiem węgla wynoszone są na powierzchnie fermentującej brzęczki i gromadzą się w pianie, skąd łatwo je zebrać.Obecnie w Europie piwa tego typu produkowane są w następujących krajach:

  • w Niemczech - Weizenbier, Weissbier, Altbier i Kölsch
    w Wielkiej Brytani - ale,porter i stout
    w Belgi i- lambic, gueze, trapistów, piwa białe i inne.

Real_Ale_2004-05-09_cropped.jpg

Piwo typu ale

 

Piwa pszeniczne

Charakteryzują przyjemnym aromatem drożdży (np. Weizenbier).Produkowane są przy udziale przynajmniej 50% słodu pszenicznego oraz brzęczki o zawartości conajmniej 11% ekstraktu.

 

Piwo białe

Jest to piwo jasne (np. Weissbier),mętne, kwaskowe o zawartości alkoholu 2,7%-2,8%. Najbardziej znane spośród nich to Berliner Weisse.

 

„Stare piwo” (Altbier)

Jest to krzepkie ludowe piwo o gorzkim smaku i ciemnobursztynowej barwie.Jego moc wynosi około 5% obj. alkoholu. Browary produkujące ten typ piwa leżš wszystkie, niemal bez wyjątku, nad dolnym Renem.

 

Kölsch

Jest to ziołowe piwo produkowane wyłącznie w Koloni. Jego spożycie ogranicza się niemal w całości do okolic tego miasta.

 

Ale

Jest to wspólna nazwa dla wielu ciemnych piw angielskich. Zawartość alkoholu w nich waha się pomiędzy 3 a 10%. Stosownie do mocy rozróżnia się piwa lekkie, ciężkie i mocne. Najbardziej znane to Pale, Bitter, Mild, Scotch, Brown.

 

Stout

Jest to bardzo ciemne piwo, z bardzo wyskoką dawką chmielu, oraz palonego jęczmienia.Smak ma bardzo silny akcent palony i gorzki. Największym producentem tego piwa jest Guinnes.

 

Porter

Jest to bardzo ciemne mocno chmielone piwo. Tradycjny porter o mocy 9% obj. alkoholu, produkowany jest przy użyciu drożdży Brettanomyces, które nadają mu owocowy posmak.

 

Piwa trapistów

Są to piwa klasztorne, wytwarzane przez mnichów na terenie Belgii (oraz w jednym klasztorze w Holandii)

 

Lambic

Jest to piwo wytwarzane przede wszystkim w okolicach Brukseli o ogromnej palecie smakowej.Wykorzystuje się je bardzo często do wytwarzania piw owocowych np. Gueze ma maocny posmak jabłkowy, do kriek'u podczas leżakowania dodaje się wiśni a do framboise malin.

 

Piwa dolnej fermentacji:

Rozwój tak dziś rozpowszechnionych gatunków piw jasnych nastąpił dopiero w XIX w. Ma to ścisły zwiśzek z rozwojem przemysłu oraz całym szeregiem wynalazków. Między innymi z wynalezieniem maszyny chłodniczej, rozwój hut szkła (produkcja tanich butelek). Wcześniej jedynym piwem dolnej fermentacji było ciemne , mało chmielone tzw. piwo monachijskie. W 1842 roku czeski browar Prazdnoj w Pilźnie jako pierwszy przeniósł fermentacje i dojrzewanie do chłodzonych lodem piwnic. Uzyskano wtedy piwo o wspaniałym orzeźwiającym smaku udekorowane czapą białej piany.

 

Piwa typu pilzneńskiego

W Polsce udział tych piw w produkcji krajowej wynosi ponad 90%.Jest to jasne piwo o delikatnie ziołowym smaku i aromacie.

 

Piwa pełne typu lager

Bardzo trudno jest ująć ten typ piwa w konkretnej definicji. W zasadzie wszystkie piwa nie należšce do żadnego ściśle określonego gatunku, można przypisać do tej grupy.Ich moc waha się zwykle w granicach 4,7-5,3%

 

Piwa typu export

Sś to jasne piwa o zawartości alkoholu około 5,5% obj. Jego chmielowy aromat jest nieco mniej zakcentowany niż w piwie pilzneńskim, barwa natomiast jest ciemniejsza.

 

Piwa czarne (Schwarzbiere)

Wyróżniają się bardzo ciemną barwą oraz nieco mocniejszą goryczką niż export. Zawartość alkoholu waha się od 4,8 do 5%.

 

Piwa świąteczne (Festbiere)

Są to piwa okolicznościowe, produkowane okolicznościowo z okazji różnych świąt i uroczystości. Najbardziej znane jest piwo produkowane z okazji monachijskiego Oktoberfest.

 

Piwo marcowe (Märzen)

Sś to mocne piwa o zawartości alkoholu do 5,9%, produkowane w niewielkich ilościach na specjalne okazje.

 

Piwo „Bock” (Bockbier)

Piwo to posiada pięćsetletnią tradycję, pochodzi z niemieckiego miasta Einbeck. Sš warzone sezonowo i zależnie od pory roku przyjmują różne nazwy, jak Maibock, Herbstbock, Weihnachtsbock. Zawartość alkoholu waha się w granicach 6-7,5% obj.

 

„Podwójny Bock” (Doppelbock)

Jest to bardzo mocne warzone sezonowo piwo. Zawartość alkoholu waha się w granicach 7-12% obj.

 

Piwo dietetyczne (Dätbier)

Piwo to jest produkowane dla konsumentów, którzy mają ograniczenia w zakresie spożycia niektórych substancji.

 

Piwa lekkie (light)

Piwa te są produkowane zarówno jasne, jak ciemne, dolnej i górnej fermentacji. Sš one bardzo popularne w skandynawi i Ameryce Północnej.

 

Piwo słodowe (Malztrunk)

Jest ciemnobursztynowe piwo o zawartości alkoholu nie przekraczającej 1,2%. Majš one opinie bardzo pożywnych, jednocześnie gaszących pragnienie.

 

Piwa piwniczne

Są to nie filtrowane, mętne piwa 'prosto z tanku'. W Polsce wytwarza je minibrowar w piwnicy wrocławskiego ratusza.

 

Piwo o smaku dymnym

Są produkowane ze suszonego słodu, w małych słodowniach bezpośrednio goršcymi spalinami. Do paleniska dodaje się wióry bukowe, aby uzyskać pożądany aromat dymu.

 

Metr_piwa.jpg

Metr piwa w warzelni w Bawarii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra jeśli jedziemy z piwem to też coś dołoże:

 

Sierra Nevada Brewing- USA mieszanak lagerai ale

Latrobe-USA wysoka zawartość CO2

Lion-Nathan- Nowa Zelandia klasyczne piwo o czystym wyrafinowanym smaku

Foster~S-Australia Czysty słodkawy smak

SMC San Miguel- archaiczna butelka

ABC- Singapur karmelowy smak

Sica-Indie gorzkawe

Oriental0-Korea płd. jasne gorzkawe

Kenya Breweries-Kenia kenijski jeczmieńi chmiel, naprawde super schłodzone !

Mauritius Breweries-RPA goryczkowy chmiel, dla mnie lura !

South African Breweries-RPA jasne całkiem dobre !

Grupo Modelo-Meksyk jasne ciekawe, ale dla mnie lura !

Carwecera Valivia-Chile jasne całkiem dobre !

Al Ahram- Egipt mnie osobiście nie smakuje jakiś dziwny smak !

Labatt-Kanada piwo lodowe, czyste i bardzo wyrafinowany smak.

Efes-Turcja intensywy zapach , takie sobie

Tsingtao-Chiny jasne , ale czuć ryż !

Kirin-Japonia jasne z lekką dozą goryczki, naprawde sssssuper !

Desnoes and Geddes-Jamajka w zasadzie napój alkoholowy 7,5% smutne !

Beninoise- Benin jasne klasyczne da się spożyć.

Tempo Beer- Izrael piwko koszerne takie sobie

Banks Breweries-Barbados jasne słabe ale schłodzone wchodzi nieźle

Cervejaria Antarctica Niger- Brazylia najpopularniejszy browarek w Brazyli

 

Jak jeszcze coś wypije to dam znać :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie kupujesz piwa (mam na myśli i to z kija, i to butelkowe) - ale w Poznaniu lub okolicach ?

Kiedyś od czasu do czasu lubiłem sobie gdzieś wyskoczyć na małą degustację - ale to było dawno i nieprawda ...

Możę warto do tego powrócić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Dlaczego piwo jest lepsze od kobiety

1.Piwo nigdy się nie spóźnia

2.piwo nie jest zazdrosne kiedy wexmiesz inne

3.Kac po piwie zawsze przechodzi

4.Naklejki z piwa zawsze zdejmuje sie bez walki

5.Piwo się nie zmartwi kiedy przyjdziesz z innym piwem

6.Piwem mozesz podzielic się z przyjaciółmi

7.Zawsze wiesz czy jesteś pierwszy który otwiera butelkę

8.Piwo nie żąda równości

9.Piwa nie obchodzi pora o której wracasz

10.Za zmiane piwa nie trzeba płacić alimentów

11.Chłodne piwo to dobre piwo

12.Piwo zawsze cię zadowoli

13.Piwo nie ma krewnych

14.Niezalężnie od opakowania piwo zawsze dobrze wygląda

15.Piwo nie narzeka na chrapanie

16.Z imprezy można wyjść z innym piwem niz to z którym sie przyszło

17.Piwa nie obchodzi ile zarabiasz

18.Piwo niewymaga od ciebie rzeczy niemożliwych

19.to że piwo jest wredne poznasz po pierwszym łyku

20.Piwa nie interesuje moda

21.Piwo nie protestuje gdy wkładasz je do lodówki

22.Aby wypic piwo nie trzeba się rozbierac

23.Piwo jest łatwiejsze i lzejsze do przenoszenia

24.Piwo nie ma mamusi

25.Piwo bywa słodkie

26.Piwu nie musisz nic obiecywać

27.Pijac piwo sasiada nie dostaniesz w zęby

28.Piwo nie powie ci ze nie ma się w co ubrac

29.Piwo nie powie ci ze Kazio był lepszy

30.Piwo nie zostawi cie dla innych piw

31.Nie ma głupich dowcipów o jasnym piwie

32.Piwo nawet ciemne pomaga rozwiązywać krzyżówki

33.Piwo w kształcie beczki wyglada sympatycznie

34.Piwo nie potrzebuje gry wstępnej

35.Z ciemnym piwem nie wstyd się pokazać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bylo wiecej ale moim skromnym zdaniem te byly najlepsze. A jest to ze strony Pijak Polski czy cos podobnego

 

[ Dodano: 08-11-2006, 11:02 ]

No to jeszcze coś z piwem ale nie wiem czy to gdzieś było bo dostałem to na kartce.

 

''W ubiegłym roku zmieniłam chłopaka na męża i zauważyłam znaczny spadek wydajności działania, w szczególności w aplikacjach KWIATY I BIŻUTERIA, które działały dotychczos bez zarzutu w chłopaku.

Dodatkowo mąż, widocznie samoistnie odinstalował kilka bardzo wartościowych programów takich jak ROMANS I ZAINTERESOWANIE, a w zamian zainstalował zupełnie przeze mnie niechciane zupełnie aplikacje- KOMPUTER I SPORT. ROZMOWA nie działa zupełnie, a aplikacja SPRZĄTANIE DOMU po prostu zawiesza system. Uruchamiałam aplikacje wsparcia KŁÓTNIA, aby naprawić problem, ale bezskutecznie.

 

Desperatka.

 

Droga desperatko.

Na wstępie pragniemy zwrócić uwagę,iż Chłopak jest pakietem rozrywkowym, podczas gdy Mąż jest systemem operacyjnym.

Spróbuj wprowadzić komendę: C:\\\MYŚLAŁAM_ŻE_MNIE_KOCHASZ włączyć ŁZY oraz zainstalować WINĘ. Jeżeli wszystko zadziała jak powinno, MĄŻ powinien automatycznie włączyć aplikacje BIŻUTERIA I KWIATY.

Pamiętaj jednak, iż nadużywanie tych aplikacji może doprowadzić do wystąpienia błędu GROBOWA_CISZA lub PIWO.

PIWO jest bardzo nieprzyjemnym programem, który w pewnych sytuacjach może właczyc plik GŁOŚNE_CHRAPANIE.MP3. Cokolwiek byś nie robiła, pamiętaj jednak, żeby nie instalować TEŚCIOWEJ.

 

Serwis Techniczny.''

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie piłem jeszcze czegoś podobnego :D

 

Myślę, że wiem, kiedy smakuje najlepiej - po wycieczce w teren :P

Mam rację ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie sam robie piwo, to dopiero jest radocha, a jaki smak,

Koledzy diagności lepiej nich sami sobie piwa nie warzą bo nie będzie miał kto go wipić :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No o piwku parę słówek

 

Ales - to typowe angielskie piwo, lekko mętne, prawie pozbawione piany, o niskiej zawartości alkoholu w granicach 3,6 - 6 %. Podaje się je nieschłodzone. Występuje też w mocniejszych odmianach zwanych przez Anglików "barley wine", czyli winem jęczmiennym.

 

Altbier - to piwo niemieckie, warzone tradycyjną metodą, w rejonie Zagłębia Ruhry. Typowe niemieckie piwa Alt różnią się od piw warzonych metodą tradycyjną mocniejszym chmielowym posmakiem, przy jednocześnie delikatniejszym smaku. Piwo to ma najczęściej bursztynowy kolor. Warzy się w Essen, Hanowerze i Kolonii.

 

Bitter - o dużej zawartości goryczki. Jest to najbardziej rozpowszechniony gatunek piwa w Wielkiej Brytanii. Bittersa pije ponad 70 % brytyjskich piwoszy.

 

Bock (Koźlak) - to piwo pochodzące z Monachium. Bock ma najczęściej kolor bursztynowy choć istnieją też odmiany jasne. Nieco mocniejszy niż Bock jest Double Bock (podwójny Bock) o 7% zawartości alkoholu. Piwa tego rodzaju spopularyzował słynnym Salvatorem (zbawcą) największy w Monachium browar Paulauner. Salvatora warzyli pod koniec postu zakonnicy z klasztoru Saint - Paul - właściciele browaru w XVII wieku . Otwarcie pierwszej beczki Salvatora to wielka uroczystość. Ceremonia ta odbywa się co roku przed świętami Wielkiej Nocy w obecności Burmistrza Monachium, Premiera Bawarii i wielotysięcznego tłumu.

 

Dortmunder (DAB) - to niemieckie piwo z okolic rury miasta Dortmunder i zagłębia Ruhry. Ma więcej ekstraktu niż klasyczny pils, charakteryzuje się też bardziej wyrazistym smakiem. W okolicach Dortmudu produkuje się ponad 30 odmian tego piwa.

 

Pils - to piwo wynalezione przez Czechów z Pilzna, ponad 150 lat temu. Stało się pierwowzorem piwa zwanym pils. Jest to obecnie najpopularniejszy rodzaj piwa ma świecie. Do czasu wynalezienia dolnej fermentacji pito głównie piwa ciemne, i nieklarowne. Pils jest lekki, jasny silnie nasycony dwutlenkiem węgla, o wyraźnym posmaku goryczki. Warzenie pilsów opanowali do perfekcji browarnicy z Holandii i Niemiec. Pilsem jest holenderski Heineken jedno z najbardziej znanych piw na świecie.

 

Porter - to ciemne i gorzkie piwo, którego ojczyzną jest Anglia. Portera warzy się przy użyciu specjalnego, palonego słodu. Po raz pierwszy wyprodukowano go w Londynie, na początku XVIII w. Swoją nazwę zawdzięcza tragarzom (po angielsku porters), wśród których było kiedyś wyjątkowo popularne.

 

Pszeniczne (Weissbier) - to lekkie piwo stołowe, o niskiej goryczy, produkowane w Niemczech, przede wszystkim w okolicach Berlina. Dzięki bardzo jasnej barwie i dużej jak na piwa górnej fermentacji zawartości dwutlenku węgla. Zwane są często z tego powodu "szampanem północy". Wytwarza się je w oparciu o 25 % - 50 % słód pszeniczny. Weissbier, produkowany w Monachium ma od 4 % do 8 % alkoholu. W berlińskim piwie tego gatunku zawartość alkoholu rzadko, kiedy przekracza 3 %. W niektórych belgijskich browarach do Weissbiera niekiedy dodaje się różne przyprawy smakowe.

 

Stout - to silne piwo angielskie, z dużą zawartością chmielu, charakteryzujące się ciemną barwą i słodkawym smakiem. Zwane jest także młodszym bratem portera. Oprócz subtelnych różnic w smaku oba gatunki piw łatwo można rozróżnić spoglądając na nie pod światło. Światło przechodzące przez butelkę Porter, ma lekko czerwony odcień, natomiast Stout z trudem przepuszcza światło, o ciemno brązowym kolorze.

 

Zasięgnięte ze strony http://www.grupazywiec.pl/ppc/index.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie piłem jeszcze czegoś podobnego :D

 

Myślę, że wiem, kiedy smakuje najlepiej - po wycieczce w teren :P

Mam rację ?

 

Taa, szczegolnie jak cale towarzystwo zasiadzie do degustacji :piwo

Super test na sprawdzenie czy masz silna wole: robisz piwko z postanowieniem ze pare sztuk zostawiasz sobie do wypicia np. za pol roku :mrgreen: , mi sie jeszcze nie udalo ... :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Najszybsze otwarcie 300 butelek z piwem, należy do trzyosobowej drużyny, wynosi 1 minutę 47 sekund, ustanowiony przez Guiness'a. Drużyna prowadzona przez Alois Unertl z Unertl Brewery, w Monachium, w Niemczech, 2 Kwietnia 1999 roku. Każdy członek drużyny otwierał 100 butelek i kiedy skończył, przekazywał specjalnie skonstruowany otwieracz następnemu członkowi drużyny, aby mógł rozpocząć otwierania nastepnych butelek z piwem.

:piwo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Okazało się że ten złocisty napój, ma właściwości odchudzające! :D

 

Popularny „browar” jest również przepełniony antyoksydantami (przeciwutleniaczami), które chronią przed chorobami serca, a także wspomagają proces odbudowy mięśni.

 

Piwo działa na pobudzenie seksualne. :ok

 

Przeciętne piwo ma około 120 kalorii, a więc wypicie czterech równa się zjedzeniu jednego Big Maca w McDonaldzie.Jeśli starasz się zrzucić wagę nie upijaj się!

 

Na szczęście jedno piwo po pracy nie przesunie wskazówki wagi w żadną ze stron. Pij piwo z rozwagą, a ekstra kalorie nie będą problemem.

 

Piwo Cię wzmocni ponieważ........

 

przeczytajcie dalej artykuł co sie tu bede wysilał :-D

http://www.zdrowa-dieta.info/czy-warto-pic-piwotak/ -art.do przeczytania przez piękniejsza połowę naszych związków ::D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Pewien szkocki browar wyprodukował najmocniejsze piwo świata, które powinno być podawane w małych dawkach typowych raczej dla mocnych alkoholi.

Piwo o nazwie "Tactical Nuclear Penguin" ma aż 32% alkoholu i jest podobno "najbardziej ambitnym i śmiałym" projektem browaru BrewDog z Fraserburgha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.