Skocz do zawartości

Quad zarejstrowany jako ciągnik rolniczy


lobos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jak w temacie. Czy możliwe jest zarejestrowanie nowego pojazdu, kupionego w Polskim Sklepie/Salonie Can Am Outlander Max (2- osobowy) jako ciągnik rolniczy??? Wydział Komunikacji w Poznaniu takowy zarejestrował (widziałem DR) - w DR nie ma wpisanego nr homologacji, oraz kategorii pojazdu ale rodzaj pojazdu Ciągnik rolniczy a w uwagach HAK i Może być używany ze sprzętem hydraulicznym.

Jak wy to widzicie? Czy jeżeli mielibyście taki pojazd na badaniu to przeszedłby je pozytywnie, jeżeli nie to dlaczego (jakich warunków technicznych nie spełnia dla ciągnika rolniczego). Wiem , że temat wałkowany ale konkretów nie ma. Czy definicja ciągnika rolniczego wyklucza "QUADA" z tego rodzaju pojazdów? ::hey

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydział Komunikacji w Poznaniu takowy zarejestrował
Bo pewnie taką homologację dostał klient przy zakupie. Urzędnik pojazdu nie widzi, więc pisze co ma w dokumentach.
Jak wy to widzicie? Czy jeżeli mielibyście taki pojazd na badaniu to przeszedłby je pozytywnie' date=' jeżeli nie to dlaczego (jakich warunków technicznych nie spełnia dla ciągnika rolniczego).[/quote']Żądałbym homo. Jeśli rozwija prędkość większą niż 40 km/h i nie jest homologowany na T5 to negat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydział Komunikacji w Poznaniu takowy zarejestrował (widziałem DR)

Sprawdziłeś kiedy zarejestrował? Był okres, że nie tylko Poznań to robił,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli rozwija prędkość większą niż 40 km/h i nie jest homologowany na T5 to negat.

 

A jeśli nawet był jako T5, to który przepis zwalnia go ze spełnienia warunków technicznych w zakresie prędkości? Które rozporządzenie jest ważniejsze i dlaczego? :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Które rozporządzenie jest ważniejsze

Dz.U.2015.670

i dlaczego?

Bo media tak piszą :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W marcu tego roku to musiał mieć homo, które musiałoby być wpisane w DR. Albo dopuszczenie jednostkowe lub inny jego odpowiednik. Innej opcji obecnie nie ma.

Podaj nr rej.na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W marcu tego roku to musiał mieć homo, które musiałoby być wpisane w DR. Albo dopuszczenie jednostkowe lub inny jego odpowiednik.

 

Albo musiał być nie-nowy :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Mam taki temat. Quad Kawasaki KLF 300 z UK. Pierwsza rejestracja 16.06.1993, zarejestrowany w Wielkiej Brytanii jako ciągnik rolniczy. Moc to ma 14,7 kW i tu powstaje pytanie. Jak to zarejestrować w PL na czterokołowca? Wszystkie pozostałe warunki dla czterokołowca spełnia. A, Kawasaki nie ma żadnych danych homologacyjnych, bo te pojazdy szły chyba na swego rodzaju dopuszczeniu jednostkowym z tamtych lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mam się domyslać, że ukryte jest pytanie o zmiany konstrukcyjne?
Jakie zmiany, jak brak zmian. Chodzi o to, że w 93 roku dopiero zaczęto regulować kwestię czterokołowców. A, że w Zjednoczonym (już niedługo) Królestwie tak się rejestrowało to mamy kwiatek. To jest jeden z niewielu przypadków quadów, które naprawdę mieszczą się we wszystkich warunkach technicznych dla czterokołowca, bez kombinacji ze strony producenta. Pytam o możliwość zarejestrowania go według obecnie obowiązującej klasyfikacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam o możliwość zarejestrowania go według obecnie obowiązującej klasyfikacji.

 

A czy spełnia obecną definicję i warunki dla ciągnika rolniczego? Jeśli tak - to tylko zmiany zostają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam się nie znam, ale jak nie ma chętnego PKD do zmian to może trza opisać stan faktyczny na dzień dzisiejszy i tyle.

Przykładowo, że przedstawiony do badania pojazd nie posiada tego, a tego co wyróznioałoby jako pseudo-ciągnik. Natomiast posiada to i to czyli, że to jest pełnokrwisty QUAD... Czterokołowiec znaczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli nie?

 

To wyjaśnić dobrze, że zgodnie z polskimi przepisami ten pojazd powinien być sklasyfikowany jako czterokołowiec. Ale nie każdy WK to łyknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym to podciągnął pod sytuację, kiedy nie zawsze klasyfikacja i nazewnictwo z zagranicznych dokumentów odpowiadają krajowej klasyfikacji.

 

W Niemczech są np. słynne "lekkie motocykle". Ale u nas nie ma i klasyfikujesz pod motocykl.

 

Tu zrobił bym to samo - jeśli spełnia warunki na czterokołowca, a nie spełnia na ciągnik, to tak bym zakwalifikował i szczegółowo to opisał w zaświadczeniu, tak jak nam to tutaj opisałeś.

Robienie tu fikcyjnych zmian to absurd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie myślałem zrobić. To jest podobnie jak w przypadku betoniarek. Kiedyś były poj. specjalnymi teraz są ciężarowymi i pomijając zapisy rozporządzeń, miałem już kilka przypadków DBT w celu zmiany rodzaju pojazdu bez zmian, tylko na podstawie zmiany klasyfikacji. Jeszcze upewnię się w swoim WK czy tak przyjmą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest podobnie jak w przypadku betoniarek. Kiedyś były poj. specjalnymi teraz są ciężarowymi i pomijając zapisy rozporządzeń, miałem już kilka przypadków DBT w celu zmiany rodzaju pojazdu bez zmian, tylko na podstawie zmiany klasyfikacji.

 

Przecież stare zapisy utrzymują ważność, wiec na jakiej podstawie zmiany ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjaśnienie ministerstwa (czyli autora rozporządzenia) było na początku takie, że wpisy dotyczące klasyfikacji należy zmieniać na aktualne tylko wtedy, kiedy nie zmieni to sytuacji prawnej (szczególnie podatkowej) właściciela. I w mojej ocenie dotyczyły głównie asenizacyjnych i śmieciarek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Mam zapytanie od klienta w sprawie OBT na taki pojazd.

Wedle panów z Its należałoby dać N z opisem, że niewłaściwy rodzaj i opisać prawidłowo: rodzaj: samochodowy inny, podrodzaj: czterokołowiec/czterokołowiec lekki - z tym kwitem do WK. Oni dopiero prostują DR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Oni dopiero prostują DR.

Wyprostują tylko na podstawie homologacji. Taką odpowiedż dostałem z sąsiedniego WK (telefonicznie)

 

...Wedle panów z Its należałoby dać N...

Tak powiedziano w w/w WK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wedle panów z Its należałoby dać N z opisem, że niewłaściwy rodzaj i opisać prawidłowo: rodzaj: samochodowy inny, podrodzaj: czterokołowiec/czterokołowiec lekki - z tym kwitem do WK. Oni dopiero prostują DR.

 

Wszystko zależy na podstawie czego, kiedy i dlaczego tak zostało zarejestrowane. A może spełniał definicję ciągnika, ale usunięto elementy do łączenia z maszynami rolniczymi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.