Skocz do zawartości

opel corsa A jako pickup


nirvana

Rekomendowane odpowiedzi

witam czytam posty na tym forum od paru dni dziś się zarejestrowałem i jako ze nie znalazłem odpowiedzi to chcę uzyskać podpowiedź od mądrych głów na tym forum

moje pytanie dotyczy opla corsy A i jego przeróbki wykluczam ze będzie to pojazd marki SAM ponieważ będą w nim tylko oryginalne części z tego samochodu , samochód jest zarejestrowany i ubezpieczony , nie będzie to składak bo nie będą dodawane części z innych aut , zamierzam tylko odciąć tylną część dachu tuż za słupkami drzwi wywalić tylne boczne szyby i szybę tylną i zrobić z niego małego pickupa , wycięty zostałby tylko tył auta to jest od mniej więcej połowy dachu do ok 2 cm poniżej szyby .Oczywiście za tylnym siedzeniem będzie wzmocniony

Pytanie zasadnicze czy takie coś przejdzie przegląd bo samochód będzie już 2 osobowy nie 5 jeśli nie to co zrobić żeby przeszło, wiem ze jest to ingerencja w producenta czytałem na forum tym i innych ale jako takiej odpowiedzi nie znalazłem , zauważyłem ze takie przeróbki to sprawy bardziej indywidualne , a ja chciałbym zrobić taki własnie samochodzik, oczywiście to nie wszystkie przeróbki jakich chcę dokonać ale pozostałe czyli orurowanie przodu jak w terenówkach oczywiście nie tak masywne ale nadające charakter zamontowanie małej wyciągarki i zrobienie plandeki na ,, przestrzeń ładunkową" jeśli już będzie można zrobić mu przegląd nie powinno mieć raczej wielkiego wpływu bo to już tylko kosmetyka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZAPOMNIJ :!::!::!: o wycinaniu dachu w samochodzie z nadwoziem samonośnym

 

weź pustą paczkę od zapałek i spróbuj ją zgnieść wzdłuż

 

a potem weź następną i "wytnij dach" tzn zsuń część zewnętrzną i zgnieć samą "szufladkę"

porównaj ilość siły w obu próbach

 

to samo jest z samochodem po wycięciu dachu

:lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZAPOMNIJ :!::!::!: o wycinaniu dachu w samochodzie z nadwoziem samonośnym

 

weź pustą paczkę od zapałek i spróbuj ją zgnieść wzdłuż

 

a potem weź następną i "wytnij dach" tzn zsuń część zewnętrzną i zgnieć samą "szufladkę"

porównaj ilość siły w obu próbach

 

to samo jest z samochodem po wycięciu dachu

:lol:

nie chcę wycinać całego dachu tylko jego tylną część za słupkami drzwi i mam zamiar całość wzmocnić odpowiednimi rurami te kilkadziesiąt centymetrów dachu chyba nie aż tak wiele zmieni w tej konstrukcji i zamiast ZAPOMNIJ wolałbym podpowiedź jak to przeskoczyć jeśli nie może to być corsa to może jakiś vw polo albo inny mały samochodzik interesuje mnie takie autko i dlatego pytam

dzięki wielkie za odpowiedź ale mam nadzieje ze da się tak zrobić

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, dach to nie jest tylko blacha. Pod blachą są poprzeczki, które są istotnymi elementami konstrukcyjnymi i nie ma możliwości aby uzyskać pozytywny wynik badania technicznego po ich usunięciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atakujecie kolegę zamiast mu wytłumaczyć. Taka zmiana konstrukcyjna w świetle prawa jest możliwa, kwestia jest tylko wytrzymałości konstrukcji i właściwego podejścia wszystkich zainteresowanych. Mianowicie, Ciebie, nie na zasadzie aby to obejść i sprawę "załatwić" - skoro tu jesteś to nie na tym Ci zależy. Następnie diagnosty, z którym musisz porozmawiać indywidualnie naświetlając mu temat i uzgodnić czy jest w stanie podjąć się tego zadania, a jeżeli tak to czego będzie wymagał od danej konstrukcji, oraz rzeczoznawcy, który będzie się musiał sprawdzić w wytrzymałości materiałów i konstrukcji. Zacznij od wizyty na SKP gdzie będziesz chciał wykonać to badanie i ustal z konkretnym diagnostą zakres czynności i przebieg zmian, on Ci powie czy będzie chciał opinii rzeczoznawcy czy też nie (są w naszym zawodzie inżynierowie dla których opinia pierwszego lepszego rzeczoznawcy to tylko nic nie znaczący papier). To tyle na początek, zagadnienie jest na tyle szerokie i indywidualne, że nie dostaniesz jednej uniwersalnej recepty. Powiem na zakończenie, że temat nie jest łatwy, kiedyś miałem klienta, który chciał z Frontery czy Patrola pięcioosobowego zrobić pickupa a ja chciałem tylko (lub aż) aby opinia zawierała obliczenia wytrzymałościowe konstrukcji, zrezygnował, ponieważ nie znalazł takowego rzeczoznawcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, dach to nie jest tylko blacha. Pod blachą są poprzeczki, które są istotnymi elementami konstrukcyjnymi i nie ma możliwości aby uzyskać pozytywny wynik badania technicznego po ich usunięciu.

ok dzięki za odpowiedź chociaż mnie nie satysfakcjonuje to że są poprzeczki to niech sobie są ludzie przerabiają samochody różne ,wiem że najlepiej żeby było to auto na ramie ale jakoś nie mogę znaleźć takiego małego autka za małą kasę auto chciałbym kupić starsze i porządnie odremontować przy okazji przerabiając jak napisałem w 1 poście wydaje mi się pomimo waszych odpowiedzi że jest to możliwe tylko pewnie nie opłacalne , a takie poprzeczki da się pewnie zastąpić odpowiednią klatką z rur łączącą podłogę ze skrzynią ładunkową oraz z tylną częścią dachu , tylko pewnie przy takiej produkcji trzeba by wszystko dokumentować i robić to w obecności jakiegoś rzeczoznawcy a to już koszty niebagatelne pewnie by się okazały

dzięki jeszcze raz za info i jak ktoś zna jakieś autko gabarytów opla corsy najlepiej o kanciastej budzie to proszę o podanie marki z góry dziękuje i pozdrawiam

 

 

ps.

no chyba że jednak jakoś da się to przeskoczyć :D

 

edit :

dzięki wielkie kol. @adam1501 to jest konkretna odpowiedź

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja chciałem tylko (lub aż) aby opinia zawierała obliczenia wytrzymałościowe konstrukcji

 

Bo żaden tzw. rzeczoznawca (to tylko nazwa stanowiska - nie utożsamiajmy tego z faktyczną ich wiedzą) nie jest w stanie tego obliczyć!! Bo niby jak?? Zaś faktyczne obliczenia w stosownych firmach kosztują ok 10.000 zł :) Akurat coś takiego przerabiam z jednym niedorobionym tzw. rzeczoznawcą :) No chyba, że mu z netu coś podrukuję - palant i tak się nie pozna hihi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej u diagnostów taki numer nie przejdzie choć za wszystkich gwarantować nie można.

Musiał byś się zwrócić do Ministerstwa Infrastruktury Departamentu Transportu Drogowego na Chałubińskiego 4 w Warszawie o odstępstwo .

Powiedzą Ci jaką dokumentacje trzeba dostarczyć (najczęściej zdjęcia) i masz sprawę załatwioną. Przepraszam bo zapomniałem, musisz zapłacić odpowiednią kasę .

 

Jak chcesz to możesz mieć nawet kierownice po lewej lub prawej stronie. Nie zapomnij dodać że SAM to robiłeś i możesz wnieść o odstępstwo od okresowych badań technicznych. Udzielenie ODSTĘPSTWA nie kieruje się żadnymi prawami , wszystko zależy od dobrej woli tego organu , możesz więc z tira zrobić osobowy i z osobowego tira. Myślę że koledzy nie zaprzeczą.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ludzie przerabiają samochody różne

extremalne wycięcie dachu

i jeszcze jedzie :hihi:

 

wiem że najlepiej żeby było to auto na ramie ale jakoś nie mogę znaleźć
np Wartburg , ale się śpiesz bo idą w cenę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ludzie przerabiają samochody różne

extremalne wycięcie dachu

i jeszcze jedzie :hihi:

 

wiem że najlepiej żeby było to auto na ramie ale jakoś nie mogę znaleźć
np Wartburg , ale się śpiesz bo idą w cenę

 

aż tak ekstremalnie nie potrzebuję :mrgreen:

co do wartburga jakoś nie bardzo mi pasi :P

a generalnie pytanie było poważne a co poniektórzy jaja sobie robią ale trzeba się czasami rozerwać ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nie wszystkie przeróbki jakich chcę dokonać ale pozostałe czyli orurowanie przodu jak w terenówkach

 

Przednie orurowanie często też musi posiadać homologację! Dz U 32 §7.11

 

11. W przypadku samochodu osobowego, samochodu cięŜarowego lub pojazdu specjalnego, których

dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 t, przednie orurowanie lub dodatkowy przedni zderzak,

mające słuŜyć do ochrony pojazdu przed uszkodzeniami w razie zderzenia z innym przedmiotem, mogą być

zamontowane wyłącznie w pojazdach, dla których zostały homologowane. Przepis ten nie dotyczy urządzeń, o

masie poniŜej 0,5 kg, które przeznaczone są wyłącznie do ochrony reflektorów. Dotyczy pojazdów

rejestrowanych po raz pierwszy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej po dniu 20 października 2007 r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz wnieść o odstępstwo od okresowych badań technicznych

 

Co?? :shock:

 

Co do odstępstwa od warunków technicznych, to osobiście nie spotkałem się z zastosowaniem ej instytucji dla zarejestrowanych już pojazdów. Nowa ustawa zdaje się dopiero będzie to przewidywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz wnieść o odstępstwo od okresowych badań technicznych

 

Co?? :shock:

 

Co do odstępstwa od warunków technicznych, to osobiście nie spotkałem się z zastosowaniem ej instytucji dla zarejestrowanych już pojazdów. Nowa ustawa zdaje się dopiero będzie to przewidywać.

Art. 67. 1. Minister właściwy do spraw transportu może w indywidualnych, uzasadnionych przypadkach zezwolić na odstępstwo od warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać pojazdy.

Ale art.66 nie przewiduje aby na podstawie tego odstępstwa diagnosta mógł przeprowadzić badanie techniczne z pozytywnym wynikiem badania technicznego. A więc tylko wynik N . :shock:

Art. 81. 2. Badania techniczne dzieli się na badania okresowe i badania dodatkowe.
Nie ma więc badań okresowych z odstępstwem ministra i diagnosta takich badań okresowych nie może wykonać. :razz:Stąd odstępstwo od badań okresowych , chyba się nie mylę i co wy na to szanowni koledzy ?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma takiej instytucji prawnej jak "odstępstwo od badań technicznych"

 

Instytucja odstępstwa od warunków technicznych stwarza tzw. fikcję prawną, która zakłada, że pojazd po uzyskania odstępstwa na dany parametr, jest traktowany tak jak gdyby ten warunek spełniał i dlatego wynik badania pojazdu z takim odstępstwem będzie P. Inaczej instytucja odstępstwa byłaby bez sensu. Na co mi zgoda MI, że mogę mieć np. nieco dłuższy samochód, skoro potem nigdy nie przeszedłby badań?? Z kolei odstępstwo od badań? Na czym miało by polegać? Że pojazd nie musi być badany?? Nie nie...

 

No i nie tak łatwo z tymi odstępstwami jeśli np. chodzi o położenie kierownicy. Obecnie MI nie wyda nikomu takiego odstępstwa, bo to ich konik...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo to ich konik...

 

Nam chodzi o odgłos wydany paszczą.

– Patataj... Patataj... Patataj...

 

 

 

Prace nad projektem ?

Z tych naszych rozmów wyłania się idea występów i... jakich jeszcze nie było. Stworzenia czegoś zupełnie nowego. Nowa wartość może powstać jako synteza różnorodnych sprzecznych ze sobą wartości. Jeżeli chcemy osiągnąć nową wartość, musimy doprowadzić do konfliktu między tym, co fizyczne, a tym, co duchowe. Jeżeli natura, więc fizyczność, jest czymś pierwotnym, czyli tezą, to kultura jest jej antytezą, a synteza tym, co pragniemy osiągnąć. Gdy ktoś z nas gimnastykuje się, reprezentuje naturę, więc tezę, jeśli ktoś z nas śpiewa, reprezentuje kulturę, więc antytezę. Chcąc stworzyć sztukę na naszą miarę, musimy zwiększyć w niej udział wysiłku fizycznego, a dla antytezy i duchowego. I to jest nowa strategia syntezy. I to jest nowa koncepcja sztuki.

a potem?

I kto za to płaci? Pani płaci, Pan płaci.. Społeczeństwo.

 

 

 

Déjà vu????

 

 

A tak mi się jakoś przy tej gorączce i duchocie zebrało...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajnie czasami mądrych wypowiedzi poczytać, może ktoś dorzuci coś jeszcze chętnie poczytam , wiedzy dodatkowej nigdy za wiele , w piątek będę przejeżdżał koło OSKP to wdepnę i pogadam z diagnostą jak sugerował mi kol. @adam1501

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajnie czasami mądrych wypowiedzi poczytać

A tak się niewinnie zaczęło jakaś Corsa, jakaś przeróbka....

w życiu nie chciałem nikogo urazić zależy mi na tej przeróbce chciałem zrobić fajny samochodzik dla żony, tylko wdepnąłem w mrowisko bo ile ludzi tyle opinii ale to Polska właśnie ,dla mnie osobiście Twoja podpowiedź jest najbardziej sensowna bo reszta to jak dla mnie dywagacje i indywidualna interpretacja przepisów na to forum zaglądają ludzie nie tylko z wykształceniem wyższym technicznym, ale również mniej wyuczeni przepisów, wchodzą po poradę i tyle nie koniecznie muszą chcieć oglądać jakieś filmiki, chcą prostej rady typu Twoja kol. @adam1501 a nie zarzucania paragrafami i mimo ze ktoś napisze ze prostej rady nie ma bo problem jest złożony polecam im Twój post.

starczy tych dywagacji jak mi się coś uda na pewno poinformuję o tym na forum o ile wcześniej ktoś nie poczuje się urażony i jeszcze będę mógł tu zajrzeć

pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

starczy tych dywagacji jak mi się coś uda na pewno poinformuję o tym na forum

Czekamy z niecierpliwością jak poradziłeś sobie z tym tematem.

ktoś nie poczuje się urażony

Nie bierz tego personalnie, my tu lubimy czasami popłynąć ale w gruncie rzeczy odpowiedź dostaniesz właściwą lub kierunkowskaz na taką drogę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...
starczy tych dywagacji jak mi się coś uda na pewno poinformuję o tym na forum

Czekamy z niecierpliwością jak poradziłeś sobie z tym tematem.

ktoś nie poczuje się urażony

Nie bierz tego personalnie, my tu lubimy czasami popłynąć ale w gruncie rzeczy odpowiedź dostaniesz właściwą lub kierunkowskaz na taką drogę :)

trochę mi się zeszło i co prawda nie corsa a seat ibiza jedynka ale cel zrealizowałem

przed przeróbką wyglądała tak

2.JPG

po przeróbce wygląda tak

76.JPG

77.JPG

81.jpg

82.jpg

85.jpg

fotki zrobione zewnątrz dwie pierwsze jeszcze przed rejestracją następne już po rejestracji i z plandeką , zdjęcia na których jest śnieg zrobione po myciu auta więc auto oblodzone , auto jest po zmianach konstrukcyjnych więc żeby takie coś zarejestrować trochę trzeba spełnić wymogów a więc jak koledzy pisali rzeczoznawca wcale nie są to wielkie pieniądze zależy ile jest wykonanych zmian , potem szczegółowy przegląd zmiany wpisane w dowód i autko śmiga , autko jest zarejestrowane legalnie jako samochód ciężarowy pickup tak ma w nazwie w dowodzie rejestracyjnym i jest zarejestrowany na 2 osoby

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.