Skocz do zawartości

Badanie po zagubieniu DOWODU REJESTRACYJNEGO.


pentagram

Rekomendowane odpowiedzi

Czy nasze forum zmienia się w forum polonistów ?

Nigdy nikogo bym nie wyśmiewał, pokazałem tylko dwie różne(jak znaczenia tego słowa) możliwości szefów,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 166
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • Marek1

    33

  • DARIO64

    26

  • JANUSZ60

    12

  • blakop

    11

Top Posters In This Topic

Ups, miałem na myśli KAŻE - oczywiście już zmieniłem ten wyraz w swoim poście, moje niedopatrzenie - dzięki za szybką reakcję :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno ale:

WK N I E M O Ż E wystawić skierowania na badanie:

- okresowe

- pokolizyjne/powypadkowe (o ile z dokumentów jasno wynika, że takie zdarzenie wpłynęło na uszkodzenia mające związek z ochrona środowiska)

 

Więc o jakim Wy skierowaniu w ogóle piszecie i czego oczekujecie? Zarzucacie WK brak znajomości przepisów, a oczekując w omawianym przypadku skierowania z WK, sami wykazujecie się nieznajomością przepisów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc o jakim Wy skierowaniu w ogóle piszecie i czego oczekujecie?

O takim jak wkleił Jacdiag.Fakt odbiegliśmy od tematu.

WK N I E M O Ż E wystawić skierowania na badanie:

- okresowe

- pokolizyjne/powypadkowe

A PC wydasz na wniosek klienta ?Bo to też jakaś tam forma skierowania.

 

[ Dodano: 26-06-2011, 21:21 ]

Nawet nie jakaś tam, tylko najlepsza :D

 

[ Dodano: 26-06-2011, 21:26 ]

sami wykazujecie się nieznajomością przepisów

Mam nadzieję że tylko przeoczyłeś :)

4) skierowanego przez starostę albo na wniosek posiadacza

pojazdu, jeżeli z dokumentów wymaganych

do jego rejestracji wynika, że uczestniczył on

w wypadku drogowym, lub narusza wymagania

ochrony Êrodowiska

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno ale:

WK N I E M O Ż E wystawić skierowania na badanie:

- okresowe

- pokolizyjne/powypadkowe (o ile z dokumentów jasno wynika, że takie zdarzenie wpłynęło na uszkodzenia mające związek z ochrona środowiska)

 

Więc o jakim Wy skierowaniu w ogóle piszecie i czego oczekujecie? Zarzucacie WK brak znajomości przepisów, a oczekując w omawianym przypadku skierowania z WK, sami wykazujecie się nieznajomością przepisów :)

 

Widzę że temat żyje i nie wszyscy mieli łykend :-) ....

Pewnie i to umknęło:

5

Dodatkowe badanie techniczne pojazdu skierowanego przez starostę w razie

uzasadnionego przypuszczenia, że zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego lub narusza

wymagania ochrony środowiska:

5.1 co do którego zachodzi podejrzenie, że nie spełnia określonych warunków technicznych3) 20,00

5.2 po wypadku, kolizji drogowej (za badanie specjalistyczne) 94,00

 

czyli starosta nie że nie może, ale musi skierować pojazd na takie badania.

 

Oczywiście nie kieruje w trybie j.w. pojazdów na badania okresowe po zagubieniu dowodu, więc nie ma też takiego skierowania.

Chodzi o dokument na którym taki przegląd ma być wykonany.

Znany program na którym niektórzy i ja pracują w przypadku nie podania nr DR nie zalicza takiego badania do badań przesyłanych do CEPów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PC to skierowanie? Matko - od kiedy?

Czasami to bierzesz za bardzo dosłownie,spytaj matki :D

Chodzi o dokument na którym taki przegląd ma być wykonany.

I się powtórzę ,takowego nie widziałem ,czy to PC czy skierowanie.

To co dla jednych WK jest normalne dla innych jest nie do wykonania,przyczyn nie będę dochodził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli starosta nie że nie może, ale musi skierować pojazd na takie badania.

 

Pokaż mi Kodeksie Drogowym podstawę dla WK do skierowania na badanie pojazdu, który zagraża bezpieczeństwu ruchu - to z miejsca masz piwo - i to nie wirtualne.

 

W WK na dzień dzisiejszy możesz przyjść i powiedzieć że auto jest po gradobiciu, nadpalone, że drzewo Ci na nie spadło i co tylko - WK nie ma podstaw ani do odmowy rejestracji ani tym bardziej na wydanie skierowania na badanie. Co jeszcze lepsze - o takie dodatkowe badanie nie ma tez prawa ubiegać się właściciel pojazdu sam z siebie. TYLKO ORGAN KONTROLI RUCHU KIERUJE NA TAKIE BADANIE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś był zapis w art. 81 PoRD, że nie tylko organ kontroli ruchu drogowego, ale i WK kieruje na dodatkowe badania w razie uzasadnionego przypuszczenia, że zagraża bezpieczeństwu ruchu, więc może DARIO jest to jeszcze pozostałość... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś był zapis w art. 81 PoRD
11. NiezaleŜnie od badań, o których mowa w ust. 3-5, dodatkowemu badaniu technicznemu podlega

pojazd:

1) skierowany przez organ kontroli ruchu drogowego:

a) w razie uzasadnionego przypuszczenia, Ŝe zagraŜa bezpieczeństwu ruchu lub narusza wymagania

ochrony środowiska,

b) który uczestniczył w wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone zasadnicze elementy

nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy, z zastrzeŜeniem pkt 5, lub noszący ślady

uszkodzeń albo którego stan techniczny wskazuje na naruszenie elementów nośnych konstrukcji

pojazdu, mogące stwarzać zagroŜenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego;

2) skierowany przez starostę albo na wniosek posiadacza pojazdu:

a) w celu identyfikacji lub ustalenia danych niezbędnych do jego rejestracji,

b) jeżeli z dokumentów wymaganych do jego rejestracji wynika, że uczestniczył on w wypadku

drogowym, lub narusza wymagania ochrony środowiska

Aktualny stan prawny :)

Pokaż mi Kodeksie Drogowym podstawę dla WK do skierowania na badanie pojazdu, który zagraża bezpieczeństwu ruchu

Czy to Cię zadowala?Chyba że pojazd po wypadku nie zagraża brd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to Cię zadowala?Chyba że pojazd po wypadku nie zagraża brd.

 

Moment - trzeba odróżnić dwie rzeczy (bo Ty to na opak przedstawiłeś) - pojazd po wypadku ALE TYLKO JEŚLI Z DOKUMENTÓW PRZEDSTAWIONYCH DO REJESTRACJI WYNIKA ŻE TEN WYPADEK MIAŁ MIEJSCE łapie się pod skierowanie ze strony WK. Jednak pojazd, który zagraża bezpieczeństwu ruchu np. z uwagi na zły stan techniczny już nie!! Zużyte opony, brak hamulców, pęknięta szyba i co tylko sobie jeszcze wymyślisz NIE JEST POWODEM WYSTARCZAJĄCYM DO WYDANIA SKIEROWANIA PRZEZ WK.

Czyli jak przychodzisz do rejestracji, masz zabrany dowód za takie właśnie lub tym podobne rzeczy, to WK nie ma takiej możliwości, żeby skierować Cię na badanie. Nie może tez o takie dodatkowe badanie wnioskować sam właściciel :)

Przepisy zacytowano już - proszę tylko przeczytać ze zrozumieniem :)

Taki stan prawny obowiązuje od września 2009.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualny stan prawny

I co z tego zapisu wynika? To, że jak przyjdzie właściciel do rejestracji, i przy sprawdzaniu dokumentów załączonych do wniosku wynika, że pojazd uczestniczył w wypadku

drogowym lub narusza wymagania ochrony środowiska (np. zapis na umowie "auto powypadkowe") albo jeśli brakuje jakiegoś parametru/ parametrów, to wówczas WK daje skierowanie na dodatkowe badanie. Ale równie dobrze właściciel może na takie badanie pojechać bez takiego skierowania - " skierowany przez starostę albo na wniosek posiadacza pojazdu".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Olga - masz rację - i w tym wypadku nie ma się co obrażać na WK, bo skoro właściciel sam może, to po co komplikować sprawę jakimiś skierowaniami i niepotrzebną biurokracją? Byłoby to złamanie podstawowych zasad postępowania administracyjnego.

 

Ale powtarzam - jeśli chodzi nie o wypadek, tylko o zły stan techniczny, gdzie nie mam mowy o zagrożeniu środowiska to nikt oprócz "Policji" na badanie nie wyśle!! Z tego sobie trzeba zdawać sprawę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te skierowania, jak wielokrotnie pisaliście, WK nie daje zbyt często, bo zazwyczaj właściciel na etapie sprawdzania dokumentów jest poinformowany o tym, że potrzebne jest takie badanie i dla oszczędności czasu szybciutko jedzie do SKP, żeby to załatwić, nie czekając na skierowanie, pomimo, że faktycznie wypisanie tego nie zajmuje dużo czasu. Ale bywa, że właściciel mówi - nie, ja nie pojadę, bo............ Wówczas WK, ze względu na ten właśnie zapis wydaje skierowanie, bo nie może zarejestrować w przypadkach tam podanych bez dodatkowego bad. tech.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oment - trzeba odróżnić dwie rzeczy (bo Ty to na opak przedstawiłeś) - pojazd po wypadku ALE TYLKO JEŚLI Z DOKUMENTÓW PRZEDSTAWIONYCH DO REJESTRACJI WYNIKA ŻE TEN WYPADEK MIAŁ MIEJSCE łapie się pod skierowanie ze strony WK

To rozumiem ,tylko dlaczego z rozpędu napisałeś że nie może ,tego pojąć nie mogę :D

Nie może tez o takie dodatkowe badanie wnioskować sam właściciel

Jest taki jeden przypadek że może ,ale to już inna bajka i za bardzo odejdziemy od tematu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ Dodano: 27-06-2011, 18:40 ]

oment - trzeba odróżnić dwie rzeczy (bo Ty to na opak przedstawiłeś) - pojazd po wypadku ALE TYLKO JEŚLI Z DOKUMENTÓW PRZEDSTAWIONYCH DO REJESTRACJI WYNIKA ŻE TEN WYPADEK MIAŁ MIEJSCE łapie się pod skierowanie ze strony WK

To rozumiem ,tylko dlaczego z rozpędu napisałeś że nie może ,tego pojąć nie mogę :D

Nie może tez o takie dodatkowe badanie wnioskować sam właściciel

Jest taki jeden przypadek że może ,ale to już inna bajka i za bardzo odejdziemy od tematu

 

Więc trzymajmy sie tematu.

Bez DR lub PC przegląd musi zakończyć się negatywem bo nie można skutecznie przeprowadzić identyfikacji pojazdu.

 

[ Dodano: 27-06-2011, 18:43 ]

Tak Olga - masz rację - i w tym wypadku nie ma się co obrażać na WK, bo skoro właściciel sam może, to po co komplikować sprawę jakimiś skierowaniami i niepotrzebną biurokracją? Byłoby to złamanie podstawowych zasad postępowania administracyjnego.

 

Ale powtarzam - jeśli chodzi nie o wypadek, tylko o zły stan techniczny, gdzie nie mam mowy o zagrożeniu środowiska to nikt oprócz "Policji" na badanie nie wyśle!! Z tego sobie trzeba zdawać sprawę!

 

Trzeba się zastanowić kiedy WK ma wiedzę że pojazd nie spełnia określonych warunków lub jest niesprawny, po wypadku itp.

Jest to wtedy kiedy w umowach kupna-sprzedaży czy fakturach pojawia się zapis o niesprawności pojazdu: tu np. także od firm sprzedających pojazdy zatrzymane na rzecz skarbu państwa lub odzyskane przez właściciela po kradzieży.

Jak inaczej WK miałby wymusić żeby do restracji pojazd ten był sprawny i po przeglądzie?

Stąd są zapisy w cenniku w poz.5

Te w 6 i rozbicie na 6a i 6b pojawiły się później i w nich doprecyzowano, że "jeżeli wynika z dokumentów..." a także dano możliwość przeprowadzenia taakiego badania na życzenie klienta.

Po wprowdzeniu tej poprawki poz 5 wygląda trochę niespójnie i trochę się dubluje z poz.6

 

To jest jednak boczny tor tej dyskusji i jakby nie do tematu jaki dokument ma miec klient przy przeglądzie po zagubieniu DR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i w tym wypadku nie ma się co obrażać na WK, bo skoro właściciel sam może, t

Tylko że klienci są różni(czasami celowo)

-Panie wysłali mnie z WK na badanie

-Na jakie badanie?

Mniej więcej tak to wygląda,a jak bym miał na papierku to i klient by nie kombinował.

 

[ Dodano: 27-06-2011, 18:51 ]

Bez DR lub PC

W przypadku zgubionego DR wydział komunikacji może wydać potwierdzenie danych na piśmie,tylko paragrafy mi uciekły żeby to zacytować.

 

[ Dodano: 27-06-2011, 19:15 ]

§ 8. 1. Organ rejestrujący na wniosek właściciela pojazdu, z zastrzeŜeniem ust. 2, wydaje

zaświadczenie potwierdzające dane zawarte w zagubionym dowodzie rejestracyjnym lub karcie

pojazdu, po złoŜeniu przez właściciela stosownego oświadczenia pod odpowiedzialnością karną za

składanie fałszywych zeznań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ Dodano: 27-06-2011, 18:51 ]

Bez DR lub PC

W przypadku zgubionego DR wydział komunikacji może wydać potwierdzenie danych na piśmie,tylko paragrafy mi uciekły żeby to zacytować.

 

[ Dodano: 27-06-2011, 19:15 ]

§ 8. 1. Organ rejestrujący na wniosek właściciela pojazdu, z zastrzeŜeniem ust. 2, wydaje

zaświadczenie potwierdzające dane zawarte w zagubionym dowodzie rejestracyjnym lub karcie

pojazdu, po złoŜeniu przez właściciela stosownego oświadczenia pod odpowiedzialnością karną za

składanie fałszywych zeznań.

 

I jaką moc prawną miałby mieć dla nas ten dokument w świetle prawidłowej identyfikacji zgodnie z działem 1.1 załącznika, moc równoważnego dokumentu DR?

W danych przesyłanych do CEP jest nr DR, jak go nie wprowadzisz do programu to badanie to nie jest walidowane do CEP więc robisz BO którego nie ma w CEP i nigdy go tm nie będzie dopóki nie wprowadzisz nr DR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jaką moc prawną miałby mieć dla nas ten dokument w świetle prawidłowej identyfikacji

Pokaż mi definicję dokumentu odpowiadającego to Ci odpowiem,temat był mielony a ja nie mam zamiaru zaczynać tego jeszcze raz. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jaką moc prawną miałby mieć dla nas ten dokument w świetle prawidłowej identyfikacji

Pokaż mi definicję dokumentu odpowiadającego to Ci odpowiem,temat był mielony a ja nie mam zamiaru zaczynać tego jeszcze raz. :D

 

Czy był "mielony" również w kontekscie prawidłowego przesyłania danych do CEP?

Bo jeśli nie można podac def dokumentu odpowiadającego DR to prawdopodobnie przesył danych do ewidencji wymusi uporządkowanie tej kwestii. Na dzień dzisiejszy BO wykonane bez DR nie znajdzie się w CEP. :idea:

Pół biedy jesli jest to BO po zatrzymaniu DR,

Klient przychodzi, uzupełniasz nr DR odznaczasz pobranie zł. i badanie idzie do CEP.

a kiedy klient jednak nie przychodzi z DR... :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiedy klient jednak nie przychodzi z DR.

Jest jeszcze opcja że brak miejsca w DR ,wystawiam zaświadczenie i wtedy to WK przesyła dane do CEP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.