Skocz do zawartości

Badanie okresowe po zatrzymaniu DR przez Policję


smolow

Rekomendowane odpowiedzi

Olga chciałem Ci podziękować za stonowany udział w dyskusji , zresztą jak zawsze rzeczowy. Ja tylko chciałem zwrócić uwagę, że nie zawsze termin 30 dni może być dochowany zarówno po stronie sprzedającego jak i kupującego. Mogą to być przyczyny celowe lub niezależne od uczestników transakcji. Nie zmienia to faktu, że jako właściciel pojazdu mogę nim jeździć na dowodzie rejestracyjnym poprzedniego właściciela nawet kilka lat lub nie jeździć i być w jego posiadaniu. Interesowało mnie stanowisko prawne w takiej sytuacji urzędu. Niewiele się w tej sprawie dowiedziałem z forum ale to mi w niczym nie przeszkadza. Mam w tej sprawie własne zdanie. Dyskusja wykroczyła poza ramy w jakich powinni się posługiwać użytkownicy forum i znacznie odbiegła od tematu . Z mej strony ja w takim tonie nie zamierzam dalej dyskutować.

Szanowni koledzy co do sprawdzenia pojazdu bez dowodu rejestracyjnego to przepisy na to jednoznacznie wskazują iż od takich badań powinniśmy odstąpić. My nie odmawiamy badań klientowi w sytuacji gdy figuruje w naszym rejestrze . Nie możemy dać się zwariować i stwarzać niepotrzebne kłopoty urzędnikom ale także klientowi. Mamy wszystkie dane i jeżeli nie nastąpiły zmiany to wykonujemy badanie.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 131
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • blakop

    13

  • Marek1

    12

  • praktyk

    11

  • szombi

    10

Top Posters In This Topic

Szanowni koledzy co do sprawdzenia pojazdu bez dowodu rejestracyjnego to przepisy na to jednoznacznie wskazują iż od takich badań powinniśmy odstąpić.

Jestem tego samego zdania :ok

My nie odmawiamy badań klientowi w sytuacji gdy figuruje w naszym rejestrze . Nie możemy dać się zwariować i stwarzać niepotrzebne kłopoty urzędnikom ale także klientowi. Mamy wszystkie dane i jeżeli nie nastąpiły zmiany to wykonujemy badanie.

Pozdrawiam.

No tu już nie jest tak różowo, jeśli klient założył hak, inst. gaz. zgubił tablice i zostały one przelegalizowane to sprawdzasz pojazd w/g danych które są już nieaktualne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy wszystkie dane i jeżeli nie nastąpiły zmiany to wykonujemy badanie.

Skąd niby masz wiedzieć, że nie nastapiły zmiany w pojeździe jak nie masz DR lub KP.

Dajmy na to na poprzednie BT przyjechał klient w ubiegłym roku samochodem ciężarowym 2 osobowym następnie dokonał zmian konstrukcyjnych i zwiększył liczbę miejsc do 5 i nie zgłosił zmian konstrukcyjnych do WK a dziś przyjeżdża na OBT z zaswidczeniem z policji, że uplynęła wazność OBT. Niby jak diagnosta ma się poznać, że ktoś w międzyczasie dokonał zmian konstrukcyjnych? Posiadanie pojazdu w rejestrze z ubiełego roku pozwala co najwyżej ustalić datę pierwszej rejestracji pojazdu a nie na ocene, czy w pojeździe dokonano zmizn konstrukcyjnych.

Nie możemy dać się zwariować i stwarzać niepotrzebne kłopoty urzędnikom ale także klientowi

To nie my stważamy kłopoty klientom tylko oni sami je sobie stwarzają nie dopełniając pewnych procedur (np. nie wykonując w wyznaczonym terminie OBT) i niby dlaczego my diagności mamy nadstawiać w takim przypadku swoje 4 litery?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mędrkuj Patryk - po prostu pomyliłeś pojęcia wyrejestrowania i zgłoszenia zbycia - nic strasznego się z tego powodu nie stało. po to jest forum, żeby takie sprawy prostować i nie doprowadzać do wprowadzenia zamieszania w sytuacji, gdzie akurat przepisy są w miarę klarowne.

 

Prawdą natomiast jest, że nie do końca jasna, a nawet mówiąc wprost - w ogóle niejasna jest sytuacja pojazdów:

- dla których dokonano zgłoszenia zbycia, a następny klient ich nie zarejestrował

- pojazdów zarejestrowanych czasowo, dla których upłynął termin tej rejestracji

- pojazdów zarejestrowanych czasowo z urzędu i na wniosek - czy mają taki sam status??

 

Niestety w przepisach nie znajdziemy na to odpowiedzi, gdyż nasze prawodawstwo nie definiuje rejestracji, czy też czasowej rejestracji jako określonego stanu prawnego pojazdu - i to jest główny problem na którym należałoby się skupić w kontekście badań technicznych i nie tylko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy wszystkie dane i jeżeli nie nastąpiły zmiany to wykonujemy badanie.

Skąd niby masz wiedzieć, że nie nastapiły zmiany w pojeździe jak nie masz DR lub KP.

Dajmy na to na poprzednie BT przyjechał klient w ubiegłym roku samochodem ciężarowym 2 osobowym następnie dokonał zmian konstrukcyjnych i zwiększył liczbę miejsc do 5 i nie zgłosił zmian konstrukcyjnych do WK a dziś przyjeżdża na OBT z zaswidczeniem z policji, że uplynęła wazność OBT. Niby jak diagnosta ma się poznać, że ktoś w międzyczasie dokonał zmian konstrukcyjnych?

Przeważnie rozpoznaje wzrokiem i sprawdzam z poprzednimi zapisami. Po tylu latach pracy większość klientów jest mi znana i nie mam powody traktować ich jak potencjalnych przestępców a o zmianach konstrukcyjnych to lepiej nie dyskutujmy skoro według niektórych mogą je wykonywać firmy które podały odpowiedni kod do statystyki i nic więcej.

To nie my stważamy kłopoty klientom tylko oni sami je sobie stwarzają nie dopełniając pewnych procedur (np. nie wykonując w wyznaczonym terminie OBT) i niby dlaczego my diagności mamy nadstawiać w takim przypadku swoje 4 litery?

Statystycznie jest pewnie 98% takich co zwyczajnie przegapiło termin okresowego badania a na pewno co drugi nie dokonuje zmian konstrukcyjnych a tych co dokonali to diagnosta wyłapie, po to jest diagnostą.

Ty możesz robić jak uważasz i nie mam zamiaru Cie od tego odwodzić. Innych że mają robić tak jak Ty, tym nie przekonasz.

Nie przekonasz tym bardziej, że przepisy nie wskazują jak ten problem powinien być rozwiązany.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przekonasz tym bardziej, że przepisy nie wskazują jak ten problem powinien być rozwiązany

 

Z tym się zgodzę, ale jak mam 2 opcje do wyboru to wybieram tę bezpieczniejsza dla mnie. Pamiętajcie dobrymi chęciami jest piekło wybrukowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóżmy, kupiłeś pojazd zarejestrowany w Krakowie. Jeśli chcesz go oddać do kasacji, to nie ma problemu - w stacji demontażu oprócz DR, przedkładasz umowę bądź umowy, aby udokumentować, że właśnie Ty jesteś jego właścicielem. Mając zaświadczenie o demontażu udajesz się z nim, z umową/ umowami, Dr, KP i TR do Krakowa i tam zgodnie z PoRD dokonujesz wyrejestrowania na wniosek.
Olga nie gniewaj się ale jesteś bardzo odważna, jeżeli tak faktycznie zechcesz zrobić.
Uwierz mi, to żaden wyczyn. :-D

 

Nie zmienia to faktu, że jako właściciel pojazdu mogę nim jeździć na dowodzie rejestracyjnym poprzedniego właściciela nawet kilka lat
Ale jak to możesz jeździć? Masz jasno określony obowiązek ustawowy zgłosić nabycie w określonym czasie. Kupując pojazd musisz się liczyć z powinnościami, z kosztami z tym związanymi itd. Więc dlaczego nie wywiązujesz się z tego obowiązku? Tylko dlatego, że nie ma sankcji?

 

[ Dodano: 06-07-2011, 19:31 ]

Dodam tylko, że nie oczekuję odpowiedzi na te pytania. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgubił tablice i zostały one przelegalizowane

To akurat przy braku DR jest najważniejsze ,,,

 

"Mamy wszystkie dane i jeżeli nie nastąpiły zmiany to wykonujemy badanie"

To akurat było do tego stwierdzenia Praktytyka, więc nie wyrywaj słów/zdań z kontekstu.

Chociaż też jestem ciekawy jak Praktyk pamięta jakie legalizacje miał klient w DR przy poprzednim badaniu....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak to możesz jeździć? Masz jasno określony obowiązek ustawowy zgłosić nabycie w określonym czasie. Kupując pojazd musisz się liczyć z powinnościami, z kosztami z tym związanymi itd. Więc dlaczego nie wywiązujesz się z tego obowiązku? Tylko dlatego, że nie ma sankcji?

"Sankcja" za to wykroczenie to:

Art. 97.

Uczestnik ruchu lub inna osoba znajdująca się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, a także właściciel lub posiadacz pojazdu, który wykracza przeciwko innym przepisom ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908, z późn. zm.7)) lub przepisom wydanym na jej podstawie,

 

podlega karze grzywny do 3 000 złotych albo karze nagany.

w związku z:

Art. 78. 1. W razie przeniesienia na inną osobę własności pojazdu zarejestrowanego, dotychczasowy właściciel przekazuje nowemu właścicielowi dowód rejestracyjny i kartę pojazdu, jeżeli była wydana.

 

1a. W razie przeniesienia na inną osobę własności pojazdu czasowo wycofanego z ruchu dotychczasowy właściciel przekazuje nowemu właścicielowi decyzję o czasowym wycofaniu pojazdu i kartę pojazdu, jeżeli była wydana.

 

2. Właściciel pojazdu zarejestrowanego jest obowiązany zawiadomić w terminie nieprzekraczającym 30 dni starostę o:

 

1) nabyciu lub zbyciu pojazdu;

 

2) zmianie stanu faktycznego wymagającej zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym.

 

3. Zdarzenia, o których mowa w ust. 2, są dokumentowane w karcie pojazdu; odpowiednich wpisów dokonuje starosta.

 

4. Właściciel lub posiadacz pojazdu jest obowiązany wskazać na żądanie uprawnionego organu, komu powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie, chyba że pojazd został użyty wbrew jego woli i wiedzy przez nieznaną osobę, czemu nie mógł zapobiec.

 

5. W przypadku, gdy właścicielem lub posiadaczem pojazdu jest:

 

1) osoba prawna,

 

2) jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, której odrębne przepisy przyznają zdolność prawną,

 

3) jednostka samorządu terytorialnego,

 

4) spółka kapitałowa w organizacji,

 

5) podmiot w stanie likwidacji,

 

6) przedsiębiorca niebędący osobą fizyczną,

 

7) zagraniczna jednostka organizacyjna

 

- do udzielenia informacji, o której mowa w ust. 4, obowiązana jest osoba wyznaczona przez organ uprawniony do reprezentowania tego podmiotu na zewnątrz, a w przypadku niewyznaczenia takiej osoby - osoby wchodzące w skład tego organu zgodnie z żądaniem organu, o którym mowa w ust. 4, oraz sposobem reprezentacji podmiotu.

Ze względu na to, że taryfikator mandatów nie reguluje kary za to wykroczenie mandat wynosi:

od 20 do 500zł kod czynu Z 01 bez punktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak to możesz jeździć? Masz jasno określony obowiązek ustawowy zgłosić nabycie w określonym czasie. Kupując pojazd musisz się liczyć z powinnościami, z kosztami z tym związanymi itd. Więc dlaczego nie wywiązujesz się z tego obowiązku? Tylko dlatego, że nie ma sankcji?

"Sankcja" za to wykroczenie to:

Art. 97.

Uczestnik ruchu lub inna osoba znajdująca się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, a także właściciel lub posiadacz pojazdu, który wykracza przeciwko innym przepisom ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908, z późn. zm.7)) lub przepisom wydanym na jej podstawie,

 

podlega karze grzywny do 3 000 złotych albo karze nagany.

w związku z:

Art. 78. 1. W razie przeniesienia na inną osobę własności pojazdu zarejestrowanego, dotychczasowy właściciel przekazuje nowemu właścicielowi dowód rejestracyjny i kartę pojazdu, jeżeli była wydana.

 

1a. W razie przeniesienia na inną osobę własności pojazdu czasowo wycofanego z ruchu dotychczasowy właściciel przekazuje nowemu właścicielowi decyzję o czasowym wycofaniu pojazdu i kartę pojazdu, jeżeli była wydana.

 

2. Właściciel pojazdu zarejestrowanego jest obowiązany zawiadomić w terminie nieprzekraczającym 30 dni starostę o:

 

1) nabyciu lub zbyciu pojazdu;

 

2) zmianie stanu faktycznego wymagającej zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym.

 

3. Zdarzenia, o których mowa w ust. 2, są dokumentowane w karcie pojazdu; odpowiednich wpisów dokonuje starosta.

 

4. Właściciel lub posiadacz pojazdu jest obowiązany wskazać na żądanie uprawnionego organu, komu powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie, chyba że pojazd został użyty wbrew jego woli i wiedzy przez nieznaną osobę, czemu nie mógł zapobiec.

 

5. W przypadku, gdy właścicielem lub posiadaczem pojazdu jest:

 

1) osoba prawna,

 

2) jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, której odrębne przepisy przyznają zdolność prawną,

 

3) jednostka samorządu terytorialnego,

 

4) spółka kapitałowa w organizacji,

 

5) podmiot w stanie likwidacji,

 

6) przedsiębiorca niebędący osobą fizyczną,

 

7) zagraniczna jednostka organizacyjna

 

- do udzielenia informacji, o której mowa w ust. 4, obowiązana jest osoba wyznaczona przez organ uprawniony do reprezentowania tego podmiotu na zewnątrz, a w przypadku niewyznaczenia takiej osoby - osoby wchodzące w skład tego organu zgodnie z żądaniem organu, o którym mowa w ust. 4, oraz sposobem reprezentacji podmiotu.

Ze względu na to, że taryfikator mandatów nie reguluje kary za to wykroczenie mandat wynosi:

od 20 do 500zł kod czynu Z 01 bez punktów.

 

Dobra robota :ok

Bo niektórzy proponowali tu pręgież za to wykroczenie a tymczasem może wystarczyć i sama nagana... :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Sankcja" za to wykroczenie to:
Art. 97.

Uczestnik ruchu lub inna osoba znajdująca się na drodze publicznej' date=' w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, a także właściciel lub posiadacz pojazdu, który wykracza przeciwko innym przepisom ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908, z późn. zm.7)) lub przepisom wydanym na jej podstawie,

podlega karze grzywny do 3 000 złotych albo karze nagany. [/quote']

 

Ty naprawdę pracujesz w policji?

No to bądź uprzejmy podać jakie dokumenty sprawdza policja w czasie kontroli drogowej. Według Ciebie jak pojadę nieswoim pojazdem to podlegam pod to wykroczenia. No ładnie bardzo to ładnie obmyśliłeś. Mnie to nie przypadło do gustu.

"Ze względu na to, że taryfikator mandatów nie reguluje kary za to wykroczenie mandat wynosi:

od 20 do 500zł kod czynu Z 01 bez punktów.

Straszyć możesz , ale tutaj też są ludzie co choćby trochę myśleć potrafią. Powiem Ci więcej , że z taką władzą nie bardzo chciałbym się spotkać na drodze.Bardzo nie elegancko postąpiłeś i chyba wszystkiego do końca nie przemyślałeś.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i muszę się z Patrykiem zgodzić w 100%

Oczywiście może być tak, że trafisz na kogoś na drodze, kto w obliczu majestatu prawa jaki reprezentujesz przyzna się, że kupił pojazd rok temu i nie zarejestrował... Sęk w tym, że musiałby się do tego przyznać sam, bo generalnie w tym kraju każdy może jeździć dowolnym samochodem tu zarejestrowanym i guzik komu do tego na jakich zasadach ja się tym pojazdem poruszam - może pożyczone, może kochanki, może szefa... 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może pożyczone, może kochanki, może szefa.

Nie pamiętam gdzie i jak ,może tylko mącę ale gdzieś była mowa że w przypadku pożyczenia powinno być upoważnienie potwierdzone notarialnie .Ale kto by se tym gitarę zawracał,bierzemy auto od znajomego i jazda.Tylko co będzie jak przesiedzimy 48 zanim policja potwierdzi że pożyczyliśmy a nie ukradliśmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam gdzie i jak ,może tylko mącę ale gdzieś była mowa że w przypadku pożyczenia powinno być upoważnienie potwierdzone notarialnie .Ale kto by se tym gitarę zawracał,bierzemy auto od znajomego i jazda.Tylko co będzie jak przesiedzimy 48 zanim policja potwierdzi że pożyczyliśmy a nie ukradliśmy.

Nie róbcie sobie jaj 100tys. kierowców zawodowych na tej podstawie można by było obdarować i obdarowywać mandatami, jakby „Brodategomazura „ oczekiwania się spełniły. :evil::evil::evil: Kto by zechciał jeździć ???

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie róbcie sobie jaj

Nie wiem jak jest u mnie w firmie ,ale w PKS każdy kierowca woził listę z wykazem środków transportowych.

Już wiem jak jest w naszej firmie,kierowcy mają zaświadczenia że auto jest firmy oprócz DR.

Tak więc nie są to jaja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie róbcie sobie jaj

Już wiem jak jest w naszej firmie,kierowcy mają zaświadczenia że auto jest firmy oprócz DR.

Tak więc nie są to jaja.

Potwierdzone notarialnie :D a to też policja sprawdza :x a to jest jakiś obowiazek i skad to wynika ?? :cry:Zawsze się coś ciekawego mozna dowiedzieć na forum. :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzone notarialnie

Raczej nie :D .Może mi się uda dorwać któregoś z szoferów to luknę jak to wygląda.

a to też policja sprawdza

Pytaj brodatego,kierowca jak da całą teczkę z dokumentami to ma co oglądać. :D

skad to wynika

Przecież pisałem że nie wiem.

Zawsze się coś ciekawego mozna dowiedzieć na forum

Jak to mówią:Człowiek uczy się całe życie a i tak głupi umiera. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś chciał się dowiedzieć, co wynika z przepisów prawa w konkretnej sytuacji, czy też potwierdzić to, co sam dobrze wiedział. A teraz, jak ma wszystko wyłożone, łącznie z karą jaka grozi za takie postępowanie, to twierdzi, że się go straszy??? :shock:

Jestem tym rozczarowana.

Jak widzę, chodziło tylko o to, żeby pokazać, że „mogę” - nie w sensie mam prawo, tylko „mogę”, bo potrafię uniknąć konsekwencji, a to przecież łatwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olga uspokój się... Dowiedzieć się to jedno, a zaznaczyć sytuacje, w których można paść ofiarą nadinterpretacji to drugie...

 

DARIO64 - wiesz że dzwoni, tylko nie wiesz w którym kościele ;) Ale brawo - masz racje pojawił się parę lat temu taki przepis. Tylko, że dotyczy WYŁĄCZNIE sytuacji, kiedy poruszasz się nie swoim pojazdem zarejestrowanym poza krajem. Dlatego w swoim poście napisałem, że dotyczy moja wypowiedź pojazdów tu (w sensie w Polsce) zarejestrowanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DARIO64 - wiesz że dzwoni, tylko nie wiesz w którym kościele

Nie zaprzeczam.

Tylko, że dotyczy WYŁĄCZNIE sytuacji, kiedy poruszasz się nie swoim pojazdem zarejestrowanym poza krajem

Tylko że nasze auta,te które mam na myśli jeżdżą tylko po kraju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że nasze auta,te które mam na myśli jeżdżą tylko po kraju.

 

Nie zrozumiałeś chyba - chodzi o sytuację, kiedy jest sobie pojazd zarejestrowany powiedzmy w Niemczech, nie jest to Twój pojazd i chcesz sobie nim jeździć po kraju. Wtedy owszem - upoważnienie jest niezbędne. W innych przypadkach nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz pojąłem.

 

[ Dodano: 07-07-2011, 21:31 ]

Te zaświadczenia o których pisałem chyba się wzięły stąd

4. Właściciel lub posiadacz pojazdu jest obowiązany wskazać na żądanie uprawnionego organu, komu

powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie, chyba że pojazd został użyty wbrew

jego woli i wiedzy przez nieznaną osobę, czemu nie mógł zapobiec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypadek z wczoraj-Citroen C-8 zarejestrowany w Elblągu ,cofnięty z granicy państwa -zatrzymany dowód za brak badania okresowego .Przyjeżdża z zaświadczeniem ,widzę samochód osobowy ,ale posiada tabliczkę z drugiego procesu homologacji ,wiec pytam się klienta ,jak jest zarejestrowany -samochód ciężarowy z 4 miejscami siedzącymi - kratki brak bo sobie zdjął -tak mu poradzili koledzy na jednej ze stacji w Elblągu-pisze co on powiedział. -Zdejmij sobie -a my ci zrobimy badanie po zmianach bez kwitu o zdemontowaniu kratki -i co wy na to -jak można potraktować klienta -czy któryś z was wykonał by te badanie i tak na pewno jest w wielu przypadkach -nie wiemy do końca jaki pojazd stoi przed nami :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdejmij sobie -a my ci zrobimy badanie po zmianach bez kwitu o zdemontowaniu kratki

Ja robię zmiany bez tego dokumentu bo on nie jest dla mnie tylko dla WK, uprzedzając klienta że ma mieć takowy zanim się zgłosi do magistratu.

nie wiemy do końca jaki pojazd stoi przed nami

Ja nie rozczulam się nad klientem bo i on nie ma litości dla mnie. Przyjeżdża bez przegrody - osobowy, jak nie pasuje i WK daje mu kopa to jego zmartwienie, ma do mnie wrócić kompletny i wówczas poprawiamy BT jak nie to żegnam ozięble.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.