Skocz do zawartości

Badanie okresowe po zatrzymaniu DR przez Policję


smolow

Rekomendowane odpowiedzi

A w starych DR masz rodzaj paliwa... :?::?: Ja mam jeszcze"stary"DR to jak przyjade to "klepniesz".... ;)

 

Fakt, zasugerowałem się nowym DR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 131
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • blakop

    13

  • Marek1

    12

  • praktyk

    11

  • szombi

    10

Top Posters In This Topic

W KP nie ma jeszcze rodzaju paliwa :D

A w starych DR masz rodzaj paliwa... :?::?: Ja mam jeszcze"stary"DR to jak przyjade to "klepniesz".... ;)

 

W KP nie ma również odnotowanego wyposażenia w hak, naukę jazdy L, instalacje gazową i inne urządzenia podlegające UDT czy TDT.

KP nie jest dokumentem dopuszczajacym pojazd do ruchu więc trudno uznawac go za "odpowiadający DR dokument.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W KP nie ma również odnotowanego wyposażenia w hak, naukę jazdy L, instalacje gazową

 

Oczywiście, że jest.

 

i inne urządzenia podlegające UDT czy TDT.

 

Tego to nawet w DR nie ma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W KP nie ma również odnotowanego wyposażenia w hak, naukę jazdy L, instalacje gazową

 

Gdzie Ty żyjesz ::? u mnie takie rzeczy są wpisywane przez WK po to aby była znana historia pojazdu i nie tylko . No chyba że KP zginie wówczas historia zaczyna się od nowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W KP nie ma również odnotowanego wyposażenia w hak, naukę jazdy L, instalacje gazową

 

Gdzie Ty żyjesz ::? u mnie takie rzeczy są wpisywane przez WK po to aby była znana historia pojazdu i nie tylko . No chyba że KP zginie wówczas historia zaczyna się od nowa.

 

No przecież nie na Antaktydzie :-D

Właśnie przed chwilą miłem w rękach KP pojazdu z którego zatrzymano DR.

Pojazd ma inst. gaz. a w KP nic nt.

Powiem więcej, w KP mojego samochodu też nie ma żadnego wpisu a inst. gaz mam. :shock:

Nie robię BT na podstawie KP więc nie będę się upierał ale w/w przypadki pokazują że nawet jak taki wpis miałby być to go nie jednak ma.

A u was w której rubryce jest wpisywany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie takie rzeczy są wpisywane przez WK

Teraz na poważnie ,na jakiej podstawie WK ma zamieścić adnotację w KP jak w/g dz.u.137 ma zamieścić tylko w DR(przynajmniej jeśli chodzi o gaz)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na jakiej podstawie WK ma zamieścić adnotację w KP

 

Szczerze powiem nie wiem na jakiej podstawie ale takie wpisy jak L, hak itp. znajdują się w rubrykach zmiany parametrów technicznych czy jakoś tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz na poważnie ,na jakiej podstawie WK ma zamieścić adnotację w KP jak w/g dz.u.137 ma zamieścić tylko w DR(przynajmniej jeśli chodzi o gaz)?

 

Art. 78 PORD:

 

2. Właściciel pojazdu zarejestrowanego jest obowiązany zawiadomić w terminie nieprzekraczającym

30 dni starostę o:

1) nabyciu lub zbyciu pojazdu;

2) zmianie stanu faktycznego wymagającej zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym.

3. Zdarzenia, o których mowa w ust. 2, są dokumentowane w karcie pojazdu; odpowiednich wpisów

dokonuje starosta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobrze, że dyskutujecie i przedstawiacie na forum różne problemy. Nie wszystkim się to może podobać i uważają to za dyskusje na poziomie akademickim ale sami nic nie wnoszą do sprawy. Moja uwaga jest taka, że te przepisy są bardzo niespójne i nacechowane poważna wadą . W większości z nich odczuwa się apodyktyczny styl wojskowy nie uwzględniających zwyczajnych realiów, które każdego z nas mogą w życiu spotkać.

Czy wystarczy napisać do starosty że nabyłem pojazd czy chodzi tutaj o zarejestrowanie pojazdu ?

Art. 78 PORD:

 

2. Właściciel pojazdu zarejestrowanego jest obowiązany zawiadomić w terminie nieprzekraczającym

30 dni starostę o:

1) nabyciu lub zbyciu pojazdu;

2) zmianie stanu faktycznego wymagającej zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym.

3. Zdarzenia, o których mowa w ust. 2, są dokumentowane w karcie pojazdu; odpowiednich wpisów

dokonuje starosta.

Podam taki przykład, kupujesz samochód i zanim go przerejestrowałeś, walnie ci pasek rozrządu który narobił poważnego bałaganu. Wszystkie finanse przeznaczyłeś na jego zakup i zabrakło gotówki na jego remont . W DR skończyły się aktualne badania techniczne . Do zarejestrowania muszę chyba przedstawić zaświadczenie.

Art. 72. 1. Rejestracji dokonuje się na podstawie:

4. zaświadczenia o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu, jeżeli jest wymagane albo dowodu rejestracyjnego pojazdu lub innego dokumentu wydanego przez właściwy organ państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederację Szwajcarską lub państwo członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, potwierdzającego wykonanie oraz termin ważności badania technicznego;

Dacie takie zaświadczenie na pewno nie a więc i o zarejestrowaniu nie może być mowy. Może są urzędy które zarejestrują bo taki mam obowiązek wynikający z przepisów.

Dopowiem więcej, okazuje się że nabywca skalkulował , że koszt naprawy jest za duży i nie opłaca się go remontować . Poprzednik zgłosił do WK zbycie pojazdu.

Bardzo proszę wskażcie mi stosowne rozwiązanie co dalej z tym pojazdem zrobić . A może można przeznaczyć go do kasacji , wyrejestrowany i nie swój samochód.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wystarczy napisać do starosty że nabyłem pojazd czy chodzi tutaj o zarejestrowanie pojazdu ?

 

Nie - nie wystarczy napisać, że nabyłeś. To tylko ustawa i nie popadajmy w paranoję, żeby ją analizować bez przepisów wykonawczych. Owszem - zawiadamiasz o nabyciu, ale w jakiej formie i na jakich zasadach to już szczegółowo reguluje rozporządzenie w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów, gdzie w paragrafie 13 jak wół stoi:

 

"W przypadku zawiadomienia o nabyciu pojazdu zarejestrowanego organ rejestrujący dokonuje rejestracji pojazdu na wniosek właściciela pojazdu."

 

Pytasz co masz zrobić - istotnie musisz poczekać aż będzie Cię stać na naprawę i OBT - wtedy zarejestrujesz. Ewentualnie dogadujesz się i zwracasz auto sprzedawcy.

Natomiast generalnie nie rozumiem:

 

A może można przeznaczyć go do kasacji , wyrejestrowany i nie swój samochód.

 

Jaki wyrejestrowany? Poprzedni właściciel zgłosił jedynie zbycie pojazdu - nie ma to nic wspólnego z instytucja wyrejestrowania pojazdu o której mowa w art.79 PoRD. Nie Twój samochód? Piszesz, że kupiłeś, a nie jest Twój? 8) Możesz to przybliżyć? :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wystarczy napisać do starosty że nabyłem pojazd czy chodzi tutaj o zarejestrowanie pojazdu ?

 

Chodzi o zarejestrowanie, Dz. U. z 2007r. Nr 137, poz. 968, ale nie mam pojęcia dlaczego napisano to w taki - po prostu głupi - sposób.

 

§ 4. 1. W przypadku zawiadomienia o nabyciu pojazdu zarejestrowanego organ rejestrujący dokonuje rejestracji pojazdu na wniosek właściciela pojazdu.

 

A może można przeznaczyć go do kasacji , wyrejestrowany i nie swój samochód.

 

Można. Zgłoszenie sprzedaży (przez poprzedniego właściciela) nie znaczy że jest wyrejestrowany, choć tak się to potocznie określa, a samochód jest Twój skoro go kupiłeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawodawca zdecydowanie zapomniał co zrobić z pojazdami których nie da się zarejestrować z powodu braku OBT lub BT powypadkowego jeżeli nie zostaną one naprawione w ciągu 30 dni od zakupu, a dodatkowo chce wprowadzić kary za zgłoszenie po terminie 30 dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawodawca zdecydowanie zapomniał co zrobić z pojazdami których nie da się zarejestrować z powodu braku OBT lub BT powypadkowego jeżeli nie zostaną one naprawione w ciągu 30 dni od zakupu, a dodatkowo chce wprowadzić kary za zgłoszenie po terminie 30 dni.

 

nie rozumiem... Czasowo je zarejestrujesz, więc ustawowy obowiązek spełnisz, a że potem przez pół roku nie odbierzesz stałego DR bo nie masz ważnego BT to już inna kwestia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a że potem przez pół roku nie odbierzesz stałego DR bo nie masz ważnego BT to już inna kwestia...

 

Czasowa rejestracja upływa po 30 dniach i... no właśnie - i czy po tym okresie mam uznać że pojazd jest zarejestrowany, czy nie? Jaki jest status tego pojazdu? Jest dopuszczony do ruchu, nie jest? Jak go traktować? Bo w międzyczasie jeszcze kradzież była i firma ubezp. pyta, czy pojazd był zarejestrowany :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a że potem przez pół roku nie odbierzesz stałego DR bo nie masz ważnego BT to już inna kwestia...

 

Czasowa rejestracja upływa po 30 dniach i... no właśnie - i czy po tym okresie mam uznać że pojazd jest zarejestrowany, czy nie? Jaki jest status tego pojazdu? Jest dopuszczony do ruchu, nie jest? Jak go traktować? Bo w międzyczasie jeszcze kradzież była i firma ubezp. pyta, czy pojazd był zarejestrowany :)

 

Bardziej to bym się zastanawiał nad problemem robienia OBT na nieważnym już PC...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W art.78 mamy zapisane dwa zdarzenia które dotyczą tego samego terminu.

1) nabyciu lub zbyciu pojazdu;

2) zmianie stanu faktycznego wymagającej zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym.

 

(Pierwsze nie ma nic wspólnego ze zmianami w DR.)

Zbywam pojazd i zawiadamiam w terminie ustawowym . Na dowód, że przestałem być właścicielem jest faktura z opłaconym podatkiem w urzędzie skarbowym i pieczęciami właściwego starostwa.

Art. 79. 1. Pojazd podlega wyrejestrowaniu przez organ właściwy ze względu na miejsce ostatniej rejestracji pojazdu, na wniosek jego właściciela, w przypadku:

Po pierwsze,

W tych przepisach, nie ma takiego przypadku o którym ja wspominałem, że pojazd zostaje wyrejestrowany z momentem przedstawienia dokumentów jego sprzedaży. Nie ma to nic wspólnego z prawem, rozsądnym prawem. Bo jak mogę być właścicielem pojazdu zarejestrowanego, skoro temu samemu urzędowi przedstawiłem dokumenty, że już nim nie jestem .

Po drugie,

Nowy właściciel niezarejestrowanego pojazdu nie może go przeznaczyć do kasacji , bo tylko właściciel zarejestrowanego pojazdu może dokonać takiej czynności. To jest właśnie ten przypadek który ja opisywałem.

Po trzecie.

W ten sposób stworzyliśmy fikcję prawną, gdzie mamy zarejestrowany pojazd z właścicielem który nim nie jest i jeżeli nowy nabywca nie dokona rejestracji taki stan pozostanie ? czy też nie ?

Pewnie się domyślacie jak można wykorzystać istniejącą lukę prawną.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ten sposób stworzyliśmy fikcję prawną

I tu i w wielu innych miejscach o których juz pisaliśmy :) myśle ze "fikcja prawna" to synonim Dz.U. I musimy sie w tym MAGICZNYM świecie nauczyć żyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbywam pojazd i zawiadamiam w terminie ustawowym . Na dowód, że przestałem być właścicielem jest faktura z opłaconym podatkiem w urzędzie skarbowym i pieczęciami właściwego starostwa.

Ale na dokumencie, na podstawie którego nastąpiło zbycie pojazdu, będzie adnotacja o treści: "Zawiadomiono w dniu ... o zbyciu pojazdu Nr rej ...", a nie że pojazd ten został wyrejestrowany, prawda?

Nowy właściciel niezarejestrowanego pojazdu nie może go przeznaczyć do kasacji , bo tylko właściciel zarejestrowanego pojazdu może dokonać takiej czynności. To jest właśnie ten przypadek który ja opisywałem.

Tego nie rozumiem. Skoro kupiłeś pojazd, masz umowę kupna, to właśnie jesteś jego właścicielem.

Należy rozróżnić:

Art. 73. 1 PoRD Rejestracji pojazdu dokonuje, na wniosek właściciela, starosta właściwy ze względu na miejsce jego zamieszkania (siedzibę)(...)

natomiast

Art. 79. 1 PoRD Pojazd podlega wyrejestrowaniu przez organ właściwy ze względu na miejsce ostatniej rejestracji pojazdu, na wniosek jego właściciela(...)

 

Załóżmy, kupiłeś pojazd zarejestrowany w Krakowie. Jeśli chcesz go oddać do kasacji, to nie ma problemu - w stacji demontażu oprócz DR, przedkładasz umowę bądź umowy, aby udokumentować, że właśnie Ty jesteś jego właścicielem. Mając zaświadczenie o demontażu udajesz się z nim, z umową/ umowami, Dr, KP i TR do Krakowa i tam zgodnie z PoRD dokonujesz wyrejestrowania na wniosek. Możesz również (myślę, że WK nie robią z tym problemu) wysłać te wszystkie dokumenty wraz z TR oraz wypełnionym wnioskiem i potwierdzeniem dokonania opłaty skarbowej, a decyzję o wyrejestrowaniu otrzymasz pocztą na wskazany adres.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz również (myślę, że WK nie robią z tym problemu) wysłać te wszystkie dokumenty wraz z TR oraz wypełnionym wnioskiem i potwierdzeniem dokonania opłaty skarbowej, a decyzję o wyrejestrowaniu otrzymasz pocztą na wskazany adres.

a można też nic nie robić ...

stacja demontażu powinna w ciągu 7 dni wysłać zawiadomienie do WK o zezłomowaniu pojazdu nr rej ... ,

a WK po 30 dniach od otrzymania tego zawiadomienia dokonuje wyrejestrowania z urzędu :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a można też nic nie robić ...

stacja demontażu powinna w ciągu 7 dni wysłać zawiadomienie do WK o zezłomowaniu pojazdu nr rej ... ,

a WK po 30 dniach od otrzymania tego zawiadomienia dokonuje wyrejestrowania z urzędu :!:

Można i tak :)

W przypadku przekazania pojazdu do stacji demontażu lub punktu zbierania pojazdów, ustawodawca daje możliwość organowi adm. dokonania wyrejestrowania z urzędu.

Po 30 dniach od otrzymaniu zaświadczenia o demontażu, WK wzywa pisemnie właściciela do zwrotu, w ciągu 7 dni od otrzymania wezwania, tablic rej., dowodu rej oraz karty, jeżeli była wydana, a po upływie tego terminu wydaje decyzję o wyrejestrowaniu pojazdu z urzędu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego nie rozumiem. Skoro kupiłeś pojazd, masz umowę kupna, to właśnie jesteś jego właścicielem.

Owszem jestem właścicielem pojazdu zarejestrowanego na inna osobę. Czy teraz się rozumiemy. :shock:

Art. 79. 1 PoRD Pojazd podlega wyrejestrowaniu przez organ właściwy ze względu na miejsce ostatniej rejestracji pojazdu, na wniosek jego właściciela(...)

Bardzo proszę wskaz mi przepis na podstawie którego mogę go wyrejestrować bez kasacji pojazdu. :D

Załóżmy, kupiłeś pojazd zarejestrowany w Krakowie. Jeśli chcesz go oddać do kasacji, to nie ma problemu - w stacji demontażu oprócz DR, przedkładasz umowę bądź umowy, aby udokumentować, że właśnie Ty jesteś jego właścicielem. Mając zaświadczenie o demontażu udajesz się z nim, z umową/ umowami, Dr, KP i TR do Krakowa i tam zgodnie z PoRD dokonujesz wyrejestrowania na wniosek.

:oops:

Olga nie gniewaj się ale jesteś bardzo odważna, jeżeli tak faktycznie zechcesz zrobić. Na wszelki wypadek podaj mi przepis z którego będzie wynikać, że tak mogę zrobić i wyrejestrować samochód poprzednika. Bo ja tak rozumiem, że ten wniosek może złożyć właściciel na którego pojazd jest zarejestrowany a nie jego nowy właściciel. Ale Wy tam macie rozporządzenia warto więc po nie sięgnąć.

Pewnie też nie zaprzeczysz, że mogę być właścicielem nie zarejestrowanego pojazdu i jak sadzisz na 30 dni czy dłużej ?

Czy ten pojazd nadal będzie zarejestrowany na tamtego właściciela – dożywotnio, czy też wiecznie ?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem jestem właścicielem pojazdu zarejestrowanego na inna osobę. Czy teraz się rozumiemy.

 

Nie poprzedni właściciel zgłosił sprzedaż - pojazd nie jest już zarejestrowany na niego. To na kogo jest wystawiony DR jest faktem wtórnym.

 

Bo ja tak rozumiem, że ten wniosek może złożyć właściciel na którego pojazd jest zarejestrowany a nie jego nowy właściciel.

 

To źle rozumiesz. Bardzo źle. Skąd Ty takie rzeczy bierzesz? :razz:

 

Na dowód, że przestałem być właścicielem jest faktura z opłaconym podatkiem w urzędzie skarbowym

 

Matko Boska Częstochowska - o czym Ty piszesz?! :shock:

 

Nowy właściciel niezarejestrowanego pojazdu nie może go przeznaczyć do kasacji , bo tylko właściciel zarejestrowanego pojazdu może dokonać takiej czynności. To jest właśnie ten przypadek który ja opisywałem.

 

jak to niezarejestrowanego? O czym Ty piszesz? Ty nie rozróżniasz wyrejestrowania od zgłoszenia zbycia!! Zapamiętaj:

Dotychczasowy właściciel po sprzedaży zgłasza zbycie - tylko do tego jest uprawniony. pojazd dla którego zgłoszono zbycie nie jest pojazdem WYREJESTROWANYM!!!

Aktualny właściciel może:

1. Złożyć wniosek o rejestrację pojazdu w swoim SP

2. Złożyć wniosek o wyrejestrowanie pojazdu w dotychczasowym SP w przypadku kradzieży, kasacji lub wywozu za granicę.

 

Sprawa prosta jak nie powiem wulgarnie co... Po co Ty Patryk komplikujesz takie rzeczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.