Skocz do zawartości

Przerwa w pracy OSKP...


Fryderyk

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanko. Czy przedsiębiorca prowadzący OSKP może zaprzestać wykonywania badań technicznych pojazdów podając jako powód remont stacji? Jak długo taka przerwa może trwać? Czy rozwiązując jednocześnie umowy z diagnostami spełnia warunki określone w ustawie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko. Czy przedsiębiorca prowadzący OSKP może zaprzestać wykonywania badań technicznych pojazdów podając jako powód remont stacji? Jak długo taka przerwa może trwać? Czy rozwiązując jednocześnie umowy z diagnostami spełnia warunki określone w ustawie?

 

Przedsiębiorca może w każdej chwili czasowo lub całkowicie zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej ( w tym również prowadzenia SKP). Odnośnie rozwiązania umów o pracę z Diagnostami reguluje to Kodeks Pracy. Nigdzie natomiast określone nie jest na jaki czas SKP może być zamknięta na czas remontu.Zależy to tylko od przedsiębiorcy. Nikt mu tego nie może narzucać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy to tylko od przedsiębiorcy. Nikt mu tego nie może narzucać

SKP to nie mięsny !! Oczywiście zamknąć SKP możesz i nawet diagnostów pozwalniać ale ponowne otwarcie zwłaszcza po remoncie /przebudowie bedzie wymagało odbiory TDT w SKP musi być zatrudnionych co najmniej 2 diagnostów bez tego stacja nie może działać nawet jednego dnia, to samo dotyczy wymaganego sprzętu. Pozostaje jeszcze kwestia poprawek po N w ciągu 14 dni. Jak klient dostanie N a Ty zamkniesz stacje to może sie domagać zwrotu poniesionych kosztów na pełna badanie w innej SKP

 

[ Dodano: 11-07-2011, 13:04 ]

Przedsiębiorca może w każdej chwili czasowo lub całkowicie zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej
zawiesić to można tylko czasowo a całkowicie to można zamknąć/zlikwidować
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy to tylko od przedsiębiorcy. Nikt mu tego nie może narzucać

SKP to nie mięsny !! Oczywiście zamknąć SKP możesz i nawet diagnostów pozwalniać ale ponowne otwarcie zwłaszcza po remoncie /przebudowie bedzie wymagało odbiory TDT w SKP musi być zatrudnionych co najmniej 2 diagnostów bez tego stacja nie może działać nawet jednego dnia, to samo dotyczy wymaganego sprzętu. Pozostaje jeszcze kwestia poprawek po N w ciągu 14 dni. Jak klient dostanie N a Ty zamkniesz stacje to może sie domagać zwrotu poniesionych kosztów na pełna badanie w innej SKP

 

[ Dodano: 11-07-2011, 13:04 ]

Przedsiębiorca może w każdej chwili czasowo lub całkowicie zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej
zawiesić to można tylko czasowo a całkowicie to można zamknąć/zlikwidować

 

Tak pisząc o całkowitym zawieszeniu działalności mam na myśli likwidację działalności gospodarczej. Zauważ, że nie neguję otwarcia stacji po remoncie bez odbioru TDT. Moja SKP, była zamknięta przez ponad pół roku. Oczywiście została odebrana przez TDT i koniecznym warunkiem jej działalności było zatrudnienie 2 diagnostów o czym pisałeś. Nie ma więc rozbieżności pomiędzy nami. Trafna uwaga z Twojej strony, co do poprawki badania i zwrocie kosztów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważ, że nie neguję otwarcia stacji po remoncie bez odbioru TDT

Zauważyłem... że skupiłeś sie na zamknięciu SKP tymczasem to ponowne otwarcie przysparza najwięcej kłopotów. Tymczasem pytanie

Jak długo taka przerwa może trwać?

sugeruje że Fryderyk bedzie chciał wznowić działalność.

Z tego co wiem to działalność gospodarczą można zawiesić na max 1 rok. Nie wiem jak to jest ze spółkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważ, że nie neguję otwarcia stacji po remoncie bez odbioru TDT

Zauważyłem... że skupiłeś sie na zamknięciu SKP tymczasem to ponowne otwarcie przysparza najwięcej kłopotów. Tymczasem pytanie

Jak długo taka przerwa może trwać?

sugeruje że Fryderyk bedzie chciał wznowić działalność.

Z tego co wiem to działalność gospodarczą można zawiesić na max 1 rok. Nie wiem jak to jest ze spółkami.

 

Przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 1 miesiąca do 24 miesięcy. Przepis ten dotyczy także spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.

Spółka handlowa – odwieszenie działalności

Okres zawieszenia działalności spółki handlowej trwa do dnia złożenia przez nią wniosku o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej. Spółka handlowa składa wniosek o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalnosci gospodarczej do Krajowego Rejestru Sadowego. Następnie zostaje on wprowadzony do systemu informatycznego w dziale 6 rejestru przedsiębiorców. W szczególności obejmuje on datę wznowienia wykonywania działalności gospodarczej. Jeżeli sad stwierdzi, że upływa juz termin 24 miesięcy, spółka nadal ma zawieszoną działalność gospodarczą i nie dopełnia formalności związanych z odwieszeniem jej, to wówczas wezwie ją, aby w ciągu siedmiu dni dopełniła formalności pod rygorem nałożenia na niego grzywny. Jeżeli nałożenie grzywny nie poskutkuje, to wówczas sąd rejestrowy może spółkę wykreślić z rejestru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w SKP musi być zatrudnionych co najmniej 2 diagnostów bez tego stacja nie może działać nawet jednego dnia

 

Skad ten przepis???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w SKP musi być zatrudnionych co najmniej 2 diagnostów bez tego stacja nie może działać nawet jednego dnia

 

Skad ten przepis???

 

PoRD Art 83, pkt 3, pod pkt 6) '... zatrudnia diagnostów" - liczba mnoga więc co najmniej dwóch

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... zatrudnia diagnostów" - liczba mnoga więc co najmniej dwóch

 

Hmmm to chyba nadinterpretacja...

W poprzedniej pracy bylem sam i w czasie dwoch kontroli ani TDT ani starostwo nie mialo zastrzezen...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też znam wiele SKP z jednym diagnostą...

 

 

Oficjalnie jeden diagnosta, ale czy do końca jesteś pewien, że nie oficjalnie ( na umowę, część etatu) zatrudniony jest drugi? tez znam SKP z jednym "oficjalnym" diagnostą. Samo życie. Gorzej jak przyjdzie inspekcja pracy i zacznie rozliczać jednego diagnostę z czasu pracy. Mogą być solidne kary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 1 miesiąca do 24 miesięcy.

Tyle przepisy. A praktyka? Bywa różnie... A co Wy na to:

1. Podmiot prowadzący OSKP to spółka z o.O. zajmującą się naprawą, serwisem, sprzedażą samochodów ciężarowych.

2. Zwalnia się "niepokornych" diagnostów, twierdząc że działają wbrew interesom firmy (czyt. nie przepuszczają złomu)

3. Szefowie decydują się na dziarżawę stacji... Nie zakończywszy działalności objętej wpisem do ewidencji starosty.

4. Podmiot dzierżawiący występuje z wnioskiem do TDT o poświadczenie zgodności wyposażenia i warunków lokalowych.

5. Decyzja TDT odmowna ze względu na niespełnienie wielu wymagań (głównie nachylenie ławy pomiarowej odchyłka ..18 mm, a było to celem głównym remontu)

 

Więc podmiot obecnie nie zatrudnia diagnostów, nie posiada warunków lokalowych i wyposażenia oraz tak naprawdę nie posiada stacji (dzierżawa).

 

 

4. Podmiot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 1 miesiąca do 24 miesięcy.

 

3. Szefowie decydują się na dziarżawę stacji... Nie zakończywszy działalności objętej wpisem do ewidencji starosty.

 

? Czyli u starosty w ewidencji nadal występuje jako podmiot firma "wydzierżawiająca". Tak mam to rozumieć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak. Wyobraź sobie co byłoby gdyby decyzja TDT była pozytywna?.. Starosta musiałby w ciągu 7 dni wpisać podmiot do ewidencji i miałby dwa na jednej stacji. Choc i w tej chwili są w obrocie prawnym dwie decyzje TDT : pierwsza dla dotychczasowej stacji (pozytywna) i druga dla nowego przedsiębiorcy (negatywna). :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Zwalnia się "niepokornych" diagnostów, twierdząc że działają wbrew interesom firmy (czyt. nie przepuszczają złomu)

 

skąd ja to znam :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm to chyba nadinterpretacja.

Jakoś na to nie zwracałem uwagi bo na stanie jest nas czterech ,ale całkiem możliwe że masz rację i w naszych głowach gnieździ się stary zapis z 1999 roku którego nie ma w dz.u.40

§ 2. Do przeprowadzania badań technicznych pojazdów upoważnia się jednostkę, która:

1) spełnia wymagania techniczno-organizacyjne określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia,

2) zatrudnia co najmniej dwóch uprawnionych diagnostów spełniających wymagania określone w przepisach w sprawie szczegółowych wymagań w stosunku do diagnostów.Hmmm to chyba nadinterpretacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak. Wyobraź sobie co byłoby gdyby decyzja TDT była pozytywna?.. Starosta musiałby w ciągu 7 dni wpisać podmiot do ewidencji i miałby dwa na jednej stacji. Choc i w tej chwili są w obrocie prawnym dwie decyzje TDT : pierwsza dla dotychczasowej stacji (pozytywna) i druga dla nowego przedsiębiorcy (negatywna). :evil:

 

Co by nie czynić tak, czy tak piekło... Dziwię się Decyzji TDT-u, Na miejscu biorącego w dzierżę będąc "upierdliwym" można byłoby złożyć odwołanie od decyzji, wykazując ich "niekompetentną" rozbieżność zdań. Co do "prawnego" istnienia dwóch stacji w jednym miejscu nie przejmował bym się zbytnio. Zgodnie z obowiązującą zasadą: Quae non sunt prohibita, permissa intelleguntur - co nie jest zakazane, uważa się za dozwolone. Co koledzy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację nic mnie już w tej branży nie zdziwi... Widziałem już dwie decyzje Dyr. TDT wydane dla tej samej stacji, w tym samym dniu, z kolejnymi numerami, wysłane w jednym liście... jedną negatywną a drugą pozytywną. :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Status aktu prawnego: uznany za uchylony

 

Zobacz proszę, jak będzie to ma wyglądać dalej

 

Projekt ustawy o dopuszczeniu pojazdów do ruchu z 23.05.2011.

 

Art. 96. 1. Stację kontroli pojazdów może prowadzić przedsiębiorca, który:

 

6) zatrudnia diagnostów posiadających kwalifikacje odpowiednie do zakresu badań technicznych pojazdów przeprowadzanych w stacji kontroli pojazdów.

 

Znowu liczba mnoga, a nie "magiczna cyfra 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6) zatrudnia diagnostów posiadających kwalifikacje odpowiednie do zakresu badań technicznych pojazdów przeprowadzanych w stacji kontroli pojazdów.

 

Znowu liczba mnoga, a nie "magiczna cyfra 2"

 

Ja bym napisal min dwoch...

ale jak juz pisales - co nie zabronione nalezy uwazac za dopuszczone.

Bo jak zaczniemy sie wglebiac w temat to znow powstanie akademicki spor - a przeciez nie o to chodzi.

W stacjach sieciowych natomiast powszechna praktyka jest wpisywanie diagnosty na liste na kazdej z tych stacji i tak jest 6 stacji i 6 diagnostow - na kazdej :), ba nawet slyszalem o diagnoscie ktory klepal na stacji na ktorej nie byl wcale zgloszony :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

slyszalem o diagnoscie ktory klepal na stacji na ktorej nie byl wcale zgloszony :)

 

Pieczątką z wyróżnikiem innej stacji :shock: , to tak jakby na własne życzenie chciał pozbyć się uprawnień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.