Skocz do zawartości

Osobowy pick-up, a odliczenia Vat


psc660

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam zamiar kupić skodę felicję pick-up FUN - fun to na pierwszy rzut oka normalna felicja pick-up, różni się jednak tym, że na tylnej ścianie są 2 dodatkowe siedzenia. Są one złożone, aby je rozłożyć "odsuwamy" ścianę do tyłu zmniejszając przestrzeń ładunkową - w wyniku czego otrzymujemy 4-osobowe "półkabrio"

Po tym co wyczytałem na forum, wywnioskowałem, że w OSKP bez problemu powinni mi podbić VAT-3

jednak skoda stoi teraz w Niemczech i w briefie ma PKW - czyli jest to osobówka i nie wiem czy warto ją ściągać.

 

Moje pytanie brzmi: czy jest gdzieś zapisane, że VAT-3 można stosować tylko dla ciężarówek, czy też wyznacznikiem w tym wypadku jest budowa karoserii, a nie wpis w briefie??

Jak byście podeszli do zagadnienia, gdybym przyjechał na przegląd do Waszej stacji?

 

dla przypomnienia: "3) pojazdów samochodowych, które mają otwartą część przeznaczoną

do przewozu ładunków; "

 

z góry dzięki za odpowiedzi

pzdr/psc660

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwolennicy powiedzą "jest napisane, że pojazd samochodowy, a nie konkretnie, że ciężarówka, więc można odliczać", przeciwnicy powiedzą: "ale w definicji jest mowa, że ma być przeznaczony do przewozu ładunków - a ładunki wozi tylko ciężarowy, a nie osobowy - osobowy może przewozić tylko osoby i ich bagaże, a nie ładunki, bo tak mówi kodeks Drogowy". Nie ma definicji legalnych słowa bagaż i ładunek w KD i przepisach wykonawczych, więc pozostaje słownikowa i spieranie się... Ale podejrzewam, że większość OSKP nie uzna osobówki na VAT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam zamiar kupić skodę felicję pick-up FUN - fun to na pierwszy rzut oka normalna felicja pick-up, różni się jednak tym, że na tylnej ścianie są 2 dodatkowe siedzenia. Są one złożone, aby je rozłożyć "odsuwamy" ścianę do tyłu zmniejszając przestrzeń ładunkową - w wyniku czego otrzymujemy 4-osobowe "półkabrio"

Po tym co wyczytałem na forum, wywnioskowałem, że w OSKP bez problemu powinni mi podbić VAT-3

jednak skoda stoi teraz w Niemczech i w briefie ma PKW - czyli jest to osobówka i nie wiem czy warto ją ściągać.

 

Moje pytanie brzmi: czy jest gdzieś zapisane, że VAT-3 można stosować tylko dla ciężarówek, czy też wyznacznikiem w tym wypadku jest budowa karoserii, a nie wpis w briefie??

Jak byście podeszli do zagadnienia, gdybym przyjechał na przegląd do Waszej stacji?

 

dla przypomnienia: "3) pojazdów samochodowych, które mają otwartą część przeznaczoną

do przewozu ładunków; "

 

z góry dzięki za odpowiedzi

pzdr/psc660

 

 

 

Poczytaj

http://www.ifirma.pl/dla-uzytkownikow/vademecum-przedsiebiorcy/26-samochod-ciezarowy.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi jednak na ich podstawie nie można było jednoznacznie odpowiedzieć na moje pytanie

dlatego zadzwoniłem do Krajowej Informacji Podatkowej gdzie poinformowano mnie że:

wszystkie pojazdy do 3,5 t są pojazdami osobowymi - nie ma znaczenia czy ma LKW, PKW, czy może inne wpisy, ustawa wspomina tylko o badaniu technicznym stwierdzającym przynależność do VAT- 1-4 - dla nich podstawą jest zaświadczenie wydane przez OSKP i wpis w dowodzie

czyli w OSKP nie powinni mi robić problemów z wbiciem VAT-3 jednak obawiam się, że takowych nie uniknę :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma znaczenia czy ma LKW, PKW

To po co zmiany na ciężarowy, jeśli w osobowym można wozić ładunki i odliczać Vat ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To po co zmiany na ciężarowy, jeśli w osobowym można wozić ładunki i odliczać Vat ???

sorki ale nie bardzo rozumiem Twoje pytanie

ja nie chciałem zmieniać na ciężarowy, tylko mieć wbite VAT-3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak podstawę prawną mamy podany art.3 ,a co artykułem 86a?może ktoś objaśnić?

„Art. 86a. 1. W przypadku nabycia:

1) samochodów osobowych,

2) innych niż samochody osobowe

pojazdów samochodowych o dopuszczalnej

masie całkowitej nieprzekraczającej

3,5 tony

— kwotę podatku naliczonego, o której

mowa w art. 86 ust. 2, stanowi

60 % kwoty podatku określonej w fakturze

lub kwoty podatku należnego

z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia

towarów lub kwoty podatku należnego

od dostawy towarów, dla

której podatnikiem jest ich nabywca

— nie więcej jednak niż 6 000 zł.

2. Przepis ust. 1 pkt 2 nie dotyczy:

i dalej

5. Spełnienie wymagań dla pojazdów

samochodowych określonych w ust. 2

pkt 1—4 stwierdza się na podstawie

dodatkowego badania technicznego

przeprowadzonego przez okręgową

stację kontroli pojazdów, potwierdzonego

zaświadczeniem wydanym przez

tę stację oraz dowodu rejestracyjnego

pojazdu, zawierającego właściwą adnotację

o spełnieniu tych wymagań

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja nie chciałem zmieniać na ciężarowy, tylko mieć wbite VAT-3

Jeśli Twoim zdaniem osobowy spełni warunki na Vat to po co włożono do nich tyle kratek?

Zaczęło się od tego właśnie, iż osobowy nie służy do przewozu ładunków ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Twoim zdaniem osobowy spełni warunki na Vat to po co włożono do nich tyle kratek?

nie moim zdaniem, tylko z informacji uzyskanych telefonicznie w centrum Krajowej Informacji Podatkowej - możesz sam zapytać :z tel. stac.: 801 055 055 z tel. kom.: (22) 330 0330 - wewnętrzny 3

Zaczęło się od tego właśnie, iż osobowy nie służy do przewozu ładunków
moim zdaniem obecne przepisy są dobre, gdyż samochodem ciężarowym nie jest pojazd, który ma w dokumentach wbite "ciężarowy" czyli np BMW X6 z kratką, lecz ten który spełnia konkretne warunki - w moim przypadku skoda pickup - pojazd samochodowych, który ma otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków - bo chyba nikt nie zaprzeczy, że takową ma?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo chyba nikt nie zaprzeczy, że takową ma?

Owszem zaprzeczam. Jeśli zarejestrowałeś go jako osobowy, to to jest przestrzeń na BAGAŻ - nie na ładunek. Ładunki wozimy samochodami ciężarowymi. Spójrz do definicji w Kodeksie - z założenia pojazd osobowy nie służy do przewozu ładunków!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem zaprzeczam. Jeśli zarejestrowałeś go jako osobowy, to to jest przestrzeń na BAGAŻ - nie na ładunek. Ładunki wozimy samochodami ciężarowymi. Spójrz do definicji w Kodeksie - z założenia pojazd osobowy nie służy do przewozu ładunków!!

Nie ja go zarejestrowałem tylko stoi w Niemczech na PKW

Co ma KD do ustawy o VAT??

jest napisane: "3) pojazdów samochodowych, które mają otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków; " czyli nie pojazdów ciężarowych czy pojazdów osobowych i nic w ustawie nie ma o tym czy ładunki przewożą ciężarówki, a bagaże osobówki (nie w ustawie o VAT)

nie wiem czy ma jakikolwiek sens sprzeczanie się czy udowadnianie kto ma rację, nie o to tu chodzi - zapytałem Was bo w tym siedzicie, jak nie dostałem jednoznacznej odpowiedzi to zadzwoniłem do KIP i tam mi odpowiedzieli, więc jeśli to Was, diagnostów nie przekonuje, to proszę zadzwoń do nich, przedstaw swoja interpretację i wtedy odpowiedz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak nie dostałem jednoznacznej odpowiedz

Zwróć uwagę na to co zacytowałem bo w/g tego wystawiamy zaświadczenia dla pojazdów wymienionych w ust.2 czyli dla innych niż samochody osobowe .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem zaprzeczam. Jeśli zarejestrowałeś go jako osobowy, to to jest przestrzeń na BAGAŻ - nie na ładunek. Ładunki wozimy samochodami ciężarowymi. Spójrz do definicji w Kodeksie - z założenia pojazd osobowy nie służy do przewozu ładunków!!

Nie ja go zarejestrowałem tylko stoi w Niemczech na PKW

Co ma KD do ustawy o VAT??

jest napisane: "3) pojazdów samochodowych, które mają otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków; " czyli nie pojazdów ciężarowych czy pojazdów osobowych i nic w ustawie nie ma o tym czy ładunki przewożą ciężarówki, a bagaże osobówki (nie w ustawie o VAT)

nie wiem czy ma jakikolwiek sens sprzeczanie się czy udowadnianie kto ma rację, nie o to tu chodzi - zapytałem Was bo w tym siedzicie, jak nie dostałem jednoznacznej odpowiedzi to zadzwoniłem do KIP i tam mi odpowiedzieli, więc jeśli to Was, diagnostów nie przekonuje, to proszę zadzwoń do nich, przedstaw swoja interpretację i wtedy odpowiedz

 

Wszystko było opisane w podanym linku (patrz wcześniejszy mój post) . Jednak żeby nie było niedomówień przytaczam co mówi nowelizacja :

 

Nowelizacja ustawy o podatku VAT zmienia definicję samochodów ciężarowych eliminując z tej grupy tzw. samochody z kratką. Od stycznia 2011 prawo do odliczania podatku VAT zapłaconego przy zakupie paliwa będą mieli właściciele tylko tych pojazdów, które spełniają definicję samochodu ciężarowego.

 

Obecnie samochodami ciężarowymi, w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, są:

 

pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony;

pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony spełniające jeden z warunków:

 

mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van;

mające więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i u których długość części przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50 % długości pojazdu; dla obliczenia proporcji, o której mowa w zdaniu poprzednim, długość pojazdu stanowi odległość pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a tylną krawędzią podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona w linii poziomej wzdłuż pojazdu pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a punktem wyprowadzonym w pionie od tylnej krawędzi podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków;

które mają otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków;

które posiadają kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu;

pojazdy specjalne – jeżeli z wyciągu ze świadectwa homologacji lub z odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym, wynika, że jest to pojazd specjalny;

pojazdy samochodowe konstrukcyjnie przeznaczonych do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą – jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie;

Przeczytaj proszę uważnie sam początek co to jest samochód ciężarowy w myśl ustawy Vat !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowelizacja ustawy o podatku VAT zmienia definicję samochodów ciężarowych eliminując z tej grupy tzw. samochody z kratką. Od stycznia 2011 prawo do odliczania podatku VAT zapłaconego przy zakupie paliwa będą mieli właściciele tylko tych pojazdów, które spełniają definicję samochodu ciężarowego.

 

Obecnie samochodami ciężarowymi, w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, są:

 

pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony spełniające jeden z warunków:

 

które mają otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków;

 

Przeczytaj proszę uważnie sam początek co to jest samochód ciężarowy w myśl ustawy Vat !!!

ja to rozumuje tak:

nie ważne jaka homologacja (osobowa czy ciężarowa) - jeżeli nie przekracza 3,5 t to ma spełniać jeden z wymienionych warunków - w przypadku skody pick-up będzie to warunek 3 i mimo, że jest zarejestrowany jako PKW OSKP musi (czyt powinna) wystawić zaświadczenie o VAT-3

rozumiem, że to miałem wyczytać z tego wpisu??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowelizacja ustawy o podatku VAT zmienia definicję samochodów ciężarowych eliminując z tej grupy tzw. samochody z kratką. Od stycznia 2011 prawo do odliczania podatku VAT zapłaconego przy zakupie paliwa będą mieli właściciele tylko tych pojazdów, które spełniają definicję samochodu ciężarowego.

 

Obecnie samochodami ciężarowymi, w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, są:

 

pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony spełniające jeden z warunków:

 

które mają otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków;

 

Przeczytaj proszę uważnie sam początek co to jest samochód ciężarowy w myśl ustawy Vat !!!

ja to rozumuje tak:

nie ważne jaka homologacja (osobowa czy ciężarowa) - jeżeli nie przekracza 3,5 t to ma spełniać jeden z wymienionych warunków - w przypadku skody pick-up będzie to warunek 3 i mimo, że jest zarejestrowany jako PKW OSKP musi (czyt powinna) wystawić zaświadczenie o VAT-3

rozumiem, że to miałem wyczytać z tego wpisu??

 

I to jest właśnie to !!! Pojazd ciężarowy w ustawie o vat jest tak a nie inaczej zdefiniowany mimo, że definicja ta wcale nie musi być zgodna z innymi ustawami. Do rozliczeń podatku VAT obowiązuje taka interpretacja i tego masz się kolego trzymać!!! Przypomnijmy sobie i kolegą trochę historii jak to było tzw. samochodami osobowymi homologowanymi na ciężarowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowelizacja ustawy o podatku VAT zmienia definicję samochodów ciężarowych eliminując z tej grupy tzw. samochody z kratką. Od stycznia 2011 prawo do odliczania podatku VAT zapłaconego przy zakupie paliwa będą mieli właściciele tylko tych pojazdów, które spełniają definicję samochodu ciężarowego.......

:ok:ok::hey

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za udział w dyskusji :)

Piwo dla Nataszy poleciało.

Jak się uporam z tym autkiem, to napiszę jak to wyglądało w praktyce.

pzdr/psc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko sprowadza się do tego, że samochód osobowy de facto NIE JEST PRZYSTOSOWANY DO PRZEWOZU ŁADUNKÓW!!! Tylko i aż o to mi chodzi. A jak nie jest do tego przystosowany, to nie spełnia cytowanych przez Ciebie przepisów ustawy o VAT :)

 

A czy ktoś dla Ciebie to zinterpretuje inaczej (czyli, że np. bagaż to też ładunek) to już nie wiem...

 

Ale jeśli bagaż = ładunek, to ja chce również, żeby było, że ładunek = bagaż :) Zaraz zarejestruję 18-to tonową wywrotkę na osobową - przeznaczoną do przewozu bagażu (bagażem tym będzie naście ton żwiru np.) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz zarejestruję 18-to tonową wywrotkę na osobową - przeznaczoną do przewozu bagażu (bagażem tym będzie naście ton żwiru np.) :)

Nie wyjdzie ze wzoru :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Innymi słowy kolego - powiedz mi, czy Twój samochód na dzień dzisiejszy określisz jako:

- przystosowany do przewozu "osób i ich bagażu", czy

- przystosowany do przewozu ładunków? :)

 

Bo jak to pierwsze, to jak to ma się do regułki tej np: "(...) które mają otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków"? :) Przecież o ładunkach jest mowa w drugim punkcie... Ale moment - drugi punkt to auto ciężarowe jednak!! :)

 

Teraz rozumiesz na co się możesz natknąć? Bo wedle mnie to nawet od motorynki ten VAT odliczaj - ja Twoim wrogiem nie jestem, ale musisz wiedzieć, na czym mogą Cię uwalić :)

 

[ Dodano: 19-07-2011, 22:25 ]

Nie wyjdzie ze wzoru :D

 

Jakiego przepraszam? :) Wzory to są na to, co nie może być uznane za CIĘŻARÓWKĘ - w druga stronę nie ma z tego co wiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w druga stronę nie ma z tego co wiem

Jak nie ma to trzeba wymyślić żeby Ci głupoty po głowie nie chodziły :D

2. spełniona jest zależność: P-(M+Nx68) > Nx68, gdzie:

P - dopuszczalna masa całkowita pojazdu w kg,

M - masa pojazdu w stanie gotowym do jazdy z kierowcą o masie 75 kg,

N - liczba dostępnych miejsc siedzących, nie licząc kierowcy

to nie jest on uznawany za pojazd kategorii M1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymyślić, to Ty sobie możesz coś na wieczór, żeby żonę zaskoczyć :) A tak to drżyj, żebym Ci na zmiany konstrukcyjne KAMAZem nie przyjechał :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak to drżyj, żebym Ci na zmiany konstrukcyjne KAMAZem nie przyjechał

Podciągnę pod wielozadaniowy i pod wzór który podałem :D ,a co nie wolno ,przecież pisze że o nadwoziu innym niż AA do AE :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.