Skocz do zawartości

Ustawa o transporcie drogowym


Bogusław Maćkowski

Rekomendowane odpowiedzi

Do pobrania najnowsza wersja ujednolicona ustawy o transporcie drogowym ze stanem prawnym na dzień 01.07.2011r. (tekst jednolity Dz. U. z 2007r. Nr 125, poz. 874 z późn. zm.).

 

 

[scroll]===================================================

NOWOŚĆ - ZMIANA STANU PRAWNEGO - ZAKTUALIZOWANY DNIA 28.07.2011R.

===================================================[/scroll]

 

Zmiany dotyczą:

- wydawania zaświadczeń na potrzeby własne na czas bezterminowy. Na dzień dzisiejszy nie określono zmiany opłat dla bezterminowy okres więc opłaty są pobierane dotychczasowe na okres 5 lat.,

- zniesienia obowiązku okazywania odpisu z działalności gospodarczej, regonu, nipu.

Efekt: zaświadczenia i licencje wydawane są w późniejszym terminie, gdyż we wniosku przedsiębiorca musi oświadczyć kto jest organem do reprezentacji z nazwiska i stanowiska by określić czy pełnomocnictwo podpisała właściwa osoba i sprawdzić numer regon i nip przez internet. Dotychczas patrzyło się na zapisy w dokumentach i było myk i po sprawie a całość nazywa się znoszeniem barier w administracji. Dziękować za pomysły geniuszy.

- wprowadzenie możliwości żądania zaświadczenia o niekaralności lub oświadczenia z klauzulą odpowiedzialności karnej.

 

Przypominam o poprzedniej ważnej zmianie dla kierowców - dodatek zamieszczony na końcu o datach konieczności ukończenia kursu kwalifikacyjnego i okresowych szkoleń w zależności od rodzaju posiadanego prawa jazdy i daty jego uzyskania.

NORCOM_Dz.U.2007.125.874_ustawa o transporcie drogowym_ujednolicony_2011_07_28.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długo Bogusławie chyba nie odpoczniesz w sejmie jest już jeden projekt zmian(już nie jest, ustawa poszła do prezydenta) a nad drugim się zastanawiają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dotychczas patrzyło się na zapisy w dokumentach i było myk i po sprawie

 

i sprawdzić numer regon i nip przez internet

 

1. Czyli rozumiem Boguś, że bardziej wierzysz w kserówki i uważasz to za pewniejsze, niż rejestry prowadzone w formie elektronicznej? Fajnie - zaraz Ci takie ksero KRS zrobię, że sam nie uwierzysz kim tam będziesz 8)

 

2. Sprawdzenie w internecie dwóch, czy trzech danych to dla urzędników w Bydgoszczy taki wysiłek, że sprawa potrwa dłużej?? no bardzo ciekawe... Ale co - pracownicy WK nie mieli jeszcze szkolenia na internet czy jak? A może macie telefon w tym WK? można by telefonem sprawdzić... no tak - ale obsługa nowoczesnego aparatu tel. to że nie jest pikuś...

 

UM Poznań już od dawana np. nie wymaga żadnych zaświadczeń typu KRS REGON NIP, o ile dane zawarte w takich dok. można potwierdzić w rejestrach elektronicznych ogólnodostępnych. I uwaga - nie wydłuża to procesu załatwianych spraw - nawet pracownicy rejestracji obsługujący na bieżąco robią to od ręki. Trwa to około... minuty? :)

Nie wymaga się tez części zaświadczeń wymaganych przez PoRD - wszystko w związku ze znoszeniem barier w administracji. Jak widać w Poznaniu po prostu zrozumiano o co chodzi w tej ustawie, a w Bydgoszczy stwierdzono, że "internet i komputery to zło" :evil:

Ale spokojnie - jestem wyrozumiały - bliskość Torunia Was tłumaczy ;)

 

Pozdrowienia z miasta stołecznego Poznań - jednej z pierwszych stolic Polski, kolebki Polskiej państwowości :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś wpadł na pomysł ISO z bezpieczeństwa informatyzacji a w praktyce oznacza to, że w Bydgoszczy dla Urzędników internet to luksus i wyróżnienie. Urzędnicy też kiedyś nabroili bo w godzinach pracy głupoty oglądali i wszystkim go zabrano. Swoją drogą do tego czasu obowiązkiem było dołączać "ODPIS" - to nie kserokopia chyba, że w Poznaniu nie wiedzą co to jest - KRSu lub EDG oraz dokument NIP i REGON aktualny a jak ktoś miał czas na sprawdzanie tego w internecie to gratuluje szybkości załatwiania.

 

Swoją drogą przestałem patrzyć na projekty i je komentować gdyż 1 na kilkadziesiąt ujrzy światło dzienne jako ustawa. Formalna zmiana ustawy o transporcie zaplanowana jest na 2012r. a obecny projekt z lipca zakłada zmiany w 2011, które wejdą w życie od grudnia więc jak na polskie warunki mam ciutkę luziku w tej ustawie :-) Jeszcze niedawno jako pewnik było zniesienie terminów licencji 2-50 lat na wzór zaświadczeń i już terminy wróciły. Twórczość projektów jest szeroka więc oczekuję publikacji przepisu i wtedy chętnie ujednolicę z korzyścią dla wszystkich:-) Projekt ma uregulować osoby zarządzające transportem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znaczy się, że Poznań to dzielnica Gniezna :?::x

 

Rozumiem, że opierasz swoja wiedzę, na książkach z lat 70-tych :) Czyli nadal wierzysz, że Związek radziecki to nasz wielki przyjaciel i najwspanialszy kraj na świecie - tak? :evil:

 

a jak ktoś miał czas na sprawdzanie tego w internecie to gratuluje szybkości załatwiania.

 

A dziękuję :)

 

1. Nie widzę podstaw do pozostawienia w aktach sprawy oryginalnych, sądowych odpisów swojego KRS... (a NIP i REGON w tymże wypisie jest, więc po co jeszcze osobne dokumenty??)

2. Mam w urzędzie Miasta Bydgoszczy przedkładać zaświadczenie EDG z Urzędu Miasta Bydgoszczy? :) Nie - no powiedz, że żartujesz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem, że tak było dotychczas bo tak stanowił art 8 uotd a od kilku dni ustawa o zniesieniu barier w administracji dopiero zniosła wymóg przechowywania oryginału odpisu zgadza się?

Pytanie retoryczne :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie - nie retoryczne. Czy w ustawie była mowa, że oryginał odpisu należy zachować w aktach sprawy, czy tyko załączyć do wniosku? Bo w drugiej opcji można przyjąć, że chodzi tylko o jego okazanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umowę zakupu pojazdu też ksero załącza się do wniosku znaczy rejestracja w Poznaniu patrzy i oddaje nie załączając do akt :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umowę zakupu pojazdu też ksero załącza się do wniosku znaczy rejestracja w Poznaniu patrzy i oddaje nie załączając do akt :-)

 

Kiepski przykład Boguś - rozporządzenie w sprawie szczegółowych czynności dokładnie reguluje co z poszczególnymi dokumentami składanymi do wniosku o rejestrację należy zrobić. Co skopiować, co w oryginale... I o KRS nic tam nie ma... Ale biorąc pod uwagę, że dla osób fizycznych bronisz idei zatrzymywania oryginalnych wypisów z KRS, to jak rozumiem przy wniosku o prawo jazdy muszę w "betonowej" Bydgoszczy dołączyć co najmniej oryginalny odpis aktu urodzenia, a najlepiej oryginał dowodu osobistego, co? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Ale biorąc pod uwagę, że dla osób fizycznych bronisz idei zatrzymywania oryginalnych wypisów z KRS,

 

Uważasz,ze wszystko jest w porządku z Twoją wypowiedzią kolego? Bo ja tak nie uważam !

Powiedz mi od kiedy osoby fizyczne posiadają nr KRS. Krajowemu Rejestrowi Sądowemu podlegają osoby prawne, a nie osoby fizyczne !!! Osoby fizyczne mogą jedynie w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą być zarejestrowane w EDG !!! Więc zdanie powyższe z punktu widzenia prawnego nie ma żadnego sensu !!! :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo nastąpiło w tej wypowiedzi zwykłe przejęzyczenie - miało być oczywiście "osoby prawne" - bo taki jest sens wypowiedzi, więc to raczej twoje wywody są bez sensu :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo nastąpiło w tej wypowiedzi zwykłe przejęzyczenie - miało być oczywiście "osoby prawne" - bo taki jest sens wypowiedzi, więc to raczej twoje wywody są bez sensu :oops:

 

Tak, zwykłe przejęzyczenie?! Moje wywody są bez sensu? To jakiś żart?! Podsumuję to bardzo krótko: Był start i była meta, ale trasa nie ta !!! :) Taki "weteran", a zwykłe przejęzyczenie... Zostawię to bez komentarza !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak - zwykłe przejęzyczenie. Masz z tym jakiś problem? 8)

Ale za to jak można było zabłysnąć, że

 

Krajowemu Rejestrowi Sądowemu podlegają osoby prawne, a nie osoby fizyczne !!!

 

Normalnie dumny z siebie musisz być z powodu odkrycia tego faktu, co? :evil:

Postaram się to zapamiętać. Ale powiedz - jesteś tego na 100% pewny? Bo nie chciałbym wyjść na głupka, jak się okaże, że jednak tak nie jest... :-P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Ale powiedz - jesteś tego na 100% pewny? Bo nie chciałbym wyjść na głupka, jak się okaże, że jednak tak nie jest... :-P

 

Tak jestem tego pewny !!! Bez urazy kolego !!! Jeżeli myślisz, że moim celem było obrażenie Ciebie, to bardzo się mylisz !!! Udzielajmy wiarygodnych informacji, a nie wprowadzajmy w błąd innych !!! Poniżej stosowne wyjaśnienie KRS i EDG !!!

Dla osób fizycznych właściwym rejestrem jest Ewidencja Działalności Gospodarczej. Natomiast KRS prowadzi rejestr przedsiębiorców gdzie wpisuje się w szczególności: spółki jawne, spółki partnerskie, spółki komandytowe, spółki komandytowo-akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjne, spółdzielnie, przedsiębiorstwa państwowe, jednostki badawczo-rozwojowe, przedsiębiorców tzw. zagranicznych, towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych, inne osoby prawne jeżeli wykonują działalność gospodarczą i podlegają obowiązkowi wpisu do rejestru stowarzyszeń i fundacji, oddziały przedsiębiorstw zagranicznych działających na terytorium Polski, i inne z mocy prawa, jak np. instytucje gospodarki budżetowej.

Pozdrawiam :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę wielkie dzięki. Teraz już wiem - dzięki TOBIE, że osób fizycznych nie rejestruje się w sądzie. Teraz to dla mnie jasne - sam nie wiem jak do tej pory mogłem myśleć inaczej... Gdybyś mi jeszcze tylko podał stosowne Dz.U. żebym już na przyszłość wiedział co i jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę wielkie dzięki. Teraz już wiem - dzięki TOBIE, że osób fizycznych nie rejestruje się w sądzie. Teraz to dla mnie jasne - sam nie wiem jak do tej pory mogłem myśleć inaczej... Gdybyś mi jeszcze tylko podał stosowne Dz.U. żebym już na przyszłość wiedział co i jak.

 

Proszę bardzo !!!

 

(Dz.U. 2004 r. Nr 173, poz. 1807

USTAWA z dnia 19 listopada 1999 r. - Prawo działalności gospodarczej

 

Art. 7a.

1. Ewidencję działalności gospodarczej prowadzi gmina właściwa dla miejsca zamieszkania

przedsiębiorcy, jako zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej.

Miejscem zamieszkania jest miejscowość, w której przebywa przedsiębiorca

z zamiarem stałego pobytu.

 

Dz.U. 1997 Nr 121 poz. 769

 

USTAWA z dnia 20 sierpnia 1997 r. - O Krajowym Rejestrze Sądowym.

 

Art. 1. 1. Tworzy się Krajowy Rejestr Sądowy, zwany dalej "Rejestrem".

2. Rejestr składa się z:

1) rejestru przedsiębiorców,

2) rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej,

3) rejestru dłużników niewypłacalnych.

:ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

DARIO!!! Niniejszy formularz zaświadczenia obowiązywał już w ubiegłym roku !!! Nasze ustawodawstwo spóźniło się znacznie z ustawą !!! TDT wymagał niniejsze zaświadczenia już w maju zeszłego roku. Z uwagi na to, że pracuję również w firmie transportowej wielokrotnie wystawiałem takie formularze i wystawiam nadal. Muszę nadmienić, że formularz w ubiegłym roku został już raz zmodyfikowany. TDT zwracał uwagę szczególną na to by formularz nie był wypełniany długopisem. Żałosny jest tylko fakt, że nie było ustawy, a TDT wymagał !!! Państwo w państwie !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.