Skocz do zawartości

Termin badania


Krzysztof

Rekomendowane odpowiedzi

Jesu, zastanówcie się co piszecie na jakie 3 lata, pogło was czy co. Art.81pkt.4 ustawy - Okresowe badanie techniczne samochodu osobowego,samochodu ciężarowego o dopuszczalnej ... ... przeprowadza się przed upływem trzech lat od dnia pierwszej rejestracji, następnie przed upływem dwóch lat od dnia przeprowadzenia badania, a potem corocznie. Nie dotyczy to ...

Nie ma dowolności jeśli klient mając przegląd ważny na trzy lata przyjedzie po roku od pierwszej rej. dostaje przegląd na dwa lata i koniec i kropka... To samo dotyczy aut rej. w innych krajach i sprowadzonych. Jeśli klient sprowadza auto które miesiąc temu wyszło z fabryki (było za granicą rejestrowane), u nas dostaje przegląd na dwa lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 80
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • Psuj

    9

  • berecik

    8

  • jaka

    6

  • markes30

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

A jeżeli klient kupi nowy samochód który ma badanie na 3 lata i będzie miał nim wypadek po 3 miesiącach, robimy wtedy okresowe +dodatkowe pokolizyjne to też dostanie na dwa lata?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Jeśli klient sprowadza auto które miesiąc temu wyszło z fabryki (było za granicą rejestrowane), u nas dostaje przegląd na dwa lata.

 

 

Powinien dostać trzy lata minus okres zarejestrowania za granicą, w tym przypadku dwa lata i jedenaście miesięcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

admant napisał

dwa lata i jedenaście miesięcy.

to samo ćwiczyliśmy przy pojazdach dozorowych - nigdzie w ustawi nikt nie przewiduje ,jakiś tam nie pełnych terminów :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dwa lata i jedenaście miesięcy

Sam sobie świni nie podłożę, w ustawie pisze wyraźnie, przed upływem trzech lat i następne badanie na dwa lata, a że do upłynięcia trzech lat brakuje 2 lata i 11 miesięcy to problem klienta...

 

[ Dodano: Czw Lis 24, 2005 4:42 pm ]

A propos to podaj podstawę prawną tego co napisałeś. Wtedy mnie przekonasz i zwrócę Ci honor...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Art.81pkt.4 ustawy - Okresowe badanie techniczne samochodu osobowego,samochodu ciężarowego o dopuszczalnej ... przeprowadza się przed upływem trzech lat od dnia pierwszej rejestracji, następnie przed upływem dwóch lat od dnia przeprowadzenia badania, a potem corocznie. Nie dotyczy to ...

 

A na jakiej podstawie skrócić trzyletni okres od dnia pierwszej rejestracji do dwóch lat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytam i mnie ciarki po plecach przechodzą- andmat okresla termin nast. bad za 2 lata i 11 m-cy a skąd ty bracie to wytrzasnąłes- wczytaj sie w Art.81 Ustawy , nie twórzcie jakiejś fantastyki a już pytanie o zdanie w WK przyprawia mnie o mdłości, podpisuję sie pod tym co pisze>psuj< ma całkowitą rację

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeżeli klient kupi nowy samochód który ma badanie na 3 lata i będzie miał nim wypadek po 3 miesiącach, robimy wtedy okresowe +dodatkowe pokolizyjne to też dostanie na dwa lata?

pokolizyjne jest badaniem dodatkowym,które nie zmienia terminu następnego badania chyba,że na wniosek klienta w tym przypadku możemy wbić nowy termin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas jest tak: 2 lata , ale nie więcej niż 5 lat od daty pierwszej rejestracji :D

 

Jestem tego samego zdania. Ale wydaje mi się ze klient ma prawo wyboru tzn. jak ma życzenie częściej spr. swoje autko to w przypadku gdy to jest np. sam. mniej niż roczny wpisując mu termin nastepnego na dwu letni zabieramy mu pewien przywilej dotyczący samochodów nowych . Czyli terminy badań 3..2..1 ( oczywiście chodzi o 3,5 dmc i nie takie które obowiązuje inny ternin ). Robiąc np. badanie dodatkowe po zmianach konstr. np. w 1,5 rocznym samochodzie zawsze pytam klienta czy chce do pełnych trzech lat czy na dwa.Pozatym uważam że klient nasz pan jak chce robić badanie co miesiąc to ja go serdecznie zapraszam.... do siebie. Skasuje go co miesiąc 98 zł ( jak będzie chciał badanie potwierdzić w dowodzie + 2 zł). Wolno mu nie kłuci się to z zapisem ustawy że ma przedstawić poj. do badania przed upływem 3 lat a potem 2 , nastepnie corocznie. Wszyscy są zadowoleni CEPIK , WK,( dowód częściej wymieni ) SKP, wszyscy zarabiaja . Ale to tylko teoria nie miałem takich nadgorliwych klientów ..... a troche latek diagnostuję :):)

 

[ Dodano: 24-11-2005, 19:09 ]

A jeżeli klient kupi nowy samochód który ma badanie na 3 lata i będzie miał nim wypadek po 3 miesiącach, robimy wtedy okresowe +dodatkowe pokolizyjne to też dostanie na dwa lata?

pokolizyjne jest badaniem dodatkowym,które nie zmienia terminu następnego badania chyba,że na wniosek klienta w tym przypadku możemy wbić nowy termin

 

Może się trochę wtrące: Pamiętaj kasujesz tak jak za okresowe + dodatkowe. Wykonałes czynności które wchodza w zakres okresowego...i jeszcze raz powtarzam CZYNNOŚCI ( NIE BADANIE OKRESOWE ). i zgodnie z przepisami musisz pobrać stosowną opłate. W skład tego badania wchodzą czynności badania okresowego + dodatkowego , za które też musisz pobrac opłatę. Wtedy na wniosek klienta dajesz mu na dwa następne lata ( czyli jak gdyby zgłosił się przed upływem trzech), lub pozostawiasz na jego życzenie tak jak było w dowodzie. Gdybym sie mylił prosze klegów mających wieksze doświadczenie ( wiedze ) z forum o zabranie głosu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myśle że jeżeli data rej.za granicą V.2004 to następny termin badania V 2007 .miałem taki przypadek, nowy pojazd przystosowany do nauki jazdy wiadomo następne badanie za rok.Po 6 miesiącach klient zrezygnował z przystosowania do nauki jazdy,nastepny termin wyznaczyłem za za 2 lat.podczas kontroli z W.K.zarzucono mi nieznajomość przepisów gdyż następny termin powinien być dopełnieniem do 3 lat musiałem pisać wyjasnienie

i co miesiąć meldować się z rejestrem badań w W.K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że wsadziłem kij w mrowisko (szczerze mówiąc taki miałem cel) a pytanie " no właśnie czy istnieje przegląd na 1,5 roku?" było raczej retoryczne choć wypowiedź kolegi

podczas kontroli z W.K.zarzucono mi nieznajomość przepisów gdyż następny termin powinien być dopełnieniem do 3 lat musiałem pisać wyjasnienie

i co miesiąć meldować się z rejestrem badań w W.K.

napawa mie przerażeniem,

do tej pory byłem pewien że diagnosta ma możliwość dać przegląd na rok lub 2lata ( nigdzie w przepisach nie znalazłem innej opcji) myśle że bez pomocy Bogusława Maćkowskiego tego problemu nierozwiążemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... skoro pisze ze PRZED upływem 3 lat, PRZED upływem 2 lat i nastepnie corocznie, to wcale nie oznacza ze raz w roku. Badanie robi się PRZED UPŁYWEM terminu. Zazwyczaj wszyscy przyjeżdzają "na styk", ale mogą przyjechac i miesiąc wcześniej, czemu nie??? skoro więc tak.... to czemu nie przyjąć, że wg oceny diagnosty auto może pojeździć np. pół roku. Jak się przybija pieczątkę na rok, to się generalnie głową się gwarantuje ze te 12 miesięcy nie powinno się wydarzyć NIC.

 

Diagnostom gratulujemy odwagi ..... polecam lekturę art. np. 271 Kodeksu Karnego ...(poświadczenie nieprawdy...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się przybija pieczątkę na rok, to się generalnie głową się gwarantuje ze te 12 miesięcy nie powinno się wydarzyć NIC.

 

I tu śmiem się nie zgodzić ,a przykładów mozna by tu mnozyć i mnożyć.NIGDY nie możesz być pewny że sie coś niewydarzy przez 12 miesięcy???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

muszę się zgodzić z gladkim.

gdyby było inaczej nie potrzebne byłyby obsługi okresowe pojazdów.

w porządnych firmach OT wykonywane jest co miesiąc,lub w zależności od przebiegu, a i tak w tzw. międzyczasie występują awarie. "złośliwość przedmiotów martwych."

a wracając do tematu: pamiętam spotkanie, na którym byli między innymi przedstawiciel z ITS i przedstawiciel z MI. panowie rozstali się zkłóceni w temacie terminu badań, a my zostaliśmy z niczym konkretnym.

myślę , że na temat terminu badań jest tyle interpretacji ilu uczestników bierze udział w dyskusji. ja interpretował nie będę - za mała wiedza prawnicza.

dlatego prośba do osób kompetentych o zajęcie stanowiska.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koledzy się kłóca , przedstawie sytuację jaka jest u mnie - MON . Raz w roku każdy pojazd przechodzi okresowe badanie techniczne i stawiam mu pięczęć w dowodzie , ale oprócz tego

każdy pojazd ma książkę obsług i po przejechaniu -przykładowo 1600 km -star 266 wjeżdza

do mnie werifikuje jego stan techniczny , ogólnie podzespóły które mają wpływ na bezpieczeństwo ,sprawdzam wykonanie obsługi smarowniczej i wpis w karcie obsług .

Nieraz jest tak że pojazd 1 w miesiącu wjeżdza do mnie ,a nieraz raz w roku , zależy jak jest eksploatowany i zawsze jest coś co trzeba naprawić :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak byłem w woju to stały takie 266 z antenkami i przynajmniej od dołu opona zapadła się do felgi i żaden nie miał nawet 1000 km. I to było kiedy na wyposażeniu była radiostacja R-105 i telefonik TAI-43, czyli nie tak dawno :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja pisałem o pojazdach normalnie eksploatowanych, a nie w stanie "spoczynku" na wypadek W.

berecik jeśli służyleś w sieradzu to widzieliśmy pewnie te same 266.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja pisałem o pojazdach normalnie eksploatowanych, a nie w stanie "spoczynku" na wypadek W.

berecik jeśli służyleś w sieradzu to widzieliśmy pewnie te same 266.

pozdrawiam

 

Ja byłem w Mrągowie, widok pewnie podobny :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Czy dacie na 2 lata po zmianach technicznych (zmiana rodzaju pojazdu z s.ciężarowego na osobowy i liczba miejsc z4 na 5) auto z 2003r? A jeśli tylko na 1rok to na jakiej podstawie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...

Czyli z tego wynika, że jeśli zabieramy DR to następny termin btp ustalamy od daty badania poprawkowego, a jeśli nie zabieramy to od daty badania negatywnego?

 

 

A jakie dodatkowe badanie mam przeprowadzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze, że nie zgadzam się od końca z interpretacją podaną przez ITS... Konkretnie chodzi mi o drugi przykład, kiedy diagnosta nie zatrzymuje DR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.