Skocz do zawartości

Termin badania


Krzysztof

Rekomendowane odpowiedzi

OEBD ? Kontrolki działania sa na pewno ok ...

OEBD,obowiązuje tylko nowsze pojazdy 2002->oprócz amerykanów bo te miały wczesniej montowanie ,a co ze starszymi modelami.A z kontrolkami to można je podłanczać jak lampki na choince,uwierz mi troszke w tym siedziałem. :idea:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 80
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • Psuj

    9

  • berecik

    8

  • jaka

    6

  • kontroler2

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

OEBD,obowiązuje tylko nowsze pojazdy 2002

Ja o tym wszystkim wiem - też w tym siedzę ...

Dlatego te znaki typu "?" ...

 

Nie zrozumieliśmy się,chodziło mi o elektronikę samochodową.Sorki. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolega bercik potwierdził moje zdanie

Dz.U. Nr 108, poz. 908 z 2005 r.

"Okresowe badanie techniczne samochodu osobowego, samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, motocykla lub przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t przeprowadza się przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji, następnie przed upływem 2 lat od dnia przeprowadzenia badania, a potem corocznie." czyli w sumie nie więcej niż pięć

a co do samochodu po wypadku i np. z 2002r. daję na dwa lata (dorównałem do pięciu) nasze starostwo też potwierdza taki sposób określania daty następnego badania, Przepisy nie dyskryminują samochodu po wypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi wyjątkami to chodzi ci o dalszą część art81 ust4 "pojazdu przewożącego towary niebezpieczne, taksówki osobowej.., pojazdu zasilanego gazem.." itd, bo jeżeli tak to ja pisałem ten post w odniesieniu do zwykłych samochodów osobowych wyjątki to inna sprawa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mieszaj tyle

pierwsze po tyrzech latach dajemy termin za dwa jak zgłosił się w terminie

jak nie dorównujemy do pięciu od 1 rej.

, a potem corocznie

(samochody do 3.5T, bez zadnych instalacji)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dajemy termin za dwa jak zgłosił się w terminie

jak nie dorównujemy do pięciu od 1 rej.

 

A stosowny paragraf, co na to ? Ze zacytuję Twoją wypowiedz:

Okresowe badanie techniczne samochodu osobowego, samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, motocykla lub przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t przeprowadza się przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji, następnie przed upływem 2 lat od dnia przeprowadzenia badania, a potem corocznie.

 

Gdyby ustawodawca chciał sformułować tak jak to interpretujesz to pewnie zapisałby: "następnie przed upływem 5 lat od dnia pierwszej rejestracji , nie dłużej niż 2 lata od dnia przeprowadzenia badania"

 

Nie wiedzieć czemu uzależnił to od samej daty badania, widocznie uznał ze tak będzie lepiej. Twoja wersja zapewne bardziej pasuje do zasady Chroń Swoją Dupę a ja ostatnio skłaniam się do niej coraz bardziej. Więc może powolutku będę ewoluował w kierunku Twojej interpretacji. Choć za oczywistą nie jestem w stanie jej uznać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szkoleniu w 2004 r. z przedstawicielami ministerstwa pan Bogdanowicz, na pytanie o te terminy wyjaśnił, że po trzech latach mamy dawać na dwa niezależnie kiedy klient przyjedzie. Może być po czterech latach i też powinien dostać na dwa bo diagnosta nie ma prawa skracać tego terminu i ustalac, że tylko 5 lat od pierwszej rejestracji. Ja uznaję tę opinie za swoją, tak załatwiamy klientów i wszystko gra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Konferencji w Łodzi było to samo tylko p.Przychodzeń powiedział cytat "Nawet jak właściciel zarejestruje nowe auto i wstawi je do szopy na 10 lat to drugie badanie ma byś na 2 lata" osobiście się z tym nie zgadzam ale jak mi się spóźni tydzień to daję na 2 lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość przeprowadza dzisiaj okresowe badanie technicze i dostaje termin na rok a do nastepnego przeglądu przyjeżdża za 1,5 roku. Dostanie na rok czy tylko na pół roku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaję mi się żę z ustawy wyrażnie wynika że jak samochód na przegląd po 3 latach spóżni się nawet o jeden dzień to nie należy mu się 2 lata tylko rok( ponieważ nie przyjechał przed upływem 3 lat od pierwszej rejestracji.) Oczywiście teoretycznie z praktyką różnie bywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem ustawodawca zakłada (może błędnie) że klijent powinien zgłosić się na badanie techniczne w terminie czyli:

- pierwszy przegląd po trzech latach od pierwszej rejestracji,

- następny po dwóch od poprzedniego przeglądu

w sumie 3 od 1 rej i 2 od poprzedniego przeglądu daje nam to że klijent po pięciu latach od pierwszej rejestracji powinien zgłosić się na przegląd okresowy coroczny

podkreślę jeszcze raz

"Okresowe badanie techniczne ....przeprowadza się przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji, następnie przed upływem 2 lat od dnia przeprowadzenia badania, a potem corocznie"

 

To tylko moja interpretacja, ale do niczego nie zmuszam, nie życzę wam tylko żebyście 10 letni samochód podbijali na dwa lata i żeby po roku miał wypadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetne, naprawdę świetne.

Pierwsze badanie jest na 3 lata. Następne badanie przeprowadza się przed upływem 2 lat od dnia przeprowadzenia badania i następnie corocznie. reguluje to art. 81 ust. 4 wiadomo czego. Jeśli natomiast klient przyjedzie po roku gdy otrzymał 2 lata i jeszcze rok ma ważne to oczywiście że możemy mu ściąć badanie do roku, wtedy gdy zamontuje instalację gazową, przystosuje pojazd jako nauka jazdy lub TAXI itp.

 

§3 ust. 2 (Dz. U. z 2003r. Nr 227, poz. 2250 z późn. zm.) pozwala właścicielowi wnioskować o wyznaczenie nowego terminu badania w pewnych przypadkach (pkt 3-10) jeśli termin następnego badania nie jest sprzeczny z terminem określonym w ustawie.

 

Reasumując. Jeśli klient sobie życzy ściąć badanie to musi być zasadność ustawowa. Jeśli natomiast jest to zły stan techniczny to prawo przeiwduje negatywny wynika badania a nie ścięcie na rok tylko dlatego że diagnosta uważa, że dwóch lat auto nie przejedzie.

Podobał mi się przykład z Żukiem. Bardzo trafny. To jak auto będzie ruiną damy badanie na 2 miesiące?. No Panowie wszystko można ale w granicach prawa.

Z pewnych wypowiedzi wnioskowałem, że jak przyjedzie na dodatkowe badanie w czasie ważnego terminu nast. badania to badanie robi się bezpłatnie. Chyba się przewidziałem. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Panowie sprawa jest prosta. Ustawa mówi wyraźnie . Pierwsze badanie po trzech latach od dnia I rej. a następne na dwa lata od dnia przeprowadzenia badania tech. Nie ma znaczenia czy GOSC spóźnił sie o milka miesiecy czy nawet rok.

AK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
A jak postąpicie z pierwszymbadaniem rejestrowany za granicą w V.2004 :

czy do V 2007?

czy na dwa lata ?

 

My w takim przypadku dajemy na dwa lata- wytyczne Naczelnika WK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak postąpicie z pierwszymbadaniem rejestrowany za granicą w V.2004 :

czy do V 2007?

czy na dwa lata ?

no właśnie , też miałem taki przypadek , pozwoliłem sobie zadzwonić do mojego "przełożonego" kierownka wk i co usłyszałem: żę mam dowolność w takim przypadku, sprecyzuje chodziło o drugi przegląd - na dwa lata

po za tym mam taką uwagę panowie goroco dyskutują o terminach a wydziałach komunikacji

wbijają gaz w ogóle nie zmieniając daty badania i nikt się tym nie przejmuje, dopiero jak przyjedzie na drugie badanie trzeba klientowi tłumaczyć żę można tylko na rok

chroń swoją dupe to powinno być motto każdego diagnosty :!: i

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a wydziałach komunikacji

wbijają gaz w ogóle nie zmieniając daty badania i nikt się tym nie przejmuje

 

nie widziałem, więc nie potwierdzę ale sprawdź czy czasem ten Wydział Komunikacji nie zmienia dowodu przy wbijaniu instalacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maj 2004 pierwsza rej. za granicą czyli do maja 2007 to będą 3 lata i potem od tej daty na dwa lata.

no właśnie czy istnieje przegląd na 1,5 roku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na pewno ni e zmieniał dowodu ponieważ data wydania dowodu jest taka sama lub bardzo bliska terminowi pierwszej rejestracji, klient jest pierwszym właścicielem rok po kupnie auta montuje instalacje a data następnego pozostaje ta sama i klient to potwierdza!!!

miałem na przestrzeni kilku miesięcy co najmniej kilka takich przypadków, musze wówczas oświecać klientów żę mają badanie techniczne co rok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.