Skocz do zawartości

Badanie okresowe SAM-a przyczepa lekka do 750 kg nowa interp


mietek

Rekomendowane odpowiedzi

Dla mnie również jest jasny.

Skoro to takie proste dla nas wszystkich, to powiedzcie skąd te rozbieżności w całym kraju przez całe lata ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 81
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • blakop

    10

  • Olga

    7

  • darkdog

    6

  • qurde_blaszka

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Jest coś takiego: Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie "Zasad techniki prawodawczej"

(nie zaglądałem tam i nie wiem co to zawiera w sobie). Natomiast jeżeli istnieją jakieś zasady prawodawstwa to chyba wymyślone przez ludzi chorych umysłowo, bo pisząc akt prawny dla techników trzeba wspierać się paroma kancelariami, ministerstwami a i tak ilu czytających tyle interpretacji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy jak widzicie zagadnienie,klient przyjeżdża p-pą SAM z nabitymi numerami i TZ z innej stacji i chce wykonać badanie,czy na podstawie zaswiadczenia z owej stacji mogę wykonać badanie,czy w tej sytuacji powinien mieć PC ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy na podstawie zaswiadczenia z owej stacji mogę wykonać badanie,czy w tej sytuacji powinien mieć PC ?

Rozumiem że ta przyczepka jeszcze niebyła rejstrowana w WK wydaje misię ze można zrobić OBT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja kiedys dzwoniłem do Wk w tej sprawie klijent miał auto zprowadzone i skonczyło mu się bt i pani z wk powiedziała ze moge dokonac bt na podstawie starego zaświadczenia czyli zwykłe obt to i wtej sytuacji też można dokonać bt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś tu jest nie tak, jeżeli starostwo wydało decyzję o nabiciu numerów tzn, że rozpoczeło procedurę rejestrowania tej przyczepki, czyli mogło też wydać PC . Ja osobiście bym odesłał na stację gdzie nabijali numery.

Albo czegoś nie wiem , albo za mało informacji.

Zazwyczaj jak nabijam numery, to klient kończy u mnie badanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zazwyczaj jak nabijam numery, to klient kończy u mnie badanie.

No zgadza sie a jak po całej procedurze klijent nie poszedł do WK i minoł rok badanie się skonczyło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli starostwo wydało decyzję o nabiciu numerów tzn, że rozpoczeło procedurę rejestrowania tej przyczepki

 

Przepraszam - a skąd taki wniosek??

Absolutnie!!

 

Albo czegoś nie wiem

 

Otóż to Panie... :lol:

 

No a tak poważnie ketiw - moment wydania dec.nie ma jeszcze nic wspólnego z rej.tej przyczepki - absolutnie nie uruchamia to tego procesu...

A swoja drogą - jak chciałbyś wydać PC dla takiego pojazdu bez nr ramy?? Co z art66 Pord???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zazwyczaj jak nabijam numery, to klient kończy u mnie badanie.

Ale nie ma przeciw wskazań żeby pojechał do innej stacji , a nóż mu się nie spodobała Twoja persona i postanowił dołożyć do interesu a Tobie nie dać zarobić . :D

 

[ Dodano: 01-09-2011, 20:50 ]

A swoja drogą - jak chciałbyś wydać PC dla takiego pojazdu bez nr ramy?

Masz jakiegoś pomysła jak WK dawały, ja widziałem zaledwie dwa racy PC na SAM lekką, ale to było tak dawno że ho ho.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro to takie proste dla nas wszystkich, to powiedzcie skąd te rozbieżności w całym kraju przez całe lata ,,,
Wierz mi Janusz, nie wiem...

 

Ja osobiście bym odesłał na stację gdzie nabijali numery.

Albo czegoś nie wiem , albo za mało informacji.

Zazwyczaj jak nabijam numery, to klient kończy u mnie badanie.

Nie każda stacja, która może nabić numer, może też wykonać badanie tego SAM-a, bo gdyby mogła, to zapewne by go od razu zrobiła. :)

 

klient przyjeżdża p-pą SAM z nabitymi numerami i TZ z innej stacji i chce wykonać badanie,czy na podstawie zaswiadczenia z owej stacji mogę wykonać badanie,czy w tej sytuacji powinien mieć PC ?

A wymagasz PC w sytuacji, gdy jednocześnie i nabijasz numer, i robisz badanie?

 

ja widziałem zaledwie dwa racy PC na SAM lekką, ale to było tak dawno że ho ho.

Darek, ja widziałam wiele razy PC na SAM-a :-D Jeśli ktoś w naszym WK złoży wniosek o tablice tymczasowe, to je dostaje. Ale przyznam jest to bardzo rzadko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

No i qurde_blaszka wyszło na moje :cool:

Niestety z powodu wiecznego braku czasu skorzystałem z czyjejś pomocy - o czym ten ktoś zapewne nie wie. Z tego samego powodu nie odezwałem się wcześniej na Forum...

OD TYGODNIA JESTEM POSIADACZEM DOWODU REJESTRACYJNEGO OD PRZYCZEPKI LEKKIEJ SAM Z WBITYM TERMINEM PRZEGLĄDU "NIE DOTYCZY" :evil:

Tak jak koledzy podpowiedzieli - przytoczyłem w WK sugerowane pytania (dlaczego mnie nie powiadomiono z urzędu o zmianie przepisów, a bardziej czemu mnie nie wezwano do uzupełnienia braków bym mógł odebrać DR... (jeśli kogoś obchodzi odpowiedź była podparta argumentami ekonomicznymi (koszty pism oraz czasochłonność wyszukania w systemie osób będących w trakcie rejestracji p-pki sam lekkiej) :x

...

Jednak Urzędnik okazał się życzliwy petentowi...

Powiedział mi, że inna osoba jest w identycznej sytuacji jak ja. Petent ten złożył odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego i ów petent jak i WK oczekują na odpowiedź na owo odwołanie.

Urzędnik powiedział, żebym i ja poczekał na tą odpowiedź, że WK będzie traktował odpowiedź na to odwołanie jako wiążące w stosunku do rejestracji pozostałych p-pek lekkich SAM.

No i odczekałem. Dzwoniłem do WK co piątek 2 krotnie. Jak się dowiadywałem w/w szczegółów to wtedy były 2 tygodnie po odwołaniu. W sumie odpowiedź przyszła po miesiącu.

Tak więc w WK w Szczecinie ponownie, od około tygodnia przyczepki lekkie SAM nie wymagają corocznego przeglądu :D

 

Dzięki wszystkim za wszelkie podpowiedzi [/color] 8)

A jeśli ktoś ma do zarejestrowania p-kę SAMa w Szczecinie, to niech teraz leci, bo nie wiadomo co komu kiedy odwali i co jeszcze będą chcieli by im przynieść do Urzędu ::hey

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OD TYGODNIA JESTEM POSIADACZEM DOWODU REJESTRACYJNEGO OD PRZYCZEPKI LEKKIEJ SAM Z WBITYM TERMINEM PRZEGLĄDU "NIE DOTYCZY"

No i fajnie :-D

Jednak Urzędnik (...) Powiedział mi, że inna osoba jest w identycznej sytuacji jak ja. Petent ten złożył odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego i ów petent jak i WK oczekują na odpowiedź na owo odwołanie. (...)

 

Tak więc w WK w Szczecinie ponownie, od około tygodnia przyczepki lekkie SAM nie wymagają corocznego przeglądu

Wcale nas tym nie zaskoczyłeś :-P

My też o tym wiemy... nawet tą decyzję SKO czytaliśmy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie Dyrektorów WK z MI w Jastrzębiej.

 

UM Bydgoszcz wystosował pismo ws rozstrzygnięcia terminu NTBT w przyczepce lekkiej marki SAM w związku z posiadaną opinią MI, że na rok. We wrześniu przyszła pisemna odpowiedź MI, że podtrzymują stanowisko SAMka TNBT co 1 rok. Domyślam się, że nie tylko Bydgoszcz i Bydgoskie monitowało ten problem ale więcej Urzędów. Jak widzicie urzędnicy czytają to forum i reagują jeśli jest to konieczne :-)

 

Kujawsko - pomorskie nie dało za wygraną. Starostwo Bydgoskie wystosowało we wrześniu br kolejne pismo załączając wyrok Sądu (swoją drogą błędny ale niech im będzie wyrok z 2010r. powołuje się na wyrok z 2005r. chyba Sędzia w 2010r. nie zauważył, że ten w 2005r. powołuje się na stan prawny z 2002r. gdzie zdarzenie ma miejsce w 2001r. jest to bardzo ważne bo do 2002r. występowało pojęcie "pojazd samochodowy co roku" a od 2002r. "pojazd" co roku - a to oznacza, że pojazdem jest również przyczepa także lekka więc co roku). Do wspomnianego wyroku, że Samki bezterminowo załączono odpowiedź do UMB, że niby co roku.

 

Zakomunikowano wszystkim Dyrektorom, że MI zmienia stanowisko i niedługo zamieści je na stronach komunikatów MI.

 

Swoją drogą zaczynam co raz bardziej wątpić w te stanowiska. Trzeba czytać przepis bez opinii prawnych wtedy będzie jasny :shock:

 

Jeśli na dzień dzisiejszy mamy brzmienie:

(Dz. U. z 2005r. Nr 108, poz. 908 z późn. zm.)

art. 2 pkt. 31) pojazd - środek transportu przeznaczony do poruszania się po drodze oraz maszynę lub urządzenie do tego przystosowane;

 

art. 81 ust. 5. Okresowe badanie techniczne pojazdu przeprowadza się corocznie, z zastrzeżeniem ust. 6-10.

 

A więc pojazd czyli środek transportu także przyczepa (bo nie musi mieć silnika jak w zapisie z 2001r.) termin następnego badania ma co roku.

Tak mówi przepis.

 

Inna sprawa, że w 2002r. zmieniono pojazd samochodowy na pojazd i objęto grupę m.in. przyczep lekkich marki SAM po to by w 2003r. wydać pisemną opinię MI na bezterminowo wbrew przepisowi. Następnie w 2010r. i 2011r. wydano pisemne opinie, że pojazd czyli m.in. przyczepka marki SAM jest co roku po to by w 2011 wydać komunikat, o ile się ukaże bo na razie to słowa z powrotem, że bezterminowo.

 

Ci ludzie co za rok wrócą przyczepkami będą mieć w dowodzie rejestracyjnym bezterminowo przekreślone na co rok a za rok co roczne zmienione na bezterminowo. Oni dopiero sobie pomyślą, pośmieją się albo popukają w głowę o diagnostach, urzędnikach UM no i o winowajcach z MI i tych interpretacjach.

 

Czy my naprawdę musimy iść pracować do MI by przepisy w końcu zaczęły być jasne i czytelne bez interpretacji?

 

Trochę już przepracowałem w zawodzie i powiem Wam, że do 2004r. miałem 1 słownie jedną interpretacje dotyczącą Prawa o ruchu drogowym. Jak weszliśmy do Unii to zamieszano we wszystkich przepisach dot. motoryzacji i teraz mam nie dosyć, że pełno interpretacji to większość odpowiedzi mówi co innego niż przepis patrz tablice rejestracyjne, VAT, ograniczniki a teraz samki.

:x:x:razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najnowsze stanowisko pana Bogdanowicza po konferencji z naczelnikami jest taka, że wycofał się z tych wszystkich opinii, że przyczepki podlegają badaniom technicznym.

Zapowiedział, że zaraz po wyborach w pierwszych posiedzeniach sejmu ta sprawa zostanie uregulowana w ustawie.

 

Ciekawe jak teraz Ci co zamiast przepisów zaczęli stosować faxy. :shock::shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ciekawe jak teraz Ci co zamiast przepisów zaczęli stosować faxy. :shock::shock:

W wydziałach komunikacji zapewne nijak tylko diagności ktorzy po zaleceniach starostwa zaczeli wbijać na rok teraz będą musieli sie tłumaczyć :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najnowsze stanowisko pana Bogdanowicza po konferencji z naczelnikami jest taka, że wycofał się z tych wszystkich opinii, że przyczepki podlegają badaniom technicznym.

 

Ale dał coś na piśmie, że te opinie są nieważne?

 

Zapowiedział, że zaraz po wyborach w pierwszych posiedzeniach sejmu ta sprawa zostanie uregulowana w ustawie

 

Tylko pewnie nie powiedział po których wyborach :-D

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ci ludzie co za rok wrócą przyczepkami będą mieć w dowodzie rejestracyjnym bezterminowo przekreślone na co rok a za rok co roczne zmienione na bezterminowo. Oni dopiero sobie pomyślą, pośmieją się albo popukają w głowę o diagnostach, urzędnikach UM no i o winowajcach z MI i tych interpretacjach.

 

I nie trzeba było długo czekać na wycofanie się MI - rakiem - z bzdurnej interpretacji, którą co gorsza niektórzy zaczęli wcielać w życie.

Jak obywatel ma mieć zaufanie do urzędu kiedy ten rzez kilka/kilkanaście lat wydaje decyzje administracyjne uznając przyczepę lekką SAM za zwolnioną z obowiązku wykonywania okresowego BT i nagle........ po lakonicznych dwóch zdaniach napisanych przez MI ..... wydaje decyzje całkowicie odmienne.

:shock::shock::shock:

 

Obawiam się, że jeśli Mi wyda opinię, iż pojazdy z oponami Michelin powinny przechodzić okresowe BT co kwartał, to zapewne część z tych urzędów zacznie pobierać oświadczenia od właściciela na jakich oponach jeździ rejestrowany samochód, a jeśli na Michelin to skierują na BT :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja widzę w tym coś optymistycznego.

Dożyliśmy czasów gdzie możemy swobodnie wymieniać poglądy w grupie ścisłych fachowców z branży bezpieczeństwa ruchu drogowego i w ten sposób istnieje szybszy przepływ informacji mający wpływ na zmianę przepisów.

Dzięki temu forum szybko docieramy do różnych opinii MI i łączymy to z wyrokami Sądów a MI zapowiada, że je uwzględni a nie brnie dalej.

 

Nic tylko dostrzegać światełko nadziei w tunelu :-) Tak nieśmiało chwalę ADMINA bo w końcu od 6 lat umożliwił wymianę poglądów. Z jak wielu branż są tu fachowcy albo osoby postronne można zobaczyć w ankiecie przy moim poście jest link :-)

 

Nie uogólniajmy faksów. Co niektórzy mają oryginały. Rozumiem, że zwykłym kierowcom to się nie podoba ale po to umożliwiono wgląd do tego forum nie tylko diagnostom i urzędnikom ale także kierowcom by znać poglądy wszystkich. A krytyka sposobu przekazywania dokumentów albo stosowania zaleceń brzmi trochę jak bunt przeciwko stosowaniu do przepisów dla zasady albo prowokacja do nie stosowania wytycznych organów nadzoru przez osoby spoza środowiska diagnostów. No chyba, że się mylę i chodziło jak zwykle o coś pozytywnego tylko nie tak ubrano w słowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

albo prowokacja do nie stosowania wytycznych organów nadzoru

 

Nie wiem czy dobrze Cię rozumiem, ale pisma MI wysłane do WK - nieważne jaką drogą nie mogą być wytycznymi dla postępowania w tym WK!! A nie mogą dlatego, że MI w żaden sposób nie nadzoruje, ani nie jest jednostką nadrzędną w stosunku do jednostek samorządu terytorialnego. Sama ranga urzędu (MI) może "powalać" zwykłego obywatela - ale urzędnika znającego realia i podstawy prawne działania samorządów już nie. Mówiąz nieco kolokwialnie - sam minister MI mógłby i na głowie stanąć, a dyrektorowi pierwszego lepszego WK nic nie może kazać, wskazywać ani sugerować!! Szczególnie gdy chodzi o interpretację ustawy!!!

 

Rozumiem Boguś, że próbujesz wybronić te urzędy - między innymi swój, które ugięły się pod "pismem" MI (bo przecież to nawet nie żadna opinia) strzelając sobie w kolano tą fatalną decyzją, ale tu nie ma co bronić kolego - popełniono błąd i trzeba z niego wybrnąć!! Na miejscu tych urzędów wezwałbym tych klientów, przeprosił, może jakieś upominki (gadżety reklamowe miasta), wymiana DR na koszt urzędu i sprawa załatwiona.

 

Wsadziłbym też między bajki to, że nasze opinie wyrażane tu na forum, czy wysyłane w pojedynczych informacjach z poszczególnych urzędów są brane pod uwagę przy tworzeniu nowych aktów prawnych. Wymagałoby to skonsolidowania całego środowiska i występowanie jako 1 - 2 organy (stowarzyszenia) - wtedy BYĆ MOŻE bylibyśmy stroną do konsultacji społecznych. Inaczej nie ma szans.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.